Giriş Yap

Kerem Eksen

Yazar
Çevirmen
7.7
47 Kişi
Tam adı
Yrd.Doç.Dr. Kerem Eksen
Unvan
Akademisyen,Çevirmen
Doğum
İstanbul, 1976
Yaşamı
Yaşamı 1976 İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne girdi. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Eksen, İstanbul Üniversitesi'nde felsefe dersleri vermektedir. Aynı zamanda çevirmendir. "Buradayız" yazarın ilk kitabıdır.
Buradayız
Uyku Krallığı

İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Yazarın üçüncü ve son kitabı #ölümdenuzakbiryer Benimse kalemiyle tanışma kitabım. Baba-oğul ilişkisi üzerine kaleme alınmış bir eser. Anlatım tarzı (tanrısal bakış açısı) o kadar hoşuma gitti ki diğer kitaplarını da temin edeceğim. Kısa ama yoğun bir kitap. Diyalog çok az,içsel monologlar çoğunlukta. Masalsı anlatıma sayesinde akıcı ancak bir günde oku bitir bir kitap değil. Okuyup düşünmek, sindirmek gerek.. Gene kaptırdım kendimi gidiyorum sevdiğim kitapları anlatırken susmak bilmiyorum :) Öğretmen Sait ve Ömür çifti evlat sahibi olmak için dört gözle beklerler. "Mucize" bir şekilde Yusuf dünyaya gelir. Anne-oğulun arasında sağlam bir bağ kurulurken, baba-oğul arasında günden güne büyüyüp giden bir uçurum oluşur. Aslında bu uçurum bir sebebi de Ömür'ün sergilediği tavırlardır. Ömür Yusuf'un bebekliğinden beri farklı biri olduğunu düşünür çünkü O'nu bir hastalığından kurtarmış bir mucizeye sebep olmuştur. Aradan geçen yıllarla birlikte Sait'in varoluşsal sancılarına, kardeşleriyle, Ömür'le ve Yusuf'la olan kopuk ilişkilerini güçlendirme çabasına ve içsel dünyasında yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Bir tarafta ne yapsa oğlu tarafından umduğunu bulamayan Sait, bir tarafta yanlış yollara sapan Yusuf... Ve yıllar sonra tekrar hastalığı ortaya çıkan Ömür.. Bir türlü kurulamayan bağlar, ölümler, gidişler terkedişler ve bir ailenin yok oluşu... Yazarın kalemiyle tanışmalısınız. Şiddetle tavsiye
Ölümden Uzak Bir Yer
8.2/10 · 46 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
231 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Okuduğum ilk Kerem Eksen romanı ama şunu söyleyebilirim ki yazar modern çağın amatör Oğuz Atay’ı gibi hissettirdi bu kitabında. Konusundan biraz bahsedecek olursam, hasta yatağındaki tarihçi Fikret’in bir döngü yöntemiyle hayatının belli parçalarını hatırlayıp anlatmasını okuyoruz. Genç ‘şair’ olduğu yıllar, Wisconsin’de yaşadıkları ve günümüz hasta yatağı -kendi tanımıyla Akıncılar’daki o pazar günü- hikayenin döngü yolunu oluşturuyor. Anlatıma gelirsek, gittikçe derinleşen ve içine alan bir anlatım var. Sürekli aynı yere dönen anlatım bana kalırsa çok iyi oluşturulmuş. Kitabın arka kapak tanıtımında ifade edildiği gibi “hınzır, ironik, akıcı ama aynı zamanda tuhaf bir roman. “ Kitabın cümleleri; hasta yatağında, bir anda hafızasında patlayan flaşlar gibi aklına gelen olayları sıralayarak yazılmış ama asla gelişigüzel bir yazı değil. Bilinçakışında olduğu gibi yoran bir anlatım yok. Diğer kitaplarını bilmediğim için bir kıyas noktam yok ama yazara başlamak için fena bir kitap değil.
Uyku Krallığı
7.1/10 · 32 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42