Laini Taylor

Laini Taylor

8.2/10
268 Kişi
·
519
Okunma
·
31
Beğeni
·
2.051
Gösterim
Adı:
Laini Taylor
Unvan:
Amerikalı Genç-Yetişkin Fantezi Yazarı
Doğum:
California, 1971
Taylor , California'nın Chico kentinde dünyaya geldi ve UC Berkeley'den İngilizce derecesi aldı . Halen Oregon, Portland'da kocası ve kızı ile yaşıyor. Her zaman bir yazar olmak istedi, ancak ilk romanını bitirmeden 35 yaşındaydı.

2004 yılında , kocası Jim Di Bartolo'nun resmini çizdiği Image Comics için bir grafik romanı yazdı .İlk romanı, Dreamdark: Blackbringer 2007 yılında yayınlanan, netice olan 2009 bir galibi oldu Cybil Ödülü . Ancak, en iyi Duman ve Kemikli genç yetişkin fantezi serisinin kızı olarak bilinir . Serinin ilk kitabı Amazon tarafından 2011 yılının En İyi Teen Kitabı seçildi ve Blood of Days ve Starlight'ın devamı olan 2012 de listede yer aldı. Joe Roth , Serideki ilk kitabın film projesi.
Umut senin içinden gelir,
Dileklerse sadece sihirdir.
Dilekler sahtedir, umut gerçektir.
Umut kendi sihrini yaratır.
"Bir zamanlar, şeytanın ininde yerde tüylerle oynayan küçük ve masum bir kızdı. O, artık masum değil."
Sevdiğim kitapları tekrar okumak kadar beni mutlu eden başka bir şey yok şu hayatta.
"Şiddet dolusun. Bugünlerde herkesi tartaklamak istiyorsun."
"Öyle, yemin ederim, her geçen gün nefret ettiğim insanların sayısı artıyor. Herkes sinirime dokunuyor. Bu yaşta böyleysem, yaşlandığımda nasıl biri olacağımı düşünmek bile istemiyorum."
Laini Taylor
Sayfa 72 - Artemis Yayınları
"Diğerlerinin de değişebileceğine inanmıyor musun?"
"Bazıları değişebilir, bazıları hiç değişmez."
"Bazıları değişir, ardından başkaları gelir."
Laini Taylor
Sayfa 405 - Artemis Yayınları
Bir varmis bir yokmuş
Bir melek -le bir şeytan lades tutuşmuş
...... ve kemigin kırılmasıyla dünya ikiye bölünmüş.......
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin 2.kitabı Kan ve Yıldız Işığı.
İlk sayfaları okurken,olayları anlamaya çalıştım. İlk kitabıyla karşılaştırmadığım için hayal kırıklığıyla karşılaşmadım. Kitaba başlarken beklentim yoktu.
Sonlarına doğru yazar bir şekilde şaşırtmayı başarıyor.
Karou'nun karakterinden ödün vermemesi,duruşu,düşüncesi kendine hayran bıraktı. En yakın arkadaşı olan Zuzana'nın da hareketleri,Kimeralar dünyasına girdiğinde cesurca yaklaşımı da çok hoşuma gitti.Yazar iyi ki kitaba onu da dahil etmiş.
Serinin 3.kitabını çok merak ediyorum. Fantastik kitap okumasını sevenlerin bu seriyi okuması gerektiğini ve bayılacaklarını düşünüyorum :)
Kimeralarla meleklerin hikayesini anlatıyor.
Esas kızımız Karou'nun iki farklı hayatı var.Birisi insanların dünyasında; resim yeteneğine sahip,mavi saçlı,sürekli ortadan kaybolmasıyla gizemli bir hava yayan çok güzel bir kız. Diğer hayatında ise kimeralarla yaşıyor,Brimstone'un ayak işlerini yapıyor, diş topluyor ama neden topladığını bir türlü anlamıyor.

Akiva ise kimeraları avlamak için yetiştirilmiş bir melek. İlk başlarda soğuk ve duygusuz gibi görünse de onun gözünden baktığımızda olaylara, acı çektiğini görebiliyoruz.

Karou, Brimstone'un verdiği görevi yaparken Akiva ile karşılaşıyor ve artık hayatı eskisi gibi olmuyor.
Elimden bırakamadığım paldır küldür bitirdiğim bir kitaptı. Yoğun bir anlatıma sahip dili akıcıydı Her sayfasında gizem varlığını sürdürüyor. Olayları anladığımı düşünüp sayfayı çevirdiğimde suratıma tokat yemiş gibi oluyordum.

Akiva'dan çok Karou'ya aşık oldum diyebilirim. Son dönemde okuduğum en iyi genç yetişkindi.
Devam kitabı olarak gayet başarılıydı beni hayal kırıklığına uğratmadı.. kitap ilerledikçe yazarı daha da çok sevdim.. karakterler ve yaratılan dünyalar ırklar savaşlar küller penceler dişler kumlar camlar hepsi benimle şu anda:))) elinize geçerse okuyun pişman olmazsınız..
Uzun zamandir okumak istedgim ama uzak durdugum bir seriydi. Fena degil. Degisk bir olay orgusu var. Yani ne anlatsm kitapla ilgili bilemedm. Karou patronunun getir gotur islerini yapan, resim cizmede cok iyi biri. Patronu da bildgnz patronlardan deil. Ve getirp gotrdugu seylerde normal seyler deil. Tabi soylemiyorum okumanz lazim :)
Akiva ise, ben kızın yalancısıyım güzel ötedi bir melek böyle insann baktikca bakasi gelenlerden (tabi bu arkds erkek kahramanmz :D) Karou'yu takip edyr. Mavi sacli guzel insana cekildigini hissediyr. Ama bunun neden oldugunu bir turlu anlamiyor. Sonrasnda Akiva ile birlikte ogreniyoruz. Gercekten ilginc ama bi o kadr da guzel bi kitap bakalm devaminda neler olacak :)
Duman ve kemiğin kızı serisinin 2. Kitabıydı kan ve yıldız ışığı günleri. İlk kitabı oldukça sürükleyici ve heyecanlıydı. Bir sayfa daha diye diye bi bakıyorsunuz kitap bitiyordu. Ancak bu ikinci kitabın başları biraz sakin başladı çoğu kez acaba ertelesem mi diye düşündüğüm oldu. Dili oldukça rahat okunabilir bir yazar asla ağır değil akıcı temiz bir anlatımı var sadece seri kitapların bir kaderi bu beklenti yüksekliği. Kitaba dönecek olursak ilk sayfalar yavaş ilerlese de sonradan sonraya o ilk kitaptaki heyecanı yakalıyorsunuz. Fantastik kitap severlere önerebileceğim bir kitap serisi olma yolunda ilerliyor. Sıra geldi son kitaba. Umarım beklentim boşa çıkmaz.
Fantastik türünde melek kurgularına pek hakim değilim ve bu türe Duman ve Kemiğin Kızı ile başladığım için mutluyum.Bence kendi türü içinde yazılmış en kaliteli fantastik kitaplardan biridir.Genel olarak bir fantastik kitapta en dikkat ettiğim şey yazarın hayal gücüdür.Karakterlere yüklediği gerçek dışı özelliklere,kullandığı fantastik objelere çok dikkat ederim.Bu kitapta da obje olarak Melek ve farklı bir ırk(Melek-hayvan karışımı)kullanmıştı.Dediğim gibi meleklerle ilgili daha önce kitap okumadım.Sadece bir ara Asi Melekler'e başlamıştım ama dilini ağır ve sıkıcı bulduğum için tatil dönemlerine erteledim okumayı.Belki de ilk oldugundan bilmiyorum ama yazarın hayal gücü beni çok etkiledi.Ben de bu türe tekrar bir şans vermek istedim.Duman ve Kemiğin Kızı bir fantastik kitapta olması gereken tüm özellikleri karşılayan,çok kaliteli bir anlatım tarzına sahip okuduğum en akıcı kitaplardan biri oldu.Daha ilk bölümünden itibaren ana karaktere ısınmamla birlikte sayfalarda hızlı akıp gitti.Ortalara doğru kitabın asıl konusuna giriş yapılıp melek karakterimiz de kitaba girince işler iyice kızıştı ve kitap bir çırpıda bitti.Bir ara Karou ve Akiva (ana karakterler) arasındaki hızlı etkileşimler,hemen birbirlerine bağlanmaları falan çok gözüme batsa da yazar hemen duruma açıklık getirerek bu konuyu da halletti.Ayrıca yan karakterlerden Zuzana ve Mik ikilisi de Karou ve Akiva ile yarışırcasına çok tatlıydı.Kitap sonuyla bana iyi ki serinin devam kitaplarını almışım dedirtti.Çünkü öyle kilit bir nokta da bitti ki son sayfayı okur okumaz hemen ikinci kitaba başladım.Okuyup okuyabileceğiniz en kaliteli fantastik kitaplardan biridir kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.
Serinin ilk iki kitabı kadar sürükleyici bir kitaptı. Doğruyu söylemek gerekirse bazı yerlerinde bırakmamak için direndim. Hoşlanmadığım yerler oldu. Ama serinin diğer kitapları güzel olduğu için devam ettim ki iyi ki devam etmişim.

Sonunu sevmedim açıkçası. Daha doğrusu kitabı tamamen bitirmek beni hayal gücüme kaldı. Belki biraz daha uzatılabilirdi diye düşünüyorum. Yine de beğendim. Seriyi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü kitapların hepsi bir bütün olduğu zaman muhteşem bir dünya çıkıyor karşınıza ve kendinizi o dünyada kaybediyorsunuz. İyi okumalar :)
Steve Angello - Breaking Kind

Bu kadar beklettiğim için üzüldüğüm kitaplardan biri diyerek baslıyorum. Hakkında kötu yorum duymadığım için, önyargı olmadan başladım. Kitabın ellinci sayfalarındayken -o anki durumuma göre- büyük bir spoiler yedim. Ama zaten bir kitabın içinde ask olmadığında, hele de fantastik-Kurgu türündeki kitaplarda, hiç çekilmiyor. Ben çekemiyorum. Sabırla okudum. Yazılısı, kurgusu, olayların anlatılış sekli... Hepsi muhteşemdi bence. Her şeyi birden açıklamayıp, merakta bırakıp, sonra yavaş yavaş ortaya çıkaran bir kitaptı. Dünyası, karakterleri hepsi çok güzeldi. Ve devam kitaplarını okumayı isteyecek kadar sevdim. Sevmemin nedeni Karou ve Akiva'nın aşkının güzelliği. Normalde ilk görüşte birbirinden hoşlanan sonra da ışık hızında yakınlaşan çiftlerden nefret ederim. Bu kitapta hic oyle bir duygu hissetmedim. En sevdiğim karakter Zuzanna oldu. Komik kızdı, sevdim. Kitapta pek espri yoktu ama yine de kendini okutturdu. Ben hala okumaya varsa beklemesin derim. Kitabın başlarındaki sıkıcılığa kanıp kitabı bırakmayın. Kitabın dilinden bahsetmedim, gerçi bahsetmeye gerek yok. Dili bile güzel. Kitabın konusuna girmek istemiyorum, bence hakkında fazla bir şey okumadan başlamalısınız. Yoksa fark etmeden spoi yiyebilirsiniz. Yukarıda spoi yazmamak icin kendimi zor tuttum.
Oldum olası melek ve şeytan gibi fantastik karakterleri konu alan kitaplara hayranlık beslemişimdir. Bilindik fantastik karakterlerin (vampir, kurtadam, peri, cadı, melek, şeytan, canavar vb.) olduğu kitapları okuduktan sonra 'Artık yeni bir dünyayla karşılaşamam, şaşıramam' diye düşünüyordum ki bu seriyle karşılaştım. Tüm tabularımı yıkan bu kitap, bana yeni şeylerin varlığını ve hayal gücünün muazzam bir şey olduğunu gösterdi. Oldukça akıcıydı. Bıkmadan ve sabırsızlıkla okudum. Kitaptaki karakterlere ve yazarın konuyu işleyiş biçimine hayran kaldım. Ayrıca ikinci kitap hakkında yorumlara da baktım. Biraz tedirgin olduğumu söyleyebilirim. Çünkü ikinci kitap hakkında, fazla beklentinin oluşmaması gerektiğini söylüyorlar. Beklentimi yüksek tutmamaya çalışıyorum ama ikinci kitabı okumak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Bir an önce almalıyım. Ben bu seriyi acayip sevdim. Siz de okumalısınız. Alışılmışın dışında bir dünya sizi bekliyor. Ceplerinize dişler doldurmayı unutmayın! Giderken lazım olacak.
Serinin birinci kitabı gibi bunu da çok severek okudum. Zaten birinci kitabın sonu hemen diğer kitaba başlamanız için boolca teşvik ediyor.
Joram yüzünden Brimstone ve diğer kimeralar konusunda Karou'nun çektiği acıya fazlasıyla ortak oldum. Özellikle idam zamanı Brimstone'un konuşması çok etkileyiciydi. Akiva kadar etkilendim diyebilirim.
Joram kötü bir kakater evet fakat Thiago kadar sinirlerimle oynayan bir karakter daha yazılmamış olabilir. Zeki, kararlı, yakışıklı ama kini yüzünden tüm o Beyaz Kurt güzelliği bir hiç oluyor. Kitabın içine girip 'sen de bir Kimerasın bir Kimera gibi davran' diye bağırıp yakışıklı suratını ortasına bir tane yumruk çakmayı istediğim çok zaman oldu. Gerçi biraz ruhsuz aslında fazlasıyla ruhsuz.
Ilk kitaba göre Karou ve Akiva'dan çok Mik ve Zuzana çiftini bayılarak okuduğumu söylemem gerek.
Kitabı beğenerek okudum ama bazen buraları geç sıkıcı dediğim yerler olmadı değil tabi. Genele baktığımızda güzel bir kitaptı. Bir an önce 3. Kitabı okumalıyım :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Laini Taylor
Unvan:
Amerikalı Genç-Yetişkin Fantezi Yazarı
Doğum:
California, 1971
Taylor , California'nın Chico kentinde dünyaya geldi ve UC Berkeley'den İngilizce derecesi aldı . Halen Oregon, Portland'da kocası ve kızı ile yaşıyor. Her zaman bir yazar olmak istedi, ancak ilk romanını bitirmeden 35 yaşındaydı.

2004 yılında , kocası Jim Di Bartolo'nun resmini çizdiği Image Comics için bir grafik romanı yazdı .İlk romanı, Dreamdark: Blackbringer 2007 yılında yayınlanan, netice olan 2009 bir galibi oldu Cybil Ödülü . Ancak, en iyi Duman ve Kemikli genç yetişkin fantezi serisinin kızı olarak bilinir . Serinin ilk kitabı Amazon tarafından 2011 yılının En İyi Teen Kitabı seçildi ve Blood of Days ve Starlight'ın devamı olan 2012 de listede yer aldı. Joe Roth , Serideki ilk kitabın film projesi.

Yazar istatistikleri

  • 31 okur beğendi.
  • 519 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 206 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları