Daniel Goleman

Yazar 8,2/10 · 86 Oy · 10 kitap · 225 okunma ·  39 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

39 okur beğendi.
86 puanlama · 74 alıntı
1 haber · 2.898 gösterim
225 okur kitaplarını okudu.
329 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
24 okur kitaplarını şu anda okuyor.
11 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Daniel Goleman'ın Biyografisi

Dr. Daniel Goleman (d. 1946, Stockton, Kaliforniya), Amerikalı psikolog ve danışmandır. Özellikle, duygusal zekayla ilgili yazdığı kitapları farklı dillerde tercüme edilmiştir.

The New York Times'ta davranış ve beyin bilimleri konularından sorumludur, makaleleri dünya çapında yayınlanmaktadır. Doktora derecesini aldığı Harvard Üniversitesi'nde ders vermiş, Psychology Today'in baş editörlüğünü yapmıştır.

Daniel Goleman'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Duygusal Zeka (Neden I Q' Dan Daha Önemlidir?)
8,2/ 10  (64 Oy) ·  162 Okunma
2. Sosyal Zeka (İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi)
8,4/ 10  (13 Oy) ·  29 Okunma
3. Odak (Mükemmelliğin Gizli Anahtarı)
7,3/ 10  (3 Oy) ·  13 Okunma
6. Ekolojik Zeka (Satın Aldıklarımızın Saklı Etkilerini Bilmek Her Şeyi Nasıl Değiştirebilir)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
7. Şeffaflık (Liderler Açıklık Kültürünü Nasıl Yaratırlar)
7,5/ 10  (2 Oy) ·  3 Okunma
8. İyilik Gücü (Dalay Lama'nın Dünyamız İçin Vizyonu)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
9. Yıkıcı Duygular İle Nasıl Başa Çıkabiliriz? (Dalai Lama ile Yapılan Bilimsel Bir Diyalog)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
10. Hayati Yalanlar - Basit Gerçekler (Kendini Aldatmanın Psikolojisi)
0,0/ 10  (0 Oy)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Teknoloji insanı sanal bir gerçekliğin içine çektikçe, onu gerçekten çevresinde olup bitenlere karşı duyarsızlaştırıyor.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 18)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 18)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendimize odaklandığımızda, sorunlarımız ve zihnimizi meşgul eden şeyler hızla büyürken dünyamız daralır. Başkalarına odaklandığımızdaysa, dünyamız genişler.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 99)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 99)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birine uyum sağladığımızda, inceden inceye de olsa, hislerini mutlaka paylaşırız. O kadar benzer titreşimler yayarız ki, istemediğimiz zamanlarda bile duyguları içimize girer.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 51)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 51)
Nurgül TUNÇBİLEK, bir alıntı ekledi.
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Duygular bize hakim olduğu sürece , zeka _iyi ya da kötü_ hiçbir yere varamaz.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 30)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 30)
Gülten Bilicen, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam düşünenler için bir komedi, hissedenler içinse bir trajedi.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 29 - Horde Walpole)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 29 - Horde Walpole)
Umay, bir alıntı ekledi.
16 Oca 2017

"Sana bütün bunları kim öğretti, Doktor?"
Yanıt anında geldi:
"Acı çekmek."
-Albert Camus, Veba

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 211 - Varlık yayınları)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 211 - Varlık yayınları)
ayvalı ıhlamur, bir alıntı ekledi.
09 Eki 2017

Umut, teknik anlamda her şeyin er-geç yoluna gireceğine inanan aşırı iyimser görüşten öte bir şeydir. Snyder bunu daha kesin bir biçimde şöyle tanımlar: “Hedefler ne olursa olsun onlara ulaşmak için gerekli irade ve yönteme sahip olduğunuz inancı.

Duygusal Zeka, Daniel GolemanDuygusal Zeka, Daniel Goleman
ayvalı ıhlamur, bir alıntı ekledi.
10 Eki 2017

Empati
Yunanca’da “içini hissetme” demek olan empatheia terimi, ilk kez estetik kuramcıları tarafından, ‘diğerinin öznel deneyimini algılayabilme yeteneği’ için kullanılmıştır.

Duygusal Zeka, Daniel GolemanDuygusal Zeka, Daniel Goleman
ayvalı ıhlamur, bir alıntı ekledi.
27 Eyl 2017

Yoğun nöbetleri kontrol altına almak için ameliyatla amigdalası alınmış genç bir adam insanlarla ilgisini tamamen kesmiş, herkesten uzak, yapayalnız yaşamayı tercih etmişti. Çok iyi konuşabildiği halde yakın arkadaşlarını, ailesini, annesini bile tanıyamaz hale geldi ve bu kayıtsızlığı karşısında onların çektiği acıya da duyarsız kaldı. Amigdalası olmadığı için hissetmeyi, hissettikleri hakkında bir şeyler hissetmeyi unutmuş gibiydi.

Duygusal Zeka, Daniel GolemanDuygusal Zeka, Daniel Goleman
Nurgül TUNÇBİLEK, bir alıntı ekledi.
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mizac Kader Değildir
Genetik mirasımız her birimize mizacımızı belirleyen bir dizi duygusal kıstas bağışlamıştır. Ancak beyin devreleri olağanüstü esnektir; mizac, kader değildir.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 24)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 24)
Bütün Alıntıları Göster

Daniel Goleman kitap incelemeleri

Ali Osman Sarı, Duygusal Zeka'yı inceledi.
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Evet burdan sadece velilere değil, öğretmenlik mesleği ile uğraşanlara sesleniyorum.Bu kitapta pek çok konu var. Bence en önemlisi sinirlerimize hakim olmak.Öğretmenler sinirlerine hakim olamazlarsa ömürlerinden ömür gider ve pek çok değeri kaybedebilirler. Daniel Goleman bu konuda önemli tespitlerde bulunuyor. Öğrenciler için yaptıklarımız, katlandıklarımız göze alınınca meslek zor bir meslek. Ama çözüm basit: Dertlenmeyeceksin, hatta bana kalırsa kafana takmayacaksın. Sadece görevini yerine getireceksin. Emin olun alan öğrenci alacağını alıyor zaten. Peygamber efendimiz İslam'ın ilk yıllarında müslümanların sayısı artmayınca çok üzülmüş ve acaba ben bu görevi yerine getiremiyor muyum? diye kendisinden şüphe etmişti. Allah,bunun üzerine Duha suresini indirdi.Ve Ona dedi: Üzülmene gerek yok. Sen üzerine düşen görevi yerine getir. Gerisi bize kalmıştır. Biz dilemedikçe kimse İslamla şereflenemez. Buradan anladığım.Biz sinirlerimize hakim olmazsak,kendimizi üzersek bir yere varamayız.bırakalım su aktığı yeri bulsun. O suyun sahibini merak edenler eminim ki kaynağına da gereken saygı ve sevgiyi göstereceklerdir.

Gökhan Aktaş, Sosyal Zeka'yı inceledi.
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Sosyal zeka, toplum psikolojisi, karşılıklı psikolojik etkileşimler çok güzel aktarılmış. Konular sadece teoriler üzerinden açıklanmayıp, nörolojik alt yapıya da yer verilmiş. Eserde bahsedilen görüşlerin çok sayıda deney, araştırma ve gözleme dayanıyor oluşu kitabı ciddi bir seviyeye çıkartmış. Nörolojiyle alakalı olarak bahsedilen ayna sinir hücreleri, beyinin yapısı, algılama biçimleri gibi konularda kitapta üst düzeyde veri ve bilgi bulunuyor. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

gece kuşağı, Duygusal Zeka'yı inceledi.
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beynimizin çalışma yapısını anlaşılır ve akıcı bir dille anlatıyor. Özellikle beyinin rüya görmemize neden olan arşivleme sistemini anlattığı kısımlar gerçekten ufuk açıcıydı.

Kendimizi daha iyi anlamak istiyorsak, önce beynimizi tanımalıyız. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Özellikle ebeveynler önce kendileri okusun sonra çocuklarına okutsunlar.

Mêrxwas, Duygusal Zeka'yı inceledi.
30 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

insanın kendisini farklı yönlerden anlaması açısından öğretmenlerin ve özellikle ebeveynlerin okuması gerektiği bir kitap. kitap bilişsel zekadan çok duygusal zekanın önemini anlatıyor bize. kitabı okduktan sonra bireylere ve kendime karşı olan sorumlulukların önemini daha iyi anlıyorum. özellikle bireylerle daha iyi bir iletişim kurmak ve daha yakından taniyabilmek için yol gösterici bir kitap oldu. bireylerde duygusal zeka ve duygusal farkındalığın da etkisi olarak başarılarının büyük bir payı olduğunu kavratiyor bizlere.ayrıca bireylerin bilişsel zekalarina önem vermekle beraber düş ve duygularına da önem verilmesini görebilirsiniz.

Özdemir, Duygusal Zeka'yı inceledi.
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğitimcilerin ve anne-babaların hatta anne baba adaylarınında okuması gereken bir kitap. Duygusal zekanın normal zekadan daha önemli olduğunu vurguluyor ve duygusal zekası yüksek çocuklar hayatta çok daha başarılı oluyorlar.

Yaman Dalkıran, Sosyal Zeka'yı inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insanlarin iliskilerinde en cok kullandiklari sosyal zeka ve bunun kullanilma sekli.. Yine somut ve arastirmalara dayanan bir cok veri mevcut. Ilgili olan arkadaslarin eminim isine yarayacaktir

levent polat, Sosyal Zeka'yı inceledi.
10 May 20:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğitimcilerin ve anne-babalarin mutlaka okuması gereken bir eser. Her şeyin İQ olmadığını güzelce anlatan bir kitap. İçindeki bilimsel araştırmalar da çocuklara ve öğrencilere yol gösterecek türden

ALİ KEMAL AKIN, Şeffaflık'ı inceledi.
03 Oca 17:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

iş yeri sahibi olmayı yada şirkette daha üst düzey görev almayı planlayan arkadaşlara bir gerçeği ve neler kazandıracağını anlatıyor. Faydalı olabilir.

Gülten Bilicen, Duygusal Zeka'yı inceledi.
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

2 kez okumama rağmen doymadığım bir kitap.
Aslında IQ su yüksek olanlarin EQ su yuksek olanlar kadar basarili olmadigini anlayacaksınız.
Beyin ve işleyiş tarzı hala teorilerle açıklamaya çalışılmaktadır. 1999 yılında kitabı ilk okuduğumda neokortex,limit sistem vs havada olan bilgilerdi,şimdi kognisyon derslerinde dahada oturan bilgilerle anlıyorum ki zamanına göre oldukça ileri bir kitap.

Macit Mete Oğuz, Duygusal Zeka'yı inceledi.
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · 5/10 puan

Kitap temel olarak duygusal zekanin ne oldugu ve neden önemli oldugu konusunu isliyor. Kitapta bu ana tema tekrar tekrar benzer orneklerle anlatilmis. Beynin genel isleyisinin anlatildigi sayfalar disinda ilgimi ceken pek bir yer olmadi, zaten gunluk hayatta cok kez duydugumuz kavramlar sikca tekrarlanmis... Ben kitaptan bekledigim faydayi alamadim.

Bütün İncelemeleri Göster