Fernando Pessoa

Yazar 8,9/10 · 400 Oy · 16 kitap · 929 okunma ·  530 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

530 okur beğendi.
400 puanlama · 2.405 alıntı
0 haber · 24.895 gösterim
929 okur kitaplarını okudu.
2.525 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
131 okur kitaplarını şu anda okuyor.
51 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Fernando Pessoa'nın Biyografisi

Lizbon'da doğdu. Beş yaşındayken, müzik eleştirmeni olan babasını kaybetti. Annesi, Portekiz'in Durban konsolosuyla yeniden evlenince yerleştikleriGüney Afrika'da (1896) tam bir İngiliz eğitimi gördü. 1905'te geri döndüğü Lizbon'da yaşamının sonuna kadar kaldı. Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları yazarak kazandı ve yalnız yaşadı.

Portekiz modernizminin öncülerinden olan Pessoa, Milton, Shelley, Keats, Poe, Byron, Whitman, Shakespeare, Baudelaire'den etkilenmiş ve ilk şiirlerini, İngilizce olarak, 1905-1908 yılları arasında yazmıştır. 1912'de, ilk şiirlerini "Portekiz 'Rönesans' " hareketinin yayın organı A Aguia dergisinde yayımladığında, simgeci şiirin ve "saudosismo"nun (geçmişe özlem) etkisi altındaydı. Aynı yıllarda, düzyazı metinler (Fausto, Epithalamium, O Marinheiro, Na Floresta do Alheamento, vd.), eleştiri ve denemeler yazdı. 1913'te, fütürist harekette yer aldı ve Sá-Carneiro ile birlikte Portekiz öncü edebiyatını başlatarak, "paulismo" akımını yarattı. 1914 yılında, her şeyi, olabilecek bütün tarzlarda hissetmek için, kendi içinde gücül olarak bulunan farklı yazar kimliklerini aralarında diyaloğa sokarak, onlara yazı aracılığıyla kurmaca bir gerçeklik kazandırdı. Pessoa'nın farklı yazar kimliklerinin yansıması olan bu kökteş şair ve yazarlar Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis, Bernardo Soares ve Fernando Pessoa'nın kendisidir. Pessoa'nın kendi şiirleri ve kökteş şairleri aracılığıyla yarattığı şiirler Orpheu, Portugal Futurista, Contemporanea, Atena gibi ancak birkaç sayı çıkan dergilerde yayımlandı. "Vatanım Portekiz dilidir" diyen Pessoa ölümünden bir yıl önce, Portekiz tarihinin okültist ve simgeci bir yorumu olan "Mensagem" adlı şiiri yazdı ve Ulusal Propaganda Sekreterliği'nin açtığı yarışmada ödül aldı.

Fernando Pessoa 30 Kasım 1935'te, 47 yaşında, Lizbon'da karaciğer hastalığından öldüğünde pek az tanınıyordu. Sağlığında yayımlanan dört kitabından üçü İngilizce'dir: 35 Sonnets (1918), English Poems I-II ve English Poems III (1921). Portekizce kitap olarak yayımlanan tek eseri Mensagem'dir (1934). Dergilerde kalmış birçok şiir, deneme vb. yazıları vardır. Ardında bıraktığı elyazması fragman sayısı 25-27 bin arasındadır.

Bütün eserleri 1942'de yayımlanmaya başlanmış ve 26 cilde ulaşmıştır.

Fernando Pessoa'nın Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (29 Oy) ·  101 Okunma
13. Bulmaca Meraklısı Quaresma (Dedektiflik Öyküleri)
8,5/ 10  (2 Oy) ·  6 Okunma
ayvalı ıhlamur, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2015 · İnceledi

Bir insanın aklının biraz kıt olduğunu, en iyi, başkalarına zarar vermeden espri yapamamasından anlarsınız.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 486)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 486)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
04 Haz 2016

"İstemeden varım ve istemeden öleceğim. Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum."

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hayatım boyunca okuduğum beni en iyi tanımlayan paragraf;
Bugünkü görüşüm böyle. Yarın sabah farklı olacak, çünkü yarın sabah ben farklı olacağım. Yarın neyi savunacağım acaba? Bilmiyorum, bilmek için yarında olmam gerek.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 853 - Can Yayınları/minikitap)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 853 - Can Yayınları/minikitap)
H. Egemen Akyüz, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnız yaşayamıyorsan, doğuştan kölesin demektir.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
 08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum.”

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 268)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 268)
Pars Kieslowski, bir alıntı ekledi.
 03 Nis 2017 · İnceledi · 10/10 puan

"Bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa, ister istemez o kadar
şeyden mahrum kalır. Zirvede bir tek ona yer vardır."

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa
Bütün Alıntıları Göster

Fernando Pessoa ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz 3 kitabını okumuş olmama rağmen, onun büyülü dünyasında uzun zamandır yaşıyormuşum gibi geliyor. Portekiz dilinde adının '' Kişi '' anlamına geldiği Pessoa, dünyanın en özgün yazarlardan biri hiç şüphesiz. Tek kişilik bir yazar hayatı ile yetinmeyerek "heteronym" adını verdiği karakterlerinin her birine özel hayat,politik görüş, estetik bakış, entelektüel birikim vs. ile kuşatmıştır. Örneğin, kurmaca yazarlardan biri olan Bernardo Soares, Pessoa ' nın '' yarı-dış kimlik '' olarak nitelediği, ona çok yakın bir karakterdir. '' Zaman Geçidi '' şiirinde Alvaro de Campos dış kimliği kendinden '' Rastgele bir kalabalıktan daha değişkenim, / Kendiliğinden doğan evrenden daha dağınık . '' Dış kimlikle ilgili şunu söyler Pessoa : '' Takma adın işi, imzası dışında yazarın yaptığı iştir; dış kimliğin işi ise yazarın kendi kişiliği dışında yaptığı iştir . ''