1000Kitap Logosu
Resim
missprufrock
TAKİP ET
missprufrock
@prufrock
Lisans
394 kütüphaneci puanı
94 okur puanı
20 Tem 2013 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
312 syf.
Eşsiz bir kitap olduğunu söyleyerek incelemeye başlamak istedim. Muhtemelen inceleme değil övgü yazısına yakın bir şey ortaya çıkacak. Basara çok oyunbaz, inceliklerle dolu bir roman tasarlamış. Pynchon ve Pratchett oturup bir roman tasarlasa buna benzerdi. Batı Avrupa’dan çıksa tüm dünyada olay yaratırdı. Daha önce bu yorumu Hazar Sözlüğü için yapmıştım. Bana Balkanlarda keşfedilmeyi bekleyen muhteşem kitaplar olduğunu düşündürdü. Bisikletçi Kumpası, gizli cemiyetler üzerine bir hiciv. Eco’nun Foucault Sarkacı’nda 900 sayfada yapmaya çalıştığını 300 sayfada ve çok daha başarılı bir şekilde yapıyor. Masonik gruplar, kültler insanların çokça ilgisini çeken oluşumlar. Mizahi bir şekilde Gülhaçlıları, Gülhaç Bisikletlilerine çeviriyor yazar. Zaten aynı zevkleri paylaşmak, aynı ekonomik zeminde bulunmak gibi çeşitli örgütlenmelerimiz var hayatımızda da. Neden bunlar bisikletli olmasın ki? İnternette ufak bir gezinti yaptığımızda komplo teorilerinin bir din gibi insanın amaçsızlığına çare olarak görüldüğünü biz de fark edebiliriz. Birçok tanıdık ismi de cemiyet listesinde veriyor, baya komik bulduğum listelerdi. Kitap, örgüt tanıtıldıktan sonra roman biçeminden sıyrılıyor. Şiirler, haber küpürleri, hatta kayıp bir Sherlock Holmes öyküleriyle devam ediyor. Holmes öyküsü nefisti. Olay örgüsü çözüldüğü için kitabın ikinci yarısı sevilmeyip, anlaşılmadığı söylenmiş. Buna bir katalog olarak bakmamız gerekiyor bence. Lineer kurgulardan farklı okursak inanılmaz bir deneyim sunacaktır.
Okuyacaklarıma Ekle
448 syf.
Kendimce oluşturduğum çeşitli yüzyılların başyapıtları listem var. 20. yüzyılın ilk yarısı çok verimli olsa da ikinci yarısı için listem çok kısaydı. Puşkin Evi o listeye girerek beni hem şaşırttı hem sevindirdi. Modern Rus edebiyatı hakkında pek bir bilgim yok, Bulgakov’dan başka konuşacak bir şeyim yok diyebilirim. Bitov bu konuda utanmama neden oldu. Puşkin Evi, metafictionın en başarılı örneklerinden biri. Göndermeleri, yeniden yorumu, kurgusuyla eksiksiz bir roman. Bitov Rus mirasını olabilecek en güzel şekilde kullanmış. Bölümlere Rus klasiklerinin isimlerini veriyor. Babalar ve Oğullar başlığını görünce Turgenyev diye gözlerim ışıldadı. Bölümü bitirince başlı başına bir bildungsroman olabileceğini fark edinceyse daha çok heyecanlandım. Aynı şekilde Zamanımızın Bir Kahramanı ve Fakir Atlı bölümleri de ritmini hiç kaybetmeden devam ediyor. Yalnızca göndermeler ve deneysel oyunlarla süslenmiş bir roman olmaması benim için en önemlisiydi. Yazar anlatıcıyı, perspektifi, bölümleri her şeyi parçalayıp değiştiriyor -hatta karakteri roman kurgusunun dışında da yaşatıyor- ama bunu edebiyattan ve kurgudan eksik bir şekilde yapmıyor. Biçem ve yenilik niyetiyle kurgu ve anlamın yok sayıldığı postmodern romanlardan olmamasıyla beni fethetti. Başyapıtlar listeme hızlı bir giriş yaptı Puşkin Evi.
Puşkin Evi
9.3/10 · 13 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Ölümlülük böyle zamanlarda -rüyalarda- değil, büyük neşe ve başarı anlarında, bilinç en yüksek terasına çıkmışken, bir gemi direğinden, geçmişten ve geçmişin kalesinden, kendi hudutlarının ötesine bakma şansını yakalar. Ve sisin içinde fazla bir şey görmek mümkün olmasa da, insan bir şekilde, doğru yöne baktığını hissedip mutlu olur.
1
2
3
4
...
99
990 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.