Paulo Freire

Paulo Freire

Yazar
8.2/10
37 Kişi
·
141
Okunma
·
18
Beğeni
·
1.486
Gösterim
Adı:
Paulo Freire
Unvan:
Brezilyalı Eğitimci,filozof Yazar
Doğum:
Recife, Pernambuco, Brezilya, 19 Eylül 1921
Ölüm:
São Paulo,brezilya, 2 Mayıs 1997
Orta halli bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nı yoksulluk ve açlıkla geçirmiş olması onu yoksullara olan ilgisini ve tedirginliğini şekillendirmiş ve kendine ait dünya görüşünü yaratmasına yardımcı olmuştur.

1986'da karısı Elza öldü ve Freire, radikal eğitim çalışmalarını sürdüren Maria Araújo Freire ile evlendi.

1991'de Paulo Freire Enstitüsü São Paulo'da popüler eğitim kuramlarını geliştirmek ve ayrıntılı bir şekilde ele almak için kurulmuştur. Enstitü, Freire arşivlerini elinde bulundurmaktadır.

2 Mayıs 1997'de kalbine yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.
''Dünya,aç oldukları için uyuyamayanlarla,
Açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında bölünmüş durumdadır.''
"Öğrenciler kendilerine yüklenen yığma malzemeyi istiflemekle ne kadar meşgul olurlarsa, dünyaya bu dünyanın dönüştürücüleri olarak müdahale etmeleri halinde oluşacak olan eleştirel bilinçleri o kadar güdük kalacaktır."
"..ikiye bölünmüş, tepkisel, istila edilmiş bir toplumda, hiçbir sosyoekonomik gelişme olmaz."
Paulo Freire
Sayfa 160 - Ayrıntı Yayınları / 16.Basım
Antipatiyi başlatanlar, sevilmeyenler değildir, sadece kendilerini sevdikleri için aslında sevmeyi beceremeyenlerdir.
Halk ortaya çıkan önderlerde kendini bulmalıdır, önderler de halkta kendilerini bulmalıdır.
Paulo Freire
Sayfa 163 - Ayrıntı Yayınları / 16.Basım
Şiddet; ezen, sömüren, ötekileri kişi saymayanlarca başlatılır; ezilen, sömürülen, kişi sayılmayanlarca değil. Antipatiyi başlatanlar, sevilmeyenler değildir, sadece kendilerini sevdikleri için aslında sevmeyi beceremeyenlerdir. Terörü başlatan; çaresizler, teröre maruz kalanlar değil, iktidar sayesinde "hayatın reddedilmişleri"ni ortaya çıkaran somut durumu yaratan tedhişçilerdir. Despotizmi başlatan, zulmedilenler değildir, zalimlerdir. Nefreti başlatan horlananlar değil, horlayanlardır. İnsanı olumsuzlayan, kendilerine insan olma hakkı tanınmayanlar değil, onlardan insanlığı esirgeyenlerdir (bunlar böylece kendi insanlıklarını da olumsuzlaşmış olurlar). Güçlünün egemenliği altında zayıf düşürülmüş olanlar değil, onları güçsüz kılmış güçlülerdir zor kullanan.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Paulo Freire gibi ruhlara ihtiyaç var. Araştırmacı, özgürlükçü, iyi analiz eden, muhakeme yeteneği oldukça fazla bi yazar. Kitap eğitici, faydalı.
240 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Aslında okulsuz toplum yapıtından çok farklı olmayan bir içeriğe, mesaja sahip bir yapıt bu da. sonuç olarak edindiğim: mevcut düzende bütün dünyayı yönlendirebilen parasal bir güce sahip olan devletlerin, ailelerin sadece ekonomiye müdahale etmedikleri, insanları itaatkar bir konuma getirmek için eğitim, öğretim ve müfredatla insanları sessiz bir kültürün içine çekmektedirler. bütün bunları ezen--ezilen kavramları üzerinden aktaran yazar, mevcut eğitimi <<bankacı eğitim<< olarak nitelendirir. bankacı eğitim, öğrencilere yardım edilecek nesneler olarak bakar. yaratıcılığı engeller, insanları dünyadan koparmak suretiyle bilincin amaçlılığını evcilleştirir.
208 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Freire, ezilenlerin egitimine, onların bilinçlenmesine kendini adamış bir yazar. Kitabında da bize farklı bir bakış açısı sunmuş.Dünyaya daha farklı bakmamızı saglayacak sosyolojik bir kitap.Ayrıca egitim sistemini bankacı egitim modeli olarak ele almış, olmasi gerekenin ögrencinin eleştirel düşünebildigi bir sistem olan problem tanımlayici egitimi açıklamış.Ayrica 'bu model ezilenlerin de kurtuluşu olacaktır' ı savunan Freire gerçek özgürlügün kendini bulmak olduğunu ve özgürlük için savasmamiz gerektiğini de belirtmiş. Bugüne kadar okudugum sosyolojik kitaplardan beni en cok etkileyen ve dünyaya bakışımı bir hayli değiştiren bir kitap oldu kendisi..
233 syf.
·253 günde·Beğendi·8/10
Bankacı eğitim sistemi tamda ülkemize uyumlu mevduatlı bilgi ve geri dönüşler sadece bu mu daha fazlası ezilenler hatta ezilmemek için ezenlerden olanlar, devrim aşığı halkla bir ve muktedir olmalı halka inmeli.. Yönetenlerin çocukları en iyi sistemde eğitilirken ezilenlerin çocukları orta sınıfa atlamak için berbat bir eğitim sisteminden geçiyor... Demem o ki harika bir eser okunmalı okundukça anlanmalı...
240 syf.
·6/10
Kitabın yazarı Freire enteresan bir adam; hem bir din adamı hem de bunun yanında gerçek bir komünist. Ezilenlerin Pedagojisinde ezilmişliğin nasıl dönüştürülebileceğinden, nasıl davranılması gerektiğinden bahseder ve özgür bir eğitim pratiğinin önemini vurgular. Ezilen sadece ezene nefret duyup bulunduğu konumu değiştirmek için mücadele eder. Ve başarırsa kendisinin de ezilenden ezen statüsüne geçtiğini ancak bunun topluma hiçbir faydasının olmadığını ifade eder. Esas amacın toplumda ezilen ve ezen hiyerarşisinin tamamen ortadan kaldırılması gerektiği üzerine sosyolojik bir kitap.
Paulo Freire hayatını ezilenlerin eğitimine, özellikle de okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin eğitimine adamış bir eğitimci.Ezilenlerin Pedagojisi 'nde ise sadece belli eğitim merkezlerinde uygulanacak alternatif bir pedagoji değil, amaçları kadar kullandığı araçlar da özgürlükçü olan bir özgürleşme siyaseti öneriyor.
240 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Kitabın haklı yanları olmakla birlikte bana daha çok ütopik gibi geldi. Eğitim dediğimiz şey zaten bir süreç. İnsan hayatında eğitimin başladığı yer ailedir. Öncelikli olarak bir insanın öz güveninin olabilmesi için öz saygıyı iyi öğrenmiş olması lazım. Kitabın eğiten kesimi dayatmacı olarak tanımlaması doğru bir şey değil. Benim açımdan kitapta önemli olan diyalog kavramı. Öğretmen öğrenci ilişkisini özne-nesne olarak görmesi de öğrenciyi pasifiz etmesi anlamına gelmektedir. Yazarın bu tutumu yanlıştır. Eğitim bir ihtiyaç, bir zorunluluktur. Eğitimi daha çekici hale getirmenin yollarından biri de öğretmen öğrenci ilişkisinin çift taraflı olmasıdır. Bu yüzden diyalogda önemli bir yere sahiptir. Kitaptan çıkarılabilecek güzel sonuçlardan biriyse öğrencinin kendini ifade edebilmesi için öğretici kişinin onunla diyalog içinde olması gerektiğidir. Eğitim sürecinde eksiklikler zamanla tecrübe edinerek giderilebilir. Yazarın önemle diyaloğa değinmesi kitabın en önemli konusudur.
Eğitim felsefesi ve öğrenme sorunları ile ilgilenen bu yazarın, bu kitabını okumak istedim. Ezilenlerin pedagojisi en gerekçesi. Ezenlerle ezilenler arasındaki çelişki ve bu çelişkinin nasıl aşılacağı...
240 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Paulo Freire bu kitapta hayatı ve eğitimi ezen-ezilen zemininde inceler. Kendini ezilenlerin eğitimine adayan yazar bu kitapta ezilen olma ve insandışılaşma durumuna gelme nedenlerini anlatıyor ve bu durumdan kurtulmak için çözümler üretiyor. Eğitimcilerin ve kendinin halkının kurtuluşuna adayanların okuması gereken kitaplardandır diye düşünüyorum.
208 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Brezilyalı eğitimci Paulo Freire'nin eğitim dünyası tarafından bilinen bir eseri olan kitap, öğretme -öğrenme teknikleri konusunda tüm ezberleri bozmaya aday bir çalışma. Ülkemizde de uygulanan , tamamen önceden belirlenmiş müfredata dayalı eğitim biçimine kökten karşı çıkan yazar; öğretmenin her şeyi bilen olamayacağını, öğrenci-öğretmen ilişkisinin birlikte öğrenme şeklinde başlayıp devam etmesi gerektiğini, bu uygulamanın öğrenenin yaratıcılığını ve sürece katılımını önemli ölçüde olumlu yönde değiştireceğini belirterek konuyla ilgili çok sayıda sıra dışı önerilerde bulunuyor.
Yazar, önerdiği eğitim sistemini; kendi ülkesinde ve çalışma yaptığı aynı coğrafyadaki sömürü düzenine dayalı eğitim sistemine alternatif olarak geliştirmiştir. Bu nedenle de sürgün benzeri bir çok güçlük karşılaşmıştır.
Bu kitabı, ülkemizdeki son seçimden sonra ortaya çıkan manzarayı anlayabilmek için özellikle okuma listeme aldım. Yönetimlerin her koşulda ipleri ellerinde tutabilmek için eğitim sistemini nasıl siyasallaştırdıklarını, bunu kendi amaçları için nasıl kötüye kullandıklarını kitabı okuduktan sonra daha rahat yorumlayabiliyorum.
Eğer, siz özellikle bir Öğrenci ya da Eğitimciyseniz ve " Ölü Ozanlar Derneği " ruhunu benimsemişseniz bu kitabın size söyleyeceği çok söz var.
Sömürüye dayalı, ezen -ezilen ilişkisini anlamak istiyorsanız, bundan eğitim aracılığıyla nasıl kurtulunulabilirin şifrelerini öğrenmeye istekliyseniz bu kitap size çok anlamlı gelecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paulo Freire
Unvan:
Brezilyalı Eğitimci,filozof Yazar
Doğum:
Recife, Pernambuco, Brezilya, 19 Eylül 1921
Ölüm:
São Paulo,brezilya, 2 Mayıs 1997
Orta halli bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nı yoksulluk ve açlıkla geçirmiş olması onu yoksullara olan ilgisini ve tedirginliğini şekillendirmiş ve kendine ait dünya görüşünü yaratmasına yardımcı olmuştur.

1986'da karısı Elza öldü ve Freire, radikal eğitim çalışmalarını sürdüren Maria Araújo Freire ile evlendi.

1991'de Paulo Freire Enstitüsü São Paulo'da popüler eğitim kuramlarını geliştirmek ve ayrıntılı bir şekilde ele almak için kurulmuştur. Enstitü, Freire arşivlerini elinde bulundurmaktadır.

2 Mayıs 1997'de kalbine yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 224 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.