Richard E. Nisbett

Richard E. Nisbett

Yazar
8.3/10
16 Kişi
·
60
Okunma
·
1
Beğeni
·
542
Gösterim
Adı:
Richard E. Nisbett
Unvan:
Profesör-Yazar
Doğum:
Littlefield, Teksas, ABD, 1 Haziran 1941
Bir kültüre sahip insanların inançları bir başka kültürde yetişmiş insanlarınkinden farklı olduğunda, bunun nedeni farklı bilişsel süreçlere sahip olmaları değil, dünyanın farklı yanlarına maruz kalmaları veya farklı şeyler öğrenmeleridir.
Bilgisizliğimizin veya şöhretli birinin bir televizyon programında beyan ettiği görüşlerin hakikate giden yolda uzman bilgisinden daha iyi bir rehber olduğunu düşünmek aptallıktan öteye gitmez !...
Doğulular öteki insanların duygularını çok daha iyi anlarlar ve kişiler arası uyumu kurmaya çalışırlar; Batılılar daha çok kendilerini anlamakla ilgilenirler ve adalet uğruna uyumu kurban etmeye hazırdırlar.
Amerikalı şair Brewster Ghiselin, Poincare’den Picasso’ya, yaratıcılığı çok gelişmiş insanlardan oluşan seçkin bir gruba yaratıcılık süreçlerine dair yazılar yazmalarını rica etti ve bunları bir kitapta topladı.....
Kitaba katkıda bulunan yaratıcı şahsiyetler, şu iki konuya vurgu yapıyor: 1) Çözüme kendilerini hangi unsurların ulaştırdığına dair ya çok az fikirleri var veya hiçbir fikirleri yok. 2) Bir konu, bir problem hakkında bazen kafa yorduklarının, düşündüklerinin bile farkında olamayabiliyorlar.
Eğer daha büyük bir fayda sağlamanızı engelliyorsa o ürünü almayın, o etkinliğe katılmayın, o kişiyi yanınızda çalıştırmayın. En azından acil hareket etmenizin gerekmediği hallerde böyle davranın !...
198 syf.
·Beğendi·10/10
Doğu ve Batı kavramlarının uygarlık gözünden anlatılışı. Ben ders kitabı olarak okudum ama zevkli bir kitap. Bakış acınızı farklı yönde şekillendirebilir. Tabi yanlış yorumlamazsanız ️
198 syf.
·3 günde·9/10
Alanınız her ne olursa olsun bu kitabın mutlaka ilginizi çekeceğine teminat verebilirim. Çünkü ele aldığı konu gerçek anlamda evrensel, tamamen insana dair. "Doğulular ve batılılar nasıl ve neden birbirinden farklı düşünür." Bu cümle Edward Said'in Şarkiyatçılık eserini okuyanlar için önyargıya neden olabilir. Size hemen "Doğulu" bir yorum yapayım o zaman. Birbiriyle çelişir gibi görünen bu iki eserin tezleri aslında bir bütünün parçaları olarak görülebilir. Çünkü Said'in bahsettiği doğu kendini batı olarak görenlerin uydurduğu, kavramsal bir çerçevesi olan ve "batılıların" tahakküm aracı olarak kullandıkları bir terimken ve bununla daha çok İslam ülkeleri kastedilirken; bu kitaba göre doğu bütüncül bir kavram değil ve kastedilen terime en çok uyan coğrafya uzak doğu. Nisbett bu ayrımı kitap boyunca bol bol bilimsel deneyle - hatta fazlasıyla - destekleyerek, Aristo ve Konfiçyus üzerinden de temelleyerek kitap boyunca farklı boyutlarıyla ele alıyor. Neden formel mantık, felsefe, temel bilimler batıda ortaya çıktı, okyanus aşan gemileri olmasına rağmen neden coğrafi keşifleri Çinliler değil de İspanyollar yapabildi gibi bir çok soruya cevap oluyor. Benim en çok ilgimi çeken nokta bebeklerde dahi bu yatkınlıkların olması. Bu da akla genetik faktörleri getiriyor. Nisbett'e göre bu dikotomi her toplum için homojen değil. Batılı olup Doğulu gibi düşünen bireyler olabileceği gibi arada olan toplumlar da olabilir. Yani sadece ortalama ifade ediyor. Kitaptaki örnekler üzerinden kendinizi deneyebilir ve hangi konularda nerelerde durduğunuzu görebilirsiniz. Hatta belki şimdiye kadar tek taraflı düşündüğünüzü farkedip başka şekilde de düşünebileceğinizi görebilirsiniz.
198 syf.
Dünya üzerinde birbirinden oldukça farklı iki kültürün, bu kültürlere sahip insanları nasıl etkilediğine dair önemli bir akademik çalışma. Kitap doğu ve batı kültürlerini karşılaştırırken Anadolu coğrafyasının ne bireyciliğin körlüğüne ne de kolektif yaşamın kısıtlayıcılığana teslim olmamış bir kültür olduğunu fark ettirdi. Keyifli okumalar.
Gökay ARSLAN
Gökay ARSLAN Düşüncenin Coğrafyası'ı inceledi.
@GokayArslan·03 Nis 2016·Kitabı okumadı
Doğu-Batı diye bir şey varsa-ki var- bu meseleye dair dil üzerinden coğrafi işaretlere dayalı yapılmış interdisipliner ve güzide bir çalışma. Kesinlikle öneririm.
400 syf.
·33 günde·Puan vermedi
Kitap; ekonomi, mantık, psikoloji gibi bilimlerden elde edilen sonuçların günlük hayata nasıl uygulanabileceğini, belli başlıklar altında ve bir sırayı takip ederek göstermeye çalışıyor. Ancak, çok ta başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Zira, özellikle kitabın sonuna doğru konular derinleşiyor ve konsantrasyon güçleşiyor. Ve şu anda aklımda neler kaldı diye düşündüğümde, düşünme aracı olarak fazla bir şey kalmadığını anlıyorum.
Bununla birlikte, bolca -bazıları gerçekten oldukça şaşırtıcı olan- deney sonuçlarına yer verilmesi, kitabın en güzel tarafıydı. Buy-ology kitabı ile birlikte okunduğunda, bazı çalışmaların sonuçları daha iyi anlaşılacaktır.
Diğer taraftan, yazarın doğu ve batı düşünce sistemleri ile ilgili yaptığı çalışmadan kitapta sıkça söz ediliyor ve atıf yapılıyor. Bu da yazarın "Düşüncenin Coğrafyası" adındaki diğer kitabını okumaya olan iştiyakı arttıyor.
Okumak isteyenlere tavsiyem, öncelikle kitabın sonundaki özeti okuyarak bir fikir elde etmeleri.
Ek olarak, her bölüm sonundaki "sonuç" kısmı da güzel bir özet niteliğinde. Bu şekli ile, kitap yazma tekniği -açıkçası- hoşuma gitti.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard E. Nisbett
Unvan:
Profesör-Yazar
Doğum:
Littlefield, Teksas, ABD, 1 Haziran 1941

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.