Profil
208 syf.
7/10 puan verdi
Murakami daha önce okuduğum bir yazar olmamasına rağmen ne kadar başarılı olduğunu bildiğim, yazarlık konusunda yön gösterebileceğine inandığım ve otobiyografi okumayı sevdiğimden okumayı tercih ettiğim ilk kitabı oldu. Kitapta yazar belli konu başlıkları altında yazarlıkla ilgili bir takım soruları kendi tecrübeleri ve anıları ile birlikte yanıtlıyor. Japonya’dan çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan bir yazar olduğundan bence tavsiyelerini ve izlediği yolu dikkate almaya değer. Tabi Murakami’nin yazması belli ki oldukça içgüdüsel olduğundan belki kurgu geliştirmek isteyen insanlar için bu otobiyografi o kadar faydalı olmayacaktır. Bunun dışında disiplinli çalışmayla nerelere gelebileceğini gösterdiğinden güzel bir ilham ve motivasyon kaynağı olacaktır.
Mesleğim Yazarlık
Mesleğim Yazarlık
Mesleğim Yazarlık
Mesleğim YazarlıkHaruki Murakami · Doğan Kitap Yayınları · 2019597 okunma
İyi bir deneme okurken, yazarı yanı başınızda hissedersiniz; sizinle aynı mekanda gibidir, soluğunu duyarsınız her sayfada. Bir başka deyişle, en iyi denemeler yazarın ruhunun her kelimeye nüfuz ettiği metinlerdir.
Bazen insan kendini bir kalemin peşinde tutkuyla ilerlerken bulabilir.
"Yazar olmakta kararlıysanız, geçmişin ustaları kadar günümüzde neler yazıldığını da bilmelisiniz. Her iş gibi edebiyat da modaya duyarlıdır ve zevkler hep aynı kalmaz, yenilenir."
"Dünya isteyen, hayal eden, niyetlenen, planlayan insanlarla dolu. Uygun zamanı, uygun yeri, uygun bilgisayarı, uygun kalemi, uygun kâğıdı, uygun ruh hâlini bekleyen insanlarla. Bir yazar bunu ya da şunu beklemez, yapar. İyi şanslar.”
Yazar olarak zihnimizi temizlemek ve hayal gücümüzün bilinçaltı dünyamızın sarp kayalıkları arasındaki boşluk ve çatlakları doldurmasına izin vermek zorundayız.
Yazarların, kendi eserlerinin değerini bilmemeleri, romancılığın genelgeçer bir ilkesidir.
Sayfa 33 - ithaki yayınlarıKitabı okudu
gerçekler çirkinlik için mi vardır eğer güzellik varsa muhtaç olmamaktır böyle bir dürüstlük isterim .
dostum çalışarak intikam al onları geçerek bu üstündeki tembelliği attırtacak.
233 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.