8,8/10  (30 Oy) · 
106 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.094 gösterim
1938 Nobel-Edebiyat ödülünü kazanmış olan Pearl S. Buck, ömürlerinin kırk yılını Çin'de geçirmiş Amerikalı bir ana-babanın çocuğudur. İnsan ruhunun derinliklerine seslenen bu eserde, tek bir isim geçmez. Nine, Ana, Oğul, Koca. Bir köy ve birkaç köylü. Bu bir Çin köyüdür. Ama onu okurken, Çin'i unutacaksınız. ''Çinli Ana''yı değil, bizim Anadolumuzdan bir Ana'yı görür gibi olacaksınız. Eserin başından sonuna kadar ismini bile söylemeyen bu ''Adsız Ana'' ya, zaten sadece analığın canlı bir heykeli diye bakmak gerekir.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  251
 • ISBN:
  9789751402134
 • Çeviri:
  Mebrure Alevok
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ana kitabı okuduğum en güzel kitapların arasında yer aldığını belirterek yorumuma başlamak isterim. Bir ananın dramını anlatıyor olsa da aslında, Çin köylüsünün feodalizm döneminde yaşadığı yoksulluk, açlık, sefalet ve çaresizliğini anlatmaktadır.
Okuduğumuzda bizim insanımızla köylümüzle, anamızla ne kadar benzeşiyor diye dedirten bu kitapta; aslında yoksulluğun evrensel olduğu, yoksul insan yaşamının dünyanın her yerinde aynı zorluklarla aynı çaresizliklerle karşı karşıya kalıyor olmasıdır. Tanrılar farklı olduğu halde; teslimiyet ve kaderciliğin aynı olması da sömürü düzenini sürdürmek isteyenlerin dört elle sarıldığı bir olgu olduğundandır.
Analık duygusu da yoksulluk gibi dünyanın her yerinde aynıdır. Bu yüzden bu kitabı okurken Çin de bir köyde yaşayan yoksul bir ananın yaşadıkları ve duyguları ile kendi ülkemiz yaşayan anaları rahatlıkla özdeşleştirebiliyoruz. Bu özelliği de yazarın kitabı yazarken isim kullanmamış olması kuvvetlendirmiştir.
Varolan kadere (düzene) karşı çıkan kendi kaderini çizmek üzere başkaldıranların da nasıl kolaylıkla ölümle cezalandırıldığını göstermesi açısından çok güzel ve anlamlı bir kitap olduğunu tekrar belirtmek isterim.
Bu kitap gerçekten her kütüphanede olması ve her kesin okuması gereken bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

mehmet temiz 
23 Mar 08:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pearl S. Buck'un okuduğum üçüncü kitabı.(diğerleri Çin sarayında bir bakire ve şakayık)yine muhteşem bir kitap.yazarın o sade, basit,akıcı yazısı hiç değişmiyor.elinize aldığınız kitaba kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz.ANA kitabında yazar,bu defa ,kocası ortadan kaybolan,üç küçük çocuk ve yaşlı kayınvalidesiyle başbaşa kalan genç bir kadının ve çocuklarının yıllara yayılan,dramatik yaşam mücadelesini anlatıyor.olay yine Çin de ama bu defa Çin'in kırsal kesiminde geçiyor.O dönem deki Çinde kırsallar da yaşanan fakirliğin,yokluğun,cahilliğin,çaresizliğin,bizdeki ağa düzenini andıran ama daha farklı şekilde oluşturulmuş sosyal adaletsizliğin hakkında da geniş bir şekilde bilgi sahibi oluyoruz.bütün bu olumsuz ortamda ANA nın verdiği mücadele ve yaşananlar,insanın yüreğini parçalıyor.sadece bu kitap bile yazarın nobel ödülü almasına yeterli bir sebep bana göre.okuduğum bu üç kitabından sonra ben, bulabildiğim takdirde yazarın bütün kitaplarını okumaya karar verdim.ANA kitabını da mutlaka okunması gereken bir kitap olarak görüyorum.ama maalesef baskısı olmadığı için ancak sahaflarda bulunabilmesi çok büyük eksiklik.ben burada bana, 16 yıl önce basılmış ama çok iyi korunmuş bir nüshasını temin ederek bu harika kitabı okumamı sağladığı için Asa kitabevine de ayrıca teşekkür ediyorum.eğer bulursanız sizlerde mutlaka ama mutlaka okuyun diyorum.kesinlikle pişman olmayacaksınız.bundan emin olun.

Doğan Yalçın 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en güzel kitap oldu. Abartısız ve çok samimi olarak bunları yazıyorum.
Kesinlikle bir Çin'li ana yok burada. Doğuda siyasi sebepten dolayı oğlunu kaybeden, Anadoludaki batıl inançlardan beslenen,ironik, trajedik Güneydoğulu analar var bu romanda. Acılarıyla sevinçleriyle her şeyiyle bizden,annelerimizden birileri bunları hep yaşadı yaşıyor ve yaşayacak.

özlem dnzhn 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap bir günde bitirdim.Ana ile ayn acıları paylaştım lisede okuduğum bir kitap hala yanında olsa bile düşünmediği veya düşünemediği oğlu için oğlumun oğlu oldu demesi beni derinden etkilemişti.bu kitap hakkında saatlerce sıkılmadan konuşabilirim...

Birsen Erol 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

91 yılının yaz tatilinde henüz ortaokulu bitirmiş bir çocukken okudum. Duygusu, etkisi bunca yıldır geçmedi. Pişman olmayacaklarınızdan. Çocukları için var olan bir ana... Yedikleri pirinç lapaları bile hala hatırımda.

Gülay 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Çin 'in bir köyünde yaşayan kocası tarafından terk edilen bir ananın hikayesini anlatmakta.Ananın ayakta kalmak için verdiği mücadeleler , çocuklarına bakabilmek için yaptığı fedakarlıklar çok akıcı bir dille anlatılmış.

Derya Berber Tali 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çin'in bir köyünde yaşayan isimsiz ananın ve o köy halkının öyküsünü anlatıyor.Yazar çok yalın bir dille anlatmış,betimlemeler az olmasına rağmen ananın fedakarlığını,çilesini,fakirliğini ,gururunu,zorluklara göğüs gerişini çok derinden hissediyorsunuz.Bu kitabı okuyup da ben hissetmeden okudum diyen yoktur sanırım.Yazarın kalemine bayıldım ;laf kalabalıklığı yapmadan nasıl bu kadar derinden etkiler bir kitap...Çok beğendim.Mutlaka diğer kitaplarını de okuyacağım..tavsiye ederim..

Kitaptan 15 Alıntı

Sadettin TANIK 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sokak insan da dolup taşsa, kendi beklediği gelmedikçe onun gözünde bomboştu.

Ana, Pearl S. BuckAna, Pearl S. Buck

Ömür geleceği saatte gelir, gideceği saatte giderdi ve bu saatleri değiştirmek de kimsenin elinde değildi.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 30 - Cem Yayınevi)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 30 - Cem Yayınevi)
Onur Özkan 
01 Mar 13:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ana - Pearl S.Buck
Saz damlı küçük köy evinin mutfağında ana,
kamış iskemlesini toprak ocağın başına çekmiş,
ocağın ağzından içeri ustalıkla kuru sazlar atmaktaydı.
Ateşin üzerinde büyük bir demir tencere vardı.
Ateş yeni tutuşmuş olduğu için ana kah bir dal, kah bir avuç yaprak,
kah biraz daha kuru saz atarak alevleri besliyordu.
Bu sazları geçen güz civar yamaçlardan, kendisi toplayıp kurutmuştu.

Mutfağın köşesinde, ateşe sokulabildiği kadar sokulmuş,
pek ihtiyar, pek cılız ve buruşuk bir kadın oturmaktaydı.
Üstüne geçirmiş olduğu yamalı mavi yeldirmenin altından,
içindeki parlak kırmızı pamuklu hırkanın uçları görünüyordu.
Gözleri hastalıklı olduğu için gözkapakları birbirine yapışmış, yarı kör gibiydi.
Ama kirpiklerinin arasından seçebildikleri ona yetiyordu.
Bu sırada ihtiyar kadın, ananın o güçlü ve becerikli elleriyle,
ocaktaki alevleri besleyip parlatışını seyretmekteydi.

Çökük, dişsiz ağzından hafifçe ıslık gibi çıkan bir sesle,
«Dikkat, et, ateşi pek besleme,» dedi.
«Kala kala bir demet çırpımız kaldı yoksa iki mi?
Bahar geleli daha şurada kaç gün otların kesilecek boya gelmelerine
daha çok var. Ben de işte gördüğün gibiyim;
bir daha dışarı çıkıp da ateşlik çalı çarpı toplayacak gücüm kalmadı.
Kimsenin işine yaramaz acuzenin biri olup çıktım işte.
Gayri ölsem daha iyi...»

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 9 - Cem Yayınevi - Sabah Gazetesi Nobel Yayınları Dizisi 2 - 1987)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 9 - Cem Yayınevi - Sabah Gazetesi Nobel Yayınları Dizisi 2 - 1987)
mehmet temiz 
22 Mar 07:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Acı bir düşünceyle birden yüreği sızladı,ölülerinin bir mezarı bile yoktu.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 248)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 248)
mehmet temiz 
22 Mar 07:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Günahlarımın borcunu ödeyebildim mi artık?Yetti mi, bitti mi artık çilem,cezam? diye haykırdı.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 249)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 249)
mehmet temiz 
22 Mar 07:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ömrümde tattığım sevinçlerle çektiğim çileleri,acıları tartacak olsalar,kederler koca taş ağırlığıyla,zavallı küçük sevinç dakikalarım da deve dikeninin incecik tüyleri kadar hafif basar.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 231)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 231)
mehmet temiz 
20 Mar 23:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hem sonra,erkeğinin kendisi kadar tarlada çalışmamasına,sürme,ekme işleriyle onun kadar uğraşmamasına darılmıyordu.Bazı zamanlar,öfkelenince ağzına geleni söylüyorsa da,bir erkeğin hiç bir zaman,kadın kadar çalışmayacağını,onların bütün ömürlerince biraz çocuk ruhu taşıya kaldıklarını pekala biliyordu.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 40)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 40)
mehmet temiz 
20 Mar 23:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Söğütler tazecik,pırıl pırıl yeşil yapraklarla örtülmüştü.Armut ağaçlarının olgunlaşmış beyaz çiçekleri rüzgara kapılmışlar uçuşuyorlardı.yer yer taze yeşilliklerin arasından,donanmış nar ağaçlarının ateş gibi kızıllıkları göz alıyordu.Sıcak bir rüzgar,vakit vakit birdenbire esiyor,sonrada hemen yatışıveriyordu..esinti kesildikçe ortalığı kaplayan şu ılık,derin sessizlik içinde,sürülmüş tarlalardan yükselen toprak kokusu mu, yoksa rüzgar çıktıkça insanın nefesine dolan çiçek kokuları mı daha güzeldi, ana kestiremedi.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 92)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 92)
mehmet temiz 
20 Mar 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Yüzüne bakılır, genç,dinç bir adamım,üstelik parmaklarımın arasından oluk gibi kısmet akıyor da,tıpkı kuyuya düşmüş bir balık gibi,hala burada çırpınıp duruyorum.Tepemin üstünde aynı gökyüzü,ister yağmur yağsın ister güneş açsın.hep aynı gökyüzü: evimde hep aynı kadın, birbiri ardınca gelen,hepsi de ağlayan,zırlayan,yemek isteyen aynı çocuk sürüsü....

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 47)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 47)
mehmet temiz 
20 Mar 23:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Genç kadın,hiç bir zaman,kıyıp da bu zavallı ihtiyarı hırpalayamamıştı,Başka gelinler,onun karşısına geçer, kaynanalarını çekiştirir,onlarla nasıl tepiştiklerini övüne övüne anlatırlardı.Halbuki o,kendisininkini,tıpkı yerli yersiz,vakitli vakitsiz şunu bunu tutturan bir çocuk yerine koyar ve evin içinde kendisini bir başka evladı daha varmış gibi sayardı.

Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 30)Ana, Pearl S. Buck (Sayfa 30)
2 /