Adı:
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059908214
Kitabın türü:
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Baskılar:
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Ardında edebiyatın her alanından binlerce sayfalık eserler bırakmış, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarı-şairi Fernando Pessoa'dan (1888-1935) bir güldeste, tanımayanlar için tanışma vesilesi... Pessoa'nın gözde temaları olan "düşünmek/hissetmek", "düşlemek/yaşamak", "dış/iç" karşıtlıkları, "kendiyle ben arasındaki mesafe", Tanrı, teozofi, mitler, yitim duygusunun sürekliliği gibi kavramlar etrafında dolanıp duran kısa metinler, cümleler, dizeler... Baştan sona ya da atlayarak okunabilecek, Pessoa'nın şiirli felsefesinin tek bir cümlesiyle günler geçirmeye imkân tanıyan bir seçki..."Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)."
(Tanıtım Bülteninden)
104 syf.
Sizce Pessoa sadece Huzursuzluğundan mı ibaret?

Önce bir deneme süresi lazım, yahut alışma.
Yok öyle hemen herkes okuyor diye balıklama dalma kitaba.
Biraz tanımak lazım,alışmak lazım Pessoa’ya pardon, Ricardo mu demeli?
Alberto da olur Bernardo da diyebiliriz.
Ne biri Alvaro de Campos mu dedi oda olur efendim buyurun hangisini isterseniz onu diyin ben Pessoa diyorum!

-Portekiz Edebiyatının Öncüsü !
-Kalabalık Şair !

Ne okudum ben? Bir derleme mi? Aforizma mı? Ya da hayır tamamen başlı başına bir alıntı kitabı. Şiir de olabilir..


Dipnot: Pessoa aşktır!

Hiç düşündük mü bir yazar neden takma ad kullanır diye ? Tamda 72 tane.
Bunun dışında birde sahte bir bayan kimliğimiz mevcut Mario Jose !
Bunları okurken düşünmedim değil.
Neden bu kadar çok karakter? Neden başka başka karakterlere verilmiş bu eserler?

“Ben kimim? Kendimle arama sızan bu mesafe neyin nesi?”

“Kim olduğumu bilmeyen ben,
ne olacağımı ne bileyim?
Kim olmayı düşünüyorum?
Öyle çok şey olmayı düşünüyorum!”

Her şeyi kardeşine borçluyuz.

Bir sandığınız olsa ne saklardınız ? En değerli mücevherlerinizi mi? Ya da en özel albümlerinizi?
Bir sandık düşünün içine sığdırılmış 27.000’i aşkın kelime.
Ah kelime dedim özür dilerim..
Hayatın kendisini “Huzursuzluğu” sığdırmıştı sandığına Pessoa o kimliksiz hayatını.
Sahte karakterlerini, içsel savaşlarını.
Onun gizemi, kendini saklayışı, takma karakterleri ve o karakterlere dayadığı takma yaşamlar.
Gizem ve sır dolu bir yazar O !


Kitap hakkında öyle çokta bir şey söyleyemeyeceğim. Baştan sonra bir alıntı kitabı oldu benim için aynı zamanda Pessoa ile tanışma kitabı.
Huzursuzluğun Kitabını okumadan önce okunması gereken bir kitap aynı zamanda
Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor kitabını da unutmamak lazım.
Belki sonra Huzursuzluğa geçiş yapılabilir :)

“Asla varılamayacak yere her zaman dosdoğru gidildiği için mi, yoksa varışı olmayan yere doğru dönüp durulduğu için mi hiçbir şeyin sonunun olmadığını kimse bilmez?”

“Ben her zaman, kapısız bir duvarın dibindeki kapının açılmasını bekleyen biri olacağım.”

“Uçurumdur benim çitim
Ben olmanın ölçüsü yok.”
104 syf.
·10/10
Fernando Pessoa ile tanışma kitabım olan bu kitap, aslında bir derleme kitabı. İnsanın kendi benliğine, kendi ruhuna doğru yaptığı başıboş bir yolculuktan arda kalan notlardan oluşuyor. Yazarın Türkçeye çevrilmeyen ve çevirilen kitaplarından Ophelia'ya Mektuplar
Şeytanın Saati ve özellikle Huzursuzluğun Kitabı kitaplarından alıntılarla oluşturulan bu kitap için tam olarak ne söylemem gerektiğini bilemiyorum.

Hani bazen bazı düşünceleriniz olur. Kimseye itiraf edemezsiniz ancak derinden hissedersiniz. İşte bu kitapta yazılanlar size "işte bu şu anki ruh halimi anlatmış" diye düşündürtüyor. Sanırım alıntı vererek ne anlatmak istediğim daha iyi anlaşılır.

"Hayatım pasiflikten ve düşten ibaret."

"Ne kendimi hatırlamak ne de tanımak istiyorum."

"Ruhsal olarak, kuşatılmış biriyim."

"Belki de benim yeryüzünde hiçbir misyonum yoktur."

"Ara sıra mutsuz olmak gerek
Doğal olabilmek için."

"Ruhum kuşkudan ibaret. Bir bulmaca merakıyla yaklaşırım hayata."

Öncelikle yazarla tanışma kitabı olarak okunabilir. Kısa özlü sözlerden oluşan bir alıntı kitabı. Kitabı aslında 10 dakikalık bir zaman diliminde bitirmeniz mümkün ancak anlayarak ve düşünerek okumak için en az 2 3 saat bu kitaba harcanmalı. Eğer kitabı beğenirseniz huzursuzluğun kitabına geçebilirsiniz

Meraklısı için link https://yadi.sk/i/pOk9fr0g3PRJoD
87 syf.
·2 günde
Diyor ki Pessoa'yla ilk kez tanışacaklar için olağandışı ve herkes gibi - ama asla sıradan olmayan- bir insan portresi ... tanıyanlar içinse bir güldeste.

Bir nevi derleme, aforizmalarla dolu. 1000 kitap' gibi bir kitap. Kendi kitaplarından alıntıların olduğu. Aşk, para, kibir, insan, inanç, düşünmek, düşlemek, yaşamak. .. hepsinden biraz hepsinden dozajında anlaşılır olmak.
104 syf.
·Puan vermedi
Pessoa'nın çalışmalarından derlenmiş,anekdotlardan oluşan bir kitap.Küçük bir kitap olsa da okurken her bir parçanın sonunda düşünüp üzerine yazma isteği oluşuyor.
Okuma yaparken çoğu kişi gibi ben de sevdiğim kısımların altını çizerim,ama bir süre sonra her yerin altını çizmeye başladığımı fark ettim.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Fernando Pessoa'nın ölümünden sonra sandığından çıkan binlerce sayfalık aforizmalardan derlenmiş bu kitap, Pessoa'ya yeni başlayanlar için ideal bir kitap. Huzursuzluğun kitabı'ndan çokça alıntılanıp, farklı isimler kullanarak yayınladığı eserlerinden de bölümler bulunmakta. Aforizma tarzında ki yazılardan oluştuğundan herhangi bir konu bütünlüğü yok, genellikle Pessoa'nın ruhsal durumundan bahseden aforizmalardan bir araya getirilmiş. Kitap hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok aslında dediğim gibi yeni başlayanlar için Pessoa'ya giriş için fragman niteliğinde. İncelemeye bir Pessoa sözü ile veda:

"Olduğum kişi ile olmak istediğim kişi arasında bir boşluğum.."
104 syf.
·1 günde·7/10
Fernando Pesso ile tanışmak için ilk bu kitabı okumalısın dediler. Aldım,okudum. Peki gerçekten Pessoa ile olan bu tanışıklıktan memnun kaldım mı? Evet hem de çok memnun kaldım. İcerisinde diğer kitaplarından aforizmalar, şiirler,gönderdiği mektuplardan cümleler olan Başıboş Bir Yolculuktan Notlar bir çırpıda okunabilecek ama üzerinde düşünülecek cümleler barındırıyor.Bu yüzden tüm kitabı cizmemek için deftere not etmelisiniz çoğu cümleyi.

Pesso'yı diğer yazarlardan ayıran bir özelliği var. Kendisi sadece Pessoa değil aynı zamanda Ricardo Reis, Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Bernardo Soares ve adını yazamayacağım başka isimlerle aynı kişi. Aynı dediysem de her şeyleri aynı değil. Üslupları farklı, biyografileri farklı, hobileri farklı. Hepsinin tek bir özelliği var. Tümünün de Pessoa olması. Biraz karışık gelebilir o yüzden hemen açıklıyorum. Pessoa-sadece takma adla demek eksik kalır- takma insanlarla, takma hayatlarla, takma üsluplarla eser vermiştir. Bunu öyle başarılı bir şekilde yapmıştır ki bunların tek bir kişi olduğunu en usta okur bile anlayamaz. Örneğin-okuduğum aforizmalardan yola cıkarak söylüyorum-Huzursuzluğun Kitabını yazan Bernardo Soares ile Sürülerin Çobanı'nı yazan Alberto Caerino'nun düşünceleri birbirine o kadar zıt ki bunların tek kişi olduğuna ve bunun da Pesso olduğuna inanamadım bir an.
Neyse uzun lafın kısası siz de benim gibi Pessoa okumak istiyorsanız önce bu kitapla başlayın derim. Keyifli okumalar. :)
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Pessoa eserlerini farklı takma adlar kullanarak kaleme almış biri. Bu takma adları sıradan bildiğimiz takma adlar olarak değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olur, çünkü Pessoa'nın kullandığı her takma ad aslında farklı bir kişiliği temsil ediyor. Hepsinin farklı yaşantıları farklı hayat görüşleri felsefeleri var. Bu kitapta da farklı kişiliklerle kaleme aldığı eserlerinden aforizmalar diyebileceğimiz cümleler,şiirler mevcut. Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis ve Bernardo Soares bu kitapta bulabileceğiniz farklı kişilikleri. Ben en çok Campos' u beğendim. Daha da çok Pessoa'nın bu çok yönlü düşünme biçimini sevdim. Kitapta okuduğunuz bazı şeyler çok anlamsız gelebiliyor ama bu o kadar da takılcak bir durum değil ben çok beğendim. Evet bende böyle düşünüyorum dediğim güzel fikirler var. Bazende okuduğunuz bir tebessüm bırakıyor yüzünüzde;

"neyin yorgunuyum, bilmiyorum:
bunu bilmek bir işime yaramaz
yorgunluk aynı kaldığına göre."
:) gibi . Ben sevdim Pessoa ve kişiliklerini belki sizde seversiniz bunun için bir deneyin derim.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir rüzgar gibi geçtin gittin bir günümden Pessoa,ya da her kimsen,ya da kim değilsen.
Pessoa ile tanışma kitabım oldu, bence iyide oldu. Kitabın adıyla müsemma gerçekten başıboş bir zamanda okumak gerekiyor bence. Çoğu cümlesi tekrar okutuyor kendini ve şöyle uzaklara dalıp bi düşündürüyor.İçerisinde “bazen bende böyle hissediyorum dediğim” yerlerde oldu, anlamsız bulduğum yerlerde. Ne de olsa Pessoa bu çokta irdelememek lazım :)
Sonuç olarak iyiki okudum...
104 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Pessoa'yi ilk defa tanışacaksanız bu kitap tam size göre. Düşünmek/Hissetmek, Ahlak öğretisi/Tanrı, Yaşamak/Duslemek... Kısa ama öz dizeler. Siir yoluyla Pessoa'nin felsefeye olan bakışını tanıma ve öğrenme sebebi.
104 syf.
·3 günde·1/10
Yazarın diğer kitaplarındaki sözleri alınıp tek bir kitap haline getirilmiş. Arada bir kaç tane beğendiğim oldu ama boş, gereksiz, anlamsız bir çok söz var kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir çok söz yazarı ve kitabı varken bunu okumak vakit kaybı.
İsteksizce okudum.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Pessoa'nın yarattığı farklı karakterlerin farklı felsefelerine dair bir nevi aforizma kitabı. kısa kısa cümlelerin birçoğunun üzerinde uzun süre durmak gerekiyor. bence Pessoa'ya giriş kitabı olmalı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059908214
Kitabın türü:
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Baskılar:
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Başıboş Bir Yolculuktan Notlar
Ardında edebiyatın her alanından binlerce sayfalık eserler bırakmış, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarı-şairi Fernando Pessoa'dan (1888-1935) bir güldeste, tanımayanlar için tanışma vesilesi... Pessoa'nın gözde temaları olan "düşünmek/hissetmek", "düşlemek/yaşamak", "dış/iç" karşıtlıkları, "kendiyle ben arasındaki mesafe", Tanrı, teozofi, mitler, yitim duygusunun sürekliliği gibi kavramlar etrafında dolanıp duran kısa metinler, cümleler, dizeler... Baştan sona ya da atlayarak okunabilecek, Pessoa'nın şiirli felsefesinin tek bir cümlesiyle günler geçirmeye imkân tanıyan bir seçki..."Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 230 okur

  • Yuşa CAN
  • Ağaoğlu
  • Yağız zorlu
  • Alim
  • Müstahyi
  • Greydate
  • erva
  • Esra Erçin
  • Ayfer Feriha Nujen
  • Pasaklı_Kont

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%25.5
25-34 Yaş
%38.3
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.3
Erkek
%36.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.9 (16)
9
%17.8 (13)
8
%26 (19)
7
%16.4 (12)
6
%6.8 (5)
5
%4.1 (3)
4
%0
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%1.4 (1)