Daniel Goleman

Daniel Goleman

8.2/10
94 Kişi
·
262
Okunma
·
48
Beğeni
·
3.123
Gösterim
Adı:
Daniel Goleman
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Danışman, Yazar
Doğum:
Stockton, Kaliforniya , Amerika Birleşik Devletleri, 7 Mart 1946
Dr. Daniel Goleman (d. 1946, Stockton, Kaliforniya), Amerikalı psikolog ve danışmandır. Özellikle, duygusal zekayla ilgili yazdığı kitapları farklı dillerde tercüme edilmiştir.

The New York Times'ta davranış ve beyin bilimleri konularından sorumludur, makaleleri dünya çapında yayınlanmaktadır. Doktora derecesini aldığı Harvard Üniversitesi'nde ders vermiş, Psychology Today'in baş editörlüğünü yapmıştır.
“Sana bütün bunları kim öğretti, Doktor?” Yanıt anında geldi: “Acı çekmek.”

Albert Camus, Veba
Kendisinin ne hissettiği hakkında hiçbir fikri olmayanlar, çevrelerindeki kişilerin ne hissettiğini anlamaktan tamamen acizdirler.
Erkek: “Ne bağırıyorsun!”

Kadın: “Tabii bağırırım; söylediklerimin tek kelimesini bile duymadın. Hiç dinlemiyorsun!”
Sen...
Kaderin sillesini de, ödüllerini de
Aynı şükranla karşılamış birisin...

Tutkularının kölesi olmayan bir adam göster bana, kalbimin içinde, hatta kalbimin kalbinde taşıyayım onu,

Tıpkı seni taşıdığım gibi...

Hamlet’ten arkadaşı Horatio’ya
Daniel Goleman
Sayfa 110 - undefined
Başkalarının hislerini paylaşma yönündeki doğal eğilimimizin bastırılması, zalimliği serbest bırakır.
Gözlerini bir an için onunkilere dikiyor ve adamın bakışına karşılık verdiğini hisseder hissetmez, hemen başka yöne bakıyor. Kadının sözsüz mesajı: Beni fark et.
Evet burdan sadece velilere değil, öğretmenlik mesleği ile uğraşanlara sesleniyorum.Bu kitapta pek çok konu var. Bence en önemlisi sinirlerimize hakim olmak.Öğretmenler sinirlerine hakim olamazlarsa ömürlerinden ömür gider ve pek çok değeri kaybedebilirler. Daniel Goleman bu konuda önemli tespitlerde bulunuyor. Öğrenciler için yaptıklarımız, katlandıklarımız göze alınınca meslek zor bir meslek. Ama çözüm basit: Dertlenmeyeceksin, hatta bana kalırsa kafana takmayacaksın. Sadece görevini yerine getireceksin. Emin olun alan öğrenci alacağını alıyor zaten. Peygamber efendimiz İslam'ın ilk yıllarında müslümanların sayısı artmayınca çok üzülmüş ve acaba ben bu görevi yerine getiremiyor muyum? diye kendisinden şüphe etmişti. Allah,bunun üzerine Duha suresini indirdi.Ve Ona dedi: Üzülmene gerek yok. Sen üzerine düşen görevi yerine getir. Gerisi bize kalmıştır. Biz dilemedikçe kimse İslamla şereflenemez. Buradan anladığım.Biz sinirlerimize hakim olmazsak,kendimizi üzersek bir yere varamayız.bırakalım su aktığı yeri bulsun. O suyun sahibini merak edenler eminim ki kaynağına da gereken saygı ve sevgiyi göstereceklerdir.
Beynimizin çalışma yapısını anlaşılır ve akıcı bir dille anlatıyor. Özellikle beyinin rüya görmemize neden olan arşivleme sistemini anlattığı kısımlar gerçekten ufuk açıcıydı.

Kendimizi daha iyi anlamak istiyorsak, önce beynimizi tanımalıyız. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Özellikle ebeveynler önce kendileri okusun sonra çocuklarına okutsunlar.
Tavsiye üzerine okumaya başladığım bu eserde en fazla dikkatimi celbeden şey yazarın anlaşılır, akıcı ve sanki karşısındaki insanla sohbet ediyormuş gibi kullandığı dili. Sadece ismini duyduğum Duygusal Zeka (EQ) kavramının tanımlamasından, teorisinden başlayıp pratiğine doğru yol alması ve verdiği örneklemlerle bunu tasdik etmesi de büyük bir güzellik katmış. İnsanların duygularını yaşamalarının aslında çok normal olduğunu (sinirlenme, heyecanlanma, mutlu olma vs.) aslolanın yaşanan duygulara yön vererek olaylara karşı tepkilerin nasıl yönetileceğini anlatan bu eser sanırım beni de değiştirecek...
Eğitimcilerin ve anne-babaların hatta anne baba adaylarınında okuması gereken bir kitap. Duygusal zekanın normal zekadan daha önemli olduğunu vurguluyor ve duygusal zekası yüksek çocuklar hayatta çok daha başarılı oluyorlar.
insanın kendisini farklı yönlerden anlaması açısından öğretmenlerin ve özellikle ebeveynlerin okuması gerektiği bir kitap. kitap bilişsel zekadan çok duygusal zekanın önemini anlatıyor bize. kitabı okduktan sonra bireylere ve kendime karşı olan sorumlulukların önemini daha iyi anlıyorum. özellikle bireylerle daha iyi bir iletişim kurmak ve daha yakından taniyabilmek için yol gösterici bir kitap oldu. bireylerde duygusal zeka ve duygusal farkındalığın da etkisi olarak başarılarının büyük bir payı olduğunu kavratiyor bizlere.ayrıca bireylerin bilişsel zekalarina önem vermekle beraber düş ve duygularına da önem verilmesini görebilirsiniz.
Insanlarin iliskilerinde en cok kullandiklari sosyal zeka ve bunun kullanilma sekli.. Yine somut ve arastirmalara dayanan bir cok veri mevcut. Ilgili olan arkadaslarin eminim isine yarayacaktir
iş yeri sahibi olmayı yada şirkette daha üst düzey görev almayı planlayan arkadaşlara bir gerçeği ve neler kazandıracağını anlatıyor. Faydalı olabilir.
Eğitimcilerin ve anne-babalarin mutlaka okuması gereken bir eser. Her şeyin İQ olmadığını güzelce anlatan bir kitap. İçindeki bilimsel araştırmalar da çocuklara ve öğrencilere yol gösterecek türden
2 kez okumama rağmen doymadığım bir kitap.
Aslında IQ su yüksek olanlarin EQ su yuksek olanlar kadar basarili olmadigini anlayacaksınız.
Beyin ve işleyiş tarzı hala teorilerle açıklamaya çalışılmaktadır. 1999 yılında kitabı ilk okuduğumda neokortex,limit sistem vs havada olan bilgilerdi,şimdi kognisyon derslerinde dahada oturan bilgilerle anlıyorum ki zamanına göre oldukça ileri bir kitap.
Kucuk cocuklari olanlarin ve egitmenlerin okumasi gereken bir kitap. Ciddi anlamda IQ olusumunu ve etkenlerini aciklamis ve bircogu arastirmalara ve somut kanitlara dayaniyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Goleman
Unvan:
Amerikalı Psikolog, Danışman, Yazar
Doğum:
Stockton, Kaliforniya , Amerika Birleşik Devletleri, 7 Mart 1946
Dr. Daniel Goleman (d. 1946, Stockton, Kaliforniya), Amerikalı psikolog ve danışmandır. Özellikle, duygusal zekayla ilgili yazdığı kitapları farklı dillerde tercüme edilmiştir.

The New York Times'ta davranış ve beyin bilimleri konularından sorumludur, makaleleri dünya çapında yayınlanmaktadır. Doktora derecesini aldığı Harvard Üniversitesi'nde ders vermiş, Psychology Today'in baş editörlüğünü yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 262 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 400 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları