1000Kitap Logosu
Rahmi Vidinlioğlu

Rahmi Vidinlioğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
281 Kişi
1.097
Okunma
58
Beğeni
4.937
Gösterim
Unvan
Yazar,öğrenci
Yaşamı
Rahmi Vidinlioğlu ilk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladıktan sonra, eğitimine İstanbul'da devam etti.Halen Felsefe bölümünde Lisans eğitimini sürdürmektedir. 13 yaşından beri sürekli yazmakta olan Rahmi Vidinlioğlu'nun ilk kitabı olan Şizofreni Yalnız Oynanmaz, 2006 yılında, ikinci kitabı Aşk ve Acı ise 2009'da İlya Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Hali hazırda 12 farklı kitap projesi üzerinde çalışmaktadır. Kendine özgü geliştirdiği yazım stili ile kısa sürede kendi okur kitlesini yaratmayı başarmıştır. Rahmi Vidinlioğlu, edebiyat ile ilişkisine, çoğu yazar gibi, şiir yazarak başlamıştır. Henüz 13 yaşında yazmaya başladığı şiirler elbette küçük bir çocuğa aittir ve şu anda geldiği durum ile kıyaslandığında kayda değer bile değildir. Ancak başlangıcın bu kadar erken yaşlarda olması, genç denilebilecek bir yaşta profesyonel şiirler yazabilmesine fırsat tanımıştır. Şiire bakış açısı en baştan beri radikaldir. Babasının kütüphanesinin baş köşesinde tuttuğu Nazım Hikmet ve Ahmed Arif kitaplarını küçük yaşlarda baştan aşağıya okumuş olsa da bunlar fazla ilgisini çekmemiştir. Çok geçmeden II.Yeni'yi keşfetmiş ve okuma faaliyetini bu yönde sürdürmüştür. Poetik yapının saldırgan olması gerektiğine karar vermesi uzun sürmemiş ve böylece sulu sepken romantik şiir yazmaktansa tüm saldırganlığını dizelere dökmeyi tercih etmiştir. Rahmi Vidinlioğlu'nun şiirleri çok uzun cümlelerden oluşur. Sürekli zincirleme isim tamlamalarına, saplantılı tekrarlara ve fazlaca kullanılmayan imgelere başvurulur. Zengin kafiye çoğu zaman kendisini çok sert bir şekilde gösterse de şiirlerde herhangi bir düzenden bahsetmek mümkün değildir. Kullanılan dil de çoğu zaman ağırlaşabilmektedir. Çoğu şair dipnot kullanmayı aklından bile geçirmezken, Rahmi Vidinlioğlu yazdığı şiirlere onlarca dipnot atmak zorunda kalır. Çünkü şiirlerinde kullandığı kelimeler günlük hayatta çok sık karşılaşılan türden değildir. Bu şiirlerin ne kadar şahane olduklarını anlamak için -ne yazık ki- çok yoğun bir entellektüel seviyeye sahip olmak gerekir. Rahmi Vidinlioğlu okurun bilgi seviyesini ve klasik estetik kaygılarını hiç ama hiç umursamaz. Okur anlasın diye şiir yazmamaktadır. Şiir yazmak onun için vazgeçilmesi mümkün olmayan bir tutkudur. Anlayan okurlar zaten daha sonra hiç bir yazıdan kolay kolay zevk alamamakta ve bizzat "Yaz artık!" diyerek şair üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. Gayet tabi şiir, herhangi bir istekle yazılamaz; şiir yazmak zorunda kalınır. Ya Rahmi Vidinlioğlu delirmemek için şiir yazan şairlerdendir ya da çoktan delirdiği için şiir yazmaktadır ve şiirlerinde bu durum apaçık bir şekilde görülebilir. Buna gelecekteki edebiyat tarihçileri karar verecektir. Rahmi Vidinlioğlu son 11 senelik süreçte binlerce şiir yazmıştır ve yazmış olduğu şiirlerin çok büyük bir bölümü henüz yayınlanmamıştır. Buna rağmen kendisini hâlâ bir romancı olarak değil bir şair olarak konumlandırmayı sürdürmektedir.
320 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Rahmi Vidinoğlu'nun 1994'ten 2005'e kadar suren 9 yıllık süreç içerisinde yazdığı bir kitap. Okumadan önce araştırma yapma isteği duymuştum ve bu kadar yıl neden diye kendime sormuştum? Dostum sen kafayı yemişsin diyorum. Çoğu kişi gibi bende acaba kendinimi anlatıyor diye düşünüyorum çünkü bir insan bu kadar şizofreniyle dans edebilir mi? Seni de içine atabilir, katabilir mi? Kitabin ilk 96 sayfası şiirsel tarza ama şiir olamayacak kadar uzun devrik cümleler ve betimlemelerle dolu. Devrik cümleler severim ama bazı kişilerin neden sıkıldığını anlamak zor değil. Öyle bir aşk anlatıyor ki aklınız almıyor ve benim de açıkçası almıyor gerçekçiliğini kaybettiği için, benim gibi gerçekçi insanları sonralara doğru sıkar, boğar, sinir edebilir. Kelimelerle dans etmiş adeta başlarda ve hikayeyi merak ettiğin için devam ettiriyor kendini. Gelelim asıl hikayeye; şizofreni hastası bir adam, onun aklınca çok seven bir kadın, ve sevdiğini sandığını sanan başka bir kadın. Aslında hayalindeki kadını yok etmek için hayata alınmış bir piyon ikinci kadın. Aşk her şeyin üstesinden gelebilir diye düşünülmüş ama aşk her şeyi, hasta da olsa bir adamı affettirir mi ben bilemedim?!. Neden onu sevdiğini sanan kadın diyorum aşk evet çok güzeldir ama Selin dostum senin ki sadece kendini ezdirmektir. Bende yardım eder onu o çukurdan çıkarır bu kadar vicdansız olamazdım ama ne olursa olsun affetmezdim. Okuyunca daha çok anlarsınız diye düşünüyorum. Bir de yazarımız doktorlara bir güzel giydirmiş. Şizofreni hastaları kabul etmez ve tedavi olmayı istemezler ama hastamız iyileştiğinde dahi bir güzel giydirdiğine göre düşünce yapısı bu diye düşünüyorum. Evet aşk belki seni iyileştirir, iyi gelir ama her zaman da her şeyin üstesinden böyle bir durumda yardımsız gelemez diyorum ben. Kitabı çok beğendim yine de.
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
32
320 syf.
Bir kitap düşünün, aşkı en güzel ve en acı haliyle anlatsın. İçinde ihanet olsun, kafa karışıklığı olsun. Şehvetten uzak ve aşkı alelade bir bedene sahip olmayı reddeden hisler olsun. Birbirlerinin gözlerine, yüzüne bakarak her şeyi okuyan, anlayan ruhların aşkı olsun. Birbirlerini sadece mutlu etmek için çırpınan, karşılık gözetmeksizin kendinden veren aşıklar olsun. Sonra bir gölge düşsün üzerlerine, adı Deniz olsun. Her şeyin sebebi olsun ama aslında bir hiç olsun. Hiç varolamamış olsun, hastalıklı bir hayal olsun. Kötülüğün adı, ihanetin adı konulacaksa Demet olsun. Aşkı için çırpınan, ihanete göz yuman, vefanın örneği aranıyorsa Selin olsun. Aşık bir şair olsun ama hasta olsun. Sevsin, aldatsın, acı çeksin. Adı da Cenk olsun, ismi sonraları öğrenilsin. Ha tabi bir de bunların yaşandığı bir şehir olsun. Fatih Sultan Mehmet ' in aşık olup gönlünü fethettiği aşk ı İstanbul olsun. Buram buram edebiyat, şiir, divan koksun. Bizi içine çekip, alsın götürsün. Acı çektirsin, ağlatsın. İçinde bir tutam da felsefe olsun... Bunların hepsi bir kitapta olur mu diyorsanız, işte size Şizofreni Yalnız Oynanmaz. Rahmi Vidinlioğlu ' nun 9 yılda yazdığı ilk kitabı. Devrik cümleleri, muhteşem betimlemeleri, içine çeken hikayesiyle gerçekten 9 yıla değecek büyük bir emek. Çok kısa bir süre önce şizofreni üzerine yazılmış Sana Gül Bahçesi Vadetmedim kitabını okumuştum. Şizofren üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri bu sanırım demiştim. Ama bu kitapta onunla yarışacak seviyede. Ayrıca bu kitabı okumamı tavsiye eden Ahmet Y/Duvar/ ' na çok teşekkür ederim. Güzel bir kitaptı ve kesinlikle öneririm...
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
7
108
320 syf.
Okuduğum en uzun şiir diyebilirim. Anlatım tarzına hayran kaldım. Aşk acı ihanet mutluluk tek bir bedende var ama aynı zamanda yok, kesinlikle bir iç savaş bu.. Zaman zaman insanlar içinde savaş yaşarlar ikilem arasında kalırlar duygu çatışması yaşarlar ama bu öyle Bi savaş değil, dışarıya taşmış ve karakterin karşısında vücut bulmuş bir savaş, kendisi de diyor ki ''.. Gözlerim yıllar önce öğrenmişti uyanıkken rüya görmeyi.. '' Tam anlamıyla bu.. okurken hayal ettiğim de bile zor olan bu savaşta mücadele veren şizofreni hastalarına şifa diledim bolca.. İyi okumalar.
Şizofreni Yalnız Oynanmaz
Okuyacaklarıma Ekle
5