Arthur Conan Doyle Arthur Ignatius Conan Doyle

Yazar 8,5/10 · 3523 Oy · 173 kitap · 12863 okunma ·  927 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Arthur Conan Doyle
 • Yazarın Tam Adı:
  Arthur Ignatius Conan Doyle
 • Unvan:
  İskoç Yazar, Doktor, Sör
 • Doğum:
  Edinburgh, İskoçya 22 Mayıs 1859
 • Ölüm:
  Crowborough , Doğu Sussex , İngiltere 7 Temmuz 1930
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

927 okur beğendi.
3.523 puanlama · 1.038 alıntı
5 haber · 14.017 gösterim
12.863 okur kitaplarını okudu.
6.448 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
289 okur kitaplarını şu anda okuyor.
106 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Arthur Conan Doyle'nin Biyografisi

Arthur Ignatius Conan Doyle, (22 Mayıs 1859 – 7 Temmuz 1930) İskoç doğumlu bir yazardır. Suç hikâyelerinde bir çığır açmış olduğu söylenen karakter Dedektif Sherlock Holmes ve Profesör Challenger'ın fikir babasıdır. Yazmış olduğu diğer eserler arasında bilimkurgu, tarihi kitaplar, oyunlar, şiirler ve kurgu dışı düzyazılar vardır.

Hayatı

Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859'da, Edinburgh, İskoçya'da doğmuştur. Babası bir İngiliz olan Charles Altamont Doyle, annesi ise İrlandalı Mary Foley'di. Soyadı "Conan Doyle" ise de, bu bileşik soyadının kökeni bilinmemektedir. Kaynaklardan biri, Arthur ve ablası Annette'in bileşik soyadlarını büyük amcaları olan usta gazeteci Michael Conan'dan aldığını yazmaktadır. Aynı kaynak 1885 yılında, evinin dışarısındaki pirinç levhada ve doktora tezindeki imzada adının "A. Conan Doyle" olarak geçtiğini belirtmektedir. Fakat 1901 Nüfus Kaydı gibi diğer kaynaklar Conan Doyle'un soyadının "Doyle" olduğunu, ve ancak yıllar sonra "Conan Doyle" olarak kullandığını yazmaktadır. Conan Doyle'un babası da kardeşleri (içlerinden bir tanesi illüstratör Richard Doyle'du) ve babası gibi bir ressamdı. Conan Doyle, dokuz yaşındayken St Mary's Hall Katolik Cizvit Stonyhurst hazırlık okuluna gönderildi. Daha sonra Stonyhurst Koleji'nde öğrenimine devam etti, fakat Hıristiyanlığı reddederek 1875 yılında bir agnostik olacaktı.

1876'dan 1881'e kadar Edinburgh Üniversitesi'nde tıp öğrenimi gördü, bu eğitimin bir kısmında şimdi Birmingham'ın bir parçası olan Aston şehrinde çalıştı. Öğrenimine devam etmekteyken kısa hikâyeler yazmaya başladı; 20 yaşından önce Chambers's Edinburgh Journal isimli dergide ilk hikâyesi yayımlandı. Üniversitedeki yıllarının ardından Batı Afrika sahillerine gemi hekimi olarak yolculuk etti, arkasından 1882 yılında Plymouth kentinde kendi muayenehanesini açtı. Doktorasını 1885 yılında "Tabes Dorsalis" üzerine yaptı.

1882'de Portsmouth'ta hekimliğe başladı. Mesleğinde ilk başlarda çok başarılı sayılmazdı; odasında hasta beklerken tekrar hikâyeler yazmaya başladı. İlk önemli eseri, 1887 yılında "Beeton's Christmas Annual"da basılmış olan "Kızıl Dosya" isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes'un ilk kez göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve karakter kısmen üniversitedeki profesörlerinden bir tanesi olan Joseph Bell'e benzemektedir. Sherlock Holmes'un göründüğü diğer hikâyeler Strand isimli dergide basılacaktı. Garip bir şekilde, İngiliz yazar Rudyard Kipling de başarılarından ötürü Conan Doyle'u kutladı ve "Acaba bu karakter arkadaşım Joe olabilir mi?" diye sordu. Joseph Bell'e olan benzerlik gözünden kaçmamıştı. Fakat Sherlock Holmes için, Bell'den çok, Edgar Allan Poe'nun karakteri C. Auguste Dupin'i model almıştı. Southsea şehrinde ikamet etmekteyken Portsmouth Futbol Kulübü adlı amatör bir futboltakımı için top koşturdu.

1885 yılında Louisa (veya Louise) Hawkins ile evlendi. "Touie" diye hitap ettiği Louisa vereme yakalandı ve 4 Temmuz 1906'da vefat etti. 1907'de, 1897 yılında tanışıp aşık olduğu fakat eşine olan sadakatinden dolayı hislerini açılamadığı Jean Leckie ile evlendi. Conan Doyle'un ikisi ilk eşinden, üçü ikinci eşinden toplam beş çocuğu oldu.

1890 yılında Conan Doyle Viyana'da göz üzerine araştırmalar yaptı; 1891'de optalmolog olarak Londra'da bir muayenehane açtı. Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazacaktı. Bu onun yazarlığa daha fazla zaman ayırmasına fırsat verdi; Kasım 1891'de annesine, "Holmes'u öldürmeyi düşünüyorum... hikâye bitsin gitsin istiyorum. Aklımı daha iyi şeylerden çeliyor anne" diye yazacaktı. Annesi şöyle yazdı: "Sana nasıl uyuyorsa öyle yap, ama insanlar bunu pek hoş karşılamayacaktır." 1893'de, daha "önemli" eserlere (örneğin tarihi romanlarını yazmak için) öncelik vermek için böyle yaptı.

"Son Sorun" isimli hikâyede Holmes ve ezeli düşmanı Profesör Moriarty bir şelaleden birlikte düşerek ölüyorlardı. Karakterin ölmesine isyan eden okurları dinleyerek Sherlock'u tekrar hayata döndürdü; Holmes, "Boş Ev Macerası" isimli hikâyede geri dönüyordu, verilen açıklama ise sadece Moriarty'nin düştüğü, ama Holmes'un diğer tehlikeli düşmanları da olduğundan kendisini de ölmüş gibi gösterdiğiydi. Holmes toplamda 56 kısa hikâye ve 4 Conan Doyle romanında yer almaktadır (bu süreden sonra pek çok kez diğer yazarların hikâye ve kitaplarında da gözükmüştür).Güney Afrika'daki İkinci Boer Savaşı'nı takiben 20. yüzyılın başlarında, Birleşik Krallık'ın bölgede olan idaresine olan eleştirilere cevaben Conan Doyle, Krallık'ın Boer Savaşı'ndaki rolünü haklı çıkartan kısa bir kitapçık yazdı ve yayınladı. "The War in South Africa: Its Cause and Conduct (Güney Afrika'daki Savaş: Nedeni ve İdaresi)" isimli bu kitapçık pek çok dile çevrilecekti.

Conan Doyle, 1902 yılında şövalye ve Surrey'nin "Deputy Lieutenant" (Teğmen Vekili) olarak ilan edilmesinin nedeninin bu kitapçık olduğunu düşünmekteydi. 1900 yılında daha uzun bir kitap olan "Büyük Boer Savaşı" isimli kitabı da yazmıştı. 20. yüzyılın başlarında Sir Arthur Parlamento'ya iki kez aday oldu, dikkate değer oylar almış olsa da ikisinde de seçilemedi.

Conan Doyle, başını gazeteci E. D. More ve diplomat Roger Casement'ın çektiği Kongo'nun Özgürleştirilmesi Kampanyası'na destek veriyordu. 1909 yılında Kongo'daki dehşeti yerden yere vurduğu "Kongo'daki Suç" adlı uzun bir kitapçık yazdı. Morel ve Casement ile arkadaş oldu, 1912 yılındaki "Kayıp Dünya" isimli kitabındaki baş karakterlerden ikisi için onlardan ilham alacaktı.

İkisiyle de arkadaşlık bağları daha sonra koptu: Sol görüşleri olan Morel I. Dünya Savaşı sırasında pasifist hareketin liderlerinden biriydi; Casement ise İrlanda milliyetçiliğinden dolayı hapishanedeyken İngiltere'ye ihanet etmişti. Conan Doyle, Casement'ın delirmiş olduğunu söyleyerek onu ölüm cezasından kurtarmaya çalıştı, fakat başarısız oldu.

Conan Doyle adaletin yılmaz bir savunucusuydu, iki davayı şahsen inceledi ve araştırdı. Sayesinde bu iki davada mahkûm edilmiş iki kişi salındı. İlk davanın sanığı 1906'da iddiaya göre tehdit dolu mektuplar yazan ve hayvanlara işkence yaptığı söylenen yarı-İngiliz, yarı-Hintli George Edalji isimli bir avukattı. Polis Edalji'yi hapse tıktı, halbuki hayvanların gördüğü işkence şüphelinin hapse girmesinden sonra da devam etmişti.

Temyiz Mahkemesi'nde bu davadan çıkan karar 1907'de yürürlüğe girdiğinde Conan Doyle sadece George Edalji'ye yardım etmiş olmuyordu, çalışmaları adaletin başarısız olduğu diğer noktaları düzeltmekte de büyük rol oynadı. Julian Barnes'ın 2005'te yazdığı roman "Arthur & George"da Conan Doyle ve Edalji'nin hikâyesi kurgusal olarak anlatılmaktadır.

İkinci davanın sanığı 1908'de Glasgow'da 82 yaşında bir kadını sopayla dövmekten ieçeride olan Alman Yahudi kumarhane işletmecisi Oscar Slater'dı. İddia makamının öne sürdüğü savdaki tutarsızlık ve birinin onu ispiyonlamış olduğu hissi Conan Doyle'da merak uyandırmıştı.

1906'da karısı Louisa'nın, ve oğlu Kingsley, kardeşi, iki kayınbiraderi ve iki yeğeninin I. Dünya Savaşı'nda ölümünden sonra Conan Doyle bunalıma girdi. Ruhaniyet ve bu düşüncenin sağladığı ölümden sonra yaşamın güya bilimsel kanıtına destek vererek biraz huzur buluyordu.

Kingsley Doyle, 1916'daki feci Somme Çarpışması sonrasında yara aldıktan sonra iyileşmekte olduğu sene, Ekim 1917'de zatürreden öldü. Baba Doyle Ruhaniyet ile öyle ilgilenmişti ki karakteri Profesör Challenger'ın bir romanı olan "Sis Diyarı" tamamen bu konu hakkındaydı. Bu dönemdeki hayatının garip örneklerinden bir tanesi de "Perilerin Gelişi" (1921) isimli kitaptı. Cottingley perileri fotoğraflarının gerçekliğine öylesine inanmıştı ki, bunlara ve ayrıca perilerin ve ruhların doğaları ve varlığı konusunda sunduğu teorilere kitabında yer verecekti.

Bu konuda yazmış olduğu yazılar kısa hikâye antolojilerinden biri olan Sherlock Holmes'un Maceraları'nın 1929'da Sovyetler Birliği'nde yasaklanmış olmasının nedenlerinden biriydi. Bu yasak daha sonra kalkacaktı. Rus aktör Vasili Livanov, Sherlock Holmes'u başarılı bir şekilde canlandırmasından dolayı İngiliz İmparatorluğu Nişanı'na layık görülecekti.

Conan Doyle bir süre Amerikalı sihirbaz Harry Houdini ile arkadaş oldu; 1920'de annesinin ölümünden sonra Houdini de Ruhani hareketin öncü aleyhtarlarından biri olmuştu. Houdini, Ruhani medyumların numara yaptığında ısrarcı olmasına rağmen, Conan Doyle Houdini'nin kendisinin de doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünmekteydi; bu görüşünü "The Edge of the Unknown" isimli kitabında yazacaktı. Houdini, yaptıklarının alt tarafı sihirbazlık numarası olduğuna Conan Doyle'u ikna edemedi. Bu da iki arkadaş arasında herkesin bildiği buruk bir uzaklaşmaya neden oldu. Doyle, Houdini baş parmağını çıkarıp tekrar yerine koyduğunda şaşkınlığına engel olamamıştı.

Amerikalı bir bilim tarihçisi olan Richard Milner, Conan Doyle'un 1912'de ortalığı kasıp kavuran Piltdown Adamı aldatmacasını başlatan kişi olabileceğini iddia etti. Bu sahte hominid fosili bilim dünyasını 40 yıl boyunca kandırmıştı. Milner, Conan Doyle'un en sevdiği medyumlardan birinin adının lekelenmesinden ötürü intikam arayışında olduğunu ve yazarın bu aldatmacadaki rolünün "Kayıp Dünya" eserinde fark edilebileceğini söylemekteydi.

Samuel Rosenberg, 1974 tarihli kitabı "Naked is the Best Disguise (Çıplaklık En İyi Kamuflajdır)"da Conan Doyle'un yazıları sayesinde akıl sağlığının bastırılmış ve gizli yönlerine nasıl açık ipuçları bıraktığını yazmaktadır.

7 Temmuz 1930'da Conan Doyle aile bahçesinde elini göğsüne bastırmış bir şekilde bulundu. Hemen sonra kalp krizinden öldü, ve New Forest,Hampshire, İngiltere'de Minstead'deki kilise bahçesine gömüldü. Son sözlerini karısına söylemişti: "Sen harikasın." Mezar taşında şu sözler yazar

STEEL TRUE (YAMAN ÇELİK)
BLADE STRAIGHT (KESKİN BIÇAK)
ARTHUR CONAN DOYLE
ŞÖVALYE
VATANSEVER, DOKTOR VE EDEBİYATÇI

Londra'nın güneyinde Hindhead'de Conan Doyle'un inşa ettiği ev Undershaw'da hayat en az bir on yıl kadar daha devam etti; arkasından 1924'ten 2004'e kadar otel ve restoran olarak işletildi. Daha sonra bir müteahhit tarafından satın alındı; çevreciler ve Conan Doyle hayranları buranın korunması için savaşmaktadır. Ev şu an boş.

Doğu Sussex'te, Crowborough'daki Crowborough Cross'ta Sir Arthur Conan Doyle'un onuruna bir heykel dikildi. Sir Arthur burada 23 sene yaşamıştı. Edinburgh, İskoçya'da, Conan Doyle'un doğduğu eve yakın Picardy Sarayı'nda Sherlock Holmes'un da bir heykeli bulunmaktadır.

Arthur Conan Doyle'nin Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (381 Oy) ·  1.335 Okunma
2. Suç Detayda Saklıdır (Sherlock Holmes)
8,5/ 10  (256 Oy) ·  950 Okunma
4. Şüphe Asla Uyumaz (Sherlock Holmes)
8,6/ 10  (207 Oy) ·  716 Okunma
6. Gerçekler Kanıt İster (Sherlock Holmes)
8,6/ 10  (165 Oy) ·  549 Okunma
8,7/ 10  (147 Oy) ·  494 Okunma
10. Ölümle Randevu (Sherlock Holmes)
8,2/ 10  (70 Oy) ·  296 Okunma
11. Korku Vadisi (Sherlock Holmes)
8,4/ 10  (104 Oy) ·  273 Okunma
8,7/ 10  (54 Oy) ·  227 Okunma
15. Ölümün Sesi (Sherlock Holmes)
8,3/ 10  (43 Oy) ·  196 Okunma
16. Mavi Yakut (Sherlock Holmes)
8,5/ 10  (54 Oy) ·  185 Okunma
18. Gölge Oyunları (Sherlock Holmes)
8,1/ 10  (34 Oy) ·  167 Okunma
19. Şüphe (Sherlock Holmes)
8,9/ 10  (39 Oy) ·  161 Okunma
20. Panik (Sherlock Holmes)
7,9/ 10  (31 Oy) ·  127 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Selim YURTDAŞ, bir alıntı ekledi.
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne yaptığın hiç önemli değil bu dünyada.
Önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığın.

Sherlock Holmes (Bütün Hikayeleri 1), Arthur Conan Doyle (Kızıl Dosya)Sherlock Holmes (Bütün Hikayeleri 1), Arthur Conan Doyle (Kızıl Dosya)
Muhammed Enes, bir alıntı ekledi.
21 Oca 15:25

Zihnim, yapması gereken işe koşulmamış bir hız makinesi gibi paramparça oluyor.

Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 55 - Martı Yayınevi)Gerçekler Kanıt İster, Arthur Conan Doyle (Sayfa 55 - Martı Yayınevi)
Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Görüyorsun ama gözlemlemiyorsun. Aradaki fark açık."

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 13 - Martı)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 13 - Martı)
Muhammet TUNÇ, bir alıntı ekledi.
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Suç evrenseldir. Mantık ise nadir görülür.''

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 362)Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle (Sayfa 362)
Tuba Can, bir alıntı ekledi.
22 Tem 2017 · Kitabı okudu

"İyi bir gözlemci tek bir ipucuna ulaştığında sadece olanları değil, ileride olabilecekleri de görmelidir."

Suç Detayda Saklıdır, Arthur Conan DoyleSuç Detayda Saklıdır, Arthur Conan Doyle
Tuba Can, bir alıntı ekledi.
23 Tem 2017 · Kitabı okudu

"Kendini küçük görmek de, yeteneklerini abartmak da gerçeklerden kaçmaktır."

Suç Detayda Saklıdır, Arthur Conan DoyleSuç Detayda Saklıdır, Arthur Conan Doyle
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir kadının düşlerini çalanlar, bir kaplanın yavrusunu çalanlar kadar tehlikelidirler.

Son Olay - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103)Son Olay - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103)
Bütün Alıntıları Göster

Arthur Conan Doyle ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Sherlock Holmes'ün 4 roman ve 56 hikayelik macerasını yazan harika bir yazar.
Keşke daha fazla roman ve hikaye yazsaydı. Harika bir yazar. Sherlock Holmes ve John Watson da harika karakterler.
Sherlock Holmes'ü okumayanlar varsa kesinlikle okusunlar.

İSKOÇYA’nın Selkirk kentinde Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılmış yeni bir Sherlock Holmes hikâyesi bulundu.
‘Sherlock Homes: Discovering the Border Burghs and, by deduction, the Brig Bazaar’ başlıklı 2.5 sayfalık kısa hikâyenin Walter Elliot’un (80) evinin çatı katından çıktığı belirtildi. Elliot, hikâyenin yer aldığı 113 yıllık kitapçığı 50 yıl kadar önce bir arkadaşından aldığını söyledi. ‘Book o’ the Brig’ başlıklı 48 sayfalık kitapçığın 1902 yılında Selkirk kentine yeni bir köprü yapılması için düzenlenen yardım kampanyası kapsamında basıldığı ve yerel halkın kaleme aldığı kısa hikâyeleri içerdiği belirtildi. Selkirk şehrini çok seven Sir Arthur Conan Doyle’un da kitapçık için kısa bir hikâye yazmayı kabul ettiği belirtildi. İngiliz edebiyatı uzmanları hikâyenin Doyle’a ait olduğunu doğruladı.

Bu yazarın kalemine olan aşinalığım iki kitabını okuyup üçüncü kitabına başlayınca ortaya çıktı desem yeridir. Çünkü ilk başlarda kısacık polisiye hikayelerden ne olur ki? Boşuna zaman kaybediyorum şeklinde yorum yapıyordum kendi kendime... Sonradan elimde üç tane daha Sherlock Holmes serisine ait kitap olunca bunları okumadım ilk okuduğum iki kitap hoşuma gitmeyince... Hatta aylarca okumayıp sürekli beklemede kaldı Sherlock Holmes serisi. Aylar sonra elimde bir tek bu yazara ait üç kitap olduğunu fark ettim ki istemeye istemeye bir kitabı rafımdan alıp uzun süre kapağına baktım. Sonra elimde başka kitap yok diyerek çok zor başladığım kitabı iki günde bitirip yazarın diğer okumadığım kitaplarını da kesinlikle almalıyım dedim kendi kendime. İşte ben de bu yazarın kalemiyle zorla da olsa tanışmış oldum. Şuan ise severek ve isteyerek okumadığım o iki romana haksızlık ettiğimi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda ikisini tekrar okuyup doğru bir puanlama yapmak ve kitabın hakkını verecek bir inceleme yazmak düşüncesindeyim. Sherlock Holmes serisini okumayanlar ve polisiye hikaye sevenler okumalısınız yakın zamanda.

Sherlock Holmes'un yani dünyanın en meşhur dedektifini kurgulayan yazar insanı.
Kendisinden daha meşhur olmasını hazmedemediğinden Sherlock'u bir romanında öldürür ancak halktan büyük bir tepki aldığından geri diriltmek zorunda kalır.
Polisiye roman severlerin mutlaka okuması gereken yazarlardan

Sherlock'un ilk göründüğü roman olan Kızıl Soruşturma'dan başlanması tavsiye olunur.

Bunun dışında Baskerville'lerin Köpeği, Dörtlerin Yemini gibi kitapları da okunasıdır.

Her kitabı için tek tek yazı yazmak zor olacağından yazar ve eserleri hakkında genel bir yorum yapacağım.
Öncelikle Sherlock Holmes okuyup da sevmeyen görmedim. Yazarın kitapları gayet anlaşılır ve sade bir şekilde dilimize çevrilmiştir. Sürükleyici, akıcı, meraklandıran ve sonunda kendine hayran bırakan tarzda kurgularıyla efsane eser olduğunu düşünüyorum.
"Sherlock Holmes" yazarını aşmıştır. S.Holmes ve Dr. Watson' ın maceraları size hayata farklı bir bakış açısıyla bakmanıza neden olacak. Serinin bütün kitaplarını veya hikayelerini okumanızı tavsiye ederim. Pişmanlık duyacağınız birşey varsa o da 'Neden daha önce okumamışım?' demenize neden olan şeyler olacaktır.
(Yıllar önce Beyazıtı ve Sahafçılar Çarşısını didik didik edip zar zor bulduğum Sherlock Holmes kitaplarını bugün birçok yerde raflarda ve birçok yayınevinde görünce gerçekten mutlu oluyorum. Tüm hikayelerini şiddetle okumanızı tavsiye ederim.)

19.yüzyıl için biraz fazla
Sherlock Holmes'e olan aşırı ilgimin temel kaynaklarındandır kendisi ne kadar yola seri dizisiyle başlasam da kitaplarında bulduğum mutluluk yadsınamaz ....Yaşadığı dönemden izler taşımasına rağmen mükemmeliyetçi bir yazar diye bilirim bence onun işi yazarlıktan çok olayları çözümlemek ve en güzel şekilde kitaplara aktarmak
Aksiyon , fantastik kitaplar okumak ilgi alanınızdaysa şiddetle tavsiye ediyorum

Sherlock Holmes karakterini yaratarak pozitivizmin Avrupa'da yayılmasına en büyük katkılardan birini yapmıştır.Yarattığı "Sherlock" karakteri salt akıl yoluyla çeşitli veriler elde eden bunları zihninde sistematik bir biçimde birleştirip gerçek bilginin ancak mantıksal çıkarımlarla yakalabileceğini düşündürtmeye çalışan bir modeldir.Sherlock zekasını geriletecek her şeyden kendini uzaklaştırır.Çünkü onun için duygu tamamen akıldışıdır sevgi ve cinsellik onu yanlış yollara saptırabilir çeşitli depresyonlara yol açıp zekasını geriletebilir.Ayrıca kitabında var mı bilmiyorum ama bir ara benim için gökyüzünün mavi olmasının bir önemi yok bunu aklımda tutmanın ne manası var diyerek Einstein'e selam çakıp pozitivizmin aslında acı yüzünü istemeden göstermiştir.Evet çünkü pozitivizm için mavi sadece bir renktir,insanlar sadece düşünen birer makinedir.Akıl dışı olan her şey reddedilir bunun içine aşk,kardeşlik,ahlak,etik de dahil edilebilir.Zira Batı pozitivizm etkisi altındayken nice Frenkeinstein'lara,homonculuslara boyun eğip milyonlarca insanın acı ölümleri ve sabun yapımalarıyla bir nebze olsun pozitivizmin acı yüzüyle karşılaşmışlardır.

Yani demem o ki Sir Arthur Canon Doyle hiç de göründüğü kadar masum değildir.Yarattığı "Sherlock Holmes" karakteri de öyle.Zira Sherlock'un zaman zaman sizi güldürmesine,ne kadar sempatik olduğuna ve üstün zekasına aldanmayın.Neticede seri katillerin peşindeki bir dedektif de olsa yaptığı şeytan avukatlığından başka bir şey değil.Sevgi olmadan zeka ve bilim sadece çocuk öldüren bir silahtan yahut atom bombasından başka bir şey değildir.

Ne diyordu Cemil Meriç;."Sevgi garip bir yangın.Yaşaması için büyümesi gerek.O yangına her şeyini atacaksın;zamanını,gururunu,DEHANI.Ve kül olacaksın."