Ali Haydar Zuğurlu

Ali Haydar Zuğurlu

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
41
Okunma
·
3
Beğeni
·
2.249
Gösterim
Adı:
Ali Haydar Zuğurlu
Unvan:
Araştırmacı,yazar
İslam tarihi üzerine araştırmalarıyla Ali Haydar Zuğurlu, özellikle siyer ve sahabe hayatı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Eserleri alışagelmiş eserlerden farklı bir uslüp ile hazırlanmıştır. Biyografi, siyer, fikir ve sahabe hayatının roman havasında verilmesi ayrıca iyi kaynak taramasının yapılması okuyucuya ayrı bir güven veriyor.
Abdullah!
Bedenen zayıf, cılız Abdullah..
Mekke'nin pehlivan savaşçılarına karşı; Mekke'nin tam ortasında Kâbe'de ve Kureyşlilerin bulundukları sırada; yüksek sesle Besmele çekerek, Er- Râhman suresini okumuştu.
Hz. Peygamber (s.a.v.) metanetini korudu ve şöyle buyurdu: Hayır! hayır! Ammâr tepesinden tırnağına kadar imanla doludur. İman onun etine ve kanına karışmış, işlemiştir.''
Beşeri düzenlerde, özgürlükler sahip olunan imkânlar ile sınırlı iken, İslâm'da özgürlükler her şeyin sahibi Allah'a adanmayla sınırsızdır.
Mukaddes bir melek Mus'âb oldu . Onun suretine büründü ve yere düşen sancağı aldı . Şimdi sancak meleğin elinde , Hz. Peygamber(sav)'in önündedir. Hz. Peygamber(sav) hiç şaşırmıyor; doğrusu anlayamıyor : "Gel ey Mus'âb!" diyor. Mukaddes melek gülümsüyor : "Ben Mus'âb değilim ."diyor .

Hz. Peygamber(sav) durup bakıyor . Melek yüzlü Mus'âb'ı meleğin yüzünde arıyor . Onun Mus'âbî yüzlü melek olduğunu anlayınca huşuyla başını öne eğiyor.
Ali Haydar Zuğurlu
Sayfa 199 - Buruc Yayınları
İşte, oğlum! O gündür bugündür, Yahudiler ve yandaşları ezanı sevmezler. Onlar, ezanın birlik ve beraberlik sağladığını ve Müslümanların harcı olduğunu iyi bilirler...
O uzun boylu, siyah tenli, gür saçlı, çökük yanaklı, zayıf ve biraz kamburcaydı. Künyesi Ebû Abdu'l Kerim veya Ebû Abdullah'tı. Lakin herkes onu Bilâl-i Habeşi olarak biliyordu. Babası Rebâh, annesinin adı Hamâme'ydi. Mekke' de Cumâh Oğulları ailesi içinde doğup büyümüştü ve Umeyye bin Halef'in kölesiydi. Babası Habeşistan ülkesinden gelip Mekke'nin Serat bölgesine yerleşmişti. Hamâme'yle evliliğinden Bilâl, Halit ve Hûfeyre adında çocukları olmuştu. Ne var ki fazla yaşamadan vefat etmişti. Bilâl babasının vefatından sonra evin bütün yükünü sırtlamış, annesi ve kardeşleriyle hayata tutunmak için köleliğe mahkum olmuştu.
Hz. Ebû Bekir:
.. O (s.a.v) bizleri Allah-u Teâlâ'nın dinine, din kardeşliğine davet ediyor.

-Senle ben kardeş olacağız öyle mi?

- Evet

- İyi ama sen itibarlı bir tüccarsın. Ben ise hazırken sayılmayan, olmayınca aranmayan, hesaba katılmayan bir köleyim.. Hem efendilerle köleler nasıl kardeş olur? Nasıl birlikte oturur, birlikte gezer?

Hz. Ebû Bekir:

- Öyle de hepimiz Allah'ın kulları değil miyiz? O (c.c.) bizleri eşit birer insan olarak yaratmadı mı? Kaldı ki üstünlük insanların ırkı, derisi, zenginliği değil, üstünlük insanın Allah'a olan bağlılığıdır.
Roman okunma yönünden 1 günden rahatlıkla okunacak, akıcı bir kitap. Ama gerçeklerde bazı yerlerde çok uzaklaşmış bu yönden biraz zayıf. Çünkü bazı yerlerde gerçek ile yazarın yorumunu çok ayırt edemiyorsunuz. Kitabın içindeki "Ahad" ve "La ilahe illallah" bölümleri harika yazılmış. Ahad ile ilgili mükemmel düşünceler yer alıyor.
Kitap Ammar bin Yasir’in hayatı çok güze ele almış. Okurken sizi o atmosfere götürebiliyor. O dönemin işkence duygusu çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Romanı okuduktan sonra Ammar hakkında gerekli bilginin tümüne sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca İslam tarihinin bir özet şeklinde yeniden tekrar edebiliyorsunuz. Birçok yerde Ashab dönemi ile günümüzün karşılaştırılması çok iyi olmuş. Ayrıca yazarın romanda gerçeklere bağlı kalmada son derece titiz davranması insana güven duygusu veriyor. Dili yeterince sade.
Ali Haydar Zuğurlu beyefendinin kaleminden güzel bir seri. Seriyi şahsıma hediye ederek, kendisi ve eserleri ile tanışmama vesile olduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum. İtiraf etmeliyim ki eserlerine başlarken durağan bir hal içinde başlıyorsunuz. Ve ''eser bu şekilde devam edecek herhalde!'' hissine kapılıyorsunuz. Lakin ilerledikçe olayların içine farkında olmadan giriyor ve o durağanlıktan sıyrılıyorsunuz. Kitabı bitirdiğinizde '' Vay be!'' diyebileceğiniz bir noktada buluyorsunuz kendinizi. Keyifli okumalar.
"... Savaştan geri kalan üç kişinin de tövbelerini kabul etti...."
bu kitap okunması gerekir diye düşünüyorum
güzel bir kitap. Bilali Habeşi'nin bazı bilinmeyenlerini öğrendim bu kitap sayesinde. Yazarın bu tarz kitaplar yazmasının devamlılığını dilerim.
Tevbe ve doğruluk müslümanın cevheridir. Okumanın bilgiye, bilginin amele dönüşmesini istiyenler. Bu kitap sizin için...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Haydar Zuğurlu
Unvan:
Araştırmacı,yazar
İslam tarihi üzerine araştırmalarıyla Ali Haydar Zuğurlu, özellikle siyer ve sahabe hayatı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Eserleri alışagelmiş eserlerden farklı bir uslüp ile hazırlanmıştır. Biyografi, siyer, fikir ve sahabe hayatının roman havasında verilmesi ayrıca iyi kaynak taramasının yapılması okuyucuya ayrı bir güven veriyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.