Oktay Y.'ın Kapak Resmi
Oktay Y., Gulyabani'yi inceledi.
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, Gürpınar’a gönderilen bir okuyucu mektubuyla başlar ve bu okuyucu yazardan cinlerle, perilerle dolu bir kitap yazmasını ister ve yazarımızın okuyucusunun bu istediğini karşılıksız bırakmaz elbet. Hatta bu mektuplaşma Garaib Faturası kitabının önünü ve garip olaylar içeren öykülerimizin yolunu açtı. Garaib Faturası, asıl bildiğimiz adıyla Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından yazılmış ‘Cadı’ isimli eserdir ve yine halka dönük olarak toplumun boş, tutarsız inançlarını eleştirir.

Kitap, Muhsine’nin başından geçen gerçek bir olayı, tandır başındaki insanlara anlatmasıyla başlar. Muhsine Hanım, gençlik yıllarında bir köşke hizmetçi olarak gider fakat gittiği köşk cinlere, perilere karışmıştır. İyi saatte olsunlar, Muhsine ve evde yaşayan diğer üç kadının korkularından doğan zayıflıklarından istifade ederek sürekli cinsel bir oyun oynamaya çalışırlar. Eve daha önce gelen iki hizmetçi kadın öldürülmüştür, perilerin bir sonraki arzusu ise Muhsine’dir fakat olayın içerisinde bir tezgah döndüğü açıkça ortadadır. Eh, o tezgahı da anlatırsam artık kitabı okumanız için pek bir sebebiniz kalmaz.

Oktay Y., Bazen Bahar'ı inceledi.
19 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Melisa Kesmez'in, Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz kitabından sonra acı vermeye ve aslı olan o buruk hayatları gözler önümüze sermeye devam ettiği kitap. İlk kitapta olduğu gibi bu kitapta da ana karakterler 'şehirli modern kadın' olarak ele alınıyor ama bu 'şehirli modern kadın' televizyonlarda gördüğümüz yada hayal ettiğiniz Mercedes'ten inip babasının/eşinin firmasına çalışmaya gidenlerden değil elbette. Kitap kısa kısa öykülerden oluşmakta ve karakterler dediğim gibi abartıdan uzak her yerde karşımıza çıkabilecek türden. Kitabın içinden Domates Tohumları başlıklı öyküyü çok beğendim ki öyküye Murathan Mungan’ın Edebiyat Seferli Vapur Tarifeleri kitabında da yer verilmekte.

Oktay Y., Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz'i inceledi.
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Böyle kitap ismi olmaz olsun diyebilirsiniz, bende kitabın kendisi ile 2016 TÜYAP Kitap Fuarında tanışmıştım ve okumak bu zamanlara kısmet oldu diyelim. Kitap, farklı hikayelerin bulunduğu kısa bir öykü kitabı. Melisa Kesmez bu kitabında farklı kadınlardan farklı hikayeleri bize sunmuş. Bazen işinden istifa edip başka bir ülkede rakı eşliğinde Ahmet Kaya dinleyen bir kadının hikayesi bazense vapurun en arkasında yere çöküp sigara içen iki esmer kadının hikayesi.

Oktay Y., bir alıntı ekledi.
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ormana melekler ve tek boynuzlular görmeye giden insanların hayatta kalma şansı kesinlikle ormana mantar ve geyik bulmaya giden insanlardan daha az olacaktır. Ayrıca eğer zamanınızı var olmayan koruyucu ruhlara dua etmekle geçirirseniz, gıda toplamak, savaşmak ve üremek gibi bazı şeyler için kullanacağınız değerli vakti boşa harcamış olmaz mısınız?

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah HarariHayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari
Oktay Y., Mezbaha No: 5'u inceledi.
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · 5/10 puan

Savaşın gerçeklerini farklı bir bakış açısıyla görmek ister misiniz? Mezhaba No:5 kitabı, savaşın kötülüklerini anlatmak için yazılmış, neredeyse gerçek bir hayattan alıntı kitap. Kapağın arkasında 'tüm zamanların en büyük savaş karşıtı romanı' yazıyor. En büyük kısmına edebiyatçılar karar versin ama en farklı savaş karşıtı roman diyebilirim ben. Oturup bir hamlede bitirebileceğiniz bir kitap ve başarılı. Dili ağır ve anlamsız diye korkmayın sakın, siz de seveceksiniz.

Oktay Y., Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eğer bu kitabı okumadıysanız hemen bir yerlerden edinin ve okuyun derim ben, ‘yok abi ben zaten okumuştum’ gibi cümleleriniz varsa kitap hakkındaki görüşlerinizi mutlaka bekliyorum; hatta oturalım üstüne saatlerce bu kitabı konuşalım isterim. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kitabı okuduğu takdirde hayatı sorgulamanıza sebep olabilir ama yok ben hayatımdan memnunum, sorgulamanın vebali ağırdır filan diyorsanız derhal o kitabı yere bırakın derim ben.

Oktay Y., 2017 okuma hedefini güncelledi.
24 Şub 2017
2017 Okuma Hedefi: 30 Kitap
2017'de 30 kitap okumayı hedefledi.
4 kitap okudu.
Oktay Y. tekrar paylaştı. 24 Ara 2016
Başak Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 12 Şub 2016

Hayat işte. Evde hayal kuruyor, sonra sokağa çıkıyor ve hepsini tek tek gömüyorsun bir yerlere. Hayatın aklındaki ile alakası yok.

Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, Melisa KesmezAtları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, Melisa Kesmez
Oktay Y. tekrar paylaştı. 24 Ara 2016
Duygu Kr, bir alıntı ekledi.
06 Nis 2016

“Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.”

Mülksüzler, Ursula K. Le GuinMülksüzler, Ursula K. Le Guin
Oktay Y. tekrar paylaştı. 24 Ara 2016
Reina, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2015 · Puan vermedi

"Gerçek benliğim, varsaydığım benliğimle ilişkisini kesiyor."

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
Oktay Y. tekrar paylaştı. 24 Ara 2016
Bengü, bir alıntı ekledi.
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamakta ısrarcıyız, görünüşe bakılırsa.

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf