Umutsuz Hopeless Serisi 1

8,2/10  (55 Oy) · 
111 okunma  · 
44 beğeni  · 
2.033 gösterim
Lise son sınıf öğrencisi olan Sky çapkınlığı kendi şanıyla yarışan Dean Holder'la tanışır. İlk karşılaştıkları andan itibaren Holder onu hem korkutur hem de cezbeder. Ona dair bir şeyler, Sky'ın derinlere gömmek için çok uğraştığı sıkıntılı geçmişine ait anılarını ateşler. Sky ondan uzak durmaya kararlı olsa da Holder'ın kararlı tutumu ve esrarengiz gülümsemesi savunmasını yerle bir edip aralarındaki bağın güçlenmesini sağlar. Ama gizemli Holder'ın sakladığı sırlar vardır, bu sırlar ortaya çıkar çıkmaz Sky sonsuza kadar değişir ve güven duygusu gerçekler karşısında yenilgiye uğrar.

Sky ve Holder ancak çıplak gerçeklerle cesurca yüzleşerek yaralarını iyileştirebilecek ve sınır tanımadan yaşayıp birbirlerini sevebileceklerdir.

Umutsuz nefesinizi kesecek, merakınızı uyandıracak size ilk aşkınızı hatırlatacak bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  429
 • ISBN:
  9789944827171
 • Orijinal Adı:
  Hopeless
 • Çeviri:
  Kübra Tekneci
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 10 Şub 18:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hopeless Serisi birinci kitabı Umutsuz bana kesinlikle unutamayacağım bir okuma deneyimi sundu. Kitap bir harikaydı; okurken çok etkilendim. Hatta bazen o kadar heyecanlandım ki heyecandan okumaya ara verdim sonra bırakamadım devam ettim. Soluksuz okudum deyimi bu kitapla kendimi tamamen hissettirdi. Kitap barındırdığı her duyguyu okura yaşatabilme kabiliyetine sahip. Eğlenceli, hüzünlü, duygusal ve daha bir çok şey. Karakterlerimiz Holder ve Sky çok sevilesi ben çok sevdim onları ve de gurur duydum onlarla, o kadar yaralılar ki... Holder kitap boyunca müthiş cümleler kurdu, ağzından çıkan her kelime çok anlamlı ve çok müthiş. "Holder, seni yaşıyorum!" Kitabın konusu farklı ve çok hoş. Dili oldukça güzel. Tek çırpıda okumalık heyecan düzeyine sahip. "Vay canına, çok etkilendim!" dedirtti bana şahsen Dilini beğenmemin en büyük sebebi ise harika diyalogları ve karakterlerimizin duygularını yansıtma biçimi. Ben bir kitabı ikinci kez okumam genelde, beni en çok etkileyen de diyaloglardır zaten. En sevdiğim kitaplar güzel diyaloglara sahip kitaplardır. Onları ikinci kez okumasam da ara sıra sevdiğim diyalogları açıp okumak hoşuma gider. Bu kitaptaki diyaloglar da işte böyleydi tam ara sıra açıp okumalık - daha evvel söylediğim gibi özellikle Dean Holder'ın sözleri-. Ayrıca kitabın ismi d çok özel. Hopeless'ın nerenden çıktığı ve kitap içinde geçtiği yerler bile beni çok etkiledi. Umutsuz'u almak için neden bu kadar bekledim, kitaplıkta neden bu kadar beklettim hiç bilmiyorum.

Yeşim Temiz 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Açıkçası iyi mi kötü mü net bir şey söyleyemediğim kitaplardan biri.Değindiği konu bakımından ve konuyu işleyişi bakımından güzel bir kitap.Yazar ana karakterin sorununu okuyucuya öyle aktarıyor ki hissediyorsunuz sanki siz yaşamışsınız gibi ya da bir kız olduğum için ben öyle hissettim.Kitabın eksisi diyaloglar.Esas kız ile esas oğlan arasında geçen diyaloglar çok basit ve uzun cümlelerden oluşuyor.Şahsen ben romanlardaki yakışıklı ve çekici esas oğlanın öyle uzun uzadıya sürekli aynı kapıya çıkan cümleler kurmasını istemem.Hiç seksi değil.Oğlan taş ona laf yok ama bir Patch, Deamon ya da Jace gibi kelime cambazı değil.Kızında ondan bir farkı yok.Yani yazar diyaloglar üzerinde fazla düşünmemiş ve güzelim romanı -konuyu- basitleştirmiş. Belkide çevirmende iş yoktur, neden olmasın :D Sonuç olarak okuduğuma pişman mıyım? Hayır. Çünkü diyaloglar ne kadar kötüyse konuyu işleyişi o kadar muhteşem. Kalbinizi sızlatıcak bir roman. (Üzgünüm, Dean)

Beyza Yavuzyılmaz 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çoğunuz Colleen'i bu kitapla tanıyıp yazım şeklinden çok etkilendiniz ama bende öyle değil. Yani etkilendim tabii ama aynı Çarpılma kitabındaki gibi yazdığı için fazla olduğunu söyleyemeyeceğim. Buna rağmen ağladım, evet... Yazışı beni etkilemedi ama konu, olaylar harikaydı ♥

Sky, annesinin istememesi sebebiyle evde eğitim görmüş ve teknolojik aletlerden uzat bir yaşam sürmüştür. Ta ki en yakın arkadaşı Six'in desteğiyle annesini ikna edip devlet okuluna başlayana kadar. Devlet okulundaki ilk gününü acı tatlı bitiren Sky market alışverişi için bir markete girer. Kasadayken onu görür. Lütfen davul seslerini alayım *dırırırırırırırımmm* Evet, onu görür; Dean Holder. Bu zamana kadar hiçbir erkeği çekici hissetmemesine rağmen onu çekici bulur. Çekici c: Marketten çıkarken Holder ona seslenir, Sky'ı birisine benzetmiştir. Ama tabii ki değil çünkü.... Kitabı okuyun, harika bir nedeni var c:

Konumuz bundan ibaret diyeceğim ama konudan bir şey anlamadığınıza eminim. Size şu kadarını yazayım tür bence aşk değil. Kitapta Holder'ın sevgisi o kadar büyüktü ki herkesin ağzına düşmüş, basit bir kelime haline gelen; aşk demeyi yakıştıramadım kendime. Daha yoğun hisler vardı. Sky hissetmeden ben hissettim ._.

Ne kadar saçma bulduğum olaylar olsa da *kitabın temelini oluşturuyor bu saçma bulduğum olay* kitabı beğendim. Başında da söylediğim gibi, göz pınarlarım kuruyacak şekilde ağladım ama mutluluktan. Sonu çok tatlı bir şekilde bitti c': İkinci kitabını birkaç ay sonra okurum belki. Zaten aynı olaylar Holder'ın ağzından anlatılıyor, ikinci kitap denmez pek. Güzel bir kitaptı, ağlamaya ihtiyacım olduğunu fark ettim. Arada kafamı fantastikten kaldırıp ağlatıcı kitap okumalıyım... Kendinize iyi bakın, bir daha ki yorumumda görüşmek üzere •3• -

Şule ALTAN 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Umutsuz okumaya korktuğum kitaplardandı.O kadar çok önerilmişti ki cesaret edemiyordum hayal kırıklığına uğramamak için.Yanlış yapmışım.Şu an hem keşke okumasaydım da hiç bilmiyormuşçasına tekrar tekrar okuyabilseydim diyor diğer yanımsa iyi ki okudum diyor.İçte beni böyle parçaladı bu kitap.

Merve Çakırbay 
02 Eki 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Hangi baba kızına böyle bir şeyi yapabilir ??
Seni Yaşıyorum en beğendiğim repliklerden ;)
Eğer bu kitabı bir kaç kelimeyle anlatırsam aşk ve güven :)

Hermonie 
21 Ağu 11:02 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Bakın bu hayal kırıklığımın hikayesidir:

Bundan yıllar önce lisenin başlarındayke Umutsuz'a bir yerlerde rastlayıp okuma listeme eklemiştim ama bir türlü alamamıştım. Geçenlerde sahafta rastladım, ucuz bir rakama aldım kitabı. Keşke almasaydım dedirtti.

Öncelikle kitabın bir genç-yetişkin kitabı olduğunu biliyordum, kapaktan bile belli bu. Yine de kendi çapında felsefesi olan bir kitap sanıyordum.
Kitabı okumaya niyetiniz varsa felsefeyi falan unutun. (Felsefeden kastım beni biraz da olsa düşündürecek bir şeylere sahip olması.)

Kitap baştan aşağı klişeydi. Karşılaştıkları an çocuğa karşı inanılmaz bir çekime kapılan kız. Her dakika farklı birine dönüşen kaslı hafif bad-boy bir çocuk. İntihar eden başka bir kız. Farklı kitaplardan ne kadar klişe konu varsa toplanıp bir kitap yazılmış gibi.

Çok boş vaktiniz olsa bile okumayın, çok hızlı okunuyor ama vakit kaybı. Bu kitabı okumak yerine yapabileceğiniz bir çok daha yararlı şey var.

Sedef Kartal 
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kitap tek kelimeyle harikaydı aşk, heyecan, çocuk kaçırma, aile içi taciz , geçmişle hesaplaşma okadar sürükleyiciydiki elimden bırakamadım 1 günde bittirdim şiddetle tavsiye ediyorum

asena acet 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

muhteşem bir kitap.Kitap zevkimi bununla çözdüm

Kitaptan 27 Alıntı

Beyza Yavuzyılmaz 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Türü ne? Lütfen bilimkurgu olduğunu söyleme.''
Sandalyesine yaslanıp bir şey kazanmış gibi sırıttı. Belki de kazanmıştı. Hâlâ karşısında oturuyordum, öyle değil mi?
''Kitap güzel olduğu sürece türünün ne olduğunun önemi var mı?" diye sordu.

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover

Kitapların sevdiğim yanlarından biri karakterlerin hayatlarının belirli kısımlarının bölümler halinde özetlenmesidir. Merak uyandırıcıdır, çünkü gerçek hayatta bunu yapman mümkün değildir. Bir bölümü bitirip yaşamak istemediğiniz şeyleri atlayarak ruh halinize uyan istediğiniz bir bölümden hayatı yaşamaya devam edemezsiniz.Hayat bölümlere değil... dakikalara bölünebilir. Hayatınız boyunca olan olaylar hızlı çekim, boş sayfalar ya da bölüm araları olmaksızın ardı ardına devam eden dakikalara hapsolur, çünkü ne olursa olsun hayat devam eder, kelimeler akar, gerçekler hoşunuza gitse de gitmese de ortaya çıkar ve hayat asla durup soluklanmanıza izin vermez.

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
Ümmühan aydemir 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hope ve Les," dedi sessizce. "Hopeless (Umutsuz)." Tekrar güldü. "Duyuyor musunuz?" diye bağırdı ellerini ağzının etrafına koyarak. "İkiniz de umutsuzsunuz!"

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
Ümmühan aydemir 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni ateş bastığına emindim.
Ya da karın boşluğumda kelebekler uçuşuyordu.
Ya da bir tür virüsün etkisi altındaydım.
-Sky

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
Nezrin Emirova 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gökyüzü her zaman güzeldir. Karanlık, yağmurlu ya da bulutlu olsun, bakmak her zaman keyif verir Bu en sevdiğim şey, çünkü kaybolursam, kendimi yalnız hissedersem ya da korkarsam, tek yapmam gereken kafamı kaldırıp bakmak, ne olursa olsun orada olacak... ve her zaman güzel olacağını bileceğim.

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover

Gözyaşlarım artıp beni iyice tüketirken güçsüz düştüm. Durmaksızın akan gözyaşlarımı tutan bir fıçı gibiydim.

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
Nezrin Emirova 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üzüntü ve yalanlarla dolu yeni dünyamda, bir kez daha bu umutsuz çocuk beni gülümsetmenin bir yolunu bulmuştu.

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
Melike türkmen 
20 Tem 17:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Gerçekçi bir sona sinirlenemezsin.Bazıları kötü olur.
Asıl sahte mutlu sonlara sinirlenmelisin."

Umutsuz, Colleen HooverUmutsuz, Colleen Hoover
3 /