Mikita Brottman

Mikita Brottman

Yazar
7.0/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
489
Gösterim
Adı:
Mikita Brottman
Unvan:
İngiliz bilim adamı, psikanalist , yazar ve kültür eleştirmeni
Doğum:
İngiltere, 30 Ekim 1966
"Bu kitabın adı olan 'The Solitary Vice - Yalnız Başına Yapılan Ahlaksızlık' deyimi, Viktorya döneminin belki de en iyi bilinen örtmecesiydi ve mastürbasyonu ifade etmek için kullanılırdı."
252 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitap bir İngilizce öğretmeninin çocukluğundan başlayarak bugüne kadar gelen okuma serüvenini konu alıyor. Yaygın düşüncenin aksine, yazar, okumanın her zaman faydalı bir eylem olmadığından bahsediyor. Özellikle kurgu (roman, hikâye vb.) kitapların kişiyi gerçek dünyadan kopardığı ve asosyal bireylere dönüştürebildiğini kendi deneyimleriyle aktarıyor. Yazarımız korku ve cinayet hikâyelerine bayılıyor. Bu hikâyeler ne kadar gerçekse o kadar haz duyuyor. Yazarın üniversitesinde verdiğini söylediği derslerin isimleri de ilginç: "İntiharı Anlamak" ve "Kıyamet Kültürü". Kitap içinde oldukça fazla kitap ismi geçiyor. Bu kitapların bazıları Türkçe'ye de çevrilmiş. Özellikle "klasik" olarak nitelenen kitapların klasik oluşlarının edebi değil, tarihi sebeplere dayandığı iddiası ilginçti. Sürüklemeyen bir kitabın derhal bırakılması gerektiğini savunan yazar, hiçbir kitabın "kesinlikle okunmalı" kategorisine girmediğini de söylüyor. Kitap okuma eylemi hayatınızın bir parçasıysa bu eylem sırasında hissetmiş olabileceğiniz pek çok duyguya bu kitapta yer verilmiş. Başları oldukça dikkat çekici olan kitap ilerledikçe aynı tadı vermiyor. Yine de çocukluğundan beri kitap okuyan bir akademisyenin kitaplara dair fikirlerini okumak önemliydi. Ne de olsa etrafımızda değerli kitaplar hakkında konuşabileceğimiz kaç kişi olabilir ki? 1000kitap.com üyeleri dışında tabi :)
252 syf.
·366 günde·6/10
Edebi eserler üzerinden yapılan değerlendirmelerin genel okuyucu kitlesine özgülenmesinin mümkün olmadığına inanmakla birlikte, yazarın rahatsız edici bir yolculuğa çıkardığını kabul etmeliyim. Bunu olumsuz anlamda değil, aksine olması gerekene yönlendirme anlamında söylüyorum. Çünkü yazarın da bahsettiği gibi "Okumak kendi içinde her zaman iyi bir şey değil". Okuma yolculuğuna ve bu eylemin altında yatan psikolojik nedenlere ilişkin güzel bir inceleme kitabı okumak istiyorsanız, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Çeviri kısmında bazı yorucu detaylara takılmazsanız da gayet akıcı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mikita Brottman
Unvan:
İngiliz bilim adamı, psikanalist , yazar ve kültür eleştirmeni
Doğum:
İngiltere, 30 Ekim 1966

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.