Zeynep Buse Eydemir, Büyük Olayların Kısa Tarihi'yi inceledi.
 01 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

11 eylülden,1 mayısa,Yavuz Zırhlısından,Süveyş Kanalına,Kıbrıs konusundan,Hocalı katliamına,Özgürlük heykelinin yapımından,Srebrenika Katliamına birçok önemli mevzu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir kitap.Olaylar elbet çok detaylı değil ancak genel kültür için kesinlikle okunması gereken bir kitap.Kitaptaki sıralama olayın ismine göre, tarih sıralamasına göre olsaydı daha çok hoşuma giderdi.Böylece birbiriyle bağıntılı konularda tekrarlar olmazdı diye düşünüyorum.Özellikle gençlerimizin okuyup, ön bilgi edinip,
merak ettikleri konuları daha detaylı araştırması için okunması gereken bir kitap.Dil sade ve akıcı.

Tufan Gündüz, yeni nesil tarihçiler arasında sivrilen ve entelektüel seviyesini beğendiğim bir tarihçidir. Çalışmaları genellikle Türkmenler üzerine yoğunlaşmıştır ve kendisi de bir Türkmen'dir. Bu kitabında Bozulus Türkmenleri olarak tanımlanan Türkmen grubunun 1540-1640 arasındaki kayıtlarını incelemiştir. Kitapta bütün alt grupların, yani boyların, öne çıkan özellikleri anlatılmıştır. Konuyla ilgili olanlara tavsiyedir.

Tufan Gündüz, yeni nesil tarihçiler arasında sivrilen ve entelektüel seviyesini beğendiğim bir tarihçidir. Çalışmaları genellikle Türkmenler üzerine yoğunlaşmıştır ve kendisi de bir Türkmen'dir. Bu kitabında Türkmenler üzerine olan makalelerini toplamıştır. Kaynakları,konu hakkındaki en temel kaynaklardır, sağdan soldan alıntı değildir. Bu yüzden çok değerlidir. Türk-Türkmen adının ortaya çıkışını, Bozulus Türkmenleri'ni, Dulkadirli Türkmenleri'ni, Safeviler'i, Anadolu Selçukluları'nda ve Osmanlı'da konar-göçer Türkmen gruplarının durumlarını konu etmiştir. İlgilenen herkese tavsiyedir.

Seda Gürler, Oğuz Kağan Destanı'ı inceledi.
18 Şub 19:55 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Sade ve akıcı bir dil kullanılmış. Türk tarihinin özüne inmeyi, köklerini anlamayı hedefleyen ve bunu başaran bir kitap. Destan hayali olaylardan arındırılmış, Uygur varyantından farklı olarak tarihi olaylar üzerine yoğunlaşılmış. Bu da destanın gerçekliğini arttırmış. Her Türk gencinin okumasında yarar var diye düşünüyorum.

Murat ALTIN, Bozkır'ın Efendileri'ni inceledi.
05 Şub 04:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap Türkmen'in ne olduğu ile başlıyor. Bu konuda yaygın ve kabul gören bir görüş Oğuzlar'a mensup Türklerin Müslümanlığa intisap etmeleri ile Türkmen kavramının ortaya çıkmış olduğudur. Ayrıca kitapta Oğuzlar'ın menşei hakkında bilgiler yer almaktadır. Oğuzların kaç boydan müteşekkil olduğuna dair genel iki kabul burada da verilmiş. Bunları ileri sürenler Reşidüddin Fazullah ve Ebul Gazi Bahadır Han'dır. Bununla birlikte Oğuzların Oğuz Yabgu Devleti'nden başlayarak Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletleri gibi kurmuş olduğu siyasi teşekküller anlatılmaktadır.

Murat Ç, Tuhaf Dergi Sayı :2'ı inceledi.
31 Oca 22:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamakla yaşamamak arasında hiçbir fark kalmadığında özgürlüğüne kavuşur insan." (Dostoyevski - Ecinniler, s. 155)

Dergi okumayı çok sevmem demiştim ilk sayıya inceleme yaparken. Ben aslında 6. sayıda tanışmıştım Tuhaf dergi ile. Stefan Zweig sayısı ile. Sonradan tüm sayılarını edinmiştim. Tersten başlamış oldum :)

Birinci sayıda yapmış olduğum gibi sizlere beğendiğim bölümleri aktarayım;

"Fyodor Dostoyevski" Bölümleri,
(Orhan Pamuk'un 2010'da yapmış olduğu bir konuşmayı da yayınlamışlar. Uzunca bir konuşma. Sanırım ben Orhan Pamuk sever biri değilim, o yüzden okumadım.)
Zülfü Livaneli,
Etgar Keret,
Ahmet Mümtaz Taylan ve Hakan Günday: Empati,
Tarık Tufan,
Mehmet Turgut (Yaşar KEMAL'in kahkahası),
Murat Uyurkulak (Çok gülüyorum okurken),
Selim İleri,
Mazhar Alanson (Anıları keyifle okunuyor),
Nurhak Kaya, Derya Alabora Röportajı,
Kalben, (Bu sayıda beğendim)
Ömür İklim Demir,
Hasan Saltık,
Mercan Dede,
Gündüz Vassaf,
Ebru Ceylan,
Melanie Pain,
Mustafa Becit,
Egemen Alper,
Nebil Özgentürk,
Okan Avcı.

İkinci sayıyı'da keyifle okudum.

Tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar.

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
27 Oca 10:42 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Gününü gün eden, benden sonra tufan anlayışıyla yaşayanların hayatı pek çok kimseye cazip geliyor."

Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 161 - İletişim Yayınları, 23.baskı, 2017.)Cennetin Dibi, Gündüz Vassaf (Sayfa 161 - İletişim Yayınları, 23.baskı, 2017.)
Abdullah tiryaki, Oğuz Kağan Destanı'ı inceledi.
25 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oğuz Kağan destanını sade ve güzel bir dille anlatmış . Bilgilendirici ve okuyucuyu sıkmıyor . Bir günde okunulacak bir kitap . Tufan gündüz hocamızın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum

fatih meral, Son Kızılbaş Şah İsmail'i inceledi.
25 Oca 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yazar, şah ismail profilini türk-iran kaynaklarını karşılıklı irdeleyerek en sağlıklı şekilde aktarmaya çalışmıştır. bundan dolayı konu hakkında yazılmış en derli toplu kitaplardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.