Giriş Yap
*Varidat: kalbe gelen düşünceler
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Taşra
Aslında eskiden İstanbul'un dışında kalan yerlere taşra diyorlardı. Ankara da buna dâhildi. Şimdi Ankara'da yaşayanlar da Ankara dışına taşra diyor. Herkes kendimi merkez dışta kalanları taşralı sanıyor. Taş kelimesi Eski Türkçe de dış demek, -ra ise yön bildiren bir ek. Bugünkü dışarı kelimesi taşra'nın karşılığı olarak kullanılıyor.
İngilizcede "Flawsome" diye bir sözcük var. Kusurlarına rağmen güzel olan, kusurlarını kucaklayan, hataları veya kusurlarıyla sevilen insanlara deniyor. "Flaw" (kusur) ve "awesome" (müthiş) kelimelerinden meydana gelmiş.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
248 syf.
·
1 saatte okudu
Etimoloji çok güzel bir bilim ve bu alanla ilgili her kitap insanda heyecan ve merak uyandırıyor. Elifin Öküzü etimolojiye dair bir kitap olmasından mütevellit yazarın hayatıyla çok bağlantılı olmayacağını düşünüp yazarin hayatına hakimiyet kurmadan okuduğum nadir kitaplardan. Yazarın hayati insanin beyininde demdeme oluşturur cinsten. Sevan Nişanyan belli ki külfeti ağır bir birikimi bu kitapta ortaya koymuş. Fakat kitapta bilimsel açıdan bazı hataların varlığı göz ardı edilemez ve diğer etimoloji kitaplarıyla çelişen bilgilerin olduğu yadsınamaz. Erhan İdiz'in hazırlamış olduğu "Sözün Başladığı Yer" adlı eserin başat kaynağı konumunda olması benim bu kitabı okumama vesile olan başetken. Kitaptaki inkılap, hülya, elif, hemşire, ayyaş başlıkları okurken en çok şaşkınlığa uğradıklarimdan. Keza "aferin" gibi günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir kelimenin Zerdüstluge ait dini kalıntılar taşıması ilginç. Aferin derken bir daha düşünmeme sebep oluyor :)) Zerdüst dininin 3000 yıllık kutsal metinlerinde "seni kutluyorum" manasıyla bu kelime adete insana Zerdüştlükten bir soluk aşılıyor. 3000 küsur yıl önce Fenikelilerin kendi alfabelerinin ilk harfine verdikleri elifin öküz anlamına geldigi ifade edilmiş. Fenikelilerin öküzünün 3000 yıl sonra ülkemizde birçok kıza verilen güzel bir ada dönüşmesi ne kadar da alâkabahş. Kitabin adı bile ilgi uyandırma noktasında başarılı.
Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı
7.7/10 · 122 okunma
•\ ALARM Alarm, aslında “silah başına geç demektir. Dilimize Fransızcadaki alarme halinden girse de aslı İtalyanca “alle arme ‘ silah başına!’ “ dır. Anlamı , bir tehlike ânında herkesi haberdar etmek için yapılan uyarı. Ne garip, modern dünya insanı her sabah silah başına koşmak zorunda.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
61
610 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14