7,0/10  (12 Oy) · 
18 okunma  · 
9 beğeni  · 
891 gösterim
Bir aile... Bir devletin çöküşü... Bir büyük dram...
Balkanlar için için kaynıyordu. Dünün tebaları, kapı kulları ayaklanmış, kendi devletlerini kurma sevdasına düşmüşlerdi. Balkan topraklarını yüzyıllardır terleriyle sulayarak yeşerten yurt evlatlarına göç yolları gözüküyordu. Ana kucağına dönme vaktiydi. Kimi yollarda kimi cephelerde şehid oldu. Selami Hoca ve ailesinin hayatı topyekün "Balkan"ı anlatıyor. Tarih sahnesine veda eden Osmanlının yetimleri, kader rüzgârının önünde kuru bir yaprak gibi savruluyordu.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9789758775804
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
 20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap okuma yarışması zoruyla elime aldığım, ilk seferde beğenmeyip yarıya dahi gelmeden bıraktığım bir kitap. Fakat sonradan öğretmenimin beklentisini boşa çıkarmamak için uykumdan ve ödevlerimden vazgeçip okuduğumda da çok değişik bir kalem ve içe çekicilik ile karşılaştım.

||. Abdülhamit dönemindeki padişaha karşı olan sevgi ve bunun karşıtı olan eleştiriler. Kitapta her ikisi çatışa çatışa gidiyor. Sonrasında ise ||. Abdülhamit'in tahtan indirilmesiyle oluşan zararlar, kayıplar, ona bağlı olan ve devletini seven kişilerin yaşadıkları, savaş esnasında çekilen zorluklar konu alınmış. Fakat kitaptaki en ilgi çekici konu: -ki bence bu amaçla yazılmış- savaşın halka nasıl zarar verdiğini; toprağı topraktan, anayı babayı çocuğundan, sevdiğini sevdiğiden nasıl kopardığını göstermek. Savaşın her türlüsünün zarar verdiğinin ve halkın yaşadığı zorlukların yanında hissettikleri kopukluğun göstergeleri, atalarımızın, askerde gözünü kırpmadan avuç içi kadar kalan toprağını kurtarmak ve özgürlüğünü muhafaza etmek için atıldıkları işler, gösterdikleri cesaretler de sizi kitaba bağlayan ve şükretmenizi sağlayan etmenlerden. Üzerinde şuursuzca dolaştığımız topraklar için canını feda etmiş olan insanların olduğunu hatırlatan bir kitap. Çocuklarınıza, yeğenlerinize, ona buna şuna okutun. Siz de okuyun.

yasinkayar 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Anlatımıyla mükemmel.Anlatılan hikayesi süper bir hikaye.Osmanlı da II.ABDÜLHAMİT devrinden başlayarak Balkan savaşlarını da kapsayan bir ailenin hikayesi savaşın insanlara neler yaşattığını çok iyi anlatan bir hikaye.Öyle liderlerin sadece savaş demesiyle savaşılmadığını nelerle uğraştıklarını anlatan,ama vatanı için bunları yapmaktan ve canını vermekten de çekinmeyen bir milletin hikayesini anlatıyor.Kesinlikle okumanız gerek bir hayat hikayesi bana göre.

Peyroux 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

2.Abdülhamid'in son dönemlerinde, Rumeli'deki varlıklı bir ailenin Selanik'ten başlayan yaşam mücadelesini anlatan tarihi bir roman.
Balkan savaşı, çeteler, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı , Osmanlı Devleti 'nin son dönemleri kalabalık bir ailenin fertlerinin hikayeleriyle anlatılıyor.

Kitaptan 14 Alıntı

Başucumda Kitap 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir kadının yüreği sırlarla dolu bir okyanustur.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 101)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 101)
Başucumda Kitap 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kararır.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 124)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 124)
Başucumda Kitap 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Derenin taşıyla, derenin kuşunu vuruyorlar.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 136)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 136)
Başucumda Kitap 
 18 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın ömrü ezanla namaz arası kadar kısadır. Doğduğunda, ezanla kulağına ismin söylenir, öldüğünde de namazın kılınır. İşte arada geçen süre de bu kadardır. Bu dünya bir gölgeliktir. Ağaç altında gölgelenip, terini kurutasıya kadar ömür geçer. Bu dünya değirmeni, öğütür de insanı, un kepekten ayırır koyuverir kenara Selami.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 22)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 22)
Başucumda Kitap 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İçerideki düşman dışarıdakinden daha çabuk yıkar ülkeyi, aklını başına devşir. Biraz insaflı ol. Olayların teferruatlarını araştırmadan kanaat sahibi olma.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 29)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 29)
Başucumda Kitap 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zira umuda her zaman yer vardır ve umutlar uzun ömürlüdür.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 180)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 180)
Başucumda Kitap 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İtle dalaşmaktan çalıyı dolaşmak yeğdir.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 268)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 268)
Başucumda Kitap 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kardeşin kardeşe düşmanlığı, düşman görünene kadardır.

Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 288)Balkan, Halide Alptekin (Sayfa 288)
2 /