Birol Öztürk

Birol Öztürk

Yazar
7.9/10
57 Kişi
·
169
Okunma
·
11
Beğeni
·
2.446
Gösterim
Adı:
Birol Öztürk
Unvan:
Yazar
43 yaşında olmasına rağmen 16 yıldır Ordu Ticaret Borsası Genel Sekreterliği’ni başarıyla sürdüren Birol Öztürk, bu süre içinde Ordu’nun tarihi ve kültür değerlerini, unutulmayan efsanelerini, türkülerden yola çıkarak yaptığı araştırmalarla ortaya çıkardığı ilginç olayları romanlaştırdı. Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiren yakın siyasi tarihi ve isimleri ile sanatçılarını da kaleme alarak kitaplaştırdı.
Gazeteci Uğur Mumcu, aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle feci şekilde öldü.
Uğur Mumcu da, diğerleri gibi, sadece yazdı. Ne yumruk attı ne kurşun sıktı. Onun da affedilmez suçu buydu işte; yazmak.
Bakış açımız ne olursa olsun, Yılmaz Güney'in mezarı Türkiye'de olmalıydı, mesela memleketi Adana'da... Çukurova'ya nazır bir Yaşar Kemal romanı tadında sonsuz uykusunda olmalıydı.
( Yılmaz Güney )
Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan
bu memleket bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana kulluğunu,
bu davet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim...

( Nazım Hikmet )
'' Konserime sadece bilet alarak giremezsiniz. Herkes gelirken yanında bir kitap getirsin. Kapıda durup tek tek kontrol edeceğim.''
Eeey egemenler!
Eeey zalimler!
Eeey vatanperverler!
Eeey kurtlar sofrasında dişine kan dokunanlar!
Ahmet Kaya öldü! Gözünüz aydın, vatan kurtuldu bölünmekten! Mübarek olsun kurbanınız!
Yazar sadece Yilmaz Guney in hayatini degil fikirlerini ve yaptigi isleride anlatiyor bu kitapta. Ilk sayfadan son sayfaya kadarda cok samimi bir dil kullanarak ustelik. Yilmaz Guney in yasadigi tarih ve gunumuzunde karsilastirmasini yapmis. Bir nefeste okudum diyebilirim :)
"Bana dunyada ulkem kadar yakin baska bir ulke yoktur"...
Kaldırın, kaldırın gözlerimden, şu sisini yüzyılların, bir çocuk gibi görmek istiyorum, her şeyini dünyanın.
-Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu - Didou Nana
https://www.youtube.com/watch?v=5yYx0k08_q0

Birol Öztürk aslında Kazım Koyuncuyla hiç karşılaşmamış. Kendisi de söylüyor bunu. O Kazım'ın hayranlarından biri. Kronolojik olarak anlatmamış tabi ki hayatını. O zaman kitap da sıkıcı bir bibliyografya olurdu. Annem çok severdi Kazım'ı. Onun sesini ilk keşfedenlerden biri de o. Öldüğünde bizim evde de matem havası vardı. Kazım'ın şarkıları ile büyüdüm ben. Koyuncu'yu çok özlediğimi hissettim. Ben bu kitabı kapağında Kazım'ın resmi var diye almıştım. Bu ülkede insanlar öldükten sonra meşhur olurlar onun hayatı da aynı öyle olmuş. Işıklar içinde uyu şair ceketli çocuk. Allah sana rahmet etsin.Bende seni görmedim ama bir insanı sevmek için görmek gerekmiyor. Keşke tanısaydım dediğim insanlardansın. :( Seni Seviyorum.

Cem Adrian: Televizyona çıkmayan, şarkıları radyolarda çalınmayan, magazin programlarında adı geçmeyen, bir yerde skandal olmayan bir adamın, bir müzisyenin, bir dehanın hepsinden de öte bir insanın kalbim/izde böyle güzel izler bırakması oldukça sevindirici.
Ahmet Kaya efsanesi... Herkesin duyduğu ama çoğu insanın Ahmet Kaya’nın hikayesini bilmediği bir bir efsane.. Hayatını, şarkılarını, şarkılarının anlamlarını, düşüncelerini o kadar az biliyoruz ki ama sevmeye gelince hepimiz Ahmet Kaya seviyor ve dinliyoruz(!) Şarkılarını her zaman çok sevmişizdir evet. Kürtlerin son ses, ülkücülerin gizlice, solcuların kısık sesle dinlediği sestir Ahmet Kaya. O her düşünceden, her dilden, her dinden olan insanın gönlüne taht kurmuş bir adam. Çoğumuz şarkılarını aşkla yorumlayarak dinlerken aslında; şarkılarında çok daha öte şeylerden bahsedildiğini görebilmek gerek! Bir “kafama sıkar giderim” şarkısının sözleri bu ülkeden gitmeye mecbur bırakıldığı dönemdeki duygulara tercüman niteliğindedir. Ahmet Kaya ezilen halk için her daim sesini çıkartmış, onun için ses çıkarılması gereken zamanlarda sessizlikle yalnız kalmış ama kendisi için de ses çıkartmaya devam etmiştir. Bunu en iyi aktaran şarkılarından biri de “başkaldırıyorum” dur.
“Ahmet Kaya şarkıları, bu ülkenin sosyo-kültürel ve politik-psikolojik halinin kronolojik dökümüydü! “ diyor Birol ÖZTÜRK bu kitabında. Ve sizler Ahmet Kaya seviyorsanız, şarkılarına aşıksanız ya da şarkılarını sadece efkarlı olduğunuzda dinliyorsanız, hepsini geçtim sadece bir kere bile Ahmet Kaya dinlemiş ve beğenmişseniz onu tanımak için bu kitabı okuyun derim. O’nun, sadece şarkılardan ibaret olmadığını bilmelisiniz ve dilden dile aktarılan kulaktan dogma bilgilerle değil de asıl gerçeklerle onu tanımalısınız. Keyifli okumalar :)
Yazar, Ahmet'i şarkı şarkı, biyografi olarak ele almış. Kitabın son sayfasını geçip, kapağını kapattığımda, dilimde "Göğsüm daralıyor yüreğim kanıyor" ezgisi vardı... Ahmet'in bir konserine gidememiş olmanın ağırlığı çöküyor insanın içine. Bir hayvan ciğeri kadar ağırdır bu duygu inanın!
- Kancık zihniyetin, su gibi harcadığı bu insanın özlemi hiç dinmeyecek... Memleketinin dağına, taşına, göğüne hasret göçtü bu Ahmet!
Özlemlerimize, sevdamıza, öfkemize ve kadehlerimize yoldaşlık etti hep. Ediyor ve etmeye devam edecek!
Denizin çocuğu Çernobil'in oğlu; Kazım Koyuncu...
Canlı olarak görmeyi çok isterdim Kazım Koyuncu'yu, özlüyorum sonuçta. Ama kanser buna engel oldu, sevdiklerimizi bizden ayıran kanser Kazım Koyuncu'yu da bizden ayırdı. Daha 33 yaşındayken üstelik.
Seni çok özlüyoruz, hiç unutulmayacaksın.
Her şeye rağmen yeryüzünde şarkılar söyledin. Teşekkürler Kazım Koyuncu.
Bir MHP'li olarak okumuş bulunmaktayim bu kitabı ve haklı yonlerinin oldugunuda düşünüyorum. Türkiye'yi değiştirmek ve içimize ABD yi sokmak istemelerine karşı bir baş kaldırmada bulunmuş ve haklı bana göre değişimi istememis tamam bunu yapan kişilerde Türkiye ilerlesin adı altın da bir şeyler yapmaya çalışmış ama kendi içimizde de yapabilir dik Deniz gezmiş in de dediği gibi . Dış etkenlere ihtiyacımız yoktu . Ayrıca idam edilmelerinde 3 arkadaşın Deniz , Hüseyin , Yusuf haklı bir gerekçeye sahip değiller . Okumak istediğim ve hayatını bilmek istediğim bir devrimciydi Ankara'ya gelip Ulucanlar cezaevi nde Ziyaret Edip gördüğüm. hayatını yüzeysel olarak okudugumdan beri merakım vardı ve okumuş bulunmaktayim çokta memnunum.
Bir Kâzım Koyuncu hayranı olarak kitaba daha bir istekli yaklaşıyorum maalesef ister istemez. Ama gerek Kâzım hakkında verilenlerin yetersizliği, gerekse sürekli tekrarlanan imla hataları kitaptan uzaklaşmaya sebep oluyor. Daha da önemlisi; bir biyografi kitabını, yazılan şahsı yakından tanıyan birinin yazması gerektiğini düşünüyorum. Gelin görün ki, kitapta "Kâzım'la hiçbir muhabbetimiz yoktu." cümlesini görmek, bu biyografinin ne kadar gerçekçi bir biyografi olduğunu düşündürüyor. Bir Trabzonlu olarak kütüphanemde kapağında Kâzım'ın resmi olan bir kitabı görmeyi isterim. İçimdeki Kâzım yazılanlardan çok daha fazlası...
Karadeniz'in bıçkın delikanlısı, seni yazan her satırı okumaya, yetmeye, yetişmeye çalışıyorum. bu kitapta da yazar birol Öztürk Kazım'ın yaşamından hem güzel hem de buruk ayrıntılara yer vermiş, ayrıca son bölümünde de Kazım'ın yaşadığı dönemde Türkiye'de gündem olan konuların yer aldığı bir kısım da bulunuyor.
Şeyh bedreddin hakkında bir solukta okunan bilgiler içeren özet bir kitap.Daha ayrıntılı bilgiler içeren kitaplar tercih edilmeli.
Kitabı yazarken veya satma aşamasında n yine Kazım Koyuncu'dan faydalanılmış. İsim farklı olsa belki kitabın içeriği hoşuma gidebilirdi fakat ben Kazım'dan bir şeyler bulmaya çok odaklıydım. Yazar içini dökme niyetinde olduğunu belirtmişti ama zaten

Yazarın biyografisi

Adı:
Birol Öztürk
Unvan:
Yazar
43 yaşında olmasına rağmen 16 yıldır Ordu Ticaret Borsası Genel Sekreterliği’ni başarıyla sürdüren Birol Öztürk, bu süre içinde Ordu’nun tarihi ve kültür değerlerini, unutulmayan efsanelerini, türkülerden yola çıkarak yaptığı araştırmalarla ortaya çıkardığı ilginç olayları romanlaştırdı. Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiren yakın siyasi tarihi ve isimleri ile sanatçılarını da kaleme alarak kitaplaştırdı.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 169 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 177 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.