Profil
Geçmişle yapabileceğimiz tek şey, onu sırtımızda taşımak ve ağırlığının git gide arttığını hissederken altında kalıp ezilmemek için dua etmek.
Sayfa 61 - domingoKitabı okuyor
"Her şey geçmişin toplamıdır ve hiçbir şey tarihiyle ele alınmadan anlaşılamaz."
"Geçmişin tüm acısını üzerimden atıyorum ve hak ettiğim neşeye kucak açıyorum."
Sokağa çıkıp herkese bağırmak istiyordum! " Konuşun! Etrafınızdaki çocuklarla, kendinizden küçüklerle konuşmaya tenezzül edin! Onlara anlatın! Her şeyi bilsinler! Siz onların bir hiç yüzünden ne kadar azap çektiklerini bilemezsiniz!"
Sayfa 176Kitabı okudu
"İnsan geçmişi nasıl arındırır? Suçluluk, pişmanlıklar eski bir manto gibi birine verilemez ki."
Geçmiş
Aslında istediğim tek şey gizlenmek, güvende olmak, korunmaktı; ana rahmi gibi sıcak bir yere sinmek, gökyüzünün kayıtsız bakışından ve sert iklimin hışmından saklanarak oraya çömelmekti. O yüzden geçmiş benim için tam bu tanıma uyan bir sığınak, ellerimi ovuşturarak ve şimdiki zamanın soğuğunu, geleceğin ayazını üstümden atarak hevesle döndüğüm bir yuva. Oysa geçmişin varlığı ne kadar gerçek olabilir? Sonuçta o, şimdiki zamanın eskide kalmış halinden ibaret, geçmişte kalan bir şimdi, hepsi bu. Ama gel de anlat.
Sayfa 50 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Geçmiş
Öyle anlar vardır ki, geçmiş insanı yok edecek kadar kudretli görünür.
Sayfa 40 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Alıp da kullanamayacağın kadar karanlık, tutup da hesap soramayacağın kadar yıllanmış bir bilgi sadece ıstırap veriyordu insana.
Sayfa 210Kitabı okudu
Ben de isterdim geçmişimden koşar adım kaçıp, yepyeni başlangıçlara doğru yelken açmayı.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.