Ahmet Rasim Küçükusta

Ahmet Rasim Küçükusta

Yazar
8.4/10
32 Kişi
·
71
Okunma
·
17
Beğeni
·
1620
Gösterim
Adı:
Ahmet Rasim Küçükusta
Unvan:
Dişhekimi/şair
Doğum:
Kayseri, 9 Ocak 1955
9.1.1955 yılında Kayseri’ de doğdu. Dişhekimi/şair Turhan Nesimî Bey ve Fevziye Hanım’ ın oğludur. İstanbul Erkek Lisesi’ ni (1973) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ ni (1979) bitirdi. 1984’de göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’ da profesör oldu. 1981’ de Feryal Hanım ile evlendi; oğlu Umut 1982, kızı Bestegül 1991 doğumludur. Almanca ve İngilizce bilir. Ut çalar, karikatür çizer, hikâye yazar. 2008 tarihinde emekli olarak üniversiteden ayrılmış olup özel muayenehanesinde çalışmakta ve serbest yazarlık yapmaktadır.

Yazıları birçok günlük gazete ve internet sitesinde yayınlanmaktadır.
''Lütfen, çoğu büyük fedakarlıklarla yetişen ve zor şartlarda çalışan doktorlarımıza saygı da kusur etmeyelim, onlara sahip çıkalım. Birkaç kendini bilmezin yaptıkları yüzünden çoğunu suçlamayalım. Yoksa bu gidişle yakında tıp fakültesine girmeye cesaret edecek aklı başında kimse kalmayacak.''
Hayatın menopoz, ergenlik, gebelik gibi dönemleri mutlaka ilaç alınması gereken hastalıklara dönüştürülüyor.
Yeni ilaçlar için uydurma hastalıklar geliştiriliyor.
''Tiryakilerin bir an önce sigarayı bırakmaları için elbette her türlü çaba gösterilmeli, ama bunu yaparken sigarayı bıraktırma sektörünün oyunlarına da gelinmemeli. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım.''
İyi doktor, sizden hemen bir dizi kan tahlili, röntgen, endoskopi, tomografi gibi incelemeler isteyen değil, sizi dikkatle dinleyen, sorgulayan ve muayene eden doktordur.
Ahmet Rasim Küçükusta
Sayfa 62 - Hayy Kitap, 2.baskı, Aralık 2008
'N...' adında ki bir ilaç Amerika'da FDA'nın onayı ile 1994 yılında epilepsi(sara) hastalığı tedavisinde kullanılmak üzere piyasaya veriliyor. Kısa zaman da da pek çok doktor tarafından benimseniyor ve reçetelerde boy göstermeye başlıyor. İlacı kullanan hasta sayısı her geçen gün hızla artıyor. Buna rağmen, firmanın pazarlama bölümü satışlarda hiçbir şekilde mutlu olmuyor. Hatta dünyada ki tüm epilepsi hastaları ilaçlarını bırakıp bu ilaca başlasalar bile tabiatları gereği tatmin olmaları gene de imkansız. Düşünüyorlar, taşınıyorlar ve sonunda ilacın daha çok satılması için akıllarına müthiş bir fikir geliyor. O da ilacı, çok daha yaygın olan başka hastalıklar içinde kullanılmasını sağlamak. Buna 'of-label' yani ruhsat dışı kullanım adı veriliyor.Böylelikle illegal promosyonlarla ilacın baş ağrsı, migren, bipolar bozukluk, sinirsel ağrılar başta olmak üzere en az bir düzine hastalık için de reçete edilmesi sağlanılıyor.
''Tıbbi hatalar; hemşireler, laborantlar, teknisyenler, hastabakıcılar gibi yardımcı sağlık personeli, eczacılar ve tabii hastaların kendilerinden de kaynaklanabilir, ama tıbbi hata deyince ilk akla gelen tabii ki doktorlardır.''
174 syf.
·3 günde·9/10
Sağlık alanında ki tüm meslek gruplarının ve de Tıp hakkında bilgi edinmek isteyen insanların okuması gerektiği bir kitap.

Kitapta anlatılanlar açıkçası beni pek şaşırtmadı. Rutin olarak dünya da çoğu ülkenin sağlık kuruluşlarında yapılan hatalar. Kitabın genel konusu Tıp eleştirileri. Yapılan hataları çok güzel bir dille, açıklamalarda ve örneklemeler de bulunmuş. Profesörün en çok yakındığı şey ‘ilaçlar’ evet ilaçlar hastalarımız için birer mucizedir, lakin bu mucizenin de bazı şartları vardır. Bunlardan en önemlisi , ilaç uygulamasında ki ‘8 doğru ilkedir’
1. Doğru ilaç
2. Doğru doz
3. Doğru hasta
4. Doğru zaman
5. Doğru yol
6. Doğru ilaç şekli
7. Doğru kayıt
8. Doğru yanıt

Eğer bu ilkeler doğrultusunda ilaçlar uygulanırsa o zaman doğru bir yanıt alırsınız. Hayır ben ilacımı hangi saate alacağıma, kaç doz alacağıma kendim karar veririm derseniz o zaman komaya kadar götürecek bir kararın sürecini de başlatmış olursunuz.
Profesörün sürekli karşı çıktığı başka bir nokta ise hiç şüphesiz ki ilaç reklamları. Hastaların, hekimleriyle olan görüşmelerini bile erteleyen, engelleyen bu reklamcılar, ürünlerini satmak için ballandıra ballandıra etkilerini, faydasını anlatıp dururlar. Ne kadar güvenli, ne kadar etkili sorularını bazen bir köşeye bırakan dalgın doktorlara da büyük bir eleştiri var. Aldıkları ilaç hediyeleri, promosyonları artık bir kenara bırakılması lazım!( etik dışı hareket eden bazı hekimlere)

Hasta doktorundan ne istiyor ? Doktor hastasından ne istiyor gibi sorulara olan cevaplar ve bilgiler gayet iyi bir şekilde açıklanmış. Dünya genelin de olmak üzere Türkiye de çoğu insan ilaçlar da hep yanlış olanları seçiyor. Viral kaynaklı hastalığa alınan hatta leblebi gibi tüketilen antibiyotikler ! Komşum şu ilacı kullanıyor baş ağrısına çok iyi geliyormuş diyen güzel teyzemizin doktor tavsiyesi olmadan, aile hekimine danışmadan aldığı ilaçlar! Küçük bir hastalığa bile kutularca ilaçlara başvuruluyor. İnsanlar artık sorgulamalı, ben bu ilacı alıyorum acaba ne kadar etkili ? Yan etkileri ne kadar ? İlaç lokalize ettiği bölgeden ayrı olarak diğer organlarıma ne kadar zarar veriyor gibi soruları yöneltmesi lazım.
Şunu da biliyoruz son zamanlar da ünlü ilaç firmaları yaptıkları etik dışı hareketlerle, negatif sonuçlu ilacı pozitif olarak değiştirmesiyle, bir ilacı bir çok hastalıklara reçetelemesiyle ve belki de en önemlisi ‘of –label’ dediğimiz endikasyon dışı oyunlar yapmalarıyla gündeme geldiklerine şahit olduk.

Ayrıca televizyon ekranlarında reklam aralarında hiç kendi yokluklarını hissettiremeyenlere de inanmayın, kanmayın.
Sigara bırakamıyorum ne yapmalıyım, Eşimle sorunlar yaşıyorum ne yapmalıyım.? Basamaklar da çıkamıyorum ne yapmalıyım? Nefes alma da güçlük çekiyorum ne yapmalıyım ? Ağrılarımdan kurtulamıyorum ne yapmalıyım ? gibi sloganları kullanan bitkisel ürün pazarlayıcılarına kanmayın.
Bakınız ilginçtir, yakın zaman da ekranlarda sürekli gördüğümüz Dr. Ömer Coşkun’u bilmeyen yoktur herhalde. Kendisi kansere karşı mücadele ettiği söylenilen bir sürü bitkisel ürünü, millete iyi bir şekilde kurgulanan reklamlarla satmaya çalıştı.
Fakat, ilginçtir ki kendisi de kanser hastalığından dolayı hayatını kaybetti.

Kitabı alıp okumanızı isterim. Bildiğimiz bazı şeylerin nasıl da yanlış olduklarına ve Tıp alanında ki hatalara şahit olacaksınız.

Not: Tıp alanın da birkaç doktorun yaptığı hataları tüm doktorlarımıza mal etmek yanlıştır. Büyük fedakarlıklarla, meşakkatli süreçlerle meslek başına gelen doktorlarımıza fazlasıyla saygı duymalıyız.

Ve umarım ki bu tüm hatalar değerlendirilip olumlu cevaplara/yöntemlere dönüşür, o zaman da şu sloganı yaparız artık: ‘Adamın biri doktora gitmiş ve iyi ki de gitmiş’ diye.

Keyifli okumalar.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap şuan piyasada dönen neredeyse tüm hilelere değiniyor.Sadece içindekiler bölümünü okumak bile elinizde tutuğunuz kitabın önemini anlamanıza yardımcı oluyor.Okuyunca çok bilgileneceğiniz ve şaşıracağınız bir kitap.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Hasta Etmeyin Adamı! isimli kitabıyla hastalıkların sebeplerini basit bir şekilde okuyucuya anlatmaya çalışıyor. Bir ara çok ca televizyonda gördüğümüz
Küçükusta'nın, hasta ile hastalık arasında kurduğu bağ genelde halkın anlayacağı şekilde oluyor. Kitabında da aynı şekilde bilimsel makale, inceleme ve araştırmaları vatandaş bunu nasıl anlar diyerek, örnekler üzerinden ve 'gelelim neticeye' diyerek madde madde anlatır.

Bu kitapda, hastalığa yol açan hemen yanıbaşımızda, çevremizde yer alan çeşitli yiyeceklerin vücudumuza nasıl zarar verebileceğini anlatması bakımından önemli. Genelde hasta olmadan hastalıkları çok önemsemeyiz. Hatta, 'bize birşey olmaz' ya da 'atın ölümü arpadan olsun' diyerek de olayı küçümseriz. Sonra bir sıkıntı meydana geldiğinde ise 'aman doktor, derdime bir derman' diyerek, o kapıyı çalarız.

Hasta Etmeyin Adamı! kitabı da özellikle 'içindekiler' kısmına bakıldığında ne kadar kapsamlı bir çalışma olduğu anlaşılabilir. Kitle vücut endeksi ve diyetler; oruç, açlık, beslenme; süt, tereyağ, yoğurt, yumurta; abur cubur yiyecekler ve ıvır zıvır içecekler başlıklarına sahip ama içlerine girdiğinizde 'vay be!' diyeceğiniz çok sayıda konu bulursunuz.

Ezcümle: Okunmasında fayda var. Orada bahsedilen şeylerin hepsini olmasa da belli bir kısmını da gerçekleştirebilirsek
ne mutlu bize derim. Öyle hava civa değil konu. Tavsiye ederim.
86 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın bu küçük cep kitabı: Grip ve domuz gribi nedir, tedavi ve korunma yolları nelerdir? gibi çeşitli bilgileri içerir. Ayrıca en temel sorunun da cevabını veriyor: Herkes aşı olsun mu? Bunun da cevabını küçük kitabı okuyunca öğrenmiş oluyorsunuz.

Malum şu an kış mevsimindeyiz ama daha televizyonlarda ya da yazılı basın da 'hocam, aşı olalım mı? ne dersin?' gibi sorular duyulmadı ama yine de hafif bir serpintiyle arka arkaya yayınlar başlar.

Önce grip nedir sorusuyla kitaba başlanıyor ve oradan hareketle bizde açıklamayı aynen buraya alalım: "virüslerin sebep olduğu çok bulaşıcı bir solunum yolları enfeksiyonudur".

"Gribe her yıl (yazıldığı 2009 yılı itibarıyla) 500 milyon insan yakalanırken, bunların 250 ila 500 bininin ise grip yüzünden öldüğünü" de öğreniyoruz. Yine bu kısımda 3 tip grip virüs türü olduğunu ve bunların en tehlikesinin A ve C tipleri olduğunu da okuyoruz.

Griple nezle arasındaki farklardan da bahsediyor ve nezlenin genellikle mevsim geçişleri sırasında ortaya çıktığını ama gribin ise kış mevsiminde virüslerden kaynaklı, ağır ve yine özellikle kalp, böbrek, akciğer şeker hastalarıyla yaşlılarda biraz daha riskli olabileceğini de belirtiyor.

Kolay anlaşılabilmesi için bir çeşit soru-cevap gibi ilerliyor. Her ne kadar soru olmasa bile başlık ve alt tarafta açıklama ile daha kolay bir anlatım sağlanmış.

Kitabın 2.bölümünde ise 'Domuz Gribi' ele alınıyor. Nedir, ne değildir, nasıl bulaşır, korunma yolları hakkında bilgiler veriyor.

Kitabın 3.bölümünde ise 'Gripten Korunma Yolları' anlatılıyor.

Kitabın 4.bölümünde ise 'Antiviral İlaçlar' hakkında bilgi veriliyor. Antiviral ilaç nedir? diyerek önce tarif yaptıktan sonra (virüs hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar) genel bilgilerle konuyu inceliyor.

Kitabın 5.bölümünde ise 'Grip ve Domuz Gribi Aşıları' ele alınıyor.

Kitabın 6.bölümünde ise 'Zatürree Aşısı' ele alınarak kitap bitiriliyor.

Hap niyetine alınıp okunacak tarzda bir kitap diye düşünürken birden kitap kapağının üstünde 'hapkitaplar/05' yazısını
gördüm, demek ki mantığın yolu bir diyelim.

Ezcümle: Hap niyetine, grip, domuz gribi nedir ve tedavi yolları üzerine yazılmış elinizin hemen altında yer almasında
fayda var diye düşünüyorum. Tavsiye ederim.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten okuduğumda şok olduğum bir kitap diyebilirim.Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.Beslenme konusunda ilginç araştırmalar var.En çok şaşırdığım yazı ''ünlü markaların buzlarında tuvaletlerden çok bakteri var'' olmuştu.
116 syf.
·Beğendi·10/10
Güzel kitap. Lakin ne yalan söyleyeyim, ilaç karşıtı bir kitap olmasına rağmen okurken ilaç kullanma isteği yarattı bende. Doktorların ilaç şirketleri ile olan ilişkileri ve şirketlerin ilaç satma politikaları yazıyor.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kolestrol hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.Aslında bir hastalık olarak ortaya çıkmasının sebebinin ilaç satmak isteyen firmalar olduğunu öğreneceksiniz.Daha çok para için ilaç sektörünün nasıl insan sağlığını tehlikeye attığını anlayacaksınız.
Demir Fesar
Demir Fesar Adamın Biri Doktora Gitmiş... Gidiş o Gidiş!'i inceledi.
174 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
İlaç kullanımıyla ilgili çok faydalı bilgiler veriyor.Özellikle ilaç firmalarının yapmış olduğu manipülasyonları öğrenince şaşıracaksınız.Okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Rasim Küçükusta
Unvan:
Dişhekimi/şair
Doğum:
Kayseri, 9 Ocak 1955
9.1.1955 yılında Kayseri’ de doğdu. Dişhekimi/şair Turhan Nesimî Bey ve Fevziye Hanım’ ın oğludur. İstanbul Erkek Lisesi’ ni (1973) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ ni (1979) bitirdi. 1984’de göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’ da profesör oldu. 1981’ de Feryal Hanım ile evlendi; oğlu Umut 1982, kızı Bestegül 1991 doğumludur. Almanca ve İngilizce bilir. Ut çalar, karikatür çizer, hikâye yazar. 2008 tarihinde emekli olarak üniversiteden ayrılmış olup özel muayenehanesinde çalışmakta ve serbest yazarlık yapmaktadır.

Yazıları birçok günlük gazete ve internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 82 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.