Charles Bukowski Heinrich Karl Bukowski

Yazar 8,0/10 · 1060 Oy · 39 kitap · 3429 okunma ·  1385 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Charles Bukowski
 • Yazarın Tam Adı:
  Heinrich Karl Bukowski
 • Unvan:
  Amerikalı yazar ve şair
 • Doğum:
  Andernach, Almanya 16 Ağustos 1920
 • Ölüm:
  San Pedro, Kaliforniya'da 9 Mart 1994
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

1.385 okur beğendi.
1.060 puanlama · 1.826 alıntı
8 haber · 27.325 gösterim
3.429 okur kitaplarını okudu.
2.626 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
69 okur kitaplarını şu anda okuyor.
48 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Charles Bukowski'nin Biyografisi

Charles Bukowski (16 Ağustos 1920 – 9 Mart 1994), asıl adı Heinrich Karl Bukowski olan Amerikalı yazar ve şair. Yapıtlarında bazen Henry Chinaski ismini de kullanmıştır. Hayatının çoğunu ABD'nin Los Angeles şehrinde geçirmiştir.

Eserlerinde genellikle toplum dışı insanlar ile depresyonu konu alması ve alkolizme yatkın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlüdür. Bunun nedeni olarak kendisinin bu hayatı yaşaması gösterilebilir. Bukowski’nin yazılarında kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışma konusu olmuştur; hayranlarının bir kısmı bunları kurguladığını, çoğunluğu ise yaşamadan bu tip kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve o karakterde bir insanın bu hayatı sürmesinin zaten doğal olduğu görüşünü savunmaktadır.

Hayatı

I. Dünya Savaşı'nın sonlarında Almanya'ya askeri hizmet nedeniyle gelen Polonya asıllı Amerikan bir babanın ve terzilikle uğraşan Alman bir annenin çocuğu olan Charles Bukowski 1920 yılında Andernach, Almanya'da doğdu. 2 yaşındayken Los Angeles'ataşındılar. 1929 Krizi sırasında Bukowski'nin babası genelde işsizdi ve Bukowski'ye şiddet uygulardı. Genelde sessiz bir çocuk olan ve bu özelliğiyle dikkat çeken Bukowski, bazen çıldırış noktasına geliyor kendinden hiç beklenmedik kabadayılıklar yapıyordu. İlkokul yıllarından itibaren korkusuz olan Bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine "sevişelim" dediğini söylemektedir. Bukowski, Los Angeles Lisesi'nden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Şehir Üniversitesi'nde 1 yıl okudu.

Yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayımlanması için dergilere gönderen Bukowski’nin yazıları hep geri gönderilmiştir.

Ancak 24 yaşındayken "Aftermath of a Lenghty Rejection Slip" isimli kısa öyküsü yayımlandı. İki yıl sonra bir başka kısa öyküsü olan "20 Tanks From Kasseldown" isimli eseri yayımlandı. Bukowski yayıncılık yöntemlerinden hayal kırıklığına uğradı ve neredeyse 10 yıllığına yazmayı bıraktı. Hayatının bu bölümünü ABD'yi gezerek, çeşitli işlerde genellikle kısa vadeli çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. Hayatının diğer bölümlerinde olduğundan daha yoğun bir tempo ile açlık ile boğuşan ve kadınlarla zaman geçiren Bukowski daha sonra bu yıllarını Factotum isimli kitabında da anlatmıştır. Bu dönemdeki işlerinin kısa vadeli olmasının nedeni de düzen tanımaz kişiliği ve alkol bağımlılığıydı. Bukowski babasına olan nefretini onun aksine bir hayat yaşayarak göstermiş ve bir yazısında da bu yüzden bir hiç olmayı seçtiğini söylemiştir. O babasının aksine olduğu gibi görünen ve bir şey olmamayı hedefleyen birisi olarak kazandığı paraya önem vermiyor ve barlarda günü birlik bir hayat sürüyordu. Zengin amerikalı kadınlarla ilişkiye girdiği dönemlerde onlara kaba dahi davransa etkiliyor onların evlerinde yaşamaya başlıyor ama bir türlü o hayata adapte olamayarak eski hayatına geri dönüyordu ki 1969’da da bunu, aç kalmayı seçtiğini söyleyerek ispat etmiş oluyor adeta. Ayrıca ömrünün çoğu denilebilecek kısmını da hipodromlarda geçirmiş ve bundan yazılarında sık sık söz etmiştir. 1950'lerin başında Bukowski, iki yıldan az bir süre ABD Posta İdaresi'nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955'te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonra bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı.1957'de Barbara Fry ile evlendi fakat 1959'da boşandılar. Bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeye devam etti ve sonra Los Angeles'taki postaneye geri döndü. 1965'te hiç evlenmediği Francis Smith'ten bir kızı oldu. 1969'da Black Sparrow Yayınevi'nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. Bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı "İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim." Posta ofisini bırakalı bir ay olmayadan Postane ismindeki ilk romanını bitirdi. 1976'da Bukowski, Linda King ile tanıştı. İki yıl sonra birlikte Los Angeles'ta bir liman şehri olan San Pedro'ya taşındılar. Bukowski ve Beighle 1985'te evlendiler.

Bukowski, Pulp romanını henüz bitirdikten sonra 9 Mart 1994'te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedro, Kaliforniya'da öldü.

Bu tip bir hayat yaşadığı için birçok kez tutuklanmış, dayak yemiş olan Bukowski hayatı, özgün dili ve tarzı ile Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş, Türkiye'de ise ilk kezSokak dergisi’nde çıkan öyküleri ile tanınmıştır.

Charles Bukowski'nin Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (245 Oy) ·  721 Okunma
6,9/ 10  (145 Oy) ·  417 Okunma
8,1/ 10  (104 Oy) ·  328 Okunma
8,1/ 10  (43 Oy) ·  148 Okunma
8. Kasabanın En Güzel Kızı (Sevimli Bir Aşk Hikayesi)
8,6/ 10  (43 Oy) ·  144 Okunma
8,2/ 10  (36 Oy) ·  98 Okunma
14. Pis Moruk İtiraf Ediyor (Şarap Lekeli Defterden Bölümler)
8,5/ 10  (23 Oy) ·  68 Okunma
7,8/ 10  (20 Oy) ·  58 Okunma
7,7/ 10  (17 Oy) ·  42 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ülkü Uçgun, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2014

Hangi çiçek, diğerini “sarı açtı” diye ayıplar?
Hangi kuş, “farklı ötünce” diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar! Her şeyi bulup kendini bulamayanlar…

Charles BukowskiCharles Bukowski
Ferah, bir alıntı ekledi.
28 Nis 2015

“ Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez
Ama YALNIZ ve DİK durmak için
Gerçekten çok şey gerekir. “

Charles BukowskiCharles Bukowski
Peter McKENNITT HARPER, bir alıntı ekledi.
16 Şub 2015

"Hıçkırarak ağlayan bir kadının gözyaşları, ağlatan adamın başına geleceklerinin altına atılacak imzadır."

Charles BukowskiCharles Bukowski
Dilemma, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2014

Bir odanın kapısını kapatıp yalnız kalmak, her zaman hayatımın en güzel şeylerinden biri olmuştur.

Charles BukowskiCharles Bukowski
Ferah, bir alıntı ekledi.
21 Nis 2015

''Fazla ısrar etmemeli insan.
Elinden gelenin en iyisini yapıp, beklemeli.
Vazgeçeceği noktayı çok iyi bilmeli...''

Charles BukowskiCharles Bukowski
Ferah, bir alıntı ekledi.
18 Haz 2015

''Herkes herkesi aynı sevemez.
Kimileri gururunun yettiği kadar sever;
Kimileri de ömrünün yettiği kadar.''

Charles BukowskiCharles Bukowski
Mehmet, bir alıntı ekledi.
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Hep eksik hissettim kendimi yalnızken; iyi hissettiğim de oldu ama hep eksik.

Kadınlar, Charles BukowskiKadınlar, Charles Bukowski
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
25 Mar 2015

''Ve öyle bir gün gelecek ki; tanıdığın her insan yüzünden, biraz daha yalnızlaştığını göreceksin. ''

Charles BukowskiCharles Bukowski
Bütün Alıntıları Göster

Charles Bukowski ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Yıllarca babasından ustura kayışıyla dayak yemiş, lise yıllarında aylarca vücudunun her yanını kaplayan yaralar yüzünden tedavi görmüş ve sargılarla yaşamıştır. Alkolü ve kadınları çok seven yazar kanserden ölmüştür. Son sözlerinden biri "yaşamayı denedim,pişman değilim ama siz denemeyin" olmuş.

Beni, sizi anlamak zorunda bırakmayın. Daha önemli işlerim var. (Charles Bukowski)

Çok büyük bir serseri . Herkesin fotokopi gibi birbirine benzediği bu lanet hayatta kendini keşfetmiş ve her durumda sadece kendisi olmayı başaramış biri ve kitaplarıyla, düşünceleriyle tamamiyle kendi felsefesini yansıtmış kendi kendisinin tanrısı olmuş kimse.

Oldukça özel bir adam . Hayatı boyunca sıradanlığı diğerleri gibi olmayı reddetmiş biri o ve de kitaplarında diğerlerinden daha değişik bir şekilde kullandığı kaba ama o samimi dili onu oldukça farklı değerlendirmeme sebep olan en önemli etmen. Kesinlikle okunup hakkında bilgi sahibi olunması gereken biri olduğunu düşünüyorum.

Temmuz ayında Bukowski'nin şimdiye kadar yayımlanmamış bir kitabı çıkacak. 2016 Şubat ayına kadar bu kitaba iki kitap daha eşlik edecek. Şuana kadar hiçbir yerde yayımlanmamış kitapların Türkçe çevirileri ne zaman yayınlanır bilinmez. Ancak Bukowski'nin editörü olan John Martin'de bu kitaplar dışında yayımlanmamış daha bir sürü yazısı olduğu biliniyor. Oku oku bitmeyecek bir yazar!

Çapkın hergelemiz Bukowski bana göre birçok büyük yazarların gölgesi altında kalması gerekirken bugün hemen hemen herkesin iyi kötü bilgi sahibi olduğu bir yazar. Bu adamın neden bu kadar büyütüldüğünü uzun süredir merak etmişimdir. Evet iyi yazıyor, sürükleyici yazıyor ama derinlikten yoksun. Düşündürmüyor. Bahsettikleri çoğu zaman doyurucu değil. Ama nedense sevdi insanlar bu kanunsuzu, baş kaldıranı, fakir edebiyatı yapmaktan usanmayanı. Neyse efendim herhalde derinlerde bir yerde benim çözemediğim bir hikmet var. Okuyunuz, kendiniz karar veriniz. Kocaman esenlikler.