Sarıkamış Kar Bozgunu

8,6/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
581 gösterim
Şanlı tarihimizde hüzünlü yapraklar da vardır ve belkide en unutulmazı, buzdan bir kor gibi yüreklerimizi dağlayan Sarıkamış Harekâtı'dır. Osmanlı'nın sağdan soldan cephelere koştuğu bir zamanda, 90.000 türk askerinin, vatanını kurtarmak için mantık sınırları dışında katlandığı bu hazin yolculuk Türk tarihinin ve savaşlarının en acı olanıdır."Kar Bozgunu"; dondurucu soğuklarda kırılan, açlıkla boğuşan ve her şeyin bittiği noktada amansız hastalıkların pençesinde can çekişen Mehmetçiğin dillere destan kahramanlığı ve yürek burkan dramının romanı. Halide Alptekin, Hikmet Çavuşların, Balkanlı Receplerin, Seydaların nezdinde, dağlardan taşlardan yankılanan on binlerce vatan evladının buz tutmuş feryadını taşıyor kor gibi yanan mısralarına. Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplininden oluşan karakterini, var olma azmini, inanç ve fedakârlığını anlatan Sarıkamış Kar Bozgunu Yitik Hazine Yayınlarından çıktı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789944766296
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
04 Nis 09:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Halide Alptekin'in yazdığı kitap klasik bir Sarıkamış dramı. Her ne kadar yaratıcılıktan, roman olmanın gereklerinden uzak olsa da, olayın kendisinin içtenliği yetiyor. Karakterler yeterince işlenmemiş, yan öykülerle beslenmemiş ama bitirdiğim gece rüyalarıma girdi. Acaba bu destan adamakıllı anlatılsa ne olurdu. 10 üzerinden 6 verdim, geçtim. http://www.umutcalisan.com/...ams-kar-bozgunu.html

Kitaptan 8 Alıntı

Allah'tan ümidinizi kesmeyin, sabredin. Yüce Allah; belâlarıma sabretmeyene, kazalarıma razı olmayana söyle, gök kubbenin altından çıksın, benim kapımdan başka kapı arasın, buyuruyor.

Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 92)Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 92)

Sağlığımızın kıymetini kaybetmeden anlayalım. Ölüm gelmeden de ömrümüzün kıymetini bilelim ve ona göre değerlendirelim. Her nimetin şükrü kendi iledir. Bol bol şükrünü yapalım.

Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 204)Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 204)

... bu dünyada musibet gibi görünen şeylerin, aslında kâinatın nizam ve düzeni için şart olduğunu ve Allah'tan geldiğini bilip hâlimizden şikâyet etmemeliyiz. Ben bu hususta hepimiz için sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 105)Sarıkamış Kar Bozgunu, Halide Alptekin (Sayfa 105)