·
Okunma
·
Beğeni
·
2629
Gösterim
Adı:
Asla Asla
Alt başlık:
Asla Asla #1
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051732978
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Never
Çeviri:
Nihal Yormaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Asla Asla
Never Never
Çok sevilen iki yazardan büyüleyici bir masal...

Charlize Wynwood ve Silas Nash bebekliklerinden beri birbirlerinin en yakın arkadaşıydılar. Ve on dört yaşında birbirlerine âşık olduklarını anlamışlardı.

Ancak o sabahtan sonra... iki yabancı olacaklardı.

İlk öpüşmeleri, ilk kavgaları, aşklarını fark ettikleri ilk an… Bütün anıları kaybolmuştu sanki.

“İlk öpüşmemiz gerçekten ne zamandı umrumda bile değil.”

“İşte bu hatırlamak istediğim şey.”

Charlize ve Silas, onları bu hale getiren nedeni bulup gerçekleri açığa çıkarmak için birlikte uğraşmak zorundaydılar. Eskiden nasıl olduklarını hatırladıkça, tekrar bir araya gelme fikrini daha da fazla sorgulamaya başlayacaklardı.
184 syf.
·4/10
Masalları sevmem, bu yüzden bu kitap ortalama bir kitaptı benim için. Yine de çok kötü değildi, merak ettirdi, ne olacak diye bir beklenti içine soktu. Açıkçası olayın net bir açıklamasını öğrenmek, okumak istemiyorum.

Tek kitap şeklinde kalsın, seri devamını okumayayım diye düşünüyorum. Fikrim değişmez sanırsam.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabı 2. Kere okuyunca, incelememi güncellemek istedim :) Epsilon yayınları, bu güzel serinin devam kitaplarını 2 yıl sonra basabildi çok şükür.
2 ve 3.yü aynı kitaba basmalarına çok sevindim.
İlk kitabın sonu öyle bir yerde bitti ki, meraktan çatlasam da ilk kitabı tekrar okumak istedim :)
Ben bu yazarın kalemine bayılıyorum. Çerezlik kitap okumak istediğimde gözü kapalı seçtiğim yazar Colleen Hoover ;)
Konusu çok özgün, büyülü gerçeklik türünden hoşlanıyorsanız bayılırsınız. 187 sayfa su gibi aktı gitti, dizi izler gibi okuyorsunuz :)
İki sevgili, aynı anda yakın geçmiş hafızalarını kaybediyorlar, hafızalarını ararken birbirlerini tekrar keşfediyorlar. 2. Defa bayılarak okudum :)
Okuru bol olsun
Colleen Hoover Tarryn Fisher
184 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Sevdiğim iki yazar olan Tarryn Fisher ve Collen Hoover’ın birlikte yazdığı Asla Asla ile ilgili kısacık yorum yapacağım. Kısacık olma sebebi kitabın da kısacık olmasından kaynaklanıyor. Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla 3 kitaplık bir seri olacak. Kitabın sayfa sayısı 184 sayfacık. 3 kitap olduğu düşünülürse bu kısalıkta giriş, gelişme ve sonuç olarak bakabiliriz seriye diye bir şaka yapmak geldi içimden.

Ortalama olarak okuduğum kitapların 400 sayfadan fazla olmaları dolayısıyla biraz garipsediğimi hatta iki yazarın yazmış olduğundan dolayı da bende sadece sayfa sayısı olarak bir hayal kırıklığı yarattığını belirtmek isterim. Bir kitaba başlayıp en azından kurgudaki bir kaç sorunu halledip öyle bitirmek beni tatmin ederdi. Tadı damağımda kalamadı bu yönden baktığımda. Kitap arka kapak yazısını okuyarak sizlere fazlaca bir spoiler vermeden kitabı anlatmaya çalışacağım. Neden arka kapağı okumadım derseniz Tarryn Fisher ve Collen Hoover yani ne diyebilirim ki isimleri yeter kitabı okumak için. Arka kapak yazısına bakmaya gerek yoktu.

Tanıtım yazısına baktım ve baya açıklayıcı bir özet olmuş sadece bir detay var ki zaten kitabın bitişi de o detayla oldu, kitabın ilerleyen bölümleri için merak içerisinde kalmama yetti. Yani harika bir kurgu var okuyacağınız, tek sıkıntı devam kitaplarını beklemek olacaktır. Acaba yazarlar tek kitap yazdı da yayınevi politikası kitabı 3 kitap olarak çıkartalım filan mı dediler. Kafamda deli deli sorularla kaldım :) Okuyun hiç bir şekilde pişmanlık duymayacağınız kısacık bir kitap olacak.

Yazarları kısaca hatırlatayım: Collen Hoover’ı Umutsuz ve Çirkin Aşk kitaplarını okuduğum kadarıyla tanıyorum. Kendisine drama kraliçesi diyebiliriz bence. Kitaplarında genellikle dram ağırlıklı ögeler bulabilirsiniz. Kalemi sağlam yazarlardandır.

Tarryn Fisher ise epeyce kitabını okuyup çok sevdiğim bir yazar. Kalemi, kurgusu harika bir yazardır. Çevrilen kitaplarından Fırsatçı, Hırsız, Tehlikeli Kızıl (Bunlar seri kitaplarıydı ve gerçekten çok güzeldi) ve S*iktir Et Aşkı (bu kitabı da çok sevdiğimi hatırlıyorum) okudum ve yazarın kalemi hakkında oldukça güzel düşüncelerim var. Yazarın bir de gerilim romanları var fakat ben fazla strese gelemediğimden henüz cesaret edip okuyamadım, benim yüzümden yani okunmamaları.

Yazımın başında da belirttiğim gibi kitabın sayfa sayısı 184, Epsilon Yayınlarından çıkan kitabın çevirisini Nihal Yormaz yapmış.

Keyifli okumalar dilerim.
184 syf.
·Beğendi·10/10
Sınav haftamın sadece iki günü kaldığına ve arada hafta sonu olduğuna göre, haftada toplam 9 saat anca uyuduğumu da göz önüne alırsak geriye kalan tüm enerjimle bu incelemeyi yazacağım.

Çok mu abarttım bilmiyorum ama bu kitaba gerçekten ama gerçekten BAYILDIM. İlk elime aldığım an sınav haftası en azından bir şeyler okumuş olurum, kısa zaten olayları çok kaçırmam diye düşünüyordum ama iki bölüm okumam, beni kitaba bağımlı yapmaya yetti. Ne yazık bitirmem, sadece birkaç saat sürdü... :(

Kitap, Charlie’nin bir kızın kitaplarını yere düşürmesiyle başlıyor. Biraz karmaşık geliyor size oradaki diyaloglar çünkü Charlie kendine dair hiçbir şeyi hatırlamıyor. Ne ismini, ne ailesini, ne de herhangi başka bir şeyi.

Böyle dehşete düşmüş ve korkmuş bir halde kimseye bir şey belli etmeden günü geçirmeye çalışıyor çünkü birine söylerse ona deli muamelesi yapmalarından korkuyor. Ve öğlen arası yemek yedikleri sırada, her şey yeterince kötü değilmiş gibi bir de sevgilisi olduğunu öğreniyor. Ancak çok zaman geçmeden onun da kendisinden bir farkı olmadığını anlıyor.

Charlie ve Silas, hayatlarına dair her şeyi unutmuş durumdalar ve buna neyin sebep olduğu hakkında da hiçbir fikirleri yok. İşte asıl kitap burada başlıyor:

Beraber geçmişleri hakkında bir şeyler öğrenmeye, parçaları birleştirmeye ve buna neyin sebep olmuş olabileceğini aramaya başlıyorlar.

Ve özellikle o kısımlar olmak üzere –ki kitap o kısımlardan oluşuyordu- her yerin, her satırın temposu aşırı derecede MÜKEMMELDİ. Asla sıkılmadım ve asla heyecanımı ve merakımı yitirmedim. Çünkü hem neler olduğunu deli gibi merak ediyor, hem de Charlie ve Silas’ın kendileri hakkında edindikleri bilgilere şaşırıyordum. Çünkü her yeni bir şey öğrendiklerinde pek de iyi insanlar olmadıklarını keşfediyorlardı. Ve buraları okumak da bilmiyorum ama aşırı zevkliydi.

Kendi hayatlarındaki gizemi çözmeye çalışan dedektifler gibiydiler ve olaylara sanki bunu yapan onlarmış gibi değil de bir başkası yapmış gibi davranmaları –istemeseler bile- kitabı gerçekten çok gerçekçi kılıyordu.

Ayrıca o son… Ben hayatımda bu kadar acımasız bir son görmedim. Son beş sayfayı meraktan bir saniyede falan okumuşken, o kitabı orada bitirmek… NEYE BENZETEBİLECEĞİMİ BİLE BİLMİYORUM. O KADAR KÖTÜ.

Neyse, ikinci kitabın ilk iki sayfasına göz atmak içimde meraktan deliye dönmüş canavarı biraz yatıştırdı en azından. Siz siz olun, ikinci kitap çıkmadan bu kitabı okumayın. Ama sevmediğiniz kişileri meraktan öldürmek istiyorsanız birebir.

Kitabın tek sevmediğim noktası ise, KISA OLMASI. Neden 200 sayfacık? Bu kitap daha fazla sayfa olmalıydı. Charlie ve Silas’ı daha çok sevmeliydim. Hatta sevebilmeliydim. Sevmediğimden değil ama, 10 puanın hiçbir puanı Charlie ve Silas’ı içermiyor. Olaylar kısa olmasına rağmen yüzeysel değildi, bunun nedeni bence geçmişlerini araştırırken zaten onlardan birkaç parçayı da zaten öğreniyor oluşumuz ama işte bunlar sadece hikayeyi mükemmelleştirmişti. Karakterler ve onların ilişkisini değil. Ama hemen aşık olsaydılar da hoşuma gitmezdi o yüzden sanırım çenemi kapatmam gerek.

Umarım ikinci kitap ve üçüncü kitapta Charlie ve Silas’ı çook fazla severim.

Dipnot: İkinci kez uyarıyorum. İkinci kitap çıkmadan bunu OKUMAYIN.

Dipnot2: Sıradaki kitaplarımın hangi yazarlara ait olduğu bence hiçte gizemli değil.
184 syf.
·9/10
Asla Asla, Tarryn Fisher ve Colleen Hoover'ın birlikte yazdığı bir kitap. İki yazarı da daha önce okumuş ve oldukça sevmiştim. Bu yüzden de Kitabın beklentilerimin altında olmayacağını az çok tahmin edebiliyordum.

Birbirlerinin sevgilisi olan Charlie ve Silas o sabah okulda aniden uyanırlar ve hiçbir şey bilmediklerini fark ederler. Ama, gerçekten hiçbir şey. Birbirlerini tanımak şöyle dursun, kendilerini bile tanımıyorlardır. İsimleri, aileleri ve hatta tiplerine dair en ufak fikirleri yoktur. Okuldaki birkaç kişi sayesinde birbirleriyle çıktıklarını anlarlar ve ipuçları sayesinde neden bu durumda olduklarını bulmaya çalışırlar.

Merak uyandırıcı ve etkileyiciydi ama keşke belli bir sonuca ulaşsaydı. İkinci kitabı çok büyük bir hevesle beklememe neden olacak bir sonla bitti. Tavsiye ederim:)
184 syf.
·Beğendi·9/10
Umursamadan yürümeye devam ettim. Bu çok aptalcaydı. Ne düsünüyordum ki? Bir öpücük hatırlarımı geri getiremezdi. Bu bir peri masalı değildi.

Suya ihtiyacım vardı. Bu, tadını hatırladığım tek şeydi. Belki de bu, suyun bir tadı olmamasındandır.

İki ana karakterimiz var ve bir gün, birkaç şey dışında çoğu şeyi unutuyorlar. Yani bir nevi hafızalarını kaybediyorlar. Bunun neden olduğunu bilmiyorlar ve birlikte bunun sebebini bulmaya çalışıyorlar.

İlk olarak ben kitabın konusunu çok beğendim. Daha önce bu tarz bir kurgu okuyamadığım için hoşuma gitti. İki yazarın da kitaplarını okumuştum ve yazım tarzlarını sevdiğim yazarlar. Aynı şekilde bu kitabın yazım tarzını da beğendim. Karakterlerin başlarına gelen bu olayın sebebini bulmaya çalısmaları, bunları yaparken de kendileriyle ilgili yeni şeyler öğrenmesi beni çok heyecanlandırdı. Kız karakteri her ne kadar sevmesemde erkek karakterini sevdim. Genel olarak sevdiğim bir kitap oldu. Ancak duyduğum kadarıyla seri ilerledikçe olaylar biraz değişiyor ve konu daha çok aşka bağlanıyormuş. Seri ilerledikçe pek sevilmiyor. Bu beni biraz üzdü. Ben çok umutluydum bu seriden. Yani merak uyandırıcı bir yerde bittiği için de ikinci kitabı çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum. Umarım devamını severim diyorum. Ve bu kitabı da sizlere öneririm. Sevdiğim ve çabucak okuyup bitirdiğim bir kitaptı.
159 syf.
·21 günde·7/10
Kitabın Türkçe basımını elinde tutan, okumak isteyen, merak eden sevgili okurlar!
Serinin 3 kitabı da çıkmadan kitaba elinizi sürmeyiniz!
O ne biçim bir sondur? Hemen ikinci kitaba zıpladım şahsen.
Serinin devamı henüz çevrilmediğinden merakınızla öyle kalakalırsınız. Benden söylemesi.

İkinci kitabın girişinde iki yazarında güzel giriş cümleleri var. Güldürdüler :)
184 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Başta çok akıcı bir şekilde ilerliyordu, sonu da ikinci kitap için çok merak uyandırarak bitti ama ben sevmedim. Böyle biten kitaplar beni çıldırtıyor.

İki kişi var. Bunlar okulda uyanıyorlar ve hiçbir şey hatırlamadıklarını anlıyorlar. Kendi isimlerini bile. Ondan sonra bu iki kişi birbirleriyle çıktıklarını öğreniyorlar arkadaşları sayesinde. Onların hikayesini okuyoruz.

Genelde iki yazarın ortaklaşa yazdığı kitaplarda bir kopukluk olur. Bence bunda da bu kopukluk belliydi. Iki yazarın da daha önce eserlerini okumuş biri olarak söylüyorum bunu.

Gizemin ön planda olduğu kitapları ve sonu insanı çıldırtacak şekilde biten kitaplardan hoşlanıyorsanız seversiniz.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yazarı, Hpoeless serisini ve Ugly Love kitabını okuduktan sonra takibime aldım. Never Never serisinin ilk kitabı Asla Asla sevdiğim iki yazarın ortak çıkardığı kitap. Alırken büyük beklentiyle mi aldım bilmiyorum ama beni pek sarmadı, başlarda kurgu nereye gidecek anlamadım. Kısaca konusundan bahsetmek gerekirse; Charlize Wynwood ve Silas Nash bebekliklerinden beri birbirlerinin en yakın arkadaşıydılar. Ve on dört yaşında birbirlerine âşık olduklarını anlamışlardı.Ancak o sabahtan sonra... iki yabancı olacaklardı.İlk öpüşmeleri, ilk kavgaları, aşklarını fark ettikleri ilk an… Bütün anıları kaybolmuştu sanki. Charlie ile Silas’ın yaşadıkları hafıza kaybının sebebini çok merak ettim. Ve bu bir döngü gibi sürekli yenileniyor. Tabi bunun dışında kendi hayatları ile ilgili öğrendikleri her yeni bilgi yeni bir bilmece doğuruyor. Kitap beni sarmadı ama olayın nasıl bağlanacağını çok merak ettiğimden seriyi takibime alacağım orası kesin ..
184 syf.
·8/10
184 sayfalık bu kısacık kitabı bir gecede bitirmiş olmakla birlikte gerçekten beğendim. Konusu hakkında pek bir fikrim yoktu sadece tanışmak istediğim iki yazarı birlikte bulmuşken neden olmasın dedim.

Konusundan bahsedecek olursak; Charlie ve Silas isimli iki lise öğrencisinin okuldayken birdenbire hafızalarını kaybetmesiyle olaylar gelişiyor. Neden orada olduklarını, kim olduklarını hatırlayamaz hale geliyorlar bir anda. İşin garibi ise önceki hayatlarında bu ikili sevgili ve bu olay ikisinin de başına aynı anda geliyor. Kitabın başlangıcı oldukça etkiliydi. Ne oluyor ya diye meraklandırıp sizi kitaba daha çok çekiyor. Kitapta karakterlerin hafızalarını kaybetmeden önceki yaşamlarıyla yüzleşmeleri, pişmanlıkları, şaşkınlıkları ve bu olayın başlarına neden geldiğini araştırmaları anlatılıyor. Bir yandan da içinde bulundukları hayatlara ayak uydurmaya ve insanlara bu durumu çaktırmamaya çalışıyorlar. Kitabın sonu ağzımı açık bırakacak şekilde bitti ve ikinci kitap da ülkemizde yayınlanmadığı için ben meraktan kendimi yiyip bitirdim. Umarım ikinci kitabını bir an önce basarlar. Çünkü kitap her yönüyle ucu açık bitti, birçok olay açıklığa kavuşmamıştı.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kapağından etkilenerek okumak istediğim bir kitap olduğunu öncelik olarak belirtmeliyim. Bilindik iki yazar tarafından yazılmış bir eser. İkisininde sevilen birer yazar olduğunu düşünüyorum ama dilleri bana çok acemice geldi. Sanki 13-14 yaşlarında birilerinin yazdığı Wattpad kitapları gibi -amacım eleştirmek değil ancak o yaşlarda hiçbir bilgisi olmadan yazan kişilerin dilinin çok acemice olduğunu herkes biliyordur- Belki de bu acemilik çeviriden kaynaklanıyordur bilemiyorum. Kitabın kurgusu biraz değişik. Bir amacı yok gibi ama yine de okuyup beğenebilirsiniz. Öylesine bir kitap alıp okumak isterseniz bu kitap ideal. Ama bir bilgi, bir ders veya ne bileyim bir kültür falan öğrenmek istiyorsanız bu kitap sizin için uygun değil. Belki bir Aşk romanı ancak o tadı da size vermiyor. Kitabın devamı olarak ikinci ve üçüncü serisi var ancak henüz Türkçe'ye çevrilmemiş. Nasıl yapacağım bilmiyorum ama devam kitaplarını ingilizce pdf olarak okumak zorundayım. ÇÜNKÜ ÇOK ANİ BİR ŞEKİLDE BİTTİ. Tam her şey açıklığa kavuşuyor ya da her şey yeni başlıyor derken kitap bitti. Okumanızı tavsiye eder miyim bilmiyorum ama okusanızda okumasanızda bir şey farketmiyor açıkçası.
184 syf.
·1 günde·8/10
Okurken bolca kendimi kafese tıkılmış hissettim. Bu yazarların kitaplarını daha önce okumadığım için tarzlarını bilemem ama genel hatlarıyla bu kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Konusu ise Charlie ve Silas'ın dördüncü derste anlamsız şeyler hariç her şeyi unutmalarıyla gerçeği aramaları. Karakterlere normalde bağlanan ben bu karakterleri sevemedim -hiçbirini üstelik- ama olayların ardında ne var diye heyecanla okutmasına diyecek söz yok. Üç kitaplık bir seri olup daha diğerleri çevrilmediği için çok merak uyandıran bir yerde kaldı bunun için çok üzgünüm ama okurken hissettirdiği klostrofobik his hala tüylerimi diken diken ediyor. Okuyacak olanlara tavsiyem aşk ya da dostluk anlatan kitaplardan birisi değil bu kitap daha çok hatırlanmayan anıların ardında yaşanan, aralara gizem eklenmiş acayip bir kitap. Aradığınızı belki bulamayabilirsiniz. Ama sıkışmışlık hissini sevenlerdenseniz önerebilirim.
“Birine böylesine âşık olma hissini hatırlamak istiyorum. Sadece birine de değil. Charlie’ye böylesine aşık olma hissini hatırlamak istiyorum.”
Bir grup seyircinin arasında durduk ve Silas elime uzandı. İlk kez, ondan kaçmadım. Onun sıcak parmaklarının benimkilerle iç içe geçmesine izin verdim. Boşta kalan eliyle kemancının fotoğrafını çekip bana gösterdi. “Böylece elini ilk tuttuğum anı hatırlayabileceğim,” dedi.
Bu duyguyu tekrar hissetmek istiyordum. Birine âşık olmanın ne hissettirdiğini tekrar hatırlamak istiyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asla Asla
Alt başlık:
Asla Asla #1
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051732978
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Never
Çeviri:
Nihal Yormaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Asla Asla
Never Never
Çok sevilen iki yazardan büyüleyici bir masal...

Charlize Wynwood ve Silas Nash bebekliklerinden beri birbirlerinin en yakın arkadaşıydılar. Ve on dört yaşında birbirlerine âşık olduklarını anlamışlardı.

Ancak o sabahtan sonra... iki yabancı olacaklardı.

İlk öpüşmeleri, ilk kavgaları, aşklarını fark ettikleri ilk an… Bütün anıları kaybolmuştu sanki.

“İlk öpüşmemiz gerçekten ne zamandı umrumda bile değil.”

“İşte bu hatırlamak istediğim şey.”

Charlize ve Silas, onları bu hale getiren nedeni bulup gerçekleri açığa çıkarmak için birlikte uğraşmak zorundaydılar. Eskiden nasıl olduklarını hatırladıkça, tekrar bir araya gelme fikrini daha da fazla sorgulamaya başlayacaklardı.

Kitabı okuyanlar 147 okur

  • Meryem Özalp
  • Tuğçe
  • Rabia
  • Crazyreader
  • julia dream
  • sude
  • Sibel kuru
  • seda
  • berfin kılınç
  • Gül Yalçın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (15)
9
%12.9 (9)
8
%31.4 (22)
7
%21.4 (15)
6
%1.4 (1)
5
%1.4 (1)
4
%4.3 (3)
3
%2.9 (2)
2
%0
1
%0