Giriş Yap
Romalı filozof Cicero ne dedi: "Eski zamanlarda ne yapıldığını bilmemek, her zaman çocuk kalmaktır."
Sayfa 48 - kırmızı kedi yayınevi
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Bilimsel İyonya Hekimliği
Hekimler asklepiadlar denilen loncalarda toplanmışlardı; bu adı almalarının nedeni kuruluşlarının hekimlik tanrısı olan Asklepios'a dayandığını düşünmelerindendi. Çok kere meslek gerçekte babadan oğula geçiyordu. Genç hekimin loncaya yazılırken ettiği yemin günümüze kadar gelmiştir ve önemli bir kültür tarihi belgesidir.
Sayfa 184 - Sosyal Yayınları, Çev: Suad Baydur
Kolera, sağlık reformlarının yapılmasına ve toplum sağlığı kavramının önem kazanmasına neden olmakla birlikte hastalığı taşımalarından kuşkulanılan kişileri, özellikle göçmen ve yoksulları günah keçisi konumuna soktu. Kimi zaman, tüm insanları korumakla yükümlü toplum sağlığı kuruluşları, "sağlık polisi" gibi davranıp marjinalleştirilmiş bu kişileri toplum için bir tehdit olarak yaftaladılar. Bazen hastaların ait olduğu etnik veya kültürel azınlığın tüm üyeleri damgalandı. Doğal olarak, her zaman olduğu gibi, yük ve suç, para veya politik güçten yoksun göçmenlerin ve şehirde yaşayan yoksulların üzerine kaldı.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Hemofilinin Yükselişi
Birleşik Krallık'ı 1837-1901 tarihleri arasında kraliçe olarak yöneten Victoria (d. 1819), Bolşevik Parti'nin iktidara gelmesinden kısmen sorumludur, Romanov Hanedani'nin çökmesine katkıda bulunmuştur, Ispanya'da General Franco'nun iktidara gelmesinde etkisi vardır ve hatta tartışmalı olsa bile, Almanya'da Üçüncü Reich'ın yükselmesinde farkında olmadan rol oynamıştır. Bütün bunları politikaları veya orduları ile değil genleriyle yapmıştır. Kızlarını ve kız torunlarını Avrupa'daki kraliyet ailelerine evlilik yoluyla sokmuş, güçten düşüren ve ölümcül olabilecek bir hastalığın tohumlarını saçarak bu ailelerin bazılarında yıkıcı sonuçları neden olmuştur.
Bu kitabın mesajı basittir: Geçmiş salgınları anlamak, gelecekteki salgınlara daha iyi hazırlanmamızı sağlayabilir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
18 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14