Halil Oral, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

../ İnsanları, kendi cinslerinden biri üzerinde kudret ve salahiyetlerini denemek kadar tatlı sarhoş eden ne vardır? Hele bunu yapmak fırsatı, birtakım ince hesaplar dolayısıyla, ancak muayyen bazı kimselere karşı kendini gösterirse. /..

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)
Halil Oral, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

../ Nedense , hayatta bir müddet beraber yürüdüğümüz insanların başına bir felaket geldiğini, herhangi bir sıkıntıya düştüklerini görünce bu belaları kendi başımızdan savmış gibi ferahlık duyar ve o zavallılara, sanki bize de gelebilecek belaları kendi üstlerine çektikleri için, alaka ve merhamet göstermek isteriz. /..

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları)
Halil Oral, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

../ Fakat insanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar. Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmaktan daha kolaydır. /..

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
Nüsret çakmak, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyada bana hiçbir şey, tabiatta melül bir insanın zorla gülmeye çalışması kadar acı gelmemiştir.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Nüsret çakmak, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Berlin'de yalnızsınız değil mi?" dedi. 
"Ne gibi?"
"Yani... Yalnız işte... Kimsesiz... Ruhen yalnız... Nasıl söyleyeyim... öyle bir haliniz var ki..." 
"Anlıyorum, anlıyorum... Tamamen yalnızım... Ama Berlin'de değil... bütün dünyada yalnızım... küçükten beri..." 
"Ben de yalnızım..." dedi. Bu sefer benim ellerimi kendi avuçlarının içine alarak: "boğulacak kadar yalnızım..." diye devam etti, "hasta bir köpek kadar yalnız..."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Rana Bıkmaz, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitaba vermiş olduğum puan : 5/5
Öncelikle bu satırları yazabilmek için kendimde ciddi bir cesaret aradım. Neden demeyin,açıklayamıyorum işte...
Böylesi bir kitap onlarca insan tarafından yorumlanmışken eksik kalem biçimimle burada yorumunu yapmak bana ciddi anlamda tuhaf geliyor.
Belki bu satırları kimse okumayacak,ana sayfasında çıkan herhangi bir yazı olarak görecek ama hiç önemli değil. Sonuçta dedikodu amacı güden programları çeken insanlar kadar bu kitabı bilmeyecek değiliz hepimiz. Yoksa bilmiyor muyuz?

Cevabı şüpheli... Çünkü ben kitabı her ne kadar okusam da kendimi bir o kadar eksik hissediyorum bu yorumu yazmak için... Neyse daha fazla uzatmayıp okuma aşamamdan anlatmaya başlayayım.

Kürk Mantolu Madonna her daim duymuş olduğum bir klasikti ama başlarda klasiklere pek yakın olmamamla birlikte diğer yandan da dilinin beni zorlamasından korkuyordum.

Derken bir gün Sabahattin Ali'nin yaşamını merak edip araştırdım. Nasıl zalimce öldürüldüğünü,neler yaşadığını... derken kitabı hemen okuyuvermek istedim ve okudum da ama bir türlü yorumunu giremedim. Aylardır şu klavyeye tam basacakken ellerim geri geri gidiyor. Sanki yazsam birkaç şey söylesem Raif efendi ve anısına ihanet edecekmişim gibi geliyor.

Bu kitap benim için kitaptan çok daha öte. Çünkü kimi zaman Raif Efendinin yalnızlığında buldum kendimi,kimi zamanda Maria'nın o farklılıklarına dokunuşlarla eşlik etti ruhum.

Günlük hayatımızda farklı şeylerden yargılanabiliriz ama bazen Maria gibi dobralığınızla da yargılanabilirsiniz. "Kadın değil mi işte otursun,sussun,konuşmasın,gülmesin..." diye başlayan o çirkin ithamların getirdiği çirkinlikle yargılanan insanlar arasında (daha doğrusu kadınlar arasında) yer aldığım için Maria'yı çok ama çok iyi anladım,hissettim...

Bu sebepten bu duyguları hissetmek adına sizi bu kitaba davet ederim. Bir ödev,sınav için değil de gerçekten kitabı yaşamak isteyerek okumanızı dilerim. Keza sizin de okumuş olacağınızı düşünüyorum ama elbette okumayan bir kitle vardır. O kitleye sesleniyorum: 'Geç olmadan okuyun!'

Buna bir yorum denebilir mi bilemiyorum. Kitap anlatmak ya da bahsetmeye de girmiyor bu durum.
Ne deniyor bilemiyorum ama ben tıpkı Raif Efendinin defteri gibi gizli saklı olup bu konuda konuşamıyorum sanırım. Belki bir gün o defter gibi açılır ve bu konuda konuşabilirim ama dediğim gibi Raif Efendiye ihanet eder gibi hissederken bunu yapmak çok ama çok zor.

İnsanlar bu kadar yabani hayat bu kadar acımasızken benim de pek normal olmamı beklemeyin o sebeple bu yazıyla yetinin lütfen. Ama bilin ki,içimde çok farklı fırtınalar kopuyor bu yazıyı yazarken. Diyeceğim o ki bendeki etkisi böyleyse sizde neden olmayasın ki? İşte tam da bu sebepten o güzel pamuk ellerinizi cebinize atıp şu güzel kitabı alın,aldırttırın. Tabii okumadan da geçmeyin!
Son olarak hoşça kalın...

İlknur Kaplan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bu akşam anladım ki bir insan diğer bir insana bazen hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarılabilirmiş."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali