Biz istiyoruz ki, bu memlekette yapılan her iş, üç beş kişinin çıkarına değil, bu toprakları dolduran milyonların yararına olsun.

Sabahattin Ali

KA, bir alıntı ekledi.
23 dk.

günümüzde reklamlar, her türlü arzumuzu tatmin etmenin sadece bir hak değil, aynı zamanda bir tür ödev olduğumu bıkıp usanmadan tekrarlıyor. bireysel emeklilik olsun, iç çamaşırı ya da tatil olsun, satın alın diye bastırıyor reklamlar, satın alın çünkü hak ediyorsunuz, çünkü siz buna değersiniz, ama en önemlisi, çünkü istiyorsunuz. robert louis stevenson'ın bahsettiği o ''büyük mutluluk uğraşı,'' bizim için neredeyse bir tüketicinin derhal doyum sağlama görevine indirgenmiş durumda.

Mutluluğun Sakıncaları, Elizabeth Farrelly (Sayfa 19)Mutluluğun Sakıncaları, Elizabeth Farrelly (Sayfa 19)
Baybars, bir alıntı ekledi.
23 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

"Ne renk olursa olsun kaşın gözün,
Karşındakinin gördüğüdür rengin..."

'Can Yücel

Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 220)Aşkın 7 Hali - Bişnev!, Sinan Yağmur (Sayfa 220)

İlk kim...
İlk kim dedi “bayramlarda el öpmeyin, el öpmek geriliktir, tokalaşın” diye? Ve ilk kim inandı? İlk kim “aman hastalık bulaşıyor, dikkat çok sarılmayın bayramlarda” dedi ve ilk kim buna itibar etti?

İlk kim “bayramlar tatildir, güneye inelim” dedi, ilk hangi araba yolunu memleketten sahile çevirdi?

İlk hangi evde kalkılmadı bayram namazına, erkenden uyanmadı ev halkı, ilk hangi evde bayramlaşılmadı?

Hangi hain bayramda kapısına gelen çocukları kaçırdı ilk kez? Annelerin gönlüne şüphe, korku tohumları ekti. Onun yüzünden kapılar kapandı ve çalınmaz oldu. Çocuklar bir film geri sarıyormuş gibi anlamsızca uzaklaştılar kapı önlerinden. Şekerler, mendiller, kolonyalar kapının arkasında kaldı.

İlk kim kucak kucak kıyafet, ayakkabı taşıdı eve, bayramlık denen o güzelim heyecanın bir önemi kalmadı. İlk kim yatağımızın başından bayramlıklarımızı, kalbimizden bayram heyecanını alıp kaçtı?

Kim yırtıp attı kartpostalları? İlk SMS’i kim gönderdi? İlk kim “dur yaaa boşuna arıyoruz milleti, yazıverelim facebooktan olsun bitsin” dedi?

Kenarı işli mendilleri kim kaldırıp yerine kağıt mendil koydu? Yahu el kadar mendilden, içindeki 5 liradan ne istedin?

Ne istedin sen benim en güzel günlerimden, çocukluğumdan, bayramımdan?

Alan daraldı, daraldı, daraldı, küçücük köylere, beldelere sıkışıp kaldı bayram. Bir avuç insanın yaşatma telaşı var bugün. Kolonyanın, baklavanın, kavurmanın, sarmanın, şekerin, kahvenin belki de son demleri. Kim yaptı bunu?

Modernizm mi? Şehirleşme mi? Bireysel mutluluğun toplumsal mutluluğa tercih edilmesi mi? Her neyse, biri yaptı, biz de alkış tuttuk. Hep birlikte kurban ettik bayramları. Hadi Allah kabul etsin şimdi!

Oyuncu Anne

Deniz M. Bakır, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Adam öldüren her dava cazibesini yitirir. Ne denli güzel olursa olsun, çirkinleşiyor, bozulup alçalıyor.
Ölümle ittifak yapan hiçbir dava haklı olamaz.

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf

Heyecanla bayramı gözlediğimiz bugünde son orucunuz kabul, bekleyişleriniz hayırlara vesile olsun, arefe gününüz kutlu olsun.