Profil
Orta Doğu’daysanız ve birisi elinizi tutmak isterse, bunu yapın. Rusya’ya gittiğinizde sizi karşılayan erkek elinizi sıkmak yerine yanağınıza bir öpücük kondurursa, şaşırıp kalmayın. Batılılar için tokalaşmak ne demekse, tüm bu selamlama ve karşılamalar da bulunduğunuz kültürde aynı anlama gelmektedir...
Sayfa 181 - Joe NavarroKitabı okudu
Manyak
İmparator Neron mesela, tekmeleyerek öldürdüğü ikinci karısı Poppaea'yı son yol­ culuğuna yakarak değil, cenazesinin içini baharatla doldurtarak ve bir anıt-kabire gömerek uğurluyor.
Sayfa 146
Reklam
Roma'nın cenazeleri de kendilerini kokulandırılmaktan kurtaramıyorlar. Bazıları, hele ki yoksul iseler gömülüyorlar, ama Roma'da esas olan cenazenin "funus" denilen cenaze törenini takiben yakılması. Yakılına işleminde kullanılan odunların koku­lu ağaçlardan seçilmesi de cenaze ve sahibinin seçkinliğinin bir göstergesi. Ağacın kokusunun yeterli olmaması halinde üzerlerine parfiimlendirilmiş sular serpiliyor ve cenaze törenlerine elbette tütsüler de eşlik ediyor.
Sayfa 145
Roma imparatoru Vespasianus dönemi
İdrarla yıkanan çamaşırlarda sadece beyazlar daha beyaz olmu­ yor, aynı zamanda renkliler de daha renkli hale geliyorlar. İdrar ve amonyak mordan görevi üstlenerek tohum, yaprak, çiçek, yosun, kök ve kabuklardan elde edilen boyaların kumaş dokusuna daha iyi sabitlenmesini, tutunmasını sağlıyor.
Sayfa 142
Kleopatra olmak bunu gerektirirmişşşşşş !
Kleopatra, daha Marcus Antonius'un gemisini kar­ şılamaya giderken kendi yelkenlisinin güverte ve yelken bezlerini hoş kokulu yağlada sildirmiş, böylece kokuya zaafı olan her Romalı gibi Marcus Antonius'un başını, deyim yerindeyse, rüzgarıyla bile döndürmüştü. Çok da güzel olmadığı söylenen Kleopatra'nın ünü­ nün, kendine has makyaj tekniklerine ve bizzat kendisinin formüle ettiği parfümlerin etkisine bağlı olduğu söyleniyor.
Sayfa 130
Roma ya bak sen
Fahişelerin kötü kokulu isimlendirilmelerinin iki sebebi var. Biri, gerçekten yaşam koşullarının gereği kötü kokuların üzerlerine sinmesi, diğeri ise düşük sosyal gruba mensup olmaları. Fahişeler Roma'da "uygun ve hazır" kadınlar ama "imrenilir" değiller. Bu nedenle ucuz mal gibi görünüyorlar.
Sayfa 126
Reklam
Antik dönemdekiler, cahilsiniz hıııhhhj
arzulanan kadının hoş, arzu­ lanmayan kadının ise itici veya kötü kokması olarak belirtebiliriz. Bu nedenle arzu imgesi olan çekici ve genç kadınlar hoş ve tatlı kokularla tanımlanıyor antik edebiyat örneklerinde. Buna uygun olarak yaşam ve adetler de etkileşimli olarak şekilleniyor ve mese­la düğün öncesi gelin adayı genç hanımlar hem safiıkiarını öne çıkarmak, hem de çekiciliklerini arttırmak için kendilerini kokulu merhemlerle beziyorlar. Ancak evlenip de zaman geçmeye başla­ dığında kadının statüsü değişiyor ve hoş kokuludan kötü kokuluya doğru evriliyor.
Sayfa 126
Aristophanes, Nephelai, yani Bulutlar isimli oyununda kendisi ve karısı arasındaki kokulu sosyal farka şöyle işaret ediyor mesela: "Ben köyden geldim, o ise kentliydi. (...) Yanına yattığımda ben şarap, peynir ve yün kokarken, o safran, esans, dolgun öpücüklcr ve harcama aşkı kokardı."
Sayfa 123
Suriye Kralı Antiokhos Epiphanes
Kral bir gün harnarnda yıkanır­ ken yanına fakir biri yaklaşıyor ve "Sen mutlu bir adamsın Kralım. En pahalı kokular gibi kokuyorsun" der.
Sayfa 122
Reklam
Sandal ağacı için !
Kerala hariç diğer tüm eyaletlerde ağaçlar devletin mülkiyeti sayılıyor. Orman görevlisinin her an özel araziye girip ağaç sayımı yapma hakkı var. Hatta kesime karar verip sandal ağacını devirebiirnek de yetkisi içinde ve sap­ tanan bedelin yüzde 75'ini de ikramiye olarak alabiliyor.
Sayfa 113
Robin Hood la başlayan tayt giyinimi
Yaşamış olsa da olmasa da Robin Hood'la beraber aşikar olan bir başka şey daha var: Bugün için kadınların giysi repertuarında yer alan külotlu çorabın ilk başta erkekler tarafından ve dış giysinin bir parçası olarak giyilmiş olması.
Sayfa 113
Hindistan'da pek çok tapınağın girişi sandal ağacından yapılıyor, zira hem ortama hoş bir koku veriyor, hem de beyaz karıncalara karşı mukavim.
Sayfa 110
Latin Amerika’da erkekler arasında Abrazo (kısa bir kucaklaşma) kültürün bir parçasıdır. Bu davranış “seni seviyorum ” demenin bir yoludur. Abrazo esnasında göğüsler karşı karşıya gelir ve kollar karşı­daki kişinin sırtını tamamen kapatır...
Sayfa 173 - Joe NavarroKitabı okudu
324 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.