Amy Tan

Yazar 8,8/10 · 4 Oy · 4 kitap · 5 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
4 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 840 gösterim
5 okur kitaplarını okudu.
12 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Amy Tan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Amy Tan'ın Biyografisi

Amy Tan (19 Şubat 1952 doğumlu) Amerikan yazar. Yapıtlarında anne-kız ilişkilerinde bilinmeyenleri keşfetmeye çalışır yazar. En iyi bilinen eseri The Joy Luck Club 35 dile tercüme edilmiştir. Bu kitap aynı zamanda 1993 yılında kitap başarılı bir filme uyarlanmıştır.

Amy Tan sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.
@kitaplarlakeyif, Talih Kuşu'yu inceledi.
13 Mar 11:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta; ülkeler arası göçe bağlı kültürler arasındaki değişim sancılarını; ve kültür çatışmasını anne-kız ilişkisine dayalı olarak kadın ekseninde ele alındığını görüyoruz. Çin'den Amerika'ya göç eden ailelere mensup dört anne ve onların kızlarının anlatılarının sıralı olarak kurgulandığı bu eserinde Tan, mah-jong oyununun kurallarıyla anne kız ilişkileri arasında bağ kurmaya çalışmıştır. Ancak ‘anne’ karakteri etrafında bağlayıcı etken olarak kendini gösteren Çinli kimliği, kızlarda Amerikalı kimliğinin iyice baskınlaşmasından ötürü anne-kız arasında anlaşmazlıklara neden olur. Bu kadınlar, kızlarının istedikleri gibi yetişmediklerini anladıklarında hayal kırıklığına uğramışlardır.

Amy Tan’in, ‘annelik’ terimine, bu kültürel boşluğu doldurabilecek bir nitelik yüklediği görülür. Böylece ‘annelik’, karşımıza sadece soyun değil aynı zamanda kültürün de nesilden nesile aktarılmasını sağlayan taşıyıcı bir unsur olarak çıkmaktadır. Ancak kadınların bu yönde gösterdikleri çabalar çoğu zaman karşılıksız kalır. Kızlarının küçük yaşlardan itibaren yaşadıkları kültürel değişme, kendi özlerine olduğu kadar annelerinin onlara aktarmak istedikleri kültüre karşı da yabancılaşmasına neden olur.