Daniel Goleman

Daniel Goleman

Yazar
8.4/10
378 Kişi
·
1.092
Okunma
·
139
Beğeni
·
5665
Gösterim
Adı:
Daniel Goleman
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Danışman, Yazar
Doğum:
Stockton, Kaliforniya , Amerika Birleşik Devletleri, 7 Mart 1946
Dr. Daniel Goleman (d. 1946, Stockton, Kaliforniya), Amerikalı psikolog ve danışmandır. Özellikle, duygusal zekayla ilgili yazdığı kitapları farklı dillerde tercüme edilmiştir.

The New York Times'ta davranış ve beyin bilimleri konularından sorumludur, makaleleri dünya çapında yayınlanmaktadır. Doktora derecesini aldığı Harvard Üniversitesi'nde ders vermiş, Psychology Today'in baş editörlüğünü yapmıştır.
Kendisinin ne hissettiği hakkında hiçbir fikri olmayanlar, çevrelerindeki kişilerin ne hissettiğini anlamaktan tamamen acizdirler.
Çevre şartları,kabiliyet, yaşam tarzları, gelir seviyeleri vb.sebepler onlara farklı bir hürmet, itibar ve etkinlik verilmesine sebeb olmaktadır .
Daniel Goleman
Sayfa 22 - Enis öztürk
Soru: Nasıl olur da, zekâ düzeyi bu kadar yüksek birisi böylesi akıl dışı –bu kadar aptalca– bir şey yapabilmiştir? Yanıt: Akademik zekânın, duygusal yaşamla pek ilgisi yoktur. Aramızdaki en zeki insanlar gem vuramadıkları tutkuların, söz geçiremedikleri dürtülerin esiri olabiliyor...
İnsanlara hükmetmeye çalışırsan, zaten yenilmiş sayılırsın. Biz çatışmaları nasıl çözümleyebileceğimizi inceliyoruz, nasıl başlatacağımızı değil.”
Ben insanım, diyen herkesin okuması gereken bir kitap.

Şu kısacık hayatımızda, ömrümüzün son demlerinde geriye dönüp baktığımızda pişmanlıklarımıza keşkeler ekleyip hayıflanmamak için, her anlamda kendini gerçekleştirmiş bir birey olmak için kesinkes çalışmamız gereken kitap.
Evet çalışmamız; çünkü bu kitap okunacak bir kitap değil. Her bir satırı dikkatle okunup, idrak edilip, notlar çıkartıp, hayatımıza tatbik etmemiz gereken bir kitap.

Şahsen ben kitabı oldukça faydalı, tatmin edici buldum. Biter bitmez yazarın bu konudaki diğer kitaplarını da okuyacaklarım listesine ekledim.
Size de bir kez daha tavsiye ederim!

Kitabın içeriğine değinecek olursak;
Yazar ilk 100 sayfada duygusal zeka'nın beynimizdeki işleyişinin sırlarını 'Duygusal Beyin' adını verdiğini bir bölüm halinde ele almış. Bu bölümde 'Nörobiyoloji' gibi dibine kadar bilimsel olan konuların anlatımını yaparken kalemini öyle bir potada eritmiş ki temel seviyede okuma bilen bir insanın bile rahatlıkla anlayabileceği bir anlatım ortaya çıkarmış. Bana kalırsa bu oldukça etkileyici bir durum. Ve bu bölümü bir çırpıda bitirdim.

Bundan sonraki bölümlerde ailelerde, okullarda, sokakaklarda, evlerimizde kısacası hayatın içinde her zaman karşılaştığımız durumları örnek olaylar şeklinde ele alıp, duygusal zekamızın olaylara nasıl farklı boyutlar katacağını ve değiştirebileceğini bize bilimsel veriler kullanarak anlatmış.
Doğrusunu söylemek gerekirse bu örnek olayların bazılarını daha önceden tecrübe etmiş olmam ve yazarın detaylandırılmış anlatımı sebebiyle benim için biraz sıkıcı bir hal aldı. Benim için kitabın tek eksik noktası bu oldu.

İncelemenin sonunda bir eğitimci olarak değinmek istediğim bir konu var. Ne yazık ki 'Duygusal Zeka Gelişimi' akademik gelişimden katbekat önemli olduğu halde hala daha bizim eğitim sistemizde pek yer edinememiş bir kavram. Bu konuda gelişmiş ülkelerin 20 sene gerisindeyiz. Her geçen sene bu eğitime olan ihtiyacımız gitgide artıyor.
Umarım tez zamanda bu konuda çalışmalar yapılır.

***Öğretmen arkadaşım bu kitabı mutlaka edinmelisin!
420 syf.
·Beğendi·10/10
Beynimizin çalışma yapısını anlaşılır ve akıcı bir dille anlatıyor. Özellikle beyinin rüya görmemize neden olan arşivleme sistemini anlattığı kısımlar gerçekten ufuk açıcıydı.

Kendimizi daha iyi anlamak istiyorsak, önce beynimizi tanımalıyız. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Özellikle ebeveynler önce kendileri okusun sonra çocuklarına okutsunlar.
420 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Duygusal zeka'nın önemi
Bu kitap bize IQ seviyesi çok çok yüksek olan kişilerin bile ,başarısız olabileceğinden ,gerek gerçek yaşanmış hayat kıssalardan örnek vererek,ünlü felsefecilerin düşünceleriyle karşılaştırılmış bilgilerden derlenerek,hatta tıp dalının incelediği anatomik yapıları göz önünde bulundurularak,yazılmış güzel bir kitap...
Herkese önerir miyim?Evet öneririm yalnız bu kitaptan önce ,mutlaka başka ,daha yalın ve daha anlaşılır dille ele alinarak yazılmış kişisel gelişim kitaplarını öncelikli olarak okumalarını tavsiye ederim...Çünkü bir çok yabancı terim,tıp dili-felsefik sözlerle zengin bir yazım olmuştur başından sonuna kadar...
Bizleri ,Duygusal Zeka'nın IQ zekadan daha üstün olduğu konusunda anlatılanlarla ikna etmiş bulunmaktadır...
Okuyuculara şimdiden keyifli saatler dilerim...
420 syf.
·Beğendi·9/10
Hazır 21. yüzyılın temelleri atılmışken, bana göre çağımızın en önemli gerekliliği, duygusal zeka oldu. Hayatımızın en önemli süreçlerini belirlemede aktif rol oynayan duygusal zeka, IQ ile olan farkını açmaya başladı. Bunları okurken soruyor gibisiniz, peki nedir bu duygusal zeka? Kişinin kendi duygularına hakim olup tanımlayabilmesi, başkalarının duygularıyla empati kurup anlayabilmesi, duyguları yönetme, hem kendine hem başkalarına motivaayon ve özgüven sağlayabilme gibi temel olguları içeren bir süreç anlamına gelmektedir.

EQ olarak kısaca ifade edilebilen duygusal zekanın bilinç, özbilinç, özdenetim. motivasyon, sosyal becerileri kazanma gibi çeşitli aşamaları da vardır. İşte anlattıüım üzere Daniel Coleman'ın bu kitabı, duygusal zekaya yönelik tüm anekdotları içinde barındırıyor. Dil olarak oldukça okunaklı, sıkılmadığınız gibi yazarın verdiği örneklerle daha iyi öğreniyorsunuz.

Bu konuda yapılmış pek çok araştırmaya göre duygusal zekası yüksek olan insan; aile ve sosyal çevrelerinde iyi iletişimler ve ilişkiler kurabilir, başarıya çok daha hızlı ulaşabilir, daha yaratıcı ve üretken olabilir, kariyerinde daha hızlı yükselişe geçebilir. Yani duygusal zeka çağımızın en önemli yapı taşı olduğu gibi, karakterimizin oluşumunda da oldukça önemlidir. Zaten yazarımız Coleman da bunları tane tane ifade ediyor. Dıygusal zekayı anlamanız ve kullanımının farkına varabilmeniz için kitaplığınızda bulunmalı
420 syf.
·Puan vermedi
Kitabi yeni bitirdim. Evet zihnimizin birçok konuda calisma prensibini acikca ortaya koyuyor,şaşilacak kadar cok konuda hem de. Ancak kendimizde hoşnut bulmadigimiz,degistirmek istedigimiz ozelliklerimizle alakali cok fazla elle tutulur cozum onerisi sunmuyor. Tabi bu kitabi okumamak icin bir gerekce degil. Neredeyse her sayfasini hayretler icerisinde okuyacaginiz bir eser. Hatta bazi konularda "demek bu yuzden boyleymis" dedigim cok oldu. Mutlaka vakit ayirilmali.
488 syf.
·10 günde·8/10
Kitap beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Sosyal zeka, toplum psikolojisi, karşılıklı psikolojik etkileşimler çok güzel aktarılmış. Konular sadece teoriler üzerinden açıklanmayıp, nörolojik alt yapıya da yer verilmiş. Eserde bahsedilen görüşlerin çok sayıda deney, araştırma ve gözleme dayanıyor oluşu kitabı ciddi bir seviyeye çıkartmış. Nörolojiyle alakalı olarak bahsedilen ayna sinir hücreleri, beyinin yapısı, algılama biçimleri gibi konularda kitapta üst düzeyde veri ve bilgi bulunuyor. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.
488 syf.
·Beğendi·8/10
Eğitici bir kitap olmuş. Okurken çok da keyif aldım bilimsel çalışmalarla desteklenmesi kitabı daha da eğlenceli bir hale getirmiş Yüreği sızlıyor insanın. Okurken elinizden bırakamıyorsunuz. İyi okumalar. Var olun.
488 syf.
·Puan vermedi
Genel tanımlama Q ile belirlenirken bu kitapta duygusal zekası gelişen insanların aslında IQ larini da etkilediğini ve daha girisken daha duyarlı olduğu üzerinde duruluyor, zaten bizlerde duygusal zekası olan insanlarla daha iyi hissetmiyor muyuz , tanımlamalar da sıcak insan sevecen derken aslında sosyal zekadan bahsederiz fark etmeden. Öğrenciler de de durum bunu gösteriyor sosyal zekası daha iyi olan öğrencilerimiz bize kendini sevdirir ve diğer arkadaşlarını da motive eder derslere okul ortamına motive eder
437 syf.
·17 günde·9/10
Kitabı okuduğunuzda hepimizin ortak sorunu duygusal eksikliğimizin farkına varıyoruz. Ülkemizde olan cinayet,tecavüz olaylarının, çalıştığımız işteki mutsuzluğun, çocuğumuza olan davranışlarımız ve daha niceleri bu kitapta gerek bilimsel olarak gerek de gündelik hayattan kesintiler şeklinde bunların neden kaynaklandığını,sebeplerini anlatıyor.Kısacası bu kitap hakkında şunu diyebilirim
ANLATILMAZ,OKUNUR
420 syf.
·6 günde·8/10
Duygusal zeka yetenek ve karma modelleriyle incelenmektedir. Mayer ve Salovey yetenek modelini benimserken, Goleman karma modeli kullanmaktadır. Yetenek modelinde duygusal zeka kişisel bir yeterlilik şeklinde ele alınırken, karma modelinde kişisel özellikler, davranışlar, ilişkiler ve beceriler çerçevesinde incelenmektedir.
Mayer ve Salovey'e göre duygusal zeka bireyin ve başkalarının duygularının farkında olması, aralarında ayrım yapabilmesi ve bu bilgiyi düşünce ve davranışlarına kılavuz edebilecek şekilde kullanması, problem çözmesi ve davranışını düzenlemesidir.
Duyguları doğru tanımlama ve gösterme duygusal zekanın önemli bir parçasıdır; kendi ve başkalarının duygularını daha net ve çabuk fark edenler, duygulara yönelik tepkilerini daha uygun biçimlerde verebilirler. Çevredekilerle empati kurabilen, duygularını fark edebilen ve bu farkındalıkla kendi davranışlarını şekillendirenler ise sosyal ilişkilerde diğerleri tarafından daha samimi ve otantik olarak algılanırlar.
Bireysel ve çevresel duyguların kontrolü, bireyin kendini ve başkalarını motive etmesinde önemli rol oynamaktadır. Elbette bu kontrol yetkinliği, moral vermek ve hedefe yöneltmek için olumlu bir biçimde kullanılabilse de, çevreyi manipüle etmek için olumsuz yönde de kullanılabilir. Dolayısıyla duygusal zeka kendi içinde nötr bir konsepttir, iyiye veya kötüye kullanmak bireyin inisiyatifindedir.
Goleman'a göre duygusal zeka harekete geçebilme, zorluklar karşısında devam edebilme, dürtüleri kontrol edip tatminini erteleyebilme, ruh durumunu düzenleyebilme ve empati kurabilme yeteneğidir.
Duygusal zeka duyguları tanıma, anlamlandırma, yönetme, empati kurma ve sosyal beceri yetkinliklerini içerir. Duygusal zekası yüksek bireyler duygularını tanır ve ifade eder, çevredekilerin duygularını da anlayıp bu veriler neticesinde uyumlu ve akıcı bir biçimde davranırlar. Kişi kendi duygularını daha iyi anlamaya ve empati kurmaya başladıkça, kendisinin ve çevresindekilerin motivasyonlarını arttırabilir.
Özetlemek gerekirse duygusal zeka bireyin hem kendisinin hem de çevresindekilerin duygularını tanıması, yönetmesi ve yönlendirmesini içerir. Bu sebeple de duygusal zeka, günlük yaşamda en az bilişsel zeka kadar önemli olabilmektedir. Duygusal ve sosyal bir varlık olarak faaliyet gösteren insanın düşünce ve davranışlarını farkına vardığı iç ve dış duygulara göre adapte edebilmesi, özel, akademik ve iş hayatında kendisine önemli avantajlar sağlayacaktır, elbette bu farkındalık ve adaptasyonu iyi niyet çerçevesinde kullandığı sürece...

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Goleman
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Danışman, Yazar
Doğum:
Stockton, Kaliforniya , Amerika Birleşik Devletleri, 7 Mart 1946
Dr. Daniel Goleman (d. 1946, Stockton, Kaliforniya), Amerikalı psikolog ve danışmandır. Özellikle, duygusal zekayla ilgili yazdığı kitapları farklı dillerde tercüme edilmiştir.

The New York Times'ta davranış ve beyin bilimleri konularından sorumludur, makaleleri dünya çapında yayınlanmaktadır. Doktora derecesini aldığı Harvard Üniversitesi'nde ders vermiş, Psychology Today'in baş editörlüğünü yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 139 okur beğendi.
  • 1.092 okur okudu.
  • 170 okur okuyor.
  • 1.695 okur okuyacak.
  • 67 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları