M. R. Arunova

M. R. Arunova

Yazar
7.0/10
8 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
551
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
228 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Bu Tolstoy bizim bildiğimiz Tolstoy değil. Belki bir akrabalıkları vardır fakat bilemiyorum. (Hiç araştırmak istemedim.)
Kitap, İstanbul'daki Rus Büyükelçisi Pyotr Andreyeviç Tolstoy ve Osmanlı İmparatorluğu'nun 18. Yüzyıla dair hatıralarından oluşuyor. Osmanlı iç siyasetine, içeriden, yabancı bir bakış diyebiliriz.
228 syf.
·2/10
Her fırsatta Osmanlının ne kadar barbar olduğundan bahsediyor. Neredeyse her fırsatta rüşvetçiliğin yoğunluğundan, Dönem yöneticilerinin beceriksizliklerini söyleyip duruyor. Tarihi bir kaynak denmiş ama hiç olumlu birşey göremedim :( :(
228 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Bu kitapta benim en güzel bulduğum husus Tolstoyun rus istanbul sefiri olmasının yanı sıra büyük bir gözlemci olduğunu gördüm bunun nedeni ise şudur o tarihteki osmanlının dünya gözündeki prestiji ve konumunu çok güzel anlatmış
228 syf.
·Beğendi·8/10
1702-1714 yılları arasında İstanbul'da Rus elçiliği yapan Pyotr Andreyevic Tolstoy bizim bildiğimiz yazar olan Tolstoy'un büyük dedesidir.Tolstoy elçiliği döneminde Rusya'ya bol bol ayrıntılı raporlar göndermistir. Bu raporlar 16 konu uzerine soru basligi halinde toplanmistir. Askeri,siyasi,toplumsal,ekonomik durumlarla ilgili 1700 leri basindaki Osmanli hakkinda ayrintili bilgi ve gozlem icermektedir. Ayrica Tolstoy Osmanlida nelerin yanlis yapildigi ile ilgilide degerlendirmelerde bulunmustur.

Yazarın biyografisi

Adı:
M. R. Arunova
Unvan:
Yazar.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.