Anarşist Banker - Şeytanın Saati

8,3/10  (9 Oy) · 
23 okunma  · 
5 beğeni  · 
907 gösterim
XX. yüzyıl edebiyatının kült kişiliklerinden Fernando Pessoa, ölümünden bir yıl sonra keşfedilmiş zengin düş dünyasıyla ün kazanmıştı. Kendi adının yanı sıra, yarattığı hayali şairlerle de anılan Pessoa'nın daha önce ayrı ayrı yayınladığımız iki kısa anlatısını bu kez bir arada sunuyoruz.

Anarşist Banker, Pessoa'nın, sağlığında yayınlanan tek anlatısı. Öykü, iki arkadaşın bir yemek sırasında gerçekleştirdiği sohbete odaklanır. Kahramanlardan biri, bankerliğin, gerçekleştirilebilecek tek anarşist eylem olduğunu savunur. Anlatı, burjuva toplumunun ikiyüzlülüğünü ortaya koyar.

Şeytanın Saati ise yazarın ardında bıraktığı sandıktan çıkan metinlerden biri. Yine bir diyalog-metin. Anlatıcı ile Şeytan arasında kurgulanan alaycı, mistik bir konuşma. Kuşkucu Pessoa'nın, kişiliğine de en uygun yazılarından biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750719080
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
efla- 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

İnsanlardaki 'Hayvan Çiftliği' yaklaşımının yarattığı bir anarşist bankerin eylemlerini besleyen düşünce yapısını dinliyoruz bu kitapta...

Kitaptan 37 Alıntı

efla- 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Hiç zeki olmamasına rağmen zeki olduğunu sanan, iyi biri değilken kendini iyi sanan, yakışıklı değilken yakışıklı sanan bir yığın insan var. Vız gelir tırıs gider!"

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando PessoaAnarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...birine yardım etmek onun yeteneksiz olduğunu kabul etmek olur ya da eğer yeteneksiz değilse, yeteneksizleştirmek ya da öyle olduğunu varsaymak olur. İlk durumda bu zorbalıktır, ikinci durumda ise küçümseme. Ya başkalarının özgürlüğü kısıtlanır ya da - belki bilinçsizce- ötekinin hor görülecek biri olduğunu, özgür olmaya layık olmadığı ya da özgür olamayacağı ilkesinden yola çıkılır."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 36)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 36)
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Anarşist ne ister? Özgürlük. Kendisi ve başkaları için, tüm insanlık için özgürlük. Toplumsal kurguların ya da kısıtlamaların etkisinden kurtulmuş olmak ister; özgür olmak ister, tıpkı dünyaya geldiğinde olduğu gibi, tamamen adil koşullarda olması gerektiği gibi; üstelik bu özgürlüğü hem kendisi hem de diğer herkes için ister."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 27)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 27)
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsan yoksulsa ama üzerinde bir burjuva cilası varsa, onlara 'küçük insanlar' denir. Çalışıyor ama belli bir rahatlık içerisindeyse, 'halktan insanlar' denir."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 63)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 63)
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Doğal olan şey, içgüdüden kaynaklanandır; içgüdü yoksa içgüdüye en fazla benzeyen şey alışkanlıktır."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 22)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 22)
efla- 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Görevimi yerine getirdim diye, kendimi elimden geldiğince özgürleştirdim diye niçin beni eleştiriyorsunuz? Niçin ödevlerini yerine getirmediler diye onları eleştirmiyorsunuz?"

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando PessoaAnarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... insan yetişkin olduğunda erkek ya da kadın olmak üzere doğar; doğal olarak, bir eş olmak için, zengin ya da yoksul olmak için doğmaz, hele Katolik ya da Protestan olmak, İngiliz ya da Portekizli olmak için hiç doğmaz. Toplumsal kurgular sayesinde şu ya da bu olunur. Peki ya bu toplumsal kurgular neden kötüdür? Çünkü bunlar bir kurgudur, çünkü doğal değillerdir. Para devletten daha iyi değildir, aile dinlerden daha iyi değildir. Bunların yerine başka kurgular olsaydı, bunlar da kötü olurdu, çünkü bunlar da yine kurgu olurdu, çünkü bunlar sırası geldiğinde doğal gerçeklerin üzerine gelip yapışır ve onları boğarlardı. Dolayısıyla, istisnasız tüm kurguların ortadan kaldırılmasını hedefleyen saf anarşist sistemden başka her sistem, tüm diğer sistemler birer kurgudur."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 20)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 20)
Ebru Hacıalioğlu 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"... hep birlikte çalışan anarşistler birbirleri üzerinde etki sahibi oluyorlar ve kendi aralarında, toplumsal kurguların dışında ve bunlardan bağımsız öyle bir zorbalık yaratıyorlar ki, bu yeni bir zorbalıktır."

Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 50)Anarşist Banker - Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 50)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız