Stephen Grosz

Stephen Grosz

Yazar
7.7/10
27 Kişi
·
72
Okunma
·
2
Beğeni
·
606
Gösterim
Adı:
Stephen Grosz
Unvan:
Amerikalı psikanalist ve yazar
Doğum:
Indiana, 1952
Sevgi bana tehditkar geliyor. Sorun sevilmek, çünkü sevilmek bir taleptir. Sevildiğinizde, biri daha fazlanızı istiyor demektir.
Karasevdaya tutulduğumuzda, duygusal sınırlarımızın, arzu nesnemizle aramızdaki duvarların yok olduğunu duyumsarız. Şiddetli fiziksel özlem duyarız acı çekeriz. Aşık olduğumuza inanırız.
Şiddet, küçük bir çocuk için ezici, kontrol edilemez, dehşet verici bir deneyimdir- duygusal etkileri ömür boyu sürebilir. İçselleştirilen travma, empati yoksunluğunda bizi ele geçirir.
Kederimizi çözerek sonlandırabileğimize inanmak istiyoruz çünkü keder bizi şaşırtıp dengemizi bozabiliyor
Öne eğilip ellerini masanın üstüne koydu."Müşkülpesent sözcüğünün anlamını biliyor musun?"
Başımı salladım.
"Harika bir sözcük-ufak tefek hataları fark edip büyüten, anlamına geliyor.Kusur bulan.Memnun etmesi zor olan.Güç beğenen. Tanıdığın birisi geliyor mu aklına?"
"Cephe büyükse arkası kalabalıktır."
Psikanalistler buna "bölünme"derler- tahammül edemediğimiz duygularımızdan kaçınmamızı sağlayan bilinçsiz bir savunma mekanizmasıdır.Genellikle kendimizi iyi insanlar olarak görme, utanç duyduğumuz niteliklerimizi başka kişi ya da gruplara atfetme eğiliminde olduğumuzu anlatır.
Bölünme, benlik bilgisinden kurtulma yöntemlerimizden birisidir.
Değişim yalnızca burada ve şimdi gerçekleşebilir.Bu önemli bir bilgidir, çünkü geçmişimizi değiştirmeye çalışmak bizi çaresizlik hissine boğabilir, üzebilir.
Bazen değişmek için kendimizi düzeltmeye ya da yaşayanlarla ilişkimizi onarmaya karar vermemiz yeterli olmaz; bunun yerine kayıplarımızla, unuttuklarımızla, ölülerle ilişkilerimizi onardığımızda değişiriz.
Değişime direniriz.Bütünüyle iyiliğimiz için bile olsa kendimizi küçük bir değişime teslim etmek, genellikle tehlikeli bir durumu görmezden gelmekten çok daha korkutucudur.
Kendi dünya görüşümüze, kendi öykümüze bütünüyle sadığız.Eski öyküden dışarı adım atmadan önce, içine gireceğimiz yeni öyküyü baştan sona bilmek isteriz.
Ormanda ölü taklidi yaparak hayatta kalan hayvanlar olduğu gibi, bazı insanlar korktuklarında tamamen içe kapanabilirler.
200 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Psikoloji ile alakalı bir kitap ve yazar Stephen Grosz üniversitelerde psikanaliz dalında dersler veriyor. Hastalarının isimlerini değiştirerek gizliliği ihlal etmeden ve onlarında izniyle bu kitabı yazdığını belirtmiş.İlk kitabı ama hiç sıkıcı değil psikoloji ile ilgili beğeniniz varsa okumanızı öneririm yoksa bile okuyun çünkü kısa kısa hayatlardan verilen gizli mesajlar var. Bir hayatı yaşamış olmaya gerek yok başka bir hayatı dinlemek farkında olmak bizim için faydalı olabilir. Her olayı kendi hayatımızda görmeyebiliriz bu açıdan kitabın faydalı olduğunu düşünüyorum. Okumak isteyen arkadaşlara iyi okumalar dilerim
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap oldukça akıcı ama bir kitabın akıcı olması tek başına yeterli değil. Konular bildik ama bir de bilinenin okuyucuya verecek bir heyecanı yok. Konunun akıcılığından ziyade psikolog izleminlerini aktarmış ama bu sığ bir anlatımla kitabı bitirmek okuyucuda yükselen heyecanı yarıda bırakarak alacağınız haz, bir anda elinizden alınıyor. .
.
.
Bu anlatım tarzı belki de benim için yeterli olmadı. Bu tarz kitapları fazlaca okuyunca daha derinlemesine anlatım bekliyorsun .
Yine de bu tarz kitaplara başlayanlar için güzel bir başlangıç kitabı olur diye düşünüyorum h+.
Keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen Grosz
Unvan:
Amerikalı psikanalist ve yazar
Doğum:
Indiana, 1952

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 72 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.