1000Kitap Logosu
melike kaplan
melike kaplan
melike kaplan
TAKİP ET
melike kaplan
@mserim
radyoloji teknikeri
izmir
42 okur puanı
19 Eki 2015 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
195
Kitap
15
İnceleme
49
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Başlangıç
Bu siteyi o zamanlar sevgilim şimdi ise kıymetli eşim olan Ahmet KAPLAN tarafından öğrenmiş ve açmış o ne okuyor takip etmek için kullanmıştım. Yazmak için geç kaldığımın farkındayım ama her gün yeni bir başlangıçtır. Aklıma geldikçe okuduğum kitapları ekleyeceğim. Öncelikle 13/08/2019dan itibaren okuduklarımı yazıyorum öncesi ne yazık ki notlarım arasında yok. Tüm bu hayat ve keşif yolculuğumda bana zerre kadar şey katıp öğreten tüm yazarlara sevgilerle.
47
melike kaplan
Veba Geceleri'ni inceledi.
544 syf.
·
12 günde
·
Puan vermedi
Çok sevdiğim kıymetli yazar Orhan Pamuk'un en sevmediğim kitabı oldu diyerek başlamak istiyorum. Çünkü Pamuk'un sanki okurunu hayal kırıklığına uğratma hakkı yok gibi geliyor bana nedense onca harika eserden sonra. Nobelli bir yazara yapabileceğim bir eleştiri mi bilmiyorum ama gerçekten gereksiz uzatılmış bir kitap. 300 sayfada rahat anlatılırdı istenen, konu bütünlüğü bozulmadan. Sevdiğim tarafları da var tabii. Kitapta sözde anlatıcı Mina Mingerli denen hayali karakter. erkek yazarların kadın söyleyişiyle anlatım yapması her zaman beni çok etkiler. 5. Murat'ın kızı Pakize Sultan'ın Dr. Nuri ile evliliği baz alınarak başlayan kitap Minger denen adada kulağa gelen veba salgını dolayısıyla bambaşka bir yere gidiyor. O dönemde bir Valinin, Kolağasının şeyhlerin gücünü görüyorsunuz. Basın da ön planda. tarihle iç içe olması inanılmaz hoşuma gitti. Çırağan Sarayı baskınından bahsediyor mesela Ali Suavi den anlıyoruz açıkça söylemiyor. Güzel aşk hikayeleri de var. Pakize Sultan ile Dr. Nuri arasında Kolağası Kamil Paşa ve Zeynep'in arasında. Evli Vali Sami Bey ve sevgilisi Marika arasında. Son 100 sayfa çok güzeldi ama oraya gelene kadar canım çıktı. Yine de okunur mu okunur kitabı tabii. Üzerinde çok çalışılmış belli. Yine de hevesimi kursağımda bıraktı.
Veba Geceleri
7.3/10
· 2.244 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
melike kaplan
bir alıntı ekledi.
"Çünkü Hıristiyanlar Avrupa'da dört yüzyıldır tatbik edilen karantina sayesinde hastalıklardan sakınırken, Müslümanlar karantinaya inanmaz ve modern usulleri öğrenmezlerse daha da çok kırılacak, bu dünyada yalnız ve azınlık kalacaklardır."
2
melike kaplan
bir alıntı ekledi.
O saatte, bir anlık mutluluk ve teselli için yapılacak tek mantıklı şeyin, insanın sevgilisiyle yarı karanlıkta biribirine sarılması olduğunu Vali Paşa, Kolağası ve Doktor Nuri, her üçü de biliyorlardı artık.
4