kitabınsonu, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Eğer yazarın Kürk Mantolu Madonna kitabını önce okumamış olsaydım bu kitabı belki sevebilirdim bilemiyorum.Betimlemeleri,yazarın dili güzel ama kitabın sonunda ne olacağını anlayabiliyorsunuz yani kitap beni şaşırtmadı.Alinin ölmesi,Kübra ve annesinin ortadan kaybolması ve romanda daha sonra söz edilmemesi hep bi yarım kalmışlık hissi verdi bana yine de herkesin okuması gereken güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Mehmet Cuma ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Hayat ve zaruretler insana birçok şeyleri öğretir..

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet Cuma ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Fakat insanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar. Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmak daha kolaydır.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
Elif Altun, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Herseye hazir bulunan ve kimden ne gelebilecegini bilen insani sarsmak mumkun mudur?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 23 - YKY)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 23 - YKY)
Elif Altun, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Sanki on senelik arkadasimi ilk defa bugun sahiden taniyordum.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 23 - YKY)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 23 - YKY)
Rûken, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üç yıl sonra bugün tekrar okudum.
Kitabın yazılışından yüz yıl sonra bu kadar popüler olması ve çok satılması birçok yazarın da dikkatini çekmiş ve çoğu bunu okurların birbirini kışkırtarak bir modaya dönüşmesi ,sosyal medya etkisi ve kahve yanı kitap fotoğraflarının özendiriciliği olarak yorumluyor.
Bana göre sebepler içinde en kuvvetli olan popüler yazında şu an yerlere göklere sığdırılamayan tutunamayan-kaybeden, sinik, naif, kendi kabuğunda yaşayan, hüzünlü antikahraman tipinin en erken örneklerinden birinin Raif efendi olmasıdır.
Kendi adıma birçok kişinin de dediği gibi kitabın ilk bölümünü Dostoyevski okurmuş gibi hissederek,ikinci kısmı ise gayet güzel bir roman olarak okumuştum .
Populerliğine kendi adıma üzülsem de, bunun iyi birşey olduğunu düşünüyorum . Sabahattin ali gibi çok değerli bir yazarın bilinirliğini arttırmıştır.

Betül, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Belki bu da kafiydi. Bir insana bir insan herhalde yeterdi. Fakat o da olmayınca? Her şeyin bir hayal, aldatıcı bir rüya, tam bir vehim olduğu meydana çıkınca ne yapılabilirdi? Bu sefer inanmak ve ümit etmek kabiliyetini ben kaybetmiştim. İçimde insanlara karşı öyle bir itimatsızlık, öyle bir acılık peyda olmuştu ki, bundan zaman zaman kendim de korkuyordum. Kim olursa olsun, temasa geldiğim herkesi düşman, hiç değilse muzır bir mahluk telakki ediyordum. Seneler geçtikçe bu his kuvvetini kaybedeceğine şiddetlendi. İnsanlara karşı duyduğum şüphe, kin derecesine çıktı. Bana yaklaşmak isteyenlerden kaçtım. Kendime en yakın bulduğum veya bulacağımı zannettiğim insanlardan en çok korkuyordum. “O bile böyle yaptıktan sonra!..” diyordum…”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 146)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 146)
Betül, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Hayatımın en dolu, en manalı zannettiğim bir devresi birdenbire boşalmış, bütün manasını kaybetmişti. En tatlı emellerinin tahakkukunu gördüğü bir rüyadan acı hakikate uyanan bir insan gibi içim çekiliyordu. Ona hakikaten dargın değildim; asla kızmıyordum. Sadece müteessirdim. “Bunun böyle olmaması lazımdı” diyordum.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 120)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 120)
Elif Altun, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Insanlara ne kadar cok muhtac olursam onlardan kacmak ihtiyacim da o kadar artiyordu.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 12 - YKY)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 12 - YKY)
DENİZ, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Başkasına merhamet etmek, ondan daha kuvvetli olduğunu zannetmektir ki, ne kendimizi bu kadar büyük ne de başkalarını bizden daha zavallı görmeye hakkımız yoktur."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali