Giriş Yap

Birol Öztürk

Yazar
7.9
1.730 Kişi
2.587
Okunma
140
Beğeni
8,6bin
Gösterim
Reklam
·
Reklamlar hakkında

Hakkında

Karadenizli yazar 1972’de doğdu... Çocukluğu Karadeniz’in yüksek bir dağ köyünde geçen yazarın birçok romanında ve öyküsünde bu dağ köyünün izleri görülür. Özellikle biyografi ve biyografik roman türlerinde eserler veren Birol Öztürk bu alanda çalışmalarına devam etmektedir. Deniz ile evli olan yazarın Dağ adında bir oğlu vardır.
Unvan:
Yazar
Doğum:
1972

İncelemeler

Tümünü Gör
208 syf.
Çok uzun zamandır inceleme yapmıyordum, bu kitabı bitirince de dayanamadım o kadar etkiledi ki beni, o kadar okşadı ki ruhumu... Dokuz yayınlarının belli başlı kişileri anlattığı bu kitap serisini çok sevdiğimi söyleyerek başlamak istiyorum öncelikle. Daha önceden
Piraye'de Nazım Olmak
,
Delikanlım İyi Bak Yıldızlara-Deniz Gezmiş
gibi kitaplar okumuştum ve yine çok beğenmiştim. Şimdi de çok sevdiğim için elimde birkaç kitabı daha biriktirdim ve Ahmed Arif'le devam ettim bu seçkiye:) "İçmek Gözlerinde içmek ay ışığını Varmak Gözlerinde varmak can tılsımına Gözlerin hani?" Kitap biyografi şeklinde yazılmış gibi ancak sırasıyla şu tarihte şunu yaptı, bu tarihte bunu yaptı şeklinde anlatılmamış. Daha serbest, konudan konuya girercesine, başka yazarlara/ şairlere/dönem olaylarına değinerek yazılmış ki tam benim okumayı sevdiğim biçim oluyor bu. "...Düşün ki hayatta tek başımayım ve sen istersen hayatıma senden başka hiçbir kimse giremez..." O kadar güzel yerlere değiniyor ki yazar, Ulucanlar Hapishanesi'nden tutun, Ahmed Arif'in şiirlerine, şiirlerin hikayesine, aile üyelerine kadar güzelce değindiği yerler var. Ara ara başka şairlerin şiirlerine de yer vermiş, Nâzım gibi. Ahmed Arif'i okumak gerçekten güzeldi bu kitapla. Aslında üstat için bu kitap elbette ki kısa ama genel hatlarıyla yazarı anlamak ve şiirlerini okuyup hissetmek için yine de güzel bir seçenek olabilir diye düşünüyorum. Tavsiye ederim. İyi okumalar :) "Bir kitap düşünün nesilden nesile dolaşsın ellerde. Bir şiir düşünün dilden kalbe uzansın yıllarca, bir mısrada türkü, diğerinde tablo olsun. Bir ozan düşünün dünü, bugünü ve yarını anlatsın. Daldaki çiçeği, toprağı, insanı..."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.2