Profil
"Yoksulluktan dolayı özverili gözüken biri varsıllaştığında bencil olabilmektedir. Yoksulun özveriliği aslında bir aldatmaca olabilir."
Yoksulların birbirlerine verebilecekleri tavsiyeleri dahi yoktur, ancak aynı ekmeği bölüşmek gibi bir cömertlikle aynı kaderi bölüşebilir, en büyük parçanın kendilerine düşmesine sevinebilirler.
Sayfa 25 - Doğan Kitap: İstanbul, Kasım 2022, 39. BaskıKitabı okudu
Gerçi yoksulluk kendi başına bir mutsuzluk kaynağıdır ama zengin olmasanız da şöyle böyle idare edebiliyorsanız , mutlu olmaya en yakın kişiler arasındasınız demektir.
Sayfa 17 - Doğan kitapKitabı okudu
"Yoksulluk toplumun suçudur, açgözlü ve kurnaz kimselerin diğerlerini sömürüp yükseldikleri bir toplumun kabahatidir yoksulluk."
Yoksullukla zenginlik arasında ürkütücü derecede çok katman vardır. Peki ya sence yoksulluğun içinde, aşağıya doğru indikçe kaç katman ortaya çıkar?
John Steinbeck
"Eğer yoksulsan ve ekmeğe muhtaçsın, sakın zenginin kapısını çalma! Çünkü gönülden vermez; git, yoksulun kapısını çal ki elindeki son ekmeği bölüp gönülden vermek nasıl olurmuş, onu gör!"
Günümüzde yoksulluğunu ilan etmekle övünç duyanlardan çoğunun, somut ölçülere göre yoksul olduğunu değil, fakat ruhen yoksullaştırılmış olduğunu kabul etmek yanlış sayılmasa gerek
Sayfa 125Kitabı okudu
İnsanlar ölçüsüzce para istememeli ancak körü körüne yoksulluğuyla gurur duyması da çok tatsız.
Sayfa 65 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.