Giriş Yap

Andrew Heywood

Yazar
8.4
156 Kişi
Unvan
Siyaset bilimci, yazar
Yaşamı
Andrew Heywood, önde gelen bir siyaset bilimi ders kitabı yazarıdır. Britanyalı olan Heywood, Croydon Col­lege’ın yardımcı müdürlüğü ve Orpington College’da yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 20 yılı aşkın bir süre çeşitli üniversitelerin Siyaset Bilimi bölümlerinde dersler verip bölüm yöneticiliği görevlerinde bulun­muştur. Şu anda yayınevlerine danışmanlık yapmaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
417 syf.
·
343 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
NEDİR BU SİYASET
YouTube kitap kanalımda bu kitabı önerdim: youtu.be/5_4osNqPzrY Hitler'in Yahudi düşmanlığının nedeni neydi? youtu.be/gE8dOfB-4-M Bugüne kadar 8 aydan uzun bir ilişkim olmadı fakat bu kitabı tam 343 gün boyunca azar azar okuyup bitirdim. 2018 yılına benim için siyasi konuda bir aydınlanma yılı oldu desem abartmış olmam. Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık kitabını okuduğum sıralar karşıma bazı kelimeler çıkıyordu. Liberalizm, muhafazakarlık vs... İşte Andrew Heywood'un Siyasi İdeolojiler kitabını edinmem de bu tür siyasi kelimelere karşı "Ne demek yahu bu kelimeler?" dememin sonucunda gerçekleşti. Kitap, 12 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin içerisinde ideolojinin kelime anlamı ve tarihsel evrimi, liberalizm, muhafazakarlık, sosyalizm, anarşizm, milliyetçilik, faşizm, feminizm, ekolojizm, dini köktencilik, çok-kültürcülük ve ideoloji kavramının küresel-çağdaş boyutu konusunda açıklamalar bulunmaktadır. Kitabın sonundaki kaynakçada bulunan kitapları sayayım dedim, yoruldum. 300-350 arası bir sayıda kaynaktan yararlanılmış muhteşem bir kitap olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak, eğer Hitler'e sadece faşist deyip de geçmek istemiyorsan, faşizm kelimesinin kökenini, tarihsel gelişimini ve etkilediği devletleri, diğer siyasi görüşlerle olan karşılaştırmalarını ve kesişim kümelerini, bu görüşü savunan siyasi liderleri de tanımak istiyorsan bu kitabı gönül rahatlığıyla edinebilirsin. Yazarın herhangi bir siyasi görüşü anlatma metodunu kısaca anlatacak olursam bu kitabın nasıl bir kitap olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Örnek olarak, elimizde herhangi bir siyasi görüş olduğunu düşünelim. Bu siyasi görüşün kelimesinin kökeninden itibaren başlayıp eski uygarlıklarda bulunan karşılıklarını, tarihsel gelişimini, birey ve toplum konusundaki ilişkilerini, bütün diğer siyasi görüşlerle olan karşılaştırmalarını, özgürlük, din, kültür ve bireye yaklaşım açısıyla olan tarihsel sürecini, piyasa tasarılarıyla bağlantılarını ve en az 6 kişiden oluşacak biçimde de en önemli savunucularını bahsediyor desem yanlış konuşmuş olmam. Diyeceğim o ki, siyasi görüşünüz ne olursa olsun objektif bir kitap okumak istiyorsanız tam olarak başucu yapabileceğiniz, doyurucu siyasi bilgiler içeren bir kitaptır.
·
5 yorumun tümünü gör
Reklam
%14 (51/344)
·
Puan vermedi
Merhaba sevgili okurlar! Siyasi İdeolojiler kitabının insanların siyaset hakkında aklında bir fikir oluşmasını fazlasıyla sağlayan bir kitap olduğunu düşünüyorum. Şu an Liberalizm başlığı bitmek üzereyim ve oldukça detaylı olduğunu belirtebilirim. Kitabı bitirince incelememi güncelleyeceğim. Görüşmek üzere!
·
504 syf.
·
105 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok yoğun olduğum bir dönemde okuduğum için bu kadar uzun sürdü ancak kitap mükemmel! Geçtiğimiz dönem siyaset dersi almıştım ve döneme başlarken üst dönemlerdeki herkes dersin hocası adına beni korkuttuğu için destekleyeci bir kitap arayışına girip sonrasında bu kitapla tanıştım. Kitap beni inanılmaz tatmin etti. Siyaset bölümü öğrencileri ne düşünür bilemiyorum ancak ben kitabı gerçekten çok detaylı buldum. Hemen her konuya değiniliyor ve her konu titizlikle açıklanmış. Yazarın dili, bölümlerde gösterilen özen vs kesinlikle çok güzel bir kitap olmuş. Bölümlerin içinde detaylar verilmiş ve hatta "ileri okumalar" adı altında öneriler bile bulunuyor. Birçok yeni şey öğrendim, birçok bilmediğim önemli insanların adlarını öğrendim ve birçok yeni kaynak not ettim. Herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmış bir kitap. Yine keşke bir imkanım olsaydı da herkese bu kitabı okutabilseydim :) Eğer ilginiz varsa ya da öğrenmek istiyorsanız bence kesinlikle okumalısınız! Keyifli okumalar!
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48