Halide Alptekin

Halide Alptekin

Yazar
8.2/10
48 Kişi
·
124
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.445
Gösterim
Adı:
Halide Alptekin
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1951
1951 yılında İstanbul`da doğdu. İstanbul Kız Lisesi ve İstanbul Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. Edirne'den Kars'a kadar yurdun çesitli yerlerindeki öğretmen okullarında edebiyat, ilköğretim okulllarından Türkçe öğretmenliği yaptı. Balkan Savaşı'yla kaybettiğimiz topraklardan göç yollarına düşen Evlad-ı Fatihan'dan olan yazar; evli iki çocuk ve bir torun sahibidir
Allah'tan ümidinizi kesmeyin, sabredin. Yüce Allah; belâlarıma sabretmeyene, kazalarıma razı olmayana söyle, gök kubbenin altından çıksın, benim kapımdan başka kapı arasın, buyuruyor.
Tuna derler bir gümrah nehirdir, bizim nehrimiz; Rumeli-i Şahane derler, verimli bir topraktır bizim vatanımız; Osmanlı derler bir koca imparatorluktur bizim devletimiz ve de İslamiyet derler en son, en yüce bir dindir bizim dinimiz.
Halide Alptekin
Sayfa 7 - Yitik Hazine Yayınları
... bu dünyada musibet gibi görünen şeylerin, aslında kâinatın nizam ve düzeni için şart olduğunu ve Allah'tan geldiğini bilip hâlimizden şikâyet etmemeliyiz. Ben bu hususta hepimiz için sabr-ı cemil niyaz ediyorum.
Osmanlı Devleti’nde, Tanzimat Fermanı’ndan evvel vatandaşın hak ve hürriyeti yoktur, temel hak ve hürriyetler padişahın iki dudağı arasındadır, o yüzden ıslahata ihtiyaç vardır diyenler çok yanıldıklarının farkında değil. Zira meseleye bu peşin hükümle bakanlar, İslam hukuku ve tarihini bilmeyen cahillerdir.
Halide Alptekin
Sayfa 33 - Yitik Hazine Yayınevi
254 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap okuma yarışması zoruyla elime aldığım, ilk seferde beğenmeyip yarıya dahi gelmeden bıraktığım bir kitap. Fakat sonradan öğretmenimin beklentisini boşa çıkarmamak için uykumdan ve ödevlerimden vazgeçip okuduğumda da çok değişik bir kalem ve içe çekicilik ile karşılaştım.

||. Abdülhamit dönemindeki padişaha karşı olan sevgi ve bunun karşıtı olan eleştiriler. Kitapta her ikisi çatışa çatışa gidiyor. Sonrasında ise ||. Abdülhamit'in tahtan indirilmesiyle oluşan zararlar, kayıplar, ona bağlı olan ve devletini seven kişilerin yaşadıkları, savaş esnasında çekilen zorluklar konu alınmış. Fakat kitaptaki en ilgi çekici konu: -ki bence bu amaçla yazılmış- savaşın halka nasıl zarar verdiğini; toprağı topraktan, anayı babayı çocuğundan, sevdiğini sevdiğiden nasıl kopardığını göstermek. Savaşın her türlüsünün zarar verdiğinin ve halkın yaşadığı zorlukların yanında hissettikleri kopukluğun göstergeleri, atalarımızın, askerde gözünü kırpmadan avuç içi kadar kalan toprağını kurtarmak ve özgürlüğünü muhafaza etmek için atıldıkları işler, gösterdikleri cesaretler de sizi kitaba bağlayan ve şükretmenizi sağlayan etmenlerden. Üzerinde şuursuzca dolaştığımız topraklar için canını feda etmiş olan insanların olduğunu hatırlatan bir kitap. Çocuklarınıza, yeğenlerinize, ona buna şuna okutun. Siz de okuyun.
254 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Anlatımıyla mükemmel.Anlatılan hikayesi süper bir hikaye.Osmanlı da II.ABDÜLHAMİT devrinden başlayarak Balkan savaşlarını da kapsayan bir ailenin hikayesi savaşın insanlara neler yaşattığını çok iyi anlatan bir hikaye.Öyle liderlerin sadece savaş demesiyle savaşılmadığını nelerle uğraştıklarını anlatan,ama vatanı için bunları yapmaktan ve canını vermekten de çekinmeyen bir milletin hikayesini anlatıyor.Kesinlikle okumanız gerek bir hayat hikayesi bana göre.
412 syf.
·Beğendi·10/10
Vatan sevgisiyle yanıp tutuşan gençlerin Çanakkale savaşına katılma çabaları ve gençler üzerinden dönemin şartlarının zorluğunu işleyen bir kitap.En etkileyici bölümü o güzel gençlerin şehit düştükleri bölüm.Çanakkale ruhunu hissettiren ve vatan sevgisini körükleyen bir kitap okumanızı tavsiye ederim.
%99 (353/360)
·Beğendi·6/10
Balkan harbi'nin ayazı , Rumeli ' den Anadolu ' ya bir sonbahar yaprağı gibi savururken aileleri ; kuruyan göz pınarları en çok neye ağlayacağında kararsızdı.
Vatandan kopan her parça bir yanınızı da alıp götürür mü? Ya hicret zarureti sizi sizden alıp da bırakır mı bilinmezlere? Yoksa toprağa verilen her Rumeli evladıyla siz de girer misiniz yerin altına?
Halide Alptekin , Balkan faciasını kor alev gibi sinesine çeken ailesinin yaşadıklarını kalemiyle günümüz insanına aktarıyor.Tuna ise hala ağlıyor.
412 syf.
·Puan vermedi
Çanakkale zaferini anlatan güzel bir kitap. Savaştayken tanıdığınız karakterler dışında, savaşa gitmeden önce tanıdığınız karakterlerde var. Böyle olunca onlar savaşa giderken o coşkuyu onlarla birlikte yaşayabiliyorsunuz. Ama savaş taktik konusu daha güzel de anlatılabilirdi.
286 syf.
·Beğendi·7/10
Halide Alptekin'in yazdığı kitap klasik bir Sarıkamış dramı. Her ne kadar yaratıcılıktan, roman olmanın gereklerinden uzak olsa da, olayın kendisinin içtenliği yetiyor. Karakterler yeterince işlenmemiş, yan öykülerle beslenmemiş ama bitirdiğim gece rüyalarıma girdi. Acaba bu destan adamakıllı anlatılsa ne olurdu. 10 üzerinden 6 verdim, geçtim. http://www.umutcalisan.com/...ams-kar-bozgunu.html
286 syf.
·Puan vermedi
Okurken tüylerim diken diken oldu... Hâlâ aklıma geldikçe gözlerim dolar... İnsan bile bile ölüme gider mi..? Konu vatan olunca gidiliyor(muş)... “muş” diyorum çünkü bunu ben Sarıkamış şehitlerinin anlatıldığı kitaptan ögrendim... Okullarda tarih derslerini sevdiren bir öğretmenim olmadı... Çünkü günümüzde tarihi ya siyaset ile karıştırıyorlar ya da ruhsuz bir şekilde anlatıyorlar... Gerçekten çok yazık hele vatan sevgisi bizim ülkemizde hat safhada olduğu aklıma geldikçe deliriyorum... Çok zor olmaması gerek tarihimizi sıkmadan vatan sevgisi doğuştan verilen bireylere aktarmak... Ne desem bilmiyorum... Diyeceğim şu ki tarih öğretmenlerim bu kitabın içindekileri anlatsa kesin sıkılmaktan bunalırdım ama kitap o kadar güzel bir dille yazılmış ki hayran kalmamak elde değil...
254 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
2.Abdülhamid'in son dönemlerinde, Rumeli'deki varlıklı bir ailenin Selanik'ten başlayan yaşam mücadelesini anlatan tarihi bir roman.
Balkan savaşı, çeteler, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı , Osmanlı Devleti 'nin son dönemleri kalabalık bir ailenin fertlerinin hikayeleriyle anlatılıyor.
360 syf.
Balkan Savaşlarının 100. yılı münasebetiyle yazılmış olan bir roman. Bulgaristan'da yaşayan bir Türk ailesinin Balkan Harbi öncesinde o toprakları terk etme sürecini işliyor. Roman dili yetersiz olsa da iyi niyetli bir çalışma.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halide Alptekin
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1951
1951 yılında İstanbul`da doğdu. İstanbul Kız Lisesi ve İstanbul Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. Edirne'den Kars'a kadar yurdun çesitli yerlerindeki öğretmen okullarında edebiyat, ilköğretim okulllarından Türkçe öğretmenliği yaptı. Balkan Savaşı'yla kaybettiğimiz topraklardan göç yollarına düşen Evlad-ı Fatihan'dan olan yazar; evli iki çocuk ve bir torun sahibidir

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.