Gayle Lynds

Gayle Lynds

Yazar
7.9/10
131 Kişi
·
283
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.389
Gösterim
Adı:
Gayle Lynds
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Omaha, Nebraska, ABD, 1945
Gayle Lynds, Amerikalı bir yazardır. Erkek egemen yazarlardan oluşan casus romanı veya casus gerilim türlerinde az sayıdaki kadın yazarlar arasındadır. Kitapları yirmi kadar ülkede yayınlanan ödüllü bir yazardır. Nebraska'da doğan Lynds, Iowa'da büyüdü, Iowa Üniversitesi'nden mezun oldu ve Maine'de yaşıyor.

Lynds Arizona Cumhuriyetinde bir muhabir olarak yazarlık kariyerine başladı. Daha sonra, devlete bağlı bir düşünce kuruluşunda Top Secret güvenlik iznine sahip bir editör olarak çalıştı. Yazarlık kariyeri, kendi adıyla yayınlanan edebi öykü ve G.H. Stone, Gayle Stone, Nick Carter ve Don Pendleton gibi takma adlar altında birkaç pulp kurgu romanıyla başladı. Ayrıca, gizemli roman dizisi The Three Investigators'e üç roman yazdı. Robert Ludlum ile Covert-One serisini yarattı ve üç kitap yazdı. 2004'te ortak kurucusu olduğu International Thriller Writers , Inc.'in ortak başkanlığına ( David Morrell'le birlikte ) seçildi.

The Last Spymaster ( Komplo ), Amerika Askeri Yazarlar Topluluğu'ndan 2006 Yılın Romanı ödülünü kazandı. Masquerade, tüm zamanların en iyi casus romanlarından biri olarak Publishers Weekly tarafından listelenmiştir. The Coil, 2004 yılında BookPage tarafından "Notable Title" olarak seçildi ve Affaire de Coeur okuyucu anketiyle "Best Contemporary Roman" ödülünü kazandırdı. Mosaic adlı romanı Romantic Times dergisi tarafından "Yılın Gerilimi" olarak seçildi. Mesmerized adlı romanı, 2002 Daphne du Maurier Ödülü için finalist oldu. Robert Ludlum'la birlikte yazdığı The Hades Factor, Nisan 2006'da CBS televizyon dizisi oldu.

Yine bir roman yazarı olan ilk eşi Dennis Lynds, Ağustos 2005'te öldü. 2011'de Maine eyalet mahkemesi hakimi John C. Sheldon ile evlendi.

Romanları:
- The Assassins (2015)
- The Book of Spies (2010, Library of Gold ismiyle de basılmıştır.)
- The Last Spymaster (2006)
- The Coil (2004)
- Mesmerized (2001)
- Mosaic (1998)
- Masquerade (1996)

Robert Ludlum ile ortak romanları
- The Altman Code (2003)
- The Paris Option (2002)
- The Hades Factor (2000)
Tevrat'ta Eyüp dedi ki; "Kötülük eken kötülük biçer." On yıl sonra, Cicero şöyle yazdı; "Ne ekersen onu biçersin." Cicero'dan yaklaşık yedi yüz yıl sonra gelen Kuran; "Ne ekeceğini düşündün mü?"
"Geleceğe yer açmak için bazen geçmişin gitmesine izin vermek gerekir..."
Gayle Lynds
Olimpos Yayınları
Stratejik istihbarat, düşmanlarınızın niyetini bilme gücüdür.
The New York Times
14 Mayıs 2006
"Dil yeteneklerimiz vardı ve aramızda Katolikler, Müslümanlar, Yahudiler, Protestanlar, erkekler ve kadınlar vardı. Bu yüzden pek çok dili konuşup, pek çok dünyaya girebiliyorduk.
26 yazarın yazdığı bir kitap ve her yazarın kendine özgü farklı yazım şeklinin olduğunu bu kitapta çok daha iyi anlıyorsunuz. Usta yazarlar ve süper hikaye ama daldan dala atlar gibiydi. 26 yazar olduğu söylenmese belki de farketmeyecektik farklı tonları bilemiyorum. Genel olarak ortalamanın üstünde diyebilirim
Üvey kızına güzel bir atıf sonrası başlayan bir kitap. Kitabı -yalan olmasın- net araştırdım yani ismi pek yok, fiyat desen yüksek ve bende sadece o kitabı o site üzerinde alabilenlerin yorum attığı siteden baktım yorumlara. Fazla para verenlerin yorumları değerlidir. Onlar daha yüksek bir paranın karşılığını beklerler her zaman ve olumlu bulup başladım kitaba ki sanırım 540 sayfaydı.
Yazarın yazmaktan ziyade yazamadıkları da önemli mesela Yahudi karşıtlığını kendisi değil de bir Müslümana söylenmesi henüz sayfa 11de dikkat çekiyor.
Kitabın başında oldukça tanıdık bir stil, ilk hikaye ve kitabın içerisinde yine geçeceği belli diyorsunuz.
Kitabın başı da çok ilginç. İlk hikaye sonrası hemen bir suikast ve ölüm, oldukça ilgi çekici olmuş. Genelde bu tarz yazılarda 50 sayfa hatta 100 sayfa bazen de abartmıyorum 130-150 sayfa can sıkıcı geçer.
Kitabın başında gördüğümüz Jay Tice gerçekten ihanet mi etti yoksa ona mı ihanet edildi anlamak gerçekten güç. Zaten kitabın bayağı bir kısmı bu soruya cevap aramakla geçiyor ve sayfalar elinizden yağ gibi kayıyor.
Jay Tice’nin intikam için hapisten Frank Theosopholis adında bir mahkumla kaçması ve sonra onu öldürmesi de oldukça şaşırtıyordu ve kaçış sahneleriyle beraber yaşananlar çok ilgi çekiyordu.
Kitabın en güzel yanlarından birisi de benim için tabi, ara vermek zorunda kalıp geri döndüğümde o hikayeyi kaldığım yerden hatırlayıp tekrar bölüm başına dönmeden bitirebilmektir. Bu yönüyle de oldukça iyiydi.
Değinmek istediğim bir nokta da hanımlar her zaman ki gibi. Sürekli kitaplarda ve filmlerde hatta dizilerde de bu var. Kadınlar her zaman haksız ya da sinir bozucu kısımları yapar, yapmaması gerekenleri yapıp duruma daha da zorluk getirirler. Bilmiyorum hiç dikkatinizi çekti mi? Bu kitapta da Tice’nin kaçarken yaşadıkları olaylarda kısa süreliğine bir kadına güvenmesi ve hatta onu kendi kızı yerine koyması sonrası olanları görünce de ağzım açık kaldı resmen.
Yazarın kendisinin de romandan bağımsız olarak çalıştığı alanları gördüğümde açıkçası tamam dedim bu kadın, yazar. Orduya ait bir beyin takımında çalıştığı da kitabın arka kapağında paylaşılan bilgiler arasında. Açıkçası ben olayın gidişinden memnun oldum. Filmi çekilse izlenir aslında, güzel bir polisiye olacağına eminim. Belki de benzettikleri vardır, kim bilir? Keyifli okumalar, iyi akşamlar dilerim..
Puanım aslında 5'ti ancak gelirinin bağış olarak kullanılacak olması takdire değer.

26 yazar bir araya gelip, bir kitabı nasıl yazabilir ki? Kitabın kapağını ilk gördüğümde ve sonrasında bu soru zihnime takıldı ve okuyup görmek istedim. İki yazarın bile ortak kitap çıkarması bana hep şaşırtıcı gelmiştir, bir kitap sadece bir yazara ve onun düşünce dünyasına ait gibi hissederim hep.

"İnsanın hayatta yalnızca tek bir şansı olurdu ve kendisine sunulan bu şansa dört elle sarılması gerekirdi."

Kitabı dışı ile yargılayacak olursak, kitaptan etkileyici bir polisiye çıkabileceğini düşünmüyordum ama yazarların arasında kitaplarını severek okuduğum kişiler de olunca merakım arttı. Her yazar ayrı bir bölüm yazmış ve hepsi bir araya gelince hikaye de kopukluk olmuyor, bu yönden takdire değer bir iş çıkmış. Özele inecek olursak;

"Her şeyden uzaklaşmak ve olanları unutmak için çok çaba sarf ettim ama aslında hiçbir zaman unutmuyorsunuz, sadece yaralarınızın üzerini bir doku kaplıyor ve hayatınıza devam ediyorsunuz."

Kitabın konusu ve ilerleyişi fena değildi, her karakterin penceresinden olayı okumak ve çeşitli açılardan bakmak kitaba yakışmıştı. Kitabın sonuna kadar da bir gizem hakimdi, bu da sizi hikayenin içinde tutmak için iyi bir sebep. Ancak kitapta her şey ortalama seviyede idi, cinayet ve plan güzel ama şaşırtıcı olmaktan yoksun, yazar üslupları ise birbirinden farklı olduğu için bölüm geçişleri ya da aynı karakteri farklı yazarlardan okumak kitaptaki bütünlüğü zedeliyor.

"Hayattaki hiçbir şey basit değildir."

Genel olarak değerlendirecek olursam, ben 26 yazarın çalışmasından daha iyi bir sonuç beklerdim, bir polisiye roman olarak tatmin edici bulmadım. Ancak konu bütünlüğünün sağlanması ve kitabın akıcı bir şekilde yazılmış olması da sıkılmadan bitirmenizi sağlıyor. Kitaba kötü diyemesem de iyi diyemem, okusanız da okumasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz kitaplardan. Şuna da değinmek isterim ki, kitabın (yazarlara ödenen para dışında) gelirin Lösemi & Lenfoma Vakfı'na bağışlanacak olmasından çok hoşlandım.
Kitap Yorumu;
.
16 Kasım 1985 te Batı Berlin ve Doğu Almanyası arasında bir casus takasıyla başlar herşey. Jay Tice
ABD için önemli bir CIA ajanıdır ve aynı zamanda istihbarat biriminin şefidir. Bu takas sırasında bir ihanete uğranmıştır ve herşey çığrından çıkar. Biri bilgi sızdırmakta ve büyük oynamaktadır jay tice bu olaylardan sonra hapishaneye ihanet eden kişi olarak girer. Yıllar sonra kaldığı hücre boştur ve hiç bir iz olma dan hapishaneden kaçmıştır. Olayları araştırmak ve Jay'ı yakalamak için ise bir avcı görevlendirilir CIA genç ve yetenkli Elaıne yi bu olayı çözmesi için görevlendirir. Olaylar o kadar karmaşık gider ki herşey bir birine girer kimin dost kimin düşman olduğu anlaşılamaz durumlara varır. Elaıne' nin işi çok zordur. Suikastlar çatışmalar herşeyi içinde barındırır. Lakin en önemli anları yazar böyle çok basit ve nerdeyse anlamsız şekilde geçmiş gibi hissettim ben geçişler çok bağlantılı değilmiş gibi geldi takip ettirmedi bende fazla kendini okurken zaman zaman sıkılmadım da değil. Ama içinde ilgi çekici yerlerde mevcut yani hele bir yer varki çok şaşırdım kendilerini tanımak için yapılan bir eylemde özellikle bunu belirtmesem yazık etmiş olurdum.
.
Keyifli okumalar dilerim...
3 kişi bir araya gelip aynı konu hakkında düzgün bir şekilde derdini anlatamazken, polisiye dünyasının en başarılı 26 ismi bir araya gelerek, devamlılık konusunda gerçekten çok başarılı bir kitap ortaya çıkartıyor. "uyum" dedikleri bu olsa gerek.
Saddam hüseyin ırak ve ajanlar ve entrikalar bence kurgulama harika konusu sağlam daha ne olsun okumanizi tavsiye ederim kesinlikle neyse simdilik bu kadar
Aksiyonu hız kesmeyen,casusların cirit attığı bir kitap Dolunay Operasyonu altı suikastcinin bir tablet(kireç taşına çivi yazisi ile yazılmış) için acımasız kovalamacasi....Saddam Hüseyin' in milyarlarca dolar değerindeki kayip serveti ...kitapta her şey var lakin guvenebileceginiz hiç kimse yok...Yalanlarla dolu bir kitap ,hangi yalanın peşinden gideceğiniz size kalmış...Hız kesmeyen bir kitap okumak istiyorum ,casusların kafasını iyi anlarım diyorsanız bu kitap tam sizlik....
Severek okudum. 26 yazardan Bi hikaye. Adalet eninde sonunda yerini bulur.

Rosemary. Kocası için kendinden vazgeçen bir kadın. Kocası müzede çalışan bir hırsız. Tabloları çalarak yüksek paralara satıyor. Ve bir gün ortadan kayboluyor. Aradan zaman geçer ve ölü bulunur. Tüm işaretler Rosemary'i katil olarak gösterir ve idama mahkum olur.

Devamını kitaptan okuyunuz. ️ tavsiye edilir.
Tam anlamıyla hayal kırıklığı. İsminden mi aldanıp okumaya başladım bilmiyorum ama baladığımı da genelde bitirmek gibi bir huyum var. Hollywood'un ne kadar klişesi varsa bu kitapta toplanmış. Kurgu vasat, edebi herhangi birşey beklemeyin. Sadece akıcı. Bunun yerine Cehennem Silahı serisinden herhangi birini de açıp seyredebilirsiniz. Tekrar bile olsa sıkmaz.
Hep tek yazardan okumaya alışmışızdır. Kalemini de sevdiysek, diğerlerini de alır okuruz. Bu kez 26 yazarın ortak çalışmasını elimizde tutuyoruz. Hem de en çok satanların yazarları.

"Geç kalmış bir adalet zulümdür." Ancak burada bir zulümden dahi söz edemiyoruz. Bir sanat müzesinde karı koca çalışan çiftin evliliği yolunda gitmiyordur. Buna rağmen eşi yaşanılanlara katlanmaktadır. Çünkü 2 çocukları var. Müzedeki bir davette kocasını yine bir başka kadınla gördükten sonra gözü dönen Rosemary, herkesin ortasında Thomas'a bağırır ve çeker gider. Kocası da peşinden. Bir süre sonra demir giyotin içinde bir ceset bulunur. Yurtdışından müzeye iade edilen bu parçanın içerisine nasıl girdiği bilinmez. İşin gizemli yanı Thomas'tan bilgi alınamıyordur. Rosemary ise çoktan kocasını boşanmayı düşünmüştür.

İşin içindeki dedektif ise ortada bir yanlışlığın olduğunu söyler, hatta bir gazeteci de baskıya taşır bunu. Ancak yargıç ve jüri yargıya varmışlardır ve ceza onlarca adildir. 10 yıl sonraya bir vasiyet bırakır maktül. Ve müzede bir anma töreni yapılır. İşler bundan sonra daha da karmaşıklaşır. Ve o dedektif bu kez yine başroldedir. Sona doğru iyice tırmanışa geçiyor okuma hızı. Peki katilin göz göre gelmesi neyi değiştirecektir? 10 yıldır herkes vicdanını susturmayı bilmiştir. Peki işin iç yüzü gerçekte neydi?

Son bölümleri yazan yazarlar benim de sevdiklerimden. Dolayısıyla kendimi yitirdiğim bölümler de onlarınki oldu. Güzel, akıcı ve keyifliydi

Yazarın biyografisi

Adı:
Gayle Lynds
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Omaha, Nebraska, ABD, 1945
Gayle Lynds, Amerikalı bir yazardır. Erkek egemen yazarlardan oluşan casus romanı veya casus gerilim türlerinde az sayıdaki kadın yazarlar arasındadır. Kitapları yirmi kadar ülkede yayınlanan ödüllü bir yazardır. Nebraska'da doğan Lynds, Iowa'da büyüdü, Iowa Üniversitesi'nden mezun oldu ve Maine'de yaşıyor.

Lynds Arizona Cumhuriyetinde bir muhabir olarak yazarlık kariyerine başladı. Daha sonra, devlete bağlı bir düşünce kuruluşunda Top Secret güvenlik iznine sahip bir editör olarak çalıştı. Yazarlık kariyeri, kendi adıyla yayınlanan edebi öykü ve G.H. Stone, Gayle Stone, Nick Carter ve Don Pendleton gibi takma adlar altında birkaç pulp kurgu romanıyla başladı. Ayrıca, gizemli roman dizisi The Three Investigators'e üç roman yazdı. Robert Ludlum ile Covert-One serisini yarattı ve üç kitap yazdı. 2004'te ortak kurucusu olduğu International Thriller Writers , Inc.'in ortak başkanlığına ( David Morrell'le birlikte ) seçildi.

The Last Spymaster ( Komplo ), Amerika Askeri Yazarlar Topluluğu'ndan 2006 Yılın Romanı ödülünü kazandı. Masquerade, tüm zamanların en iyi casus romanlarından biri olarak Publishers Weekly tarafından listelenmiştir. The Coil, 2004 yılında BookPage tarafından "Notable Title" olarak seçildi ve Affaire de Coeur okuyucu anketiyle "Best Contemporary Roman" ödülünü kazandırdı. Mosaic adlı romanı Romantic Times dergisi tarafından "Yılın Gerilimi" olarak seçildi. Mesmerized adlı romanı, 2002 Daphne du Maurier Ödülü için finalist oldu. Robert Ludlum'la birlikte yazdığı The Hades Factor, Nisan 2006'da CBS televizyon dizisi oldu.

Yine bir roman yazarı olan ilk eşi Dennis Lynds, Ağustos 2005'te öldü. 2011'de Maine eyalet mahkemesi hakimi John C. Sheldon ile evlendi.

Romanları:
- The Assassins (2015)
- The Book of Spies (2010, Library of Gold ismiyle de basılmıştır.)
- The Last Spymaster (2006)
- The Coil (2004)
- Mesmerized (2001)
- Mosaic (1998)
- Masquerade (1996)

Robert Ludlum ile ortak romanları
- The Altman Code (2003)
- The Paris Option (2002)
- The Hades Factor (2000)

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 283 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 156 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.