Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Keşfet
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
İletiler
Dergiler
Çevirmenler
Kitap Türleri
Hedefler
1000Kitap Android UygulamasıÜCRETSİZ – Google Play'den indirin
1000Kitap iOS UygulamasıÜCRETSİZ – App Store'dan alın
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
İKÂLE
Sözlükte "ahdi veya alışverişi bozmak, affetmek" gibi anlamlara gelen ikâle, bir fıkıh terimi olarak, karşılıklı irade beyanı ile mevcut bir akdin bozulması demektir. İkâlede taraflar, bir baskı olmaksızın, tam olarak akdi bozmaya razı olmaları gerekir. Taraflardan... Sayfa 303 - Dr. İbrahim PAÇACI
Fıkıh
III. Tabiun Dönemi (I/VII. yüzyıl ortaları - 132/750)
Başlangıç ve bitiş tarihleriyle ilgili kesin rakamlar söylenemese de tabiun dönemini, Emevi iktidarının kökleştiği ilk yüzyılın ortalarından ( 60-70/680-690) başlatmak mümkündür. Bu zamana gelindiğinde büyük fakih sahabilerin çoğu vefat etmiş; ictihad, ifta ve yargı... Sayfa 81 - İSLAM HUKUKUNUN TARİHİ GELİŞİMİ.
Fıkıh
Hz. Ömer Dönemi.
Raşit halifeler arasında fıkıh tarihine etkisi açısından en önemli kişi, kuşkusuz Hz.Ömer'dir. Gerek devletin idare, maliye ve yargı yapılanmasındaki çabaları, gerek toplumsal gelişmelerle ilgili yaklaşımları ve gerek yeni meselelerle ilgili fetva ve kararları, sonraki... Sayfa 78 - İSLAM HUKUKUNUN TARİHİ GELİŞİMİ II. Sahabe Dönemi.
Fıkıh
Reyin konumunu
Hareket noktasını nasların oluşturması, bu nasların yorumlanıp yeni olaylara uygulanması, bu mümkün olamayınca da onlara ters düşmeyen başka bir kaynak ve yöntemle çözüm üretilmesi, reyin temel karakteristiğidir. Hz. Ömer'in Ebu Musa el-Eş'ari'ye gönderdiği... Sayfa 77 - İSLAM HUKUKUNUN TARİHİ GELİŞİMİ II. Sahabe Dönemi.
Fıkıh
Her ne kadar rey, nassın bulunduğu yerde kıyas ve hukuki akıl yürütmeyle hüküm verme anlamında bizzat Hz. Peygamber zamanında bilinen¹ bir kelime olsa da, asıl işlevselliğine sahabe dönemimde kavuşmuştur. Çünkü Hz.Peygamber zamanında gerek bizzat onun reyi, gerek başkasının olup... Sayfa 77 - İSLAM HUKUKUNUN TARİHİ GELİŞİMİ II. Sahabe Dönemi.
Fıkıh
23425
375 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.