Münir Arıkan

Münir Arıkan

Yazar
8.5/10
22 Kişi
·
91
Okunma
·
14
Beğeni
·
3.739
Gösterim
Adı:
Münir Arıkan
Unvan:
Türk yazar, gazeteci, düşünce koçu, konuşmacı
Doğum:
Gaziantep, 3 Mart 1967
3 Mart 1967 Cuma günü Gaziantep’te dünyaya geldi. Çocukluğunda Gaziantep kebapları, baklavaları ve fıstıkları ile kendini güçlendirmeye çalıştı. Hayat fıstık gibi geçip giderken, sırf yaşı tutuyor diye (öğretmenini gözü tutmamasına rağmen) ilkokula verildi. İlkokul 1. sınıfta iken canını, sevgili annesi Şükran’ını kaybetti. Ama hayatın cansız da devam edebileceğini ve hayatın ilerleyen aşamalarında kendisine yeni yeni canlar verileceğini gördü. 8 yaşında iken kaybettiği Canını; Sevgili Annesi Şükran’ını hep minnetle yad etii, O’na layık bir evlat olma çabasıyla yaşadı. “Bir can gider, bin can verilir, güzellikle sabredenlere ve gidenlerin ardından iyilikler yapanlara” ilkesi uyarınca Cansız yaşamanın da en az 7 canlı olmak kadar canlı, capcanlı bir yaşam olduğunu fark etti.

Gaziantep’te doğup büyüyen Arıkan, ilk – orta ve lise eğitimini Osmaniye’de tamamladı. Lise sonrası O.D.T.Ü. Kamu Yönetimi Bölümünü kazandığında takvimler 1984’ü göstermekteydi. O.D.T.Ü. – Kamu Yönetimi ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde yüksek öğrenimini tamamlayan Arıkan, birçok akademik çalışmada bulunmasının yanı sıra öykü, makale, şiir, bilgi yarışması ve münazara yarışmalarında birincilikler aldı, O.D.T.Ü. Şeref Öğrenciliği ile taltif edildi. Ve o şu ana kadar ki 22 yıllık kariyer hayatında 19 değişik iş yaparak, bir anlamda gönlünü arayan adam rolünü üstelendi.

Münir Arıkan Dünya’nın İlk Düşünce Koçu’dur.
Seminer vermenin ruhun yaşam enerjisi olduğunu keşfeden Arıkan, 31 Mayıs 2000 tarihinde çalıştığı şirketten; “Ben düşünen, konuşan ve yazan bir Münir Arıkan olacağım” diyerek istifa etti. Ve bu tarihi ikinci ve gerçek doğum günü saydı. İçindeki özü keşfettiği bu günü, hayatının dönüm noktası olarak kabul etti.

Yaptığı hiçbir iş (hepsinde de büyük başarılar elde etmesine rağmen) seminer vermek, sıra dışı projeler geliştirmek ve kitap yazmak kadar gönlünü tatmin etmedi. Özünün mahzunluğu gidermedi. 22 yıllık kariyerinde hep büyük başarılara imza atmasına rağmen, gönlündeki boşluk bir türlü dolmadı.

Ve o gün, “insan sevdiği işi yapacakmış meğer” sözünün derin anlamını keşfettiğinde, başarının sadece tek bir işe odaklanmakla kazanılacağını keşfetti. Dünya’nın en büyük ‘Fotogrametrik Harita Şirketindeki Başkan Yardımcılığı’ görevinden o gün istifa edip, kendini gerçekleştirme yolculuğuna başladı.

Bu yolculuğunda; Tony Buzan, Edward De Bono, Antony Robbins, Stephan R. Covey, Dr. Richard Bandler, Michael Breen, Paul Mc Kenna, Claus Moller, Emile Ratelband, Peter Drucker, Philip Kotler, Tom Peters ve Don Peppers gibi Kişisel Gelişim Guru’larından eğitim alma ve birçok kişisel ve kurumsal gelişim workshoplarına katılma şansı yakaladı.

Bütün NLP eğitimlerini, NLP’nin kurucusu Dr. Richard Bandler’dan bizzat alan Arıkan, uluslar arası lisanslı NLP Trainer olarak, The Society of NLP’nin Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Dünya’nın önce gelen Koçluk Akademilerinin asil üyesi olarak, özellikle ‘family ve executive coaching’ (aile Koçluğu ve Yönetici Koçluğu) konularında eğitimler aldı.

Nitelikli İnsan (9. baskı) ve Düşünceye Yenibir Bakış (2. baskı), NLP Beynini Yönetme Sanatı (1. baskı) adlı 3 eser yazdı.

İçindeki özü gerçekleştirmek adına, gönlündeki ve özündeki kişisel gelişim ışığının artmasına çalıştı. Gerçek potansiyelinin açığa çıkması için seminerden seminere, kitaptan kitaba, uzmandan uzmana giden, heyecan dolu bu yolculuğun ardından kendine geldi.

Kendine geldiğinde, aslında özünün bir Düşünce Üretim Merkezi olduğunu, ürettiği sıra dışı düşünceleri kurumlarla paylaşmasıyla özündeki mutluluğun artmakta olduğunu keşfetti. Ve kendini sıra dışı projeler üretmeye ve fikirlerini tüm Dünya’ya anlatmaya adadı.

6 yıllık 2. kariyerinde, sayısız seminer, konferans ve panellere Türkiye’yi ve Dünya’yı karış karış dolaşarak, gönlünü arayan gönül dostlarına, içindeki özü bulmalarında yardımcı oldu.

350’yi aşkın sıra dışı projesini, belediyelere, bakanlıklara, kamu ve özel sektördeki bir çok kuruma, sivil toplum örgütlerine aktardı.

2004 yılında Ekolife Dergisi tarafından Yılın Konuşmacısı seçildi.
Aynı yıl NLP’yi bulan Dr. Richard Bandler tarafından 2004 yılının en iyi NLP eğitmeni seçildi.

2006 yılında yapılan Peryön Ege 4. İnsan Yönetimi Zirvesi’nin Ana Oturum Konuşmacısı oldu.

Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim Dergisi olan Kişisel Gelişim Dergisi’ni çıkartan kurucu ekipte yer aldı. Ve Dergi’nin 3 yıla yakın Genel Yayın Yönetmeliği görevini sürdürdü. Bu işiyle eş zamanlı olarak; Kişisel Gelişim Derneği Kurucusu ve ilk başkanlarından birisi oldu.

Hürriyet İK Stratejik Ortağı http://www.yenibiris.com‘da 3 yılı aşkın kişisel gelişim stratejileri üzerine yazılar yazmakta olan Arıkan, haftalık ve aylık olarak 2 önemli ‘gelişim bülteni’nin yazarları arasında yer almaktadır.

Halen ülkemizin bir çok güzide kurumuna Düşünce Koçluğu yapan Arıkan, kamu ve özel kurumlar için sıradışı projeler ve fikirler üretmekte ve onlara prestij projeler gerçekleştirmeleri konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Münir Arıkan ülkemizin ilk Aile Koçu’dur.
‘Mutluluk ailede başlar, başarı aile ile mümkündür’ felsefesine yürekten inandığı için, ailelere danışmanlık yapmaktadır.

8 yaşında iken canını; Annesi Şükran’ını kaybetmesine üzülmek yerine, onun için yapabileceği iyiliklerle, güzelliklerle dünyayı değiştirmeye azmetmiş bu garip yolcu, Her şeye rağmen hala “sürdürülebilir insanlığın” var olması için; “Eşimin göreceği en iyi koca, çocuklarımın göreceği en iyi baba, ailemin göreceği en iyi akraba, dostlarımın göreceği en iyi arkadaş, ülkemin göreceği en iyi yurttaş, dünyanın göreceği en iyi vatandaş olmalıyım.” misyonu ile yaşamaktadır. Ve bunu O değilse, Sen değilsen, Biz değilsek; kim yapacak?

Bireylerin ve onlardan meydana gelen ailelerin kendilerini bulmalarında, kendileri olmalarında ve kendileri olarak kalmalarında; düşüncenin stratejik gücünü onlara aktarmaktadır.

“Düşünce düşünce değil, düşmeden düşünce” şeklinde sistematize ettiği 5D Düşünce Felsefesinin kurucusu olarak, düşüncenin illa bir derde düşmeden, sınıfta kalmadan, evlilikler çıkmaza girmeden çalıştırılması gereken bir koruyucu sistem olduğuna inanmaktadır.

1974 – 1994 yılları arasında kendisine 21 yıl analık yapan, yetişmesinde büyük bir rol oynayan, üvey demeye dilinin varmadığı 1994 yılında kaybettiği Sevgili Annesi Aysel’i şükranla yad eder.

Düşünce Koçu olmasında, sevgili babası Mehmet Şükrü Arıkan’ın çocukluktan bugüne yönlendirici ve cesaret verici destekleri için ona minnettardır.

Almanca, Arapça ve ileri seviyede İngilizce bilen Arıkan, hayatının en zor günlerinde yüreğini ortaya koyarak kendisine destek olan Çerkez Kızı Sema Hatun ile evlidir ve Dilara Büşra, Muhammed İkbal ve Rabia Hümeyra adlı 3 minik pırlantasına gözleri kamaşarak bakmaktadır. Kendisine verilen bütün nimetlere sonsuz şükürler ederek…

Okursa yücelir, öğrenirse düşünür, bilirse mutlu olur, severse (sevdiğinin uğrunda canını vermeye razı olarak) ölür, gülerse (gülemeyen milyarları hatırlayıp, kendisine bu sevinçleri bahşeden Yaradanına şükrederek sevinç gözyaşları içinde) ağlar, paylaşırsa (hayatın verdiklerinle yepyeni hayatlar başlatma sanatı olduğunu anlayarak) yaşar. Zaten hayat başka türlü nasıl anlam kazanabilir?
''Öğrenme durunca, yaşamak mola verir. Paylaşma durunca, sevmek mola verir. Fedakarlık durunca, insanlık mola verir.''
Hiç bir baba, çocuklarına onların annesini sevmekten daha güzel bir iyilikte bulunamaz. O sevgi çocukların içine işleyecek ve yaşadıkları ortamdan güven duyacaklardır.
"İki şeyi unut; başkalarına yaptığın iyiliklerle, sana yapılan kötülükleri.İki şeyi tut; sana yapılan iyiliklerle başkalarına yaptığın kötülükleri.
"Olgun insan güzel söz söylemesini bilen insan değil, söylediğini yapan ve yapabildiğini söyleyen insandır." diyor Konfüçyüs.
349 syf.
·1 günde
Kendisi kişisel gelişim uzmanı ve aynı zamanda düşünce koçluğu da yapan başarılı bir eğitmendir. Kitabında gelişimini tamamlayıp nitelikli bir birey olma yolunda ilerleyen kişilere aşama aşama yapılacak önerilerde bulunuyor. Araştırıp aynı zamanda NLP ( Yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika'da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.-alıntı) uzmanlığı da yaptığını öğrendim.
358 syf.
Bu son iki haftadır cok yoğun çalışma temposu içinde oldugumdan kitabı geç de olsa bitirdim şükür. Aile zekası kitabı bir nevi aile içerisinde kaliteli nasıl yaşanırla ilgili ipuçları vermektedir. Ailesiyle sıkıntı yaşayanlar bu kitabı okumalı ama tek başına yeterli bir kitap değil. Bir aile egitimcisi olarak kitabı beğendim. Ama yeterli mi hayır sadece başlangıcı bu kitapla yapabilirsiniz. iyi okumalar...
168 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle böyle bir kitabı yazdığı için yazara teşekkür ederim.
Çünkü bu kitap belirli ve etkileyici deneyimlerden oluşmuş, akıcı,anlaşılır ve zevkle okunur bir eser.Klasik kişisel gelişim kitaplarından farklı bir anlatımı var .Okuyunca anlayacaksınız ne demek istediğimi.
349 syf.
·Puan vermedi
Hayatım boyunca okuduğum en sağlam kişisel destek kitabı olduğunu söyliyebilirim 26 temel yetkinlik başlığı altında belirli kurallara uyulursa bellirlenen hedeflerin pek ulaşılması zor olmadığını çok güzel bir şekilde kaleme almış nasihate aç ve başarmaya hevesli arkadaşların bir solukta okuyabileceği bir eser
349 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Planlama, beyin haritası çıkarma, guzel yazı becerisi kazanma, ozguven ve kişisel iliskileri geliştirme , spor ve müzikle iyileşme hatta ve hatta çocuk yetiştirme usullerine ilişkin birkaç ipucunu da barındıran, kararlar aldıran, katan ve iyileştiren bir kişisel gelişim kitabı. Tavsiye edilesi.
349 syf.
·Beğendi·9/10
ilk yayinlandigi yillarda alip okumuştum. kişisel gelişim konusunda ilgimi çekmişti. Hayatima katkida bulunan nadir kitaplardan biri oldugunu düşunüyorum. (2003 senesi olan)
376 syf.
·8/10
Kitabı elinize ilk aldığınızda ,adından dolayı bir okusam mı okumasam mı diyorsunuz .. Sonra önyargınız kırılınca kitaba ısındığınız vakit güzel ve ciddiye almadığınız belkide aman ne olucak dediğiniz bi sürü kavram ve olayları kılcallığa kadar düşünebilmenizi sağlıyor teşekkür ederim Münir bey

Yazarın biyografisi

Adı:
Münir Arıkan
Unvan:
Türk yazar, gazeteci, düşünce koçu, konuşmacı
Doğum:
Gaziantep, 3 Mart 1967
3 Mart 1967 Cuma günü Gaziantep’te dünyaya geldi. Çocukluğunda Gaziantep kebapları, baklavaları ve fıstıkları ile kendini güçlendirmeye çalıştı. Hayat fıstık gibi geçip giderken, sırf yaşı tutuyor diye (öğretmenini gözü tutmamasına rağmen) ilkokula verildi. İlkokul 1. sınıfta iken canını, sevgili annesi Şükran’ını kaybetti. Ama hayatın cansız da devam edebileceğini ve hayatın ilerleyen aşamalarında kendisine yeni yeni canlar verileceğini gördü. 8 yaşında iken kaybettiği Canını; Sevgili Annesi Şükran’ını hep minnetle yad etii, O’na layık bir evlat olma çabasıyla yaşadı. “Bir can gider, bin can verilir, güzellikle sabredenlere ve gidenlerin ardından iyilikler yapanlara” ilkesi uyarınca Cansız yaşamanın da en az 7 canlı olmak kadar canlı, capcanlı bir yaşam olduğunu fark etti.

Gaziantep’te doğup büyüyen Arıkan, ilk – orta ve lise eğitimini Osmaniye’de tamamladı. Lise sonrası O.D.T.Ü. Kamu Yönetimi Bölümünü kazandığında takvimler 1984’ü göstermekteydi. O.D.T.Ü. – Kamu Yönetimi ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde yüksek öğrenimini tamamlayan Arıkan, birçok akademik çalışmada bulunmasının yanı sıra öykü, makale, şiir, bilgi yarışması ve münazara yarışmalarında birincilikler aldı, O.D.T.Ü. Şeref Öğrenciliği ile taltif edildi. Ve o şu ana kadar ki 22 yıllık kariyer hayatında 19 değişik iş yaparak, bir anlamda gönlünü arayan adam rolünü üstelendi.

Münir Arıkan Dünya’nın İlk Düşünce Koçu’dur.
Seminer vermenin ruhun yaşam enerjisi olduğunu keşfeden Arıkan, 31 Mayıs 2000 tarihinde çalıştığı şirketten; “Ben düşünen, konuşan ve yazan bir Münir Arıkan olacağım” diyerek istifa etti. Ve bu tarihi ikinci ve gerçek doğum günü saydı. İçindeki özü keşfettiği bu günü, hayatının dönüm noktası olarak kabul etti.

Yaptığı hiçbir iş (hepsinde de büyük başarılar elde etmesine rağmen) seminer vermek, sıra dışı projeler geliştirmek ve kitap yazmak kadar gönlünü tatmin etmedi. Özünün mahzunluğu gidermedi. 22 yıllık kariyerinde hep büyük başarılara imza atmasına rağmen, gönlündeki boşluk bir türlü dolmadı.

Ve o gün, “insan sevdiği işi yapacakmış meğer” sözünün derin anlamını keşfettiğinde, başarının sadece tek bir işe odaklanmakla kazanılacağını keşfetti. Dünya’nın en büyük ‘Fotogrametrik Harita Şirketindeki Başkan Yardımcılığı’ görevinden o gün istifa edip, kendini gerçekleştirme yolculuğuna başladı.

Bu yolculuğunda; Tony Buzan, Edward De Bono, Antony Robbins, Stephan R. Covey, Dr. Richard Bandler, Michael Breen, Paul Mc Kenna, Claus Moller, Emile Ratelband, Peter Drucker, Philip Kotler, Tom Peters ve Don Peppers gibi Kişisel Gelişim Guru’larından eğitim alma ve birçok kişisel ve kurumsal gelişim workshoplarına katılma şansı yakaladı.

Bütün NLP eğitimlerini, NLP’nin kurucusu Dr. Richard Bandler’dan bizzat alan Arıkan, uluslar arası lisanslı NLP Trainer olarak, The Society of NLP’nin Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Dünya’nın önce gelen Koçluk Akademilerinin asil üyesi olarak, özellikle ‘family ve executive coaching’ (aile Koçluğu ve Yönetici Koçluğu) konularında eğitimler aldı.

Nitelikli İnsan (9. baskı) ve Düşünceye Yenibir Bakış (2. baskı), NLP Beynini Yönetme Sanatı (1. baskı) adlı 3 eser yazdı.

İçindeki özü gerçekleştirmek adına, gönlündeki ve özündeki kişisel gelişim ışığının artmasına çalıştı. Gerçek potansiyelinin açığa çıkması için seminerden seminere, kitaptan kitaba, uzmandan uzmana giden, heyecan dolu bu yolculuğun ardından kendine geldi.

Kendine geldiğinde, aslında özünün bir Düşünce Üretim Merkezi olduğunu, ürettiği sıra dışı düşünceleri kurumlarla paylaşmasıyla özündeki mutluluğun artmakta olduğunu keşfetti. Ve kendini sıra dışı projeler üretmeye ve fikirlerini tüm Dünya’ya anlatmaya adadı.

6 yıllık 2. kariyerinde, sayısız seminer, konferans ve panellere Türkiye’yi ve Dünya’yı karış karış dolaşarak, gönlünü arayan gönül dostlarına, içindeki özü bulmalarında yardımcı oldu.

350’yi aşkın sıra dışı projesini, belediyelere, bakanlıklara, kamu ve özel sektördeki bir çok kuruma, sivil toplum örgütlerine aktardı.

2004 yılında Ekolife Dergisi tarafından Yılın Konuşmacısı seçildi.
Aynı yıl NLP’yi bulan Dr. Richard Bandler tarafından 2004 yılının en iyi NLP eğitmeni seçildi.

2006 yılında yapılan Peryön Ege 4. İnsan Yönetimi Zirvesi’nin Ana Oturum Konuşmacısı oldu.

Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim Dergisi olan Kişisel Gelişim Dergisi’ni çıkartan kurucu ekipte yer aldı. Ve Dergi’nin 3 yıla yakın Genel Yayın Yönetmeliği görevini sürdürdü. Bu işiyle eş zamanlı olarak; Kişisel Gelişim Derneği Kurucusu ve ilk başkanlarından birisi oldu.

Hürriyet İK Stratejik Ortağı http://www.yenibiris.com‘da 3 yılı aşkın kişisel gelişim stratejileri üzerine yazılar yazmakta olan Arıkan, haftalık ve aylık olarak 2 önemli ‘gelişim bülteni’nin yazarları arasında yer almaktadır.

Halen ülkemizin bir çok güzide kurumuna Düşünce Koçluğu yapan Arıkan, kamu ve özel kurumlar için sıradışı projeler ve fikirler üretmekte ve onlara prestij projeler gerçekleştirmeleri konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Münir Arıkan ülkemizin ilk Aile Koçu’dur.
‘Mutluluk ailede başlar, başarı aile ile mümkündür’ felsefesine yürekten inandığı için, ailelere danışmanlık yapmaktadır.

8 yaşında iken canını; Annesi Şükran’ını kaybetmesine üzülmek yerine, onun için yapabileceği iyiliklerle, güzelliklerle dünyayı değiştirmeye azmetmiş bu garip yolcu, Her şeye rağmen hala “sürdürülebilir insanlığın” var olması için; “Eşimin göreceği en iyi koca, çocuklarımın göreceği en iyi baba, ailemin göreceği en iyi akraba, dostlarımın göreceği en iyi arkadaş, ülkemin göreceği en iyi yurttaş, dünyanın göreceği en iyi vatandaş olmalıyım.” misyonu ile yaşamaktadır. Ve bunu O değilse, Sen değilsen, Biz değilsek; kim yapacak?

Bireylerin ve onlardan meydana gelen ailelerin kendilerini bulmalarında, kendileri olmalarında ve kendileri olarak kalmalarında; düşüncenin stratejik gücünü onlara aktarmaktadır.

“Düşünce düşünce değil, düşmeden düşünce” şeklinde sistematize ettiği 5D Düşünce Felsefesinin kurucusu olarak, düşüncenin illa bir derde düşmeden, sınıfta kalmadan, evlilikler çıkmaza girmeden çalıştırılması gereken bir koruyucu sistem olduğuna inanmaktadır.

1974 – 1994 yılları arasında kendisine 21 yıl analık yapan, yetişmesinde büyük bir rol oynayan, üvey demeye dilinin varmadığı 1994 yılında kaybettiği Sevgili Annesi Aysel’i şükranla yad eder.

Düşünce Koçu olmasında, sevgili babası Mehmet Şükrü Arıkan’ın çocukluktan bugüne yönlendirici ve cesaret verici destekleri için ona minnettardır.

Almanca, Arapça ve ileri seviyede İngilizce bilen Arıkan, hayatının en zor günlerinde yüreğini ortaya koyarak kendisine destek olan Çerkez Kızı Sema Hatun ile evlidir ve Dilara Büşra, Muhammed İkbal ve Rabia Hümeyra adlı 3 minik pırlantasına gözleri kamaşarak bakmaktadır. Kendisine verilen bütün nimetlere sonsuz şükürler ederek…

Okursa yücelir, öğrenirse düşünür, bilirse mutlu olur, severse (sevdiğinin uğrunda canını vermeye razı olarak) ölür, gülerse (gülemeyen milyarları hatırlayıp, kendisine bu sevinçleri bahşeden Yaradanına şükrederek sevinç gözyaşları içinde) ağlar, paylaşırsa (hayatın verdiklerinle yepyeni hayatlar başlatma sanatı olduğunu anlayarak) yaşar. Zaten hayat başka türlü nasıl anlam kazanabilir?

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 85 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.