Amy Tan

Amy TanMutfak Tanrısı yazarı
Yazar
8.3/10
20 Kişi
63
Okunma
6
Beğeni
2.716
Görüntülenme

Hakkında

Amy Tan (19 Şubat 1952 doğumlu) Amerikan yazar. Yapıtlarında anne-kız ilişkilerinde bilinmeyenleri keşfetmeye çalışır yazar. En iyi bilinen eseri The Joy Luck Club 35 dile tercüme edilmiştir. Bu kitap aynı zamanda 1993 yılında kitap başarılı bir filme uyarlanmıştır.
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Oakland , California , Abd, 19 Şubat 1952

Okurlar

6 okur beğendi.
63 okur okudu.
2 okur okuyor.
66 okur okuyacak.
5 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Yağmur yağmaya başlayana kadar gökyüzünü fark etmezsiniz...
Şansın ve olanağın aynı şey olduğunu nasıl söylersin? Olanak attığın ilk adımdır. Şans bunu izler.
Sayfa 114Kitabı okudu
Reklam
"Why do you think you are missing something you never had?"
"When something that violent hits you, you can't help but lose your balance and fall. And after you pick yourself up, you realize you can't trust anybody to save you- not your husband, not your mother, not God. So what can you do to stop yourself from tilting and falling all over again?"
Sayfa 128Kitabı okudu
Annemle ne zaman birlikte olsam sanki mayın tarlasında yürür gibiyim.
" Güç nedir biliyorsunuz, Birinin korkusunu elinizde tutup ona göstermektir. "
Amy Tan
Amy Tan
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
286 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Suyuan Woo ve Jing-mei 'June' Woo, An-mei Hsu ve Rose Hsu Jordan, Lindo Jong ve Waverly Jong, Ying-ying St.Clair ve Lena St.Clair... Bunlar kim mi? Bunlar kitaba ismini veren Talih Kuşu Kulübü'nün üyeleri olan anneler ve kızları. Suyuan Woo, henüz Çin'de Kweilin'de Japon işgalinin altında kurar ( Japonların kente girişini beklerken kurar) Talih
Talih Kuşu
Talih KuşuAmy Tan · Can Yayınları · 199413 okunma
403 syf.
8/10 puan verdi
·
29 saatte okudu
4/5 Stars (%78/100) I liked The Joy Luck Club so I had high expectations for this. To be honest, this was much better than I expected and I am fairly certain I like this one more than the former. The lives of LuLing and Precious Auntie were like a myth or a legend. They both struggled a lot but finally found happiness. LuLing's life when she was young is very similar to Ruth's own life. LuLing learns the truth about Precious Auntie and her life changes for the better even though it is too late. However, it is not too late for Ruth yet. Ruth learns the truth about her own mother (just like LuLing herself) and her life also changes. This was quite similar to daughters learning to appreciate their mothers in The Joy Luck Club. Ruth is a ghostwriter in the beginning but she decides to write something with her own voice. This was a great detail in my opinion. I especially loved the story of Precious Auntie. I think this is how you should tell a story about immigration and their experience. Very interesting and successful book in my opinion.
The Bonesetter's Daughter
The Bonesetter's DaughterAmy Tan · Ballantine · 200220 okunma
286 syf.
8/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Kitap kulübüyle birlikte okuduğum ve onlardan önce bitirdiğim kitap. Gerçekten basit ama bir o kadarda hayatın içinden bir kitap. Hem annelerin hem kızların bakış açılarıyla anlatılıyor olaylar. Her iki tarafın görüşlerini ve herkesin kendine göre haklı nedenlerini okuyorsunuz.Tabi kitaptaki karakterlerin tartışmalarının temelinde kültürel farklılıklar da var ama. Anne-kızların arasında olan tipik tartışmalar. İki tarafında birbirini dinlememesi...Anlamak zaten mümkün olmuyor. Çünkü aynı hayatı yaşamadıkça karşındaki insanı anlayamıyorsun. Ama dinlemek önemli. Desteklemek önemli. Ama anne öyle olunca kız da böyle oluyor. Biri anlayış biri destek bekliyor. İletişim kurma yerine iletişimsizlik yaşanıyor. Sen Çin'de çok farklı şeyler yaşayıp Amerika'ya yerleşmişsin. Çocuğun başka bir kültürün içinde doğuyor ister istemez doğduğu yerin kültürüyle büyüyor." Ben küçükken uslu ve itaatkardım" kızım da böyle olsun şeklinde istiyorlar. O da mümkün değil. Zamanlar ve kültürler farklı. Tabi çocuğu uyarıp ona nasihat vermelisin. Çocuğunda seni dinlemeli. Sende onu. Sen öyle yetiştirilmişsin. Çocuğundan çok farklı şeyler bekliyorsun. Bilemiyorum ne olursa olsun ebeveynler bir yere kadar çocuklarının hayatlarını kontrol edebiliyor. Bir yerden sonra çocuğuna izin vermen, bırakman gerekiyor. Hayat birbirimize zorla bir şeyleri kabul ettirmeye çalışıyoruz. Birbirimizi zorluyoruz. Karmaşıklaştırıyoruz. Ne kadar garip?
Talih Kuşu
Talih KuşuAmy Tan · Can Yayınları · 199413 okunma