Robert Frager

Robert Frager

Yazar
8.5/10
58 Kişi
·
149
Okunma
·
21
Beğeni
·
1631
Gösterim
Adı:
Robert Frager
Unvan:
ABD'li psikolog, yazar, sufi
Doğum:
1940
Robert Frager, ABD'li psikolog, yazar, sufi. Transpersonel Psikoloji'nin öncülerinden olan Frager, Association for Transpersonal Psychology'nin başkanlığı ve Institute of Transpersonal Psychology'nin kurucusudur. Dr. Frager, Muzaffer Ozak'ın halifelerinden biri olarak Halveti-Jerrahi tarikatının Amerika'daki önderlerinden biridir. Kendisinin başında bulunduğu dergah CaliforniaRedwood City'de bulunmaktadır. 1960'larda Japonya'dayken ünlü usta Morihei Ueshiba ile Aikido çalışan Frager 7. kuşak dan sahibi bir Aikidokadır.

Eğitimi


Reed College, Portland, Oregon, United States, 1957-1961, B.A., Psikoloji
Harvard University, Cambridge, Massachusetts, United States, 1961-1967, Ph.D., Sosyal Psikoloji
Her kim kendi karanlık gölgesini bilinçli bir şekilde kendini bilmenin nûruna maruz bırakır ve gölgesinden çıkan başkalarına yönelik bilinçdışı yansıtmaların kökünü kazırsa dünyayı şekillendirecek nispette büyük bir görev ifa etmiş olur.
Safer efendim şöyle demişti, “Dış dünyada gerçekleşen savaşlar, içimizdekilere kıyasla birer hiçtir.”
Afrikada hamile kadını hipnotik trans haline sokarak bebekle konuşan yaşlılar vardır. Çocuğun annenin sesiyle kendilerine cevap verdiğine inanırlar. Çocuktan iki şey sorarlar: "Adın ne?" ve "Ne yapmaya geliyorsun?"
Gördüğümüz en kötü şeylerde dahi bir anlam ve hikmet aramamızı mümkün kılacak bir manevî görüş sahibi olamadığımız sürece, ölüm döşeğimize en kötü şeylerle ve bunları nefsimize en hoş gelecek şekillerde tevil etmek için kurulmuş iç görüşle varacağız. Önceden bilmemizin münkün olmadığı, Kudret Eliyle yapılan işlere karşı hüsn-ü zan beslemeden geçirilen bir hayatın tek neticesi, ümitsizlik ve zavallılık hâlidir.
Bence her zaman olan şey olacak. Hepimiz görmek istediğimizi ve kendimizi görmeye hazırladığımız şeyi göreceğiz. Daha sonra da şu soruyla karşılaşacağız: Bunu algılayışımızdaki farklılık konusunda ne yapacağız?
Muzaffer efendimin dediği gibi, “Başkasının üstünde necaset gördüğünde kendi gözlük camındaki pisliği temizle.” kendi kusurumuzu hep karşımızdaki kişide görürüz.
Ruh Hekimi
Ruh Hekimi Manevi Rehberlik ve Ben Ötesi Psikololisi Üzerine Paylaşımlar'ı inceledi.
224 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Üsküdar'da Kaknüs yayınevinde rafları tararken adıyla hemen ilgimi çeken bir kitap oldu. Kitabın bu alanda bir ilk olduğu söyleniyor. Orjinal adı "Shared Sacred Stories" (Paylaşılmış Kutsal Hikâyeler) olup ve Manevi Rehberliğin Kalbi isimli bir konferanstaki sunumlardan oluşuyor. Yani 1 değil 15 yazar var karşımızda; psikiyatr, klinik ve sosyal psikolog, manevî rehber, inziva uzmanı (değişik bir meslek :) ), papaz, rahip, haham...

İlk kısımda Benötesi Psikoloji Enstitüsünün kurucusu, bir psikoloji profesörü ve aynı zamanda bir Halveti-Cerrahi tarikat önderi olan Dr. Robert Frager bizi karşılıyor. Benötesi psikolojisinin ne olduğu, ne olmadığı, kalbin manevî mertebeleri (Sadr, Kalp, Fuad, Ahfa) ve Nefs mertebelerinden (Emmâre, Levvâme, Mülhime, Mutmainne, Radiyye, Mardiyye, Sâfiye) - (6 tane değil miydi bunlar?) kısaca bahsediyor. Bu mertebeler daha detaylı işlenebilirdi; bir üst mertebeye geçmek için her mertebede neye dikkat etmek gerekir, mertebe düşmek mümkün müdür gibi birçok soru cevapsız olarak kaldı bende. Ek olarak kendi tarikat veya manevî rehberlik tecrübesinden hiç bahsetmemesini yadırgadım açıkçası. Zira kitabın geri kalan kısmı bu şekilde manevî rehberlik deneyimlerinden oluşuyor.

Evsizlere grup terapisi ve sıcak kahve imkanı sunan manevî rehber, yine evsizlerle çalışan rahibe, madde bağımlılarına gönüllü rehberlik eden Cizvit gönüllüsü, terminal dönem hastalara son günlerinde hayat muhasebesi ve manevî arkadaşlık eden papaz, şaman geleneği, kızılderili geleneği, yoga çeşitleri ve felsefesi gibi çeşitli manevî geleneklerin aktarımı mevcut. Manevî arayışta olan birisi bu kitabı okursa muhtemelen yoga araştırmasına koyulur, o derece yoğun bir yoga ve meditasyon vurgusu var.

Manevî arkadaşlık kısmında güzel bir tanım yapılmış. Refik (ing: companion), latince ekmek anlamına gelen "panis"ten geliyormuş. Yani refik, kendisiyle ekmeğinizi paylaştığınız kişidir.

Kitap, Psikomanteum (aynaya bakma) diye adlandırılan yas terapisinde yeni bir yaklaşımı tanıtıyor, bu kısım özellikle dikkatimi çekti. Bu yöntemde yakınlarını kaybetmekten dolayı büyük duygusal darbe yemiş insanlar loş ışıklı bir kabinde bir aynanın karşısına rahat bir koltuğa oturtuluyorlar. Ayna, kişinin yüzünü yansıtmayacak bir açıda yerleştiriliyor, sadece karanlığı yansıtıyor. Kişi 45 dakika boyunca kaybettiği yakınını, onunla ilişkisini tefekkür ediyor ve onunla iletişim kurmaya, onun varlığını hissetmeye çalışıyor. Bu yöntemin ikinci safhasını oluşturuyor. Kabinden önceki ilk safhada danışman yakınını kaybeden kişiye "Ölen kimse hakkında neler hissediyorsun?", "Şimdi onunla konuşabilsen neler söylerdin?", "Ona karşı tatmin olmamış veya yarım kalmış olduğunu düşündüğün hislerin neler?" gibi sorular yöneltiyor. Ayrıca ölmüş kimseyle iletişim kurma ihtiyacı, üzüntü, kaybolmuşluk ve suçluluk duyguları gibi 21 maddeden oluşan 7'li likert tarzında bir ölçek de dolduruyorlar. Son safhada kabinde yaşanan deneyim konuşuluyor ve ölçek tekrarlanıyor.

Batıda manevî rehberlik hizmetinin son yıllarda olağanüstü artışı sayılarla ortaya konuluyor. Toplumun artan manevî arayışı ve tam zamanlı bir iş olarak manevî rehberliğin zorluklarına değiniliyor. En basitinden para karşılığı yapılıyor olması, olayın mahiyetine ters geliyor ve zaman zaman bahse konu oluyormuş. Ayrıca manevî rehberin işinin kutsallığını abartması da başka bir problem olarak zikrediliyor.

Dinlerarası diyalog seminerinden çıkmış gibi bir hâle sokan kitabı genel olarak beğendim. Aklımda şu soru kaldı: Kendi inancı içinde yoksullara yardım eden, ibadetini yapan, doğaya saygılı, okumamış, evde çocuklarını büyüten, kendisine hiç İslam tebliğ edilmemiş bir Hindu kadın mı yoksa Müslüman olarak doğmuş, bayramdan bayrama veya cumadan cumaya hariç ibadet etmeyen, çevreyi kirleten, çocuklarını ve karısını döven, kendinden başka kimseye hayrı dokunmayan bir adam mı daha mübarektir? Allah, kendini başka isimlerle tanıyanlara da merhamet eder mi?
231 syf.
Kitabın yazarı Amerikalı bir pskiyatri profesörü.Musevi bir ailede doğmuş.Transpersonal (ben ötesi) Psikoloji'nin kurucularından.
Japonya,Hindistan gibi dünyanın çeşitli yerlerinden ruhani liderler,mistikler tanıyıp Budizm,meditasyon,yoga öğrenmekle yıllarca süren arayışlarından sonra tasavvufa olan
ilgisi sonucu İslamiyet'i benimsemiş.Bu kitabında da Sufi psikolojisinin 3 temel kavramı denilen nefis,ruh ve kalp konu ediliyor.Bunların tasavvufi manada katmanları,aşamaları
psikolojiyle karşılaştırılarak ve yardımlaşarak açıklanıyor.

Kitapda geçen yazarın kendi ifadesiyle ''geleneksel psikoterapinin hedefi, nevrozlu kişilik özelliklerini ortadan kaldırmak ve bireyin topluma adapte olmasına yardımcı
olmaktır. Tasavvuf uygulamasının hedefleri ise, negatif kişilik özelliklerini değiştirmek, kalbi açmak ve içimizdeki derin irfanla temas kurarak Allah (c.c)‘a yakınlaşmaktır''
Bu ayırd edici yöntemle kendilik arayışında ,bir iç alem yolculuğuna rehberlikle kişinin geleneksel psikolojininkinden daha soyut,daha hümanist bir bilinç düzeyinde farkındalık
kazanması amaçlanıyor.

Kimi yerlerinde bir kişisel gelişim kitabı okuduğumu hissettim,kimi yerlerinde tasavuf,kimi yerlerinde psikoloji.
Tasavvuf öğretileriyle harmanlanmasıyla,klasik batı psikolojisinin insana bakışı yumuşatılmış,mistik bir boyut katılmış.Anlatım diyagramlar ve hikayelerle desteklenmiş.
Kitabın dili sade,anlaşılırsa da çeviriden kaynaklı olduğunu düşündüğüm anlam karmaşası bulunduran kısımlar, demek istenen yönünde sorgulayarak okumayı gerektiriyor.
Kendini soyut manada eğitmek isteyen, varlığını keşfetme çabasında olan birinin içinde tasavvufa dair merak uyandırabilecek bir kitap.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Müslüman bir profesörden islam ahlakı ve yaşayışı hakkında örnek hikayeler ve peygamberlerden örnekler verilmiş. Salih kulların öğütleri ve artık dünyanın da islamı tanımaya başladığını anlatıyor. Okunabilir.
231 syf.
·Beğendi·9/10
bu kitabı bir arkadaşım yıllar önce bana hediye etmişti,iyi ki de hediye etmiş,müthiş bir kitap,okumaya doyamadım,tasavvuf severler için kaçırılmayacak,okunacak,okutulacak kitaplardan biri,
320 syf.
·7/10
Tasavvufun ve “kendini bilmenin” belli bir zümreye, belli bir inanca hapsedilemeyeceğini anlamanız için hazırlanmış güzel ve ufuk açıcı kitaplardan birisi. İnsan’ın yükünü ve sorumluluklarını hatırlatan çalışmala örneklerinden birisi...
304 syf.
·Puan vermedi
İyi bir kişilik oluşturma yönteminin de aslında İyi bir dervişin yolculuğuna ne kadar benzediğinin idraki.
Kendini bulmak adına kendinden çıkmak özverisi...
304 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap da çok fazla yinelenen durum var. Ama bu durum sohbet havasında yazıldığı için çok göze batmıyor. Psikolojinin temel kavramlarıyla bazı tasavvuf düsturlarını birleştirmiş. Tasavvuf la ilgilenenler için okunabilir bir kitap.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımızda ikaz edici, yönlendirici kitaplara, dostlara her zaman ihtiyaç var. Çünkü dünyanın ne kadar boş ve geçici olduğunu çok çabuk unutuyoruz. Kitap bu noktada çok tatlı bir dille ikaz edici bir dost konumunda. Neredeyse her satırını düşünerek içimde muhasebesini yaparak okudum. Yeter mi yetmez elbette çünkü amel etmek lazım. Kitapta en çok vurgulanan şeylerden birisidir bu. Sadece okumakla yetinmemek amel etmek! Hayatımızda olan herkese iyi niyetle bakabilmek, her bir kimsenin duaya çokça ihtiyacı olduğunun idrakinde olup dua etmek. Kuranı Kerim okumalarına biraz daha vakit ayırmak ve tefekkür. Ve en önemlisi niyetlerimizi hep kontrol altında tutmak gibi çok mühim mevzuları içimize işliyor kitap.
Çocukluğumda babamdan dinlemiş olduğum kıssaların bir kısmının burda karşıma çıkması da ayrı bir güzellik oldu benim için. Kitap hakkında ne desem az kalacak sanırım. Bitmesi içimi burktu desem yalan olmaz.
Günlük az az okunup tefekkür edilecek bir kitap. Sufi Terapistin Sohbet Günlüğü

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Frager
Unvan:
ABD'li psikolog, yazar, sufi
Doğum:
1940
Robert Frager, ABD'li psikolog, yazar, sufi. Transpersonel Psikoloji'nin öncülerinden olan Frager, Association for Transpersonal Psychology'nin başkanlığı ve Institute of Transpersonal Psychology'nin kurucusudur. Dr. Frager, Muzaffer Ozak'ın halifelerinden biri olarak Halveti-Jerrahi tarikatının Amerika'daki önderlerinden biridir. Kendisinin başında bulunduğu dergah CaliforniaRedwood City'de bulunmaktadır. 1960'larda Japonya'dayken ünlü usta Morihei Ueshiba ile Aikido çalışan Frager 7. kuşak dan sahibi bir Aikidokadır.

Eğitimi


Reed College, Portland, Oregon, United States, 1957-1961, B.A., Psikoloji
Harvard University, Cambridge, Massachusetts, United States, 1961-1967, Ph.D., Sosyal Psikoloji

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 149 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 133 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.