Laini Taylor

Laini Taylor

Yazar
8.2/10
306 Kişi
·
606
Okunma
·
35
Beğeni
·
2.214
Gösterim
Adı:
Laini Taylor
Unvan:
Amerikalı Genç-Yetişkin Fantezi Yazarı
Doğum:
California, 1971
Taylor , California'nın Chico kentinde dünyaya geldi ve UC Berkeley'den İngilizce derecesi aldı . Halen Oregon, Portland'da kocası ve kızı ile yaşıyor. Her zaman bir yazar olmak istedi, ancak ilk romanını bitirmeden 35 yaşındaydı.

2004 yılında , kocası Jim Di Bartolo'nun resmini çizdiği Image Comics için bir grafik romanı yazdı .İlk romanı, Dreamdark: Blackbringer 2007 yılında yayınlanan, netice olan 2009 bir galibi oldu Cybil Ödülü . Ancak, en iyi Duman ve Kemikli genç yetişkin fantezi serisinin kızı olarak bilinir . Serinin ilk kitabı Amazon tarafından 2011 yılının En İyi Teen Kitabı seçildi ve Blood of Days ve Starlight'ın devamı olan 2012 de listede yer aldı. Joe Roth , Serideki ilk kitabın film projesi.
Umut senin içinden gelir,
Dileklerse sadece sihirdir.
Dilekler sahtedir, umut gerçektir.
Umut kendi sihrini yaratır.
"Diğerlerinin de değişebileceğine inanmıyor musun?"
"Bazıları değişebilir, bazıları hiç değişmez."
"Bazıları değişir, ardından başkaları gelir."
Laini Taylor
Sayfa 405 - Artemis Yayınları
"Şiddet dolusun. Bugünlerde herkesi tartaklamak istiyorsun."
"Öyle, yemin ederim, her geçen gün nefret ettiğim insanların sayısı artıyor. Herkes sinirime dokunuyor. Bu yaşta böyleysem, yaşlandığımda nasıl biri olacağımı düşünmek bile istemiyorum."
Laini Taylor
Sayfa 72 - Artemis Yayınları
490 syf.
·5 günde·9/10
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin 2.kitabı Kan ve Yıldız Işığı.
İlk sayfaları okurken,olayları anlamaya çalıştım. İlk kitabıyla karşılaştırmadığım için hayal kırıklığıyla karşılaşmadım. Kitaba başlarken beklentim yoktu.
Sonlarına doğru yazar bir şekilde şaşırtmayı başarıyor.
Karou'nun karakterinden ödün vermemesi,duruşu,düşüncesi kendine hayran bıraktı. En yakın arkadaşı olan Zuzana'nın da hareketleri,Kimeralar dünyasına girdiğinde cesurca yaklaşımı da çok hoşuma gitti.Yazar iyi ki kitaba onu da dahil etmiş.
Serinin 3.kitabını çok merak ediyorum. Fantastik kitap okumasını sevenlerin bu seriyi okuması gerektiğini ve bayılacaklarını düşünüyorum :)
444 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kimeralarla meleklerin hikayesini anlatıyor.
Esas kızımız Karou'nun iki farklı hayatı var.Birisi insanların dünyasında; resim yeteneğine sahip,mavi saçlı,sürekli ortadan kaybolmasıyla gizemli bir hava yayan çok güzel bir kız. Diğer hayatında ise kimeralarla yaşıyor,Brimstone'un ayak işlerini yapıyor, diş topluyor ama neden topladığını bir türlü anlamıyor.

Akiva ise kimeraları avlamak için yetiştirilmiş bir melek. İlk başlarda soğuk ve duygusuz gibi görünse de onun gözünden baktığımızda olaylara, acı çektiğini görebiliyoruz.

Karou, Brimstone'un verdiği görevi yaparken Akiva ile karşılaşıyor ve artık hayatı eskisi gibi olmuyor.
Elimden bırakamadığım paldır küldür bitirdiğim bir kitaptı. Yoğun bir anlatıma sahip dili akıcıydı Her sayfasında gizem varlığını sürdürüyor. Olayları anladığımı düşünüp sayfayı çevirdiğimde suratıma tokat yemiş gibi oluyordum.

Akiva'dan çok Karou'ya aşık oldum diyebilirim. Son dönemde okuduğum en iyi genç yetişkindi.
652 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tanrı ve Canavarların Düşleri'ni de okuyarak çok sevdiğim duman ve kemiğin kızı serisini bitirmiş bulunuyorum. Bittiği için tabii ki de üzülüyorum.
Kitabın konusundan bahsetmeyeceğim çünkü serinin son kitabı ve spoiler vermeden nasıl anlatırım bilmiyorum. Gerçekten çok güzel ve farklı bir kitaptı. Kitabın son otuz sayfasını çok sevmemiş ve bazı yerlerde biraz sıkılmış olsam da çok güzel bir seri sonu okudum. Karakterler her zamanki gibi birbirinden güzeldi. Karou ve Akiva arasındaki ilişki çok farklı ve yürek ısıtan türdeydi. Liraz'a ve Ziri'ye bu kitapta gerçekten bayıldım, özellikle de güçlü dişi melek Liraz'a. Zuzana ve Mik tüm kaosa rağmen yine beni eğlendiren harika bir çiftti.

Bu serinin en farklı yanı sanırım çoğu sayfasında kalbimi acıtmasıydı. Daha önce bir kitapta kalbimin bu kadar acıdığına hiç rastlamamıştım.
Duman ve Kemiğin Kızı serisi gerçekten bizlere kimeraların ve meleklerin de içinde olduğu harika bir evren sunan, çok farklı bir seriydi, mutlaka tavsiye ederim. Keyifli okumalar:)

"Ne kadar bastırmaya çalışsa çalışsın, umut yüzeye çıkma konusunda kararlıydı."

Seri sıralaması:
1) Duman ve Kemiğin Kızı (#27452774)
2)Kan ve Yıldız Işığı Günleri (#27453424)
3)Tanrı ve Canavarların Düşleri
490 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Devam kitabı olarak gayet başarılıydı beni hayal kırıklığına uğratmadı.. kitap ilerledikçe yazarı daha da çok sevdim.. karakterler ve yaratılan dünyalar ırklar savaşlar küller penceler dişler kumlar camlar hepsi benimle şu anda:))) elinize geçerse okuyun pişman olmazsınız..
444 syf.
·8/10
Uzun zamandir okumak istedgim ama uzak durdugum bir seriydi. Fena degil. Degisk bir olay orgusu var. Yani ne anlatsm kitapla ilgili bilemedm. Karou patronunun getir gotur islerini yapan, resim cizmede cok iyi biri. Patronu da bildgnz patronlardan deil. Ve getirp gotrdugu seylerde normal seyler deil. Tabi soylemiyorum okumanz lazim :)
Akiva ise, ben kızın yalancısıyım güzel ötedi bir melek böyle insann baktikca bakasi gelenlerden (tabi bu arkds erkek kahramanmz :D) Karou'yu takip edyr. Mavi sacli guzel insana cekildigini hissediyr. Ama bunun neden oldugunu bir turlu anlamiyor. Sonrasnda Akiva ile birlikte ogreniyoruz. Gercekten ilginc ama bi o kadr da guzel bi kitap bakalm devaminda neler olacak :)
652 syf.
·3 günde
Serinin ilk iki kitabı kadar sürükleyici bir kitaptı. Doğruyu söylemek gerekirse bazı yerlerinde bırakmamak için direndim. Hoşlanmadığım yerler oldu. Ama serinin diğer kitapları güzel olduğu için devam ettim ki iyi ki devam etmişim.

Sonunu sevmedim açıkçası. Daha doğrusu kitabı tamamen bitirmek beni hayal gücüme kaldı. Belki biraz daha uzatılabilirdi diye düşünüyorum. Yine de beğendim. Seriyi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü kitapların hepsi bir bütün olduğu zaman muhteşem bir dünya çıkıyor karşınıza ve kendinizi o dünyada kaybediyorsunuz. İyi okumalar :)
490 syf.
·3 günde
Duman ve kemiğin kızı serisinin 2. Kitabıydı kan ve yıldız ışığı günleri. İlk kitabı oldukça sürükleyici ve heyecanlıydı. Bir sayfa daha diye diye bi bakıyorsunuz kitap bitiyordu. Ancak bu ikinci kitabın başları biraz sakin başladı çoğu kez acaba ertelesem mi diye düşündüğüm oldu. Dili oldukça rahat okunabilir bir yazar asla ağır değil akıcı temiz bir anlatımı var sadece seri kitapların bir kaderi bu beklenti yüksekliği. Kitaba dönecek olursak ilk sayfalar yavaş ilerlese de sonradan sonraya o ilk kitaptaki heyecanı yakalıyorsunuz. Fantastik kitap severlere önerebileceğim bir kitap serisi olma yolunda ilerliyor. Sıra geldi son kitaba. Umarım beklentim boşa çıkmaz.
444 syf.
·Beğendi·10/10
Fantastik türünde melek kurgularına pek hakim değilim ve bu türe Duman ve Kemiğin Kızı ile başladığım için mutluyum.Bence kendi türü içinde yazılmış en kaliteli fantastik kitaplardan biridir.Genel olarak bir fantastik kitapta en dikkat ettiğim şey yazarın hayal gücüdür.Karakterlere yüklediği gerçek dışı özelliklere,kullandığı fantastik objelere çok dikkat ederim.Bu kitapta da obje olarak Melek ve farklı bir ırk(Melek-hayvan karışımı)kullanmıştı.Dediğim gibi meleklerle ilgili daha önce kitap okumadım.Sadece bir ara Asi Melekler'e başlamıştım ama dilini ağır ve sıkıcı bulduğum için tatil dönemlerine erteledim okumayı.Belki de ilk oldugundan bilmiyorum ama yazarın hayal gücü beni çok etkiledi.Ben de bu türe tekrar bir şans vermek istedim.Duman ve Kemiğin Kızı bir fantastik kitapta olması gereken tüm özellikleri karşılayan,çok kaliteli bir anlatım tarzına sahip okuduğum en akıcı kitaplardan biri oldu.Daha ilk bölümünden itibaren ana karaktere ısınmamla birlikte sayfalarda hızlı akıp gitti.Ortalara doğru kitabın asıl konusuna giriş yapılıp melek karakterimiz de kitaba girince işler iyice kızıştı ve kitap bir çırpıda bitti.Bir ara Karou ve Akiva (ana karakterler) arasındaki hızlı etkileşimler,hemen birbirlerine bağlanmaları falan çok gözüme batsa da yazar hemen duruma açıklık getirerek bu konuyu da halletti.Ayrıca yan karakterlerden Zuzana ve Mik ikilisi de Karou ve Akiva ile yarışırcasına çok tatlıydı.Kitap sonuyla bana iyi ki serinin devam kitaplarını almışım dedirtti.Çünkü öyle kilit bir nokta da bitti ki son sayfayı okur okumaz hemen ikinci kitaba başladım.Okuyup okuyabileceğiniz en kaliteli fantastik kitaplardan biridir kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.
490 syf.
·1 günde·8/10
Kan ve Yıldız Işığı Günleri, Duman ve Kemiğin Kızı serisinin ikinci kitabı. İlk kitabı başarılı bulup seriye devam etmek istemiştim ama okurken duygularımın bu kadar hızlı değişmesine ben de şaşırdım.

Kitabın ilk yarısı bana çok sıkıcı geldi çünkü benim açımdan pek kayda değer bir olay olmuyordu. Ama yarısından sonra o kadar etkileyici olaylar yaşandı ki bitmesin istedim. Akiva ve karou arasındaki uçurum, çaresizlikleri (özellikle Akiva'nın çaresizliği)...
Akiva benim zaten sevdiğim bir karakterdi ve bu kitapla beraber ona olan sevgim ikiye katlandı. Karou'yu severdim ama bu kitapta ona olan sevgim biraz düştü çünkü her olaya sadece kendi gözünden bakıyor, biraz da Akiva'yı anlamaya çalışsa olacak gibi ama anlamaya çalışmıyor.
Çok etkileyici bir devam kitabıydı bence, üçüncü kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.
490 syf.
·2 günde
Serinin birinci kitabı gibi bunu da çok severek okudum. Zaten birinci kitabın sonu hemen diğer kitaba başlamanız için boolca teşvik ediyor.
Joram yüzünden Brimstone ve diğer kimeralar konusunda Karou'nun çektiği acıya fazlasıyla ortak oldum. Özellikle idam zamanı Brimstone'un konuşması çok etkileyiciydi. Akiva kadar etkilendim diyebilirim.
Joram kötü bir kakater evet fakat Thiago kadar sinirlerimle oynayan bir karakter daha yazılmamış olabilir. Zeki, kararlı, yakışıklı ama kini yüzünden tüm o Beyaz Kurt güzelliği bir hiç oluyor. Kitabın içine girip 'sen de bir Kimerasın bir Kimera gibi davran' diye bağırıp yakışıklı suratını ortasına bir tane yumruk çakmayı istediğim çok zaman oldu. Gerçi biraz ruhsuz aslında fazlasıyla ruhsuz.
Ilk kitaba göre Karou ve Akiva'dan çok Mik ve Zuzana çiftini bayılarak okuduğumu söylemem gerek.
Kitabı beğenerek okudum ama bazen buraları geç sıkıcı dediğim yerler olmadı değil tabi. Genele baktığımızda güzel bir kitaptı. Bir an önce 3. Kitabı okumalıyım :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Laini Taylor
Unvan:
Amerikalı Genç-Yetişkin Fantezi Yazarı
Doğum:
California, 1971
Taylor , California'nın Chico kentinde dünyaya geldi ve UC Berkeley'den İngilizce derecesi aldı . Halen Oregon, Portland'da kocası ve kızı ile yaşıyor. Her zaman bir yazar olmak istedi, ancak ilk romanını bitirmeden 35 yaşındaydı.

2004 yılında , kocası Jim Di Bartolo'nun resmini çizdiği Image Comics için bir grafik romanı yazdı .İlk romanı, Dreamdark: Blackbringer 2007 yılında yayınlanan, netice olan 2009 bir galibi oldu Cybil Ödülü . Ancak, en iyi Duman ve Kemikli genç yetişkin fantezi serisinin kızı olarak bilinir . Serinin ilk kitabı Amazon tarafından 2011 yılının En İyi Teen Kitabı seçildi ve Blood of Days ve Starlight'ın devamı olan 2012 de listede yer aldı. Joe Roth , Serideki ilk kitabın film projesi.

Yazar istatistikleri

  • 35 okur beğendi.
  • 606 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 243 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları