1000Kitap Logosu
Atilla Özkırımlı
Atilla Özkırımlı
Atilla Özkırımlı

Atilla Özkırımlı

Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
96 Kişi
99
Okunma
4
Beğeni
1.124
Gösterim
Unvan
Türk Edebiyat Tarihçisi ve Yazar
Doğum
Konya, 1942
Ölüm
İstanbul, 22 Ocak 2005
Yaşamı
Atilla Özkırımlı (1942, Konya, Türkiye- 22 Ocak 2005 İstanbul, Türkiye), edebiyat tarihçisi ve yazar. Özkırımlı ilk ve orta öğrenimini Adana'da, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı (1968). Kendisi bir süre Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Özkırımlı'nın ilk şiir ve öyküleri 1963-1964 yılları arasında Su ve Düzlem dergilerinde yayınlandı. Nesnel ölçülere bağlı edebiyat eleştirilerinin yanı sıra Türk edebiyat tarihine ilişkin araştırma ve incelemelerinde toplum yapısıyla sanat arasındaki ilişkiyi öne alan bir tutumu benimsedi. Özkırımlı, Nedim, Tevfik Fikret, Ahmet Haşim,Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Sabahattin Ali'ye ait eserlerin eleştirel basımlarını hazırlayarak Türkiye'de bu konudaki önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla çalışmış ender yazarlardandır. Özkırımlı 22 Ocak 2005 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. Özkırımlı için Yedikule'deki Kürkçüoğlu Hacı Hüseyin Ağa Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Umut Özkırımlı'nın babasıdır.
Gökhan
Sabahattin Ali'yi inceledi.
464 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
~Kitaplar nefesiniz olsun~ Bir kitap fuarı ve YKY standı. Buradan alacağım iki kitap var ikisini de buluyorum ve alıyorum. Adettendir standın etrafın da son bir umut dönmek; bir tane daha olur mu ki? Olur olur dön bakam dön sen. İşte öyle bir fuar günü bu kitabı aldım elime; başta kitap sayfa sayısı olarak fazla geldi. İçeriğin de ne var anılar ve incelemeler, kitabı geri bıraktım standa zor ve gereksiz gözüktü gözüme. Stand da bir tur daha ve tekrar elim de; çok sevdiğim tekrar hatırlamak istediğim üç roman İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf hakkında yapılan olumlu olumsuz, yazıldıkları dönemde yapılan incelemelerden oluşan bir bölüm beni cezbetti bu sevdiğim üç romanı daha iyi tanıyabilirim düşüncesiyle kitabı aldım. Bir fuar ve hedeften çıkan ben liste dışı artı ikiüç kitap daha...    Eeee bu kadar yazdın memnun musun? Evet, yani istediğim oldu bu üç romanı daha yakından tekrar bu çeşitli dönem incelemeleri ile birlikte tekrar okumuş oldum. Uzun bir kitap tavsiye edermisin derseniz bu üç romanı tekrar okumak istiyorsanız, iyi bir kaynak kitap. Hikayeleri hakkında yapılan incelemeleri de merak ediyorsanız onlarda var. Meraklısına sadece. Bütün kitaplar güzeldir. "Bu bir tık daha güzel" İyi okumalar.
Sabahattin Ali
8.5/10
· 64 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Ayda ÖZAYDIN
Sabahattin Ali'yi inceledi.
464 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
sabahattin ali yi tanıyacağınız en iyi kaynak bana göre.Türkiye tarihinde başarılı yazarlarımızın neden erken öldükleri ya da suikaste kurban gittikleri soru işareti mi hala ? diye düşündüren kitap. Kitabın 2. kısmında sevdiğimiz kitaplarına ait incelemeleri ise başarılı buldum
Sabahattin Ali
8.5/10
· 64 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4