Giriş Yap
İlker
@saudakur
septem sermones ad mortuos
St petersburg
20 Ağustos 1992
74 okur puanı
20 Tem 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
bir kitabı yarım bıraktı · 2ay
Reklam
Depresyon narsisist bir hastalıktır. Depresyona yol açan şey, aşını abartılı, hastalıklı bir şekilde çarpıtılmış bir "kendini referans alma'dır. Narsisist-depresif özne kendinden bitap düşmüş, yıpranmıştır. Dünyasız kalmış, Başka tarafından terk edilmiştir.
Giderek daha da narsisistleşen bir toplumda yaşıyoruz bugün, Libido esasen kendi öznelliğine yatırım yapıyor. Narsisizm kendini sevmek değildir. Kendini seven özne, Başka'yla arasına kendi lehine işleyen negatif bir sınırlama getirir.

Okur takip önerileri

drkitapp
@drkitappİlker ile benzer
Fatih Gülener
@Fatih_Gulener12İlker ile benzer
Zeynep
@drzeynepnazİlker ile benzer
Daha fazla göster
128 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
objet petit a
"Arzunun iki yanlı, iki yönlü, Janus suratlı özelliği de bu işte: Bir yandan hazza ve doyuma yönelirmiş gibi yaparken, gizli gizli memnu olana göz ucuyla bakmaya çalışmaktır arzu. Dünyevi ve insani olanın ötesinde ne var? Otuz dokuz anahtarımın olması hiçbir şey ifade etmez. Bana yasaklanmış olan kırkıncı kapının ardında yatar arzu." Kitabın isminde küçük bir subminal yatıyor, Tabi bu subminal okumadan önce böyle çünkü okuduktan sonra, İçerisinde ki bütün psikanalitik örneklendirmeler ve değerlendirmelerin lacan'ın oject petit a'sı üzerinden harmanlandığını görebiliyorsunuz, Yer yer isim olarak lacan kaynak verilmiş ama kitapta kullanılan psikanalitik dil neredeyse tamamı ile lacanyen bir dil. En çok hoşuma giden kısım şövalyeliğin insanlar üzerinde ki gizeminin psikanalitik bir dil ile incelenmesi olmuş ki, Bence buna diğer psikanaliz ekollerinden ziyade lacanyen analiz yapılması ayrı bir hoş olmuş, Tabi psikanaliz'in bu yanlışlanabilirlik ilkesiyle çarpışan retorik dili bazen sinirlerimi bozmuyor değil. Bu hangi ekolün görüşü olursa olsun işin ucu indirgemeci bir determinist bakış açısı ile cinselliğe indirgendimi, Artık yalanlamanın çok zor olduğu bir evreye girmiş oluyor. Her neyse, Bülent hoca özellikle psikanaliz'e daha önce çok hakim olmayan insanların anlayabilmesi için bence anlaşılabilir bir dil kullanıp lacan'ın psikanalizin'den çok sağlam esintiler sunmuş ki bunların arasında filmlerden , mitlerden verilen örnekler çok hoş olmuş. Ayriyeten eserin bazı sayfalarına örneklendirmelerin yapıldığı filmlerden resimler eklenmiş ki bu çok hoşuma gitti. Lacan psikanalizine hakim birisi kitabı çok kolay bir şekilde okuyup anlayabilir ve basit bulabilir, Onun dışında merak edip okumaya yeltenenlerin çok beğeneceğini düşünüyorum, İyi okumalar şimdiden.
Bir Şeyler Eksik
7.9/10 · 413 okunma
bir kitap okudu · 2ay
128 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Bir Şeyler Eksik
7.9/10 · 413 okunma
Reklam
2
65
644 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42