1000Kitap Logosu
Resim
Forrest Carter

Forrest Carter

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
1.818 Kişi
6,1bin
Okunma
146
Beğeni
6,7bin
Gösterim
Tam adı
Asa Earl Carter
Unvan
Kızılderili Yazar.
Doğum
Alabama, ABD, 4 Eylül 1925
Ölüm
Teksas, ABD, 7 Haziran 1979
Yaşamı
Küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Büyükbabası ve büyükannesinin yanında yetiştirilir. Düzensiz hayatından dolayı belirli bir okul eğitimi alamaz. On yaşında büyükanne ve büyükbabasını kaybeder. Yetişkinlik yıllarında kovboy, sığırtmaç, çiftçi ve mevsimlik işçi olarak çalışır. 45 yaşında, çocukluk hayali olan yazarlığa adım atar. Günyüzüne çıkan ilk kitabı Josey Wales'in Kader Dönemeci'dir. Kitabın maliyetini kendisi üstlenmiştir. Kitap, daha sonra Delacorte/Eleanor Friede tarafından Gone to Texas (Teksas'a Gitti) adıyla yayınlanır. İyi satar, bunda menajeri Rhoda Weyr'in büyük katkısı vardır. Teksas'a Gitti(Josey Wales'in Kader Dönemeci)kitabının 1976 yılında Batı Barut Kokuyor adı altında filmi çekilmiştir. 1860-1890 Kızılderili soykırımının anlatıldığı Dağlardan Sorun Beni, başkaldırı romanı olarak algılanır. Fakat 1976'da yazılan Küçük Ağaç'ın Eğitimi adlı kitabı çok rağbet görür. Neredeyse bütün dünya dillerine çevrilir.
280 syf.
·
7 günde
Bir Çeroki Kızılderilisi olan Küçük Ağaç’ın annesini ve babasını kaybetmesinden sonra büyükannesi ve büyükbabası ile yaşarken başından geçenleri konu alır. Güç peşinde koşarken bir ırkı umursamadan yok eden ‘Beyaz Adam’a bir tepkidir aynı zamanda bu kitap. Küçük ağaç karakteri masumiyeti ile yaşlılara karşı hayvanlara ve doğaya karşı sevgisi ile insanı gerçekten içine çekiyor ve bu çocuğu çok sevmekten kendinizi alamıyorsunuz.
Okuyacaklarıma Ekle
280 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Üniversitedeyken bir sınavda sorumlu olduğumuz için almıştım okumadan girdim sınava, geçen gün gördüm ve neden okumadığımı sordum kendime. keşke çok daha önceden okusaydım dediğim bir kitap oldu. çerokiler için… kimdir bu çerokiler? bir kızıldereli kabilesi. 5 yaşında ailesini kaybeden bir kızıldereli çocuk büyükannesi ve büyükbabasının yanına gelir. her şeyi yaparak yaşayarak öğrenir küçük ağaç. büyükbabası ona ders verir, dünya düzenini, doğanın işleyişini açıklar. ki buna “gidişat” der çerokiler. doğaya saygı duyuyorlar çünkü doğadan besleniyorlar. dünya onların evi. evde insan huzur bulur. küçük ağaç da öyle. beyaz adamların çerokileri sömürmesi. ardından yasalar, beyaz adam, takım elbiseliler, politika yapanlar tanımlamaları… küçük ağaç hepsini metaforlar üzerinden öğreniyor. büyükannesi de öyle yapıyor. beden ruhu ve akıl ruhu da öğretici bir metafor. yeri gelip yüzünüzü güldürür, yeri gelince hüzne boğar bu kitap. son bölüme dikkat, sizi hiç tanımadığınız çerokiler için ağlatabilir. altı çizilmeyi hak eden, hayatın her zamanında hatırlamaya değecek birçok cümle var. zira biz de küçük ağaç ile birlikte çok şey öğrendik.
Okuyacaklarıma Ekle
280 syf.
·
Puan vermedi
Küçük Ağaç'ın Eğitimi küçükken Kızılderili adetlerine göre yetişmiş yazarın otobiyografik bir romanıdır. Bu kitap insani değerleri, yaşamın kendisini, dostluğu ve barışı en çok da eğitimi sorgulamak için yazılmış samimi bir kitaptır. Kitapta ele alınacak birçok konu var. Bana göre bunların en önemlisi "eğitim". Günümüzde modern eğitim anlayışı içine düşmüş, okul olmadan, zorunlu eğitim olmadan bir şeyler öğrenemeyeceğimiz kanaatinde olan insan yığınıyız. Halbuki bu kitapla bunu aslında tersine çeviren şeyler mevcut. Okul ya da zorunlu eğitim olmadan insanın birçok şey öğrenebileceğini gözler önüne seren bir kitap. Kitap isminden de anlaşılacağı gibi çocukluktan yetiştirilen bir Çeroki çocuğun deneyim, gözlem ve taklit yoluyla aldığı eğitimden söz eder. Kitapta kahraman "Küçük Ağaç" diye geçmektedir. Bana göre kahramana takılan bu lakap aslında çocuklarımızın doğduğu andan itibaren bir eğitim içinde var olduğunu ve ilerleyen yaşlarında da çocukken aldığı eğitime gore hayat süreceğim gösteren önemli bir ipucu. Büyüklerimiz dediği gibi "Ağaç yaşken eğilir." Kitapta işlenen ana temanın bu söze çok uygun olduğunu düşünüyorum. Eğitim, sanılanın aksine hayatın her yerinde mevcut. Bir eğitime sahip olmak için ille de okulda bir öğretmen karşısında olmamız gerekmez. Kitapta Küçük Ağaç büyükbabası ve büyükannesi ile alıyor bu eğitimi. Aslında büyükbabası okuma yazmaya sahip değil. Buna keza büyükannesi ara sıra Küçük Ağaca kitap okuyabilecek kadar bilgiye sahip. Eğitimin okulda öğrenilen teorik bilgiden ziyade pratik yani tecrübe olduğunu savunan biri olarak kitabı bu yönden çokça tutuyorum. Büyükbabası her ne kadar teorik bilgiye sahip olmasa da yaşamı tecrübe etmiş bir bilgin. Küçük Ağaç'ın Eğitimi bir romandan çok daha fazlasıdır. Bu kitapta, her şey vardır. O dönemki siyasi portreyi, dini hayatı, insan ilişkilerini, insanlara yapılan muameleleri gözler önüne seriyor. Önemli olarak satır aralarında bizlere öğretmek istediği şeyler ise genellikle bugün "değerler" dediğimiz, insanı insan yapan mefhumlardır. Ama şu da bir gerçektir ki, bu kitapta en önemli olarak öne çıkarılan şey, pedagojiye yapılan atıflardır. Bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini, çocuğu nelerin mutlu edeceğini, çocuğa hangi değerlerin aşılanmasının lüzumlu olduğunu, çocuğu yetiştirirken nasıl bir yol izleyeceğimizi, ona nasıl rol model olacağımızı anlatıyor.
Okuyacaklarıma Ekle
280 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
Küçük Ağaç'ın Eğitimi İncelemesi
Küçük Ağaç'ın Eğitimi kitabı Küçük bir Çeroki kızılderisinin hayatı öğrenmeye başlamasını konu ediniyor. Küçük yaşta annesini ve babasını kaybeden Küçük Ağaç büyükanne ve büyükbabasının yanında kalmak zorunda kalıyor. Tabi ki birer anne baba kadar olmasa da Küçük Ağaç için en az onların yerini tutacak kadar da birer anne ve baba oluyorlar ki bunu kitabı okuyunca zaten her aşamada görüyoruz. Aslında ırkçılığa karşı bir baş kaldırıdır da kitap. Hem de beyazlara karşı tabi ki hepsine değil. Kızılderililerin gelenek ve görenekleri, öğretileri ve yaşam tarzları bir okuyucu olarak bende güzel duygular uyandırdı. Severek okuduğum eserlerden bir eser arasına da girdi. Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum.
Okuyacaklarıma Ekle
280 syf.
·
Puan vermedi
Küçük Ağaç’ın Eğitimi son günlerde okuduğum en iyi eğitim kitaplarından biri. Bir çocuk nasıl eğitilir sorusunun yanıtı veriliyor kitapta. Beş yaşında öksüz kalan bir çocuk, büyükbaba ve büyükannesiyle yaşamaya başlar. Bizler de Çerokilerin yaşamına konuk oluruz. Geçmişte beyaz adamlarca yok edilen Kızıldereliler’in topraklarına el konulmuş, çok büyük acılar çekmişlerdir. Büyükbaba yanında yaşamaya başlayan Küçük Ağaç’a önce doğadaki gidişatı öğretir. Doğadaki hiç bir hayvan ihtiyacından fazlasını biriktirmez. Torununun da öyle olmasını ister. Doğada güçlü olan ayakta kalır, güçsüz olan yok olur, gider. Doğadaki dengenin bozulmaması için güçsüz olanı seçmesi gerektiğini söyler. Küçük yaşta çocuğa sorumluluklarını öğretir. Kendine güvenli olması ve para kazanmanın nasıl zor olduğunu anlaması için işe getirir, götürür. Bu arada paylaşmayı, dostluğu, iyiliği, eleştirel düşünmeyi, yargılamamayı, genelleme yapmamayı öğretir. Çocuktaki merak duygusunu öldürmez. Torununun bir şeyleri deneyimleyerek öğrenmesine izin verir. Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez. Geçmişi anlatır, doğadaki her canlının insanlarla eşit, her birinin ruhu olduğunu, hiç birine zarar verilmemesi gerektiğini belirtir. Bu arada kurumsal eğitim sistemini, insanları birbirine düşüren politikacıları, din tüccarlarını eleştirir. Romanın çevirisini kimi yerlerde kötü buldum. Bu arada zaman zaman eril olan dil beni rahatsız etti. Büyükbaba “ orospu çocuğu” dedikçe ataerkil düzene isyan ettim. Kadınların daha çok yol alması gerekiyor. İnsan niye bir kitabı okur da, onun kendisine ne kattığını düşünmez ki? Eğer bugün kadınlar eziliyorsa ve en bayağı küfürler onlar üzerinden yapılıyorsa, bu biraz da eril düzenle mücadele etmeyen kadınların suçu değil mi?
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
41
404 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.