Pearl S. Buck

Pearl S. Buck

Yazar
8.1/10
156 Kişi
·
362
Okunma
·
36
Beğeni
·
2.920
Gösterim
Adı:
Pearl S. Buck
Tam adı:
Pearl Sydenstricker Buck
Unvan:
Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD'li kadın yazar
Doğum:
Hillsboro, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1892
Ölüm:
Danby, Vermont, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Mart 1973
Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 - ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD'li kadındır.

Doğumunda kendisine verilen adı kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. 1892 yılında Batı Virginia eyaletinin Hilsboro kentinde doğan Pearl S. Buck 1917 yılında John L. Buck'la evlenmiş, daha sonra bu eşinden boşanarak 1935 yılında Richard Walsh ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bir çocuk sahibi olan Pearl S. Buck daha sonra dokuz çocuğu evlat edinmiş. Hayatını önce öğretmenlik daha sonra da yazarlıkla kazanan Pearl S. Buck 1931 yılında The Good Earth İyi Dünya adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü'nü kazanmıştır. Pearl S. Buck'ın kitapları ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Çin'deki yaşamı yansıtır. 1938 yılında kazandığı Nobel ödülünün ardından National Institute of Arts and Letters (Ulusal Sanat ve Edebiyat Entitüsü)'ın üyeliğine layık görülmüştür. Pearl S. Buck ayrıca Asyalı çocukların ABD'li ailelerce evlat edinilebilmeleri için dernekler kurmuştur. Ana kitabıyla Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştır.
Kitaplar kendileriyle meşgul olanların hakkını katiyen yemiyordu. Her okunan satır, insanı iyiliğe götüren bir bilgi halinde zihne kazınıyor ve zamanın nasıl geçtiği hissedilmiyordu.
... kadın da ona çıkışır, şöyle haykırırdı:
Ya ben? Sade ben mi çekeceğim? Sen, benim gibi aylar ayı, karnında yük mü taşıyorsun? Doğum ağrılarını sen mi çekiyorsun? Tarladan dönünce, sen sırtını dayayıp, yan geliyor, dinleniyorsun ama, yemek pişirmek, çocukla uğraşmak, çocuktan beter bir ihtiyarın suyunu gitmek, istediklerini yapmak, hep bana düşüyor ..
Pearl S. Buck
Sayfa 15 - Çeviren: Mebrure Alevok
''Bir ailenin sonu demektir.... Toprak satılmaya başlanınca... Topraktan çıktık, toprağa döneceğiz.... Toprağa dört elle sarıldıkça soyunuz yaşar... Toprağı kimse alamaz elinizden....''
Pearl S. Buck
Sayfa 319 - Beyaz Balina - 2002
Geçen kış iki kız evladımızı sattık, bağrımıza taş basıp oturduk... Bu kış karımın karnında taşıdığı çocuk kız çıkarsa onu da satacağız. Kızlarımdan elimde bir tek kaldı, ilki.
Pearl S. Buck
Sayfa 117 - Beyaz Balina - 2002
''Daha kötü günler geçirdik biz, daha kötü günler gördük,'' diye söylendi. ''Bir yıl insanların küçük çocuklarını kesip yediklerini kendi gözümle gördüm ben ! ''
Pearl S. Buck
Sayfa 80 - Beyaz Balina - 2002
Bu izbe kulübelerden çocuklar gelip geçiyordu. Çocuklar doğuyor,ölüyor, yenileri dünyaya geliyordu... Öyle ki bir zaman sonra anaları babaları bile kaçının doğup kaçının öldüğünü akıllarında tutamaz oluyorlardı; kaçının şu sırada yaşadığını bile bilmiyorlardı doğru dürüst,onlar için çocuklar doyurulacak birer boğazdan ibaretti çünkü.
Pearl S. Buck
Sayfa 113 - Beyaz Balina - 2002
''Çocukken böyle dilenirdim ben, ekmeğimi böyle çıkarırdım. Bu yılki gibi bir kıtlık yılında köle diye sattılar beni.''
Pearl S. Buck
Sayfa 101 - Beyaz Balina - 2002
Daha insana bile gereğince hizmet edemiyoruz; nerede kaldı ki Tanrı'ya hizmet etmesini bilelim!..
251 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ana kitabı okuduğum en güzel kitapların arasında yer aldığını belirterek yorumuma başlamak isterim. Bir ananın dramını anlatıyor olsa da aslında, Çin köylüsünün feodalizm döneminde yaşadığı yoksulluk, açlık, sefalet ve çaresizliğini anlatmaktadır.
Okuduğumuzda bizim insanımızla köylümüzle, anamızla ne kadar benzeşiyor diye dedirten bu kitapta; aslında yoksulluğun evrensel olduğu, yoksul insan yaşamının dünyanın her yerinde aynı zorluklarla aynı çaresizliklerle karşı karşıya kalıyor olmasıdır. Tanrılar farklı olduğu halde; teslimiyet ve kaderciliğin aynı olması da sömürü düzenini sürdürmek isteyenlerin dört elle sarıldığı bir olgu olduğundandır.
Analık duygusu da yoksulluk gibi dünyanın her yerinde aynıdır. Bu yüzden bu kitabı okurken Çin de bir köyde yaşayan yoksul bir ananın yaşadıkları ve duyguları ile kendi ülkemiz yaşayan anaları rahatlıkla özdeşleştirebiliyoruz. Bu özelliği de yazarın kitabı yazarken isim kullanmamış olması kuvvetlendirmiştir.
Varolan kadere (düzene) karşı çıkan kendi kaderini çizmek üzere başkaldıranların da nasıl kolaylıkla ölümle cezalandırıldığını göstermesi açısından çok güzel ve anlamlı bir kitap olduğunu tekrar belirtmek isterim.
Bu kitap gerçekten her kütüphanede olması ve her kesin okuması gereken bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
286 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bazı kitaplar vardır okurken o kadar fazla keyif alırsınız ve etkilenirsiniz ki kitabın bitmesini kesinlikle istemezsiniz. İstersiniz ki kitap sonsuza kadar devam etsin. Ama nihayetinde okunur ve biter. Bugüne kadar ben bu duyguyu bir kaç kere yaşadım. Örneğin, Balzac'tan ''Vadideki Zambak'', Zweig'ten ''Acımak(Sabırsız Yürek)'', Tolstoy'dan ''Savaş Ve Barış'', Knut Hamsun'dan ''Dünya Nimeti'', beni bu şekilde etkilemiş eserlerden bazılarıdır diyebilirim. İşte Pearl S. Buck'un bu kitabı da aynen bu şekilde beni etkiledi. İnanın bana kitap bitmesin diye o kadar yavaş okudum ki , her cümlesini her olayı sindire sindire geçeyim dedim ama yine de bitti. Ama bendeki etkisi hiç bitmeyecek gibi.

Sürgün, aslında bir biyografi kitabı. Yazar bu kitabında annesini, dolayısıyla da ailesini anlatıyor. Tabii ki ön planda annesi var. Atalarının Hollanda'daki günlerinden başlayarak, Amerika'ya gelip yerleşmeleri, annesi , teyzeleri ve dayılarının çocukluklarını, ergenliklerini ve en önemlisi annesinin vatanı olan Amerika'yı terk ederek Çin'e gelmesini ve ömrünün sonuna kadar bu ülkede yaşamasını anlatıyor. Kitabın esas konusunu ise ağırlıklı olarak ailenin Çin'deki bu yaşamı oluşturmaktadır.

Yazarın annesi henüz yirmili yaşların başındayken misyonerlik yapmaya karar verir ve kendisi gibi misyoner olmayı isteyen bir rahiple evlenerek 1880 yılında Çin'e gider. Ve ömrünün sonuna kadar, garip ve dramatik olaylarla dolu, çok geri kalmış , pislikten geçilmeyen ve yabancıların hiç sevilmediği bu ülkede yaşar. Burada çocuklarını doğurur, bazılarını büyütür, bazılarını kaybeder, savaşlar, katliamlar, salgınlar ve hastalıklar gibi nice ölümlü olaylar atlatır, o dönemin imkansızlıkları içinde dramatik bir yaşam sürer.

İşte bu muhteşem kitapta iyi niyetli ve kalbi iyiliklerle dolu bir kadının bütün olumsuz şartlara rağmen verdiği hayat mücadelesi anlatılıyor. Tabii ki her şey bize, o dönemdeki Çin'de gelişen, siyasi ve sosyal olaylarla birlikte eş zamanlı olarak aktarılıyor. Ayrıca ülkedeki doğal güzellikler ve çirkinlikler de geniş bir şekilde kitapta yer alıyor. Yazar, bütün bunları o kadar doğal ve sade bir uslupla anlatıyor ki, insan sanki kitap okumuyor da, karşısında biri konuşarak her şeyi anlatıyormuş gibi hissediyor kendini.

Yazarın sade, ve müthiş bir akıcılıkla kaleme aldığı bu dramatik ve insanı her yönden duygulandıran kitabı ben büyük beğeniyle okudum ve mutlaka da okunmasını tavsiye ederim
319 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ben, Pearl S. Buck okurken gerçekten çok büyük keyif alıyorum, mutlu oluyorum ve çok garip bir duyguyla, bir huzurla kitabı okuyorum.
Ama ne yazık ki böylesine beğendiğim ve usta bir yazarın kitaplarını ülkemizde piyasada bulmak çok zor. Hatta neredeyse imkansız gibi bir şey. Şu anda yazarın sadece ''Çin Sarayında Bir Bakire'' ismindeki kitabından başka hiçbir kitabı piyasada yok. Yıllar önce basılmış bir kaç kitabını ise, ancak sahaflardan temin etmek mümkün oluyor. Yayınevleri, neden böylesine muhteşem eserleri olan bir yazarı es geçiyorlar onu da bir türlü anlamıyorum.

''Mübarek Toprak'' , sitede Necmettin Zafer (NecmettiN/Duvar/) Bey kardeşimin düzenlediği etkinliğe katılmak için yine sahaflardan temin ederek okuduğum , yazarın muhteşem bir kitabı.

Kitapta yazar, yirminci asrın başlarında Çin'in kırsal kesimlerinde yaşayan Wang Lung ve ailesine odaklanıyor . Konu, bir toprak sevdalısı ve işçisi olan Wang Lung'un , bir konakta köle olarak yaşayan O-lan ismindeki bir kızla evlenmesiyle başlıyor. Yoksulluk, açlık, hastalık, zenginlik, mutsuzluk, doğal felaketler, huzurlu ve huzursuz geçen günler, çevredeki insanlarla olan ilişkiler ve bütün zorluklarla yapılan, yıllara yayılmış büyük bir mücadele. Ayrıca bütün bu durumlarda oluşan değişik yapılardaki insan psikolojisi. Hepsinden de önemlisi yazarın her kitabında ortaya koyduğu gibi, insanın içini acı acı yakarak garip duygular bırakan dramatik hayatların hikayesi.

Kitap, yazarın diğer kitapları gibi süper denilecek bir şekilde basit ve sade olarak yazıldığından, çok akıcı ve sürükleyici bir şekilde okunuyor.

Çok beğenerek ve keyif alarak okuduğum bu muhteşem eserin, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyor ve okunmasını da tavsiye ediyorum.
250 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Şimdiye kadar okuduğum Pearl S. Buck kitaplarından bir çok yönden farklılık taşıyan bir kitap. Kitabın üzerinde ismi olmasa, bu kitabın Pearl S. Buck'un kitaplarından biri olduğuna kesinlikle inanmazdım. Yani o derece farklılıklar içeriyor.

Pearl S. Buck, genelde Çin'i konu olarak seçerdi ama bu kitapta konu Hindistan. Yine Pearl, kitaba fırtına gibi bir başlayışla başlar ve süper bir akıcılık ve sadelikle devam ettirirdi. Burada başlarda konu çok yavaş ilerliyor, hatta zaman zaman sıkıcı bir hal bile alıyor. Ancak üçüncü bölümle beraber akıcılık ve sürükleyicilik artıyor ve kitabın sonuna kadar öyle devam ediyor.

Kitabın konusuna gelince, kitapta Amerikalı çok zengin bir ailenin dört kuşak süren Hindistan macerası anlatılıyor. Tabii ki o dönem Hindistan'ındaki sosyal ve siyasi yapısal durumların beraberinde olaylar kurgulanarak, bize aktarılıyor. Yani yine dramatik bir hikaye okuyoruz.

Kitabın orjinal ismini maalesef bulamadım. Ama Türkçeye çevrildiği ismi ve orjinalinin farklı olabileceği düşüncesiyle, isimle konu arasındaki bağlantı hakkında yorum yapmak istemiyorum. Çünkü eğer orjinali de aynı ismi taşıyorsa yazara sorulması gereken soru ''Hangi aşkı bulamadılar ? '' sorusu olacaktır. Çünkü kitapta bizim anladığımız tür aşkların yanı sıra bulunan veya bulunamayan başka aşklardan da söz edilmektedir. Örn: ilahi aşk, tüm insanlara ayırt etmeden duyulan aşk, bulunup da maalesef çeşitli sebeplerle kaybedilen aşk...vs.

Ben, kitabı, başlar da biraz sıkıcı gelse de , dönemin Hindistan'ını tarif etmesi, çeşitli aşkları ve duyguları harmanlaması, insan yapısıyla ilgili psikolojik ve sosyal içerikli mesajlar vermesi , özellikle son bölümlerindeki sürükleyiciliği ve sürpriz finali nedeniyle okunabilecek kitaplardan biri olarak değerlendiriyorum.
180 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dünya edebiyat tarihinde Pearl S.Buck gibi, kitaplarını basit ve sade olarak yazan, tüm düyaca tanınmış kaç yazar vardır acaba diye düşündüğümde aklıma gelenleri sayıyorum neredeyse bir elin parmaklarının sayısına ulaşamıyorum. Aklıma ilk gelenler de nedense hep Necib Mahfuz ve Cengiz Aytmatov oluyor. Bu üç yazarın da ortak noktası, romanlarını yazarken yaşadıkları yer ve ülkeden ilham almalarıdır. Necib Mahfuz Mısırlı olduğundan romanlarında hep Kahire ve Mısırı anlatırken, Aytmatov ise Sovyet Rusya vatandaşı olduğundan ağırlığı Stalin Rusyası'na vermektedir. Pearl S.Buck ise bir ABD vatandaşı olmasına rağmen bizlere romanlarında Çin'i anlatmaktadır. Bunun sebebi ise uzun süre Çin'de yaşamasından kaynaklanmaktadır. Yazar bundan dolayı bu ülkedeki yaşamı kitaplarına konu olarak seçmiş ve Çin kültürünün dünyada tanınmasına yol açmıştır.

Bu kadar basit ve sade olarak yazan ve romanları keyifle ve kolaylıkla okunan , üstelik aldığı bir çok ödülü bir de Nobel ödülüyle(1938 yılı) taçlandırmış olan bir yazarın kitapları ülkemizde neden hak ettiği ilgiyi görmüyor , bunu da bir türlü çözebilmiş değilim. Kitaplarının çoğu 1940'lı yıllar ile 1970'li yıllar arasında Türkçeye çevrilmiş ve basılmış olup, 1970'lerden sonra ise sadece bir kaç kitabı yayınevleri tarafından basılarak piyasaya sürülmüştür. Yazarın şu anda sadece tek bir kitabı piyasada mevcuttur. Diğer kitaplarını ise ancak sahaflardan binbir güçlükle temin etmek mümkündür. Sanırım yazarın bu günün insanları tarafından ilgi görmemesinin en büyük nedeni bu temin güçlüğü olsa gerek .

Yazarın kitaplarının tekrar basılmasından ümidimi kesmiş olduğumdan dolayı, bugüne kadar ülkemizde yayınlanmış kitaplarını sahaflardan temin ederek okumak istedim. Fakat sahaf sitelerine girdiğimde yazarın çok farklı isimlerde yayınlanmış 40 civarında kitabının olduğunu gördüm. Bunların büyük bir kısmının farklı yayınevleri tarafından farklı isimlerle piyasaya sürülmüş aynı kitaplar olabileceği düşüncesiyle, yazarı tanıyan ve kitaplarını okuyan bir dosttan yardım almak istedim. Sitede yaptığım bir araştırmada yazarın çok sayıda kitabını okuduğunu gördüğüm ve bu güne kadar edebiyat konusunda bana çok şey kazandıran Necmettin Zafer( NecmettiN ) bey kardeşimden yardım istedim. Necmettin Bey sağolsun büyük emek ve zaman harcayarak hazırlamış olduğu, bugüne kadar Türkiye'de yayınlanmış olan tüm Pearl S.Buck kitaplarını, aynı zamanda bunların farklı isimlerini ve her kitabın başlangıç cümlelerini içeren muhteşem bir listeyi bana gönderdi. Ben de bu liste doğrultusunda zaman zaman alımlarımı yaparak yazarın önemli sayıda kitabını temin ettim ve bundan sonra da kalanları buldukça temin etmeye devam edeceğim.

Ben okuduğum bu kitabın ve bundan sonraki okuyacağım Pearl S.Buck kitaplarının teminine , büyük özveride bulunarak vesile olduğu için Necmettin Zafer bey ( NecmettiN ) kardeşime çok teşekkür ediyorum. Eğer ben bu kitapları okuyabiliyorsam bunlar onun sayesinde gerçekleşmektedir.

Kitabın konusuna gelince , yirminci yüzyılın başlarında Çin'deki kültür çatışması ele alınmaktadır. Yurt dışına giderek eğitim görüp, tekrar ülkelerine dönen gençlerin eski gelenek ve göreneklere uymak istememesi sonucu ortaya çıkan sosyal çatışma ve olumsuzluklar bir aile üzerinden anlatılmaktadır. Tabii ki öncelikli olarak burada Çin'deki sosyolojik ve aile yapısının katı kuralları bizlere aktarılmakta olup, bunun da özellikle kadınlar üstündeki olumsuz yönleri üzerinde durulmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi yazarın diğer kitapları gibi çok sade ve basit bir anlatımla yazılmış olan ve çok kolay okunan bu harika kitabın , eğer temin edilebildiği takdirde mutlaka okunmasını tavsiye ederim.
320 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Pearl s.buck'un okuduğum ilk kitabı.Harika bir anlatım var.Kelimeler,cümleler arka arkasına akıp gidiyor.Hiç sıkılmadan okuyorsunuz.Cariye olarak saraya girip,imparatoriçeliğe kadar yükselen ve uzun yıllar ülke yönetiminde söz sahibi olan imparatoriçe Yehonala' nın öyküsü. Kitapta ayrıca 1850' lerden başlayıp 1900' lerin ilk yıllarına kadar olan zamandaki
Çin İmparatorluğunun, çok önemli olayların yaşandığı kısa bir dönemi de beraber anlatılıyor. Bu kitabı okurken tarihte bir dönem en güçlü imparatorluklar olan Osmanlı ve Çin imparatorluklarının daha sonra neden Avrupalılar karşısında bu kadar aciz duruma düşmelerinin ve güçlerini kaybetmelerinin sebebinin aynı hataları yaptıklarından dolayı olduğunu açıkça anlamış bulunuyorum.Her iki imparatorlukta teknolojik gelişmelere ve bilime yeteri kadar ilgi göstermemişler,kendilerine çok güvenmişler.Bir de buna iç iktidar çekişmelerini eklerseniz,farklı bir sonucun ortaya çıkması bir mucize olurdu herhalde.Biz yine kitaba dönelim.Yazarın bu derece basit anlatımı beni çok etkiledi. Bulabildiğim diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.Sadece bu kitabını okuyarak bile Nobel Edebiyat ödülünü hakederek aldığı izlenimini edindim.Bence okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.
251 syf.
·13 günde·Beğendi·6/10
#spoiler#
Çok yabancı bir kültür ve yazar ..
Ilk kez Pearl Buck okudum ..yazarın dili çok yalın çok sade ama kitabı ara vererek okuma sebebim kitabın içine dahil olamamaktan kaynaklı ..
Buck bir amerikalı yazar fakat toprağını öpecek kadar sevdiği Çin kültürüyle yoğrulmuş bir hayat hikayesi var ..amerikan yaşam ve hayat görüşlerine kıymet vermeyen çin 'in büyülü havasını bütün ruhuna sindirmiş 17 yaşında bir genç kız pearl buck. .
Kitapta bir köy yaşamı .
dar alanda devam eden hayatlar ..tabiiki emeğin karin bile doyurmadiği ciddi bir yoksulluk var ..kadınlar her çağda olduğu gibi çalış -doğur-fazla konuşma üçgeni içinde hayatlarını heba ederken ANA karakterin başından geçen olaylara bir göz atıyoruz ..hayatından memnun olmayan erkek ... çocuklar,yosulluk ,tarla arasında geçen bir ömür ..çok spoiler vermek istemediğim için birebir yazmayacağım ama elinize bir yerlerden geçerse bir göz atın derim ...özellikle hayatınızın bir bölümünü uzak doğu kültürü ve edebiyatına bağışlamak istiyorsanız ..
Her coğrafyadan okumalar yapmak dileğiyle ..huzurlu pazarlar
Iyi okumalar ...
180 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çin deyince aklıma gelen ilk batılı yazar, Pekin'de uzun yıllar boyunca yaşayan, Çin kültürünü yakından tanıyan ve romanlarına konu etmesinden ötürü Pearl S. Buck 'tır. Lisede ve üniversitede okurken şimdi artık sahaflarda bile zor bulunan bir kaç kitabını eksiksiz çevirisi ile okumuş ve yazarın anlatım tarzından çok etkilenmiştim.

Kültürü çok derin, geleneklerin katı bir şekilde değişmeden hüküm sürdüğü Çin devrimi öncesini anlatan bu kitapların konusu hem şaşırtıcı bir şekilde ülkemizin kültürel yapısına benziyor, hem de günümüzdeki temel insan haklarındaki sorunları gözler önüne seriyordu sürekli : beslenme, sağlık, eğitim, hürriyet ve kadın-erkek eşitliği ... gibi.

1999 Marmara Depreminden sonra taşınmalar nedeniyle yitirdiğim pek çok kitaptan biriydi Doğu Rüzgar Batı Rüzgarı... Yıllar sonra yazarın bu romanının yeniden basıldığını görmek çok hoşuma gitti. Elbette hemen aldım ve yeniden okudum zevkle.

Roman, 20. Yüzyılın başlarında eğitim için yurtdışına giden Çinli bir genç doktorun ülkesine dönüşünü ve öğrendiklerini kendi ülkesinde uygulamaya çabalamasını anlatıyor. Batı kültürünü tanımış ve benimsemiş bu genç doktor, ailesi tarafından beşik kertmesi olan ve geleneksel kültürle yetiştirilmiş genç bir kızla evlendiriliyor. Babasının pek çok eşi ve ayrıca metresleri var. Hepsi büyük bir konakta ayrı ayrı odalarda yaşıyor. Doktor önce ailesinden ayrı bir eve taşınmak ve tek eşli olmak istemesiyle ortalığı karıştırıyor. Üstelik karısını, kadınların arzu nesnesi olmaktan çıkarak eşit olduğuna inandırması ve ayrı bir birey olarak kendini kabul ettirme süreci çok zorlu geçiyor. Hastalıkların tedavi edilmesi ve hijyen konusunda ise toplumun geleneksel kültürüyle çatışıyor. O kadar trajikomik vakalar var ki kitapta, insan bu kadar cahilliğe pes diyor - ki bazıları halen ülkemizde de başvurulan büyücüler, üfürükçüler olunca - coğrafyalar farklı olsa bile cehaletin her toplumun içine sinebileceğini anlıyorsunuz.

Karşılaştırmalı bir edebiyat kültürü için Doğu Rüzgarı Batı Rüzgarı mutlaka okunmalı...
251 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Pearl S. Buck'un okuduğum üçüncü kitabı.(diğerleri Çin sarayında bir bakire ve şakayık)yine muhteşem bir kitap.yazarın o sade, basit,akıcı yazısı hiç değişmiyor.elinize aldığınız kitaba kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz.ANA kitabında yazar,bu defa ,kocası ortadan kaybolan,üç küçük çocuk ve yaşlı kayınvalidesiyle başbaşa kalan genç bir kadının ve çocuklarının yıllara yayılan,dramatik yaşam mücadelesini anlatıyor.olay yine Çin de ama bu defa Çin'in kırsal kesiminde geçiyor.O dönem deki Çinde kırsallar da yaşanan fakirliğin,yokluğun,cahilliğin,çaresizliğin,bizdeki ağa düzenini andıran ama daha farklı şekilde oluşturulmuş sosyal adaletsizliğin hakkında da geniş bir şekilde bilgi sahibi oluyoruz.bütün bu olumsuz ortamda ANA nın verdiği mücadele ve yaşananlar,insanın yüreğini parçalıyor.sadece bu kitap bile yazarın nobel ödülü almasına yeterli bir sebep bana göre.okuduğum bu üç kitabından sonra ben, bulabildiğim takdirde yazarın bütün kitaplarını okumaya karar verdim.ANA kitabını da mutlaka okunması gereken bir kitap olarak görüyorum.ama maalesef baskısı olmadığı için ancak sahaflarda bulunabilmesi çok büyük eksiklik.ben burada bana, 16 yıl önce basılmış ama çok iyi korunmuş bir nüshasını temin ederek bu harika kitabı okumamı sağladığı için Asa kitabevine de ayrıca teşekkür ediyorum.eğer bulursanız sizlerde mutlaka ama mutlaka okuyun diyorum.kesinlikle pişman olmayacaksınız.bundan emin olun.
231 syf.
·2 günde·7/10
Ömrünün 40 yılını Çin'de geçiren Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın anne ve babasını edebiyata mal etmek istemesi haklı bir gerekçedir. Yazar bu romanda babasını anlatıyor. Ancak bu romandan önce yazarın annesini anlattığı “Gurbetteki Kadın” ya da “Sürgün” adlı kitabı okumalarını tavsiye ederim.

Yazarın annesi ile babası belki dünyadaki en zıt karakterlere sahip kişilerdi. Bir madalyonun adeta iki yüzü gibiydiler. Bunu bize Buck söylüyor. Yazarın annesini anlattığı romanda babasına çok fazla gönderme vardı. O zaman babasından nefret etmiştim. Bir insan ailesine karşı nasıl bu kadar taş kalpli olabilir diye çok merak etmiştim. Bu kitabı da özellikle bu yüzden okumayı çok istiyordum. Yazar annesi için kalp ifadesini kullanırken babası için ruh ifadesini uygun bulur. Öyle ki kitabın orijinal ismini Fighting Angel (Mücadeleci Melek) koyarak babasını adeta bu dünyadan biri olarak saymamaktadır.

Babası yarım yüzyıl Çin'de misyonerlik faaliyetlerinde bulunmuş ve Çin'in en ücra köşelerine kadar kayıp ruhların izini sürmüş, onları kendi dinine döndürmek için hayatını ortaya koymuştur. Çinlileri onun kadar iyi tanıma fırsatı belki başka bir beyaz adama nasip olmamıştır. Çinceyi bir Çinliden bile daha iyi konuşmuş, Çini vatanı olarak saymış, Tanrı'ya bile Çince dua etmiştir. Tüm bu yıllar içinde tek bir arkadaşı olmamış, koyu sofu, sert ve çetin misyonerlik vazifesinden başka bir şeyi gözü görmemiş, bunun uğruna hayatındaki her şeyi feda etmekten çekinmemiştir. Çin'de belki binlerce kişinin Hristiyan olmasını sağlamış ama kendi eşi hakkındaki şu sözü de çok ilginçtir: "Annenizin ruhu, imanı, akidesi nedir, bu hususta tam bir kanaate varmış değilim." Aynı yastığa onlarca yıl baş koyduğu eşinin ruhunu kurtarmayı başaramamıştır. Ailesine karşı kayıtsızlığına birkaç örnek daha verecek olursak: Eşi öldüğünde tek bir damla gözyaşı dökmemiş, bir kerecik olsun mezarını ziyaret etmemiş ve onun adını öldükten sonra bir kez bile anmamıştır. Yazar babasından kendi hayatını yazmasını istediğinde topu topu 25 sayfa yazabilmiş ve bu sayfaların içinde çocukların ve eşinin adları bir kez bile geçmemiştir. Öyle görülüyor ki babası bu dünya ve içindekilerle olan hesabını daha ölmeden kapatmıştır. Onun bu dünyada tek bir görevi olmuştur: mümkün olduğu kadar çok kişiyi kendi dinine davet etmek. Bu görevi bir peygamber hassasiyetiyle de yerine getirmiştir.

İki kitabı okuyan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki iki kitap da birbirinden çok farklı. Carie ve Andrew aynı çatı altında yaşamış; gördükleri aynı vaka, başlarından geçen aynı macera olmasına rağmen dünyayı farklı görmüşler, ona farklı anlamlar yüklemişlerdir. Yazar, annesini anlatırken o kadar duygusal ve içtenken maalesef babasını anlattığı bu romanda aynı duygusallığa başvurmamış, babasıyla arasına mesafe koyarak daha soğuk bir dil kullanmayı tercih etmiş. Netice itibariyle okuması güzel iki kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Pearl S. Buck
Tam adı:
Pearl Sydenstricker Buck
Unvan:
Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD'li kadın yazar
Doğum:
Hillsboro, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Haziran 1892
Ölüm:
Danby, Vermont, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Mart 1973
Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 - ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD'li kadındır.

Doğumunda kendisine verilen adı kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. 1892 yılında Batı Virginia eyaletinin Hilsboro kentinde doğan Pearl S. Buck 1917 yılında John L. Buck'la evlenmiş, daha sonra bu eşinden boşanarak 1935 yılında Richard Walsh ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bir çocuk sahibi olan Pearl S. Buck daha sonra dokuz çocuğu evlat edinmiş. Hayatını önce öğretmenlik daha sonra da yazarlıkla kazanan Pearl S. Buck 1931 yılında The Good Earth İyi Dünya adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü'nü kazanmıştır. Pearl S. Buck'ın kitapları ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Çin'deki yaşamı yansıtır. 1938 yılında kazandığı Nobel ödülünün ardından National Institute of Arts and Letters (Ulusal Sanat ve Edebiyat Entitüsü)'ın üyeliğine layık görülmüştür. Pearl S. Buck ayrıca Asyalı çocukların ABD'li ailelerce evlat edinilebilmeleri için dernekler kurmuştur. Ana kitabıyla Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 362 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 366 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.