Okuyan Baykuşun Kütüphanesi, Asla Asla'yı inceledi.
20 Şub 21:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sevdiğim iki yazar olan Tarryn Fisher ve Collen Hoover’ın birlikte yazdığı Asla Asla ile ilgili kısacık yorum yapacağım. Kısacık olma sebebi kitabın da kısacık olmasından kaynaklanıyor. Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla 3 kitaplık bir seri olacak. Kitabın sayfa sayısı 184 sayfacık. 3 kitap olduğu düşünülürse bu kısalıkta giriş, gelişme ve sonuç olarak bakabiliriz seriye diye bir şaka yapmak geldi içimden.

Ortalama olarak okuduğum kitapların 400 sayfadan fazla olmaları dolayısıyla biraz garipsediğimi hatta iki yazarın yazmış olduğundan dolayı da bende sadece sayfa sayısı olarak bir hayal kırıklığı yarattığını belirtmek isterim. Bir kitaba başlayıp en azından kurgudaki bir kaç sorunu halledip öyle bitirmek beni tatmin ederdi. Tadı damağımda kalamadı bu yönden baktığımda. Kitap arka kapak yazısını okuyarak sizlere fazlaca bir spoiler vermeden kitabı anlatmaya çalışacağım. Neden arka kapağı okumadım derseniz Tarryn Fisher ve Collen Hoover yani ne diyebilirim ki isimleri yeter kitabı okumak için. Arka kapak yazısına bakmaya gerek yoktu.

Tanıtım yazısına baktım ve baya açıklayıcı bir özet olmuş sadece bir detay var ki zaten kitabın bitişi de o detayla oldu, kitabın ilerleyen bölümleri için merak içerisinde kalmama yetti. Yani harika bir kurgu var okuyacağınız, tek sıkıntı devam kitaplarını beklemek olacaktır. Acaba yazarlar tek kitap yazdı da yayınevi politikası kitabı 3 kitap olarak çıkartalım filan mı dediler. Kafamda deli deli sorularla kaldım :) Okuyun hiç bir şekilde pişmanlık duymayacağınız kısacık bir kitap olacak.

Yazarları kısaca hatırlatayım: Collen Hoover’ı Umutsuz ve Çirkin Aşk kitaplarını okuduğum kadarıyla tanıyorum. Kendisine drama kraliçesi diyebiliriz bence. Kitaplarında genellikle dram ağırlıklı ögeler bulabilirsiniz. Kalemi sağlam yazarlardandır.

Tarryn Fisher ise epeyce kitabını okuyup çok sevdiğim bir yazar. Kalemi, kurgusu harika bir yazardır. Çevrilen kitaplarından Fırsatçı, Hırsız, Tehlikeli Kızıl (Bunlar seri kitaplarıydı ve gerçekten çok güzeldi) ve S*iktir Et Aşkı (bu kitabı da çok sevdiğimi hatırlıyorum) okudum ve yazarın kalemi hakkında oldukça güzel düşüncelerim var. Yazarın bir de gerilim romanları var fakat ben fazla strese gelemediğimden henüz cesaret edip okuyamadım, benim yüzümden yani okunmamaları.

Yazımın başında da belirttiğim gibi kitabın sayfa sayısı 184, Epsilon Yayınlarından çıkan kitabın çevirisini Nihal Yormaz yapmış.

Keyifli okumalar dilerim.

İlknur Karabulut, bir alıntı ekledi.
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Çünkü hayat bir kez ve her nefes aslında son nefes.

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayınevi)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayınevi)
İlknur Karabulut, bir alıntı ekledi.
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kulağından giren her sözcüğü kalbinde sakladığında, kalbinin yükü biraz daha ağırlaşırve hikayeler artık duyulmaz olur, kulağın sağırlaşır."

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayınevi)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayınevi)
İlknur Karabulut, Bir İz Bırak Bana'yı inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Otizmi anladıkça daha artıyor saygım onlara. Onlar sevmeselerde sımsıkı sarılasım geliyor beni de eğit bana da öğret diye çığlık atasım geliyor.

Haktan Melih Özden, Bir İz Bırak Bana'yı inceledi.
 01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Öncelikle kitabı okumadan arka kapağındaki yazar hakkındaki bilgileri okuyup kitap ile ilgili eleştirilerinizi öyle yapmanız gerekecek. Yazarın ilk kitabı olduğu çok açık. Ben olsam şöyle yazardım gibisinden bir havada tabi ki değilim. Çoğu okur bunun ilk deneyim olduğunu rahatlıkla anlayacaktır. Öncelikle biraz Nihal Yormaz'a değinmek istiyorum. Benim şu an okuduğum üniversitemin kurumuna ait olan Işık Lisesinde Fransızca eğitim vermiş. Ayrıca birçok yazıları ve çevirisi mevcut.
Şimdi kitaba gelmek istiyorum: Tam bir klasikler bağımlısı olduğum için, yani o kitapların yazım biçimine alışık olduğum için, "Bir İz Bırak Bana" biçim açısından biraz ters düştü bana. Ancak bunu kitabın konusuyla telafi etti sayılır. Daha iyisi olabilir miydi? Bence çok daha iyisi olabilirdi onu da yazarın roman kategorisindeki ilk deneyimine yoruyorum. Kitap Canan isimli karakterin gözünden Otizmli kardeşi Can'ın mektuplar üzerinden üst komşusu olan İrem'e duygularını ve düşüncelerini aktarmasıyla geçiyor. Bu mektuplar ise bizlere Otizmli birinin yaşantısını yansıtıyor.

Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir gün biz ölürsek bu çocuğa kim bakacak? Biz hayattayken her şeyiyle ilgileniyoruz ama biz öldüğümüzde onu kim yedirecek, içirecek, onunla kim ilgilenecek? Onun hoşlandığı şeylerden kimin haberi olacak? Dışarı yalnız başına çıkmayı bile beceremeyen bu çocuğa kim sahip çıkacak? Şu an yaşadığımız sorunlarla baş etmek bir gün öleceğim düşüncesiyle baş etmekten daha kolay. Keşke biz ölürken yanımızda Can'ı da götürebilsek."

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 143 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 143 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)
Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Çok dolu bardak; taştı taşacak. Bir damla gözyaşı daha dökmeye korkuyorum. Taşmasın, aman kimse yaklaşmasın enkazıma. Kimse sokulmasın, dokunmasın, bakmasın yaralarıma. Sarmıyorsam sebebi var. Açık dursun, kanasın, kime ne zararı var."

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 105 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 105 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)
Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güven kokusu alınabilir bir şeydi ve insan güven kokmalıydı.

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 71 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 71 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)
Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tüm öfke ve ıstıraplarım çekilsin gitsin! Altın bir sükutta özgürce yalnızlığımla sevişeceğim...

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 67 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 67 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)
Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kulağından giren her sözcüğü kalbinde sakladığında, kalbinin yükü biraz daha ağırlaşır ve hikayeler artık duyulmaz olur, kulağın sağırlaşır. Ruhunun bedenine, bedeninin kalbine, kalbinin beynine hükmedemediği, çaresiz ve bir o kadar da zavallı hikayelerin içerisindeysen, dön sırtını ve önünden yürüyenleri bırak arkanda. Bırak biraz da hayat baksın senin arkandan. Çünkü hayat bir kez ve her nefes aslında son nefes. Ne bir adım sonranı biliyorsun, ne de garantisi var bir nefes fazlasının. Sınırsız değil hiçbir yaşam ve sonsuz değil hiçbir duygu, çaresizlik de kader değil zaten. Ama işte istemez bazen insan zincirlerini kırıp çare aramayı ve her şeye yeniden başlamayı. Öyle hissettiğin anların birindesin belki de, hem de sabahın kör bir saatinde. Saatin tik-takları eşliğinde bakıyorsun bir aynaya, bir kendine. Yabancısın işte kendine, kabul etmelisin bence. Ta içeride, en derinde, bir başka "sen" var senden beslenen, anla işte! Senden etkilenen, seni kemiren, bambaşka bir sen! Ruhuna hapsettiğin o "sen"in bugün de dünkü kadar ihtiyacı var san. Haydi, şimdi bağışla ruhunu ve uykuna sıkıca sarıl.

Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)Bir İz Bırak Bana, Nihal Yormaz (Sayfa 65 - Epsilon Yayıncılık, 1. Baskı, Mart 2017)