Stephane Hessel

Stephane Hessel

Yazar
8.3/10
18 Kişi
·
39
Okunma
·
5
Beğeni
·
998
Gösterim
Adı:
Stephane Hessel
Tam adı:
Stéphane Hessel
Unvan:
Fransız Diplomat, Direnişçi, Yazar
Doğum:
Berlin, Almanya, 20 Ekim 1917
Ölüm:
Paris, Fransa, 27 Şubat 2013
Ailesi, Eğitimi ve Geçmişi

Kökeni Polonya yahudisi olan Heinrich Hessel'e dayanmakta olan Stéphane Hessel, Almanya'da doğmuş, 8 yaşındayken Paris'e yerleşmiş ve 1937 yılında Fransız vatandaşı olmuştur. École Normale Supérieure mezunudur, felsefe lisansı yapmıştır. 1939 yılında Anayasa Hukuku profesörü Boris Mirkine-Guetzevitch'in kızı Vitia ile evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. 1941'de Londra'dakiÖzgür Fransa Kuvvetleri'ne girmiştir. Daha sonra Gestapo tarafından 36 kişi ile beraber tutuklanmış Dora ve Buchenwald Toplama Kampında kalmıştır, pekçoğu öldürülmüş ya da hastalıktan ölmüş sadece Hessel dahil 3 kişi kurtulmuştur.

Kariyeri

II. Dünya Savaşı Ekim 1945'te Dışişleri Sınavını (gaziler, tutuklular ve direnişçilere açılmış bir sınav) kazanmıştır. 1946 yılında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi taslağını yazan komisyonun sekreterliğine getirilmiş, insan hakları ve sosyal sorunlara dair konularda belgeler toplamakla görevlendirilmiş, Bildiri'nin birinci bölümünün yazılmasına dolayı yollardan katılmış, ayrıca Paris'te 1948 yılında Bildiri'nin imza töreninde ayrıcalıklı tanık olarak bulunmuştur. Çeşitli diplomatik görevlerde bulunmuş, 1977-1981 yıllarında BM Cenevre Ofisi nezdinde daimi temsilci olarak görev yapmış, 1981 yılında yaklaşık 30 yıldır tanıdığı François Mitterrand'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ardından dışişleri bakanı Claude Cheysson'un isteği ile fransız dış politikalarında reform yapmak için görevlendirilmiş kalkınma yardımı ve işbirliği konularında temsilci olarak bakanlıkararası bürokrat atanmıştır. 1982 yılında Meclis Başkanı Louis Mermaz tarafından 3 yıllığına İşitsel-Görsel İletişim Yüksek Otoritesi üyeliğine atanmıştır. Eşi 1986 yılında ölmüş ve kendisi 1987 yılında Christiane Chabry ile evlenmiştir. 1990 yılında Michel Rocard tarafından Entegrasyon Yüksek Kurulu'na atanmış ve üyelik görevini 1993 yılına dek sürdürmüştür. 1993 yılında Viyana'da İnsan Hakları Dünya Konferansı'nda Fransa'yı temsil etmiştir.

Siyasi Çizgisi

Pierre Mendès France'ın sadık bir dostu olmuş, Michel Rocard ile dostluk kurmuş, sosyalist çizgide yer almış, inanmış bir avrupalı olarak, 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Europe Écologie listesini desteklemiş, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande'ı desteklemiş, Sosyalist Parti'nin çeşitli mitinglerine gitmiştir. Sosyalist Parti'nin 2012 Toulouse Kurultayı'nda "Oser plus loin plus vite" (Daha çabuk daha uzağa cesaret etmek) Hareketi'nin ilk imzacısı olarak yer almış ve bu hareket beklenenin de üzerinde oy olarak %11,78 oranında oyla kurultayda 3. olmuştur.

Aldığı Tavırlar

Cezayir Savaşı'nda Fransa'yı eleştiren Hessel, Fransa'nın göçmen politikalarını da yıllarca eleştirmiştir. Ayrıca Gazze Savaşı'ndan dolayı İsrail'i eleştirmiş, İsrail'in savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtmiş, İsrail'e karşı boykot uygulanmasını istemiştir.

Indignez-vous! (Öfkelenin!)

2010 yılında yazdığı Indignez-vous! adlı eser, Türkçe'ye Öfkelenin! olarak çevrilmiş 100 civarında ülkede 4 milyonun üzerinde satmıştır. Bu kitap Yunanistan'da, ABD'de (Wall Street işgali), İspanya'da (Los indignados) ilham kaynağı olmuştur.
İsviçreli ressam Paul Klee'nin, kollarını açarak kendisinin gelişmeyle özdeşleştirdiği fırtınayı durdurmak ve püskürtmek isteyen bir melek figürünün görüldüğü Angelus Novus adlı yapıtından kötümser bir mesaj çıkarmıştı Benjamin. Eylül 1940'ta Nazizmden kurtulmak için intihar eden Benjamin için tarih, felaketten felakete gidilen karşı konulamaz bir yolculuktur.
"Insan ancak gerçekten mücadelenin içinde olduğunda ve sorumluluk hissettiğinde gerçek anlamda insan olur."
Stephane Hessel
Sayfa 64 - Cumhuriyet Kitapları 1. Basım: Kasım 2011
Siyaset dünyasının, ekonomi dünyasının sorumluları, aydınlar, toplumun tümü mücadeleden vazgeçmemeli, barışı ve demokrasiyi tehdit eden bugünkü uluslararası finans pazarı diktatörlüğünün etkisi altında kalmamalıdır.
Stephane Hessel
Sayfa 36 - Cumhuriyet Kitapları 4. Baskı: Şubat 2013
İnsan ancak gerçekten mücadelenin içinde olduğunda ve sorumluluk hissettiğinde gerçek anlamda insan olur.
(...)Evet insana inanıyorum ve güveniyorum.Bu yaratık tehlikelidir ve her şeyi yok etme yeteneğine sahiptir-çok açık kanıtları vardır bunun- ama yeni sorunları yeni düşünceler ışığında ele alma gibi müthiş bir yeteneğe de sahiptir.
Madde 24

Herkesin, dinlenme ve boş zamana hakkı vardır; bu, iş saatlerinin makul ölçüde sınırlandırılması ve belirli aralıklarla ücretli tatil yapma hakkını da kapsar.
Stephane Hessel
Sayfa 78 - Cumhuriyet Kitapları 1. Baskı: Kasım 2018
"Ben her zaman ayrılıkçıların yanında oldum."

demiştir. Burada konuşan tam 93 yaşındaki Hessel'dir.
Stephane Hessel
Sayfa 54 - Cumhuriyet Kitapları 4. Baskı: Şubat 2013
"Aydınlanma düşünürlerinin 'ilerleme' den anladıkları, bilgiden teknolojik buluşlara, ahlaksal değerlerden dinsel öğretilere, toplumsal örgütlemeden devlet yönetimine, kültürün hemen her alanını kucaklayan oldukça geniş bir kavramdır."
Stephane Hessel
Sayfa 7 - Cumhuriyet Kitapları 1. Baskı: Kasım 2011
Siz temel olarak insanlığın gelişmesine inanıyor musunuz?

Evet, insana inanıyorum ve güveniyorum. Bu yaratık tehlikelidir ve her şeyi yok etme yeteneğine sahiptir-çok açık kanıtları vardır bunun- ama yeni sorunları yeni düşünceler ışığında ele alma gibi müthiş bir yeteneğe sahiptir!
Stephane Hessel
Sayfa 65 - Cumhuriyet Kitapları 1. Baskı 2011
Gençlere şöyle diyorum: Çevrenize bakın, öfkenizi haklı çıkaracak konular bulursunuz: Göçmenlere, kaçak işçilere, Çingenelere yapılan muameleler gibi. Sizi güçlü bir yurttaş hareketine götürecek olan somut durumları bulursunuz.
Stephane Hessel
Sayfa 42 - Cumhuriyet Kitapları 4. Baskı: Şubat 2013
86 syf.
·2 günde·7/10
Insan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yazılmasına katkıda bulunmuş, Birleşmiş Milletler Örgütü'nün kurucularından biri olmuş, hayatın tüm olumsuzluklarına karşın daima mücadele etmiş Hessel'in hemen hemen her konuda fikirlerini açık yüreklilikle dile getirdiği söyleşi şeklinde yayınlanmış kitapta güzel düşüncelerine hayranlıkla şahit olacaksınız.

Madde 1
"Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar."

Iyi okumalar.
56 syf.
·1 günde·8/10
93 yaşında genç bir sosyalist.
(Bir yerde okudum Hessel'e böyle hitap edilmişti.)

'Mücadeleye Katılın' kitabında olduğu gibi kendi hayatından kesitler ve günümüze farklı bakış açısıyla ortalığı kasıp kavuran Hessel'in gerçekten tarafsız düşüncelerini okuyacağınız bir kitap.

"Uzun yaşamım öfkelenmem için bir yığın neden sunmuştur bana...
Bu nedenler, bir heyecandan çok mücadeleye katılma isteğinden doğmuştur." (Sayfa:37)

İyi okumalar.
56 syf.
·3 günde·8/10
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yazımında bulunmuş bir yazardan dünyanın adaletsizliklerine karşı umutlu bir öfkelenme sorumluluğu taşıdığımızı belirten bir cep manifestosu.
88 syf.
·Beğendi·10/10
"Ahlakın yüceltilmesi ahlak dersleriyle yetinemez." (s.52)
Bu kısa kitap, yaşama dair söyleyecek sözleri olan iki vicdanlı insanın bizlere birikimlerinden yola çıkarak çözümler sunduğu bir 'umut' kitabıdır. Kitapta, günümüzde daha bir alışık olduğumuz ve sosyal medyada saniyeler içerisinde önümüzden akıp giden sorunlar silsilesini bolca görüyoruz, fakat günümüzde pek alışık olmadığımız bir şekilde: sorunları söyleyip, yakınıp, birkaç nasihat verip uzaklaşmak yerine, sorunlar karşısında eğilip bükülmeden izlenecek çözüm yollarını anlaşılır bir dil ile bizlere aktarıyor.
Bu iki vicdanlı insan kitapta dertlerine ortak olmamızı, toplumun kaybolan değerlerini, doğanın ve canlılar aleminin geri dönüşü olmayan bir yok oluşa sürüklendiğini, yöneticilerimizin adaletsizliklerini, yönetilenlerin sessizliklerini, para düzeninden, yanlış refah ve mutluluk anlayışına kadar daha bir çok konuda adeta elimizi taşın altına koymamızı ve insan olmanın getirdiği sorumluluk ile yüzleşmemiz gerektiğini haykırıyorlar.

Bireysel dertlenmenin bir şeyi çözemeyeceğini, ayrı olmadığımızı, bir şeyleri ancak toplumsal bir farkındalık ile çözebileceğimizi gözler önüne seriyorlar. 

"Dünya hem harikulade hem iğrençtir. Estetik bizi coşturmaya yardımcı olur ve iğrençlikleri başımızı çevirmeden görmemizi sağlar."(s.77) diyerek gördüğümüz iğrençlikleri sadece görmenin yetmediğini bunlara karşı bir duruşa sahip olmamız, çözüme yönelik bir şeyler yapabilme gücünün var olduğunu anlatan bir kitap "Umut Yolu*" umudun olduğunu sık sık hatırlatan ve vicdanı olan her insana söyleyecek bir sözü olduğunu düşündüğüm bir kitap.

"Paul Valery 1932'de olağanüstü bir açık seçiklikle şöyle diyordu:

"İnsanlık böylesi bir güçle, böylesi bir bunalımın, sıkıntıların, baskıların, bilginin ve belirsizliklerin, kuşkuların bir araya geldiği bir dönem yaşamamıştır kesinlikle. Günlerimiz endişe ve anlamsızlıklar içinde geçip gidiyor.""(s.18)


Kitapta geçen bu alıntı akıllara şu soruyu getiriyor:
1932'den günümüze bu cümleleri söyleten ızdıraptan değişen nedir? Bunca gelişim, değişim ve artan konfor düzeyine rağmen Paul Valery'nin bu cümlesinin yapbozun eksik parçası gibi oturmayacağı bir dönem olacak mı? İnsanın kendini inşa ettiği, özüne döndüğü ve tüketim ilkesine göre kurduğu bir medeniyetin aksine kendini, özünü tanıyarak kurduğu bir medeniyet olacak mı? Şu an için bunun günümüze kadar yaşanmış bütün büyük buhranlardan daha büyük bir buhran olacağı görüşündeyim. Toplum ait olmadığı, kendine göre inşa etmediği bu binayı terk etmediği sürece bu bina tarihte sürekli olduğu gibi epey toz kaldırarak yıkılacak.
56 syf.
·8/10
***gerçek bir demokrasinin bağımsız bir basına ihtiyacı vardır...
****sinirlenme umudun inkar edilmesidir.
*****mutluluk bulaşıcıdır,sen mutlu olursan etrafındakilerde mutlu olur,bu da yine senin mutluluğunu arttırır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephane Hessel
Tam adı:
Stéphane Hessel
Unvan:
Fransız Diplomat, Direnişçi, Yazar
Doğum:
Berlin, Almanya, 20 Ekim 1917
Ölüm:
Paris, Fransa, 27 Şubat 2013
Ailesi, Eğitimi ve Geçmişi

Kökeni Polonya yahudisi olan Heinrich Hessel'e dayanmakta olan Stéphane Hessel, Almanya'da doğmuş, 8 yaşındayken Paris'e yerleşmiş ve 1937 yılında Fransız vatandaşı olmuştur. École Normale Supérieure mezunudur, felsefe lisansı yapmıştır. 1939 yılında Anayasa Hukuku profesörü Boris Mirkine-Guetzevitch'in kızı Vitia ile evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. 1941'de Londra'dakiÖzgür Fransa Kuvvetleri'ne girmiştir. Daha sonra Gestapo tarafından 36 kişi ile beraber tutuklanmış Dora ve Buchenwald Toplama Kampında kalmıştır, pekçoğu öldürülmüş ya da hastalıktan ölmüş sadece Hessel dahil 3 kişi kurtulmuştur.

Kariyeri

II. Dünya Savaşı Ekim 1945'te Dışişleri Sınavını (gaziler, tutuklular ve direnişçilere açılmış bir sınav) kazanmıştır. 1946 yılında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi taslağını yazan komisyonun sekreterliğine getirilmiş, insan hakları ve sosyal sorunlara dair konularda belgeler toplamakla görevlendirilmiş, Bildiri'nin birinci bölümünün yazılmasına dolayı yollardan katılmış, ayrıca Paris'te 1948 yılında Bildiri'nin imza töreninde ayrıcalıklı tanık olarak bulunmuştur. Çeşitli diplomatik görevlerde bulunmuş, 1977-1981 yıllarında BM Cenevre Ofisi nezdinde daimi temsilci olarak görev yapmış, 1981 yılında yaklaşık 30 yıldır tanıdığı François Mitterrand'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ardından dışişleri bakanı Claude Cheysson'un isteği ile fransız dış politikalarında reform yapmak için görevlendirilmiş kalkınma yardımı ve işbirliği konularında temsilci olarak bakanlıkararası bürokrat atanmıştır. 1982 yılında Meclis Başkanı Louis Mermaz tarafından 3 yıllığına İşitsel-Görsel İletişim Yüksek Otoritesi üyeliğine atanmıştır. Eşi 1986 yılında ölmüş ve kendisi 1987 yılında Christiane Chabry ile evlenmiştir. 1990 yılında Michel Rocard tarafından Entegrasyon Yüksek Kurulu'na atanmış ve üyelik görevini 1993 yılına dek sürdürmüştür. 1993 yılında Viyana'da İnsan Hakları Dünya Konferansı'nda Fransa'yı temsil etmiştir.

Siyasi Çizgisi

Pierre Mendès France'ın sadık bir dostu olmuş, Michel Rocard ile dostluk kurmuş, sosyalist çizgide yer almış, inanmış bir avrupalı olarak, 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Europe Écologie listesini desteklemiş, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande'ı desteklemiş, Sosyalist Parti'nin çeşitli mitinglerine gitmiştir. Sosyalist Parti'nin 2012 Toulouse Kurultayı'nda "Oser plus loin plus vite" (Daha çabuk daha uzağa cesaret etmek) Hareketi'nin ilk imzacısı olarak yer almış ve bu hareket beklenenin de üzerinde oy olarak %11,78 oranında oyla kurultayda 3. olmuştur.

Aldığı Tavırlar

Cezayir Savaşı'nda Fransa'yı eleştiren Hessel, Fransa'nın göçmen politikalarını da yıllarca eleştirmiştir. Ayrıca Gazze Savaşı'ndan dolayı İsrail'i eleştirmiş, İsrail'in savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtmiş, İsrail'e karşı boykot uygulanmasını istemiştir.

Indignez-vous! (Öfkelenin!)

2010 yılında yazdığı Indignez-vous! adlı eser, Türkçe'ye Öfkelenin! olarak çevrilmiş 100 civarında ülkede 4 milyonun üzerinde satmıştır. Bu kitap Yunanistan'da, ABD'de (Wall Street işgali), İspanya'da (Los indignados) ilham kaynağı olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 39 okur okudu.
  • 44 okur okuyacak.