Giriş Yap
— Bilgisayarın mucidi tuhaf bir biçimde intihar etti. 7 Haziran 1954' de bir elmayı bir siyanür solüsyonuna daldırdı ve bir sehpaya koydu. Daha sonra resmini yaptı elmanın ve arkasından da yedi. — Sahi mi! — Apple'ın logosunun dişlenmiş bir elma olmasının nedeninin bu olduğu söyleniyor. Alan Turing'in elması.
Sayfa 54 - Sel Yayıncılık*
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Konuşma Âdâbı
« Akraba olmadığımız kimselere "amca, dayı, teyze” gibi sözcükler kullanmamak, bu sözcükler yerine “beyefendi, hanımefendi” gibi kelimeleri kullanmak, aynı kelimeleri tekrar etmek gerekirse “efendim” demek. « Konuşurken masaya vurmamak, elde bir nesne ile oynamamak. Bağırıp çağırarak konuşmamak.
Konuşma Âdâbı
* Sana sormayana cevap vermemek. * Cevap vermesi mümkün olmayana soru sormamak. * Seni dinlemek istemeyen ile konuşmamak.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Misafirlik Adabı
*Misafir olunan evde mümkün olduğunca açılan kapının karşısına oturmamak olduğunca edepli oturmak. *Misafir ağırlama durumunda; « Sofraya davet ederken “Buyurmaz mısınız?” gibi tatlı bir dil kullanmak. *Yemekte misafirle ilgilenmek, yemeğe teşvik etmek ancak çok ısrarcı olmamak. *Misafirin getirdiği hediye her ne olursa olsun beğendiğimizi belli etmek. * Misafirin rahat edebilmesi için her türlü tedbiri almak. * Misafiri, evin dış kapısına kadar güler yüzle uğurlamak; tekrar gelmesi temennisinde bulunmak. * “Siz bizi memnun ettiniz, Allah da sizi memnun etsin.” “Lütfen arayı uzatmayın. En kısa zamanda yine bekleriz.” gibi cümlelerle gönüllerini alarak ziyaretlerinden memnun olduğumuzu belirtmek.
Meşrubat içme âdâbı
* Birinci yudumda “Elhamdülillah”, ikinci yudumda “Elhamdülillahi Rabbil âlemin”, üçüncü yudumda “Elhamdülillahi Rabbil âlemin er-Rahmaânir-Rahim” demek. » Kalabalık bir toplulukta, içmeden önce büyüklerine veya sağındakine teklif etmek. * Kalabalık bir gurupta iken çay, su ve süt gibi meşrubat dağıtımında önce toplumun önderine, daha sonra onun sağından itibaren ikrama devam etmek.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
15
143 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14