1000Kitap Logosu
Ted Dekker

Ted Dekker

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
1.152 Kişi
3.922
Okunma
231
Beğeni
7,9bin
Gösterim
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Endonezya, 24 Ekim 1962
Yaşamı
Ted Dekker, 40'tan fazla ödüllü romanın yazarı, New York Times ve uluslararası çok satan yazarlardan biridir. Çalışmaları dünya çapında on milyonlara ulaştı ve birçok dile tercüme edildi. Ayrıca önemli filmlere uyarlandı. (Thr3e, House) 2013 yılında NPR okuyucuları, onu bütün zamanların en üst düzey gerilim yazarlarından biri olarak ilan ettiler. Ted'ın tutkusu basittir: Zihin yoluyla gerçekleri keşfetmek için - okuyucuları dünyayı farklı bir mercekle görmeye davet eden hikayeleri bükmek. Hikaye onun için, insan kalbi ve gerçek arasındaki en kısa mesafedir ve hayatına adamıştır. Dekker, Endonezya'nın av kökenli kavimler arasında yaşayan misyonerler içinde doğdu. Ebeveynlerinin çalışmaları genellikle çocuklarının uzağında uzun süre kaldığı için Dekker, erken yaşantısını hem yabancı hem de yalnız olduğu yabancı bir kültürde anlatıyor. Kendisinin ait olduğu bir dünya yaratmak için, kendi hayal gücüne güvenmesini sağlayan bu eşsiz yetiştirme tarzının bir parçası oldu. Endonezya'dan ayrıldıktan sonra Dekker, çok kültürlü bir liseden mezun oldu, Felsefe ve Din dersleri için Amerika Birleşik Devletleri'nde daimi ikametgah aldı. İki yıl boyunca sıfırdan başlamadan ve her ikisini yeniden yazmadan önce iki tam uzunlukta roman yazdı. Süreç ve öyküler onu tamamen şaşkına çevirmişti, hikaye anlatmanın kanında olduğunu fark etti ve hikayeyle gerçeği keşfetmek için yeni bir takıntı onu ele geçirdi. Diğer işlerini bıraktı, ailesini Batı Colorado dağlarına götürdü ve üçüncü romanı üzerine tam zamanlı olarak yazmaya başladı. İki yıl süren üç romanın yazımından sonra ilk romanı yayınlandı. Dekker, eşi Lee Ann ile birlikte Nashville bölgesinde yaşıyor.
Oyun (Cep Boy)
OKUYACAKLARIMA EKLE
Siyah
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gelin Koleksiyoncusu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yeşil
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kırmızı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kutsal Meclis
OKUYACAKLARIMA EKLE
Beyaz
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kemik Adamın Kızları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Adaletin Gizli Mezarlığı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yasaklı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ölümlü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hükümdar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ten
OKUYACAKLARIMA EKLE
Havva
OKUYACAKLARIMA EKLE
Çalınmış Hafızalar
OKUYACAKLARIMA EKLE
House
OKUYACAKLARIMA EKLE
445 syf.
·
10 günde
·
7/10 puan
Şu ana kadar böyle değişik kurgulu bir polisiye kitaba rastlamadım. Okuyalı 2 sene olmasına rağmen inceleme yapabiliyorum çünkü etkileri hala geçmedi. Oyun ile gerçek dünyayı birbirine katıp nasıl bu kadar sürükleyici olmayı başardığı da merak konusu.
Oyun (Cep Boy)
8.0/10
· 609 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Diliş'in Kütüphanesi
Kutsal Meclis'i inceledi.
Sürükleyici Bir Kitap..
Ted Dekker’ın Kutsal Meclis adlı kitabını dün bitirdim. Aslında daha erken bitirilebilecek bir akıcılıkla yazılmıştı fakat bu sıralar zaman bulup pek elime alamadım. Bazı zamanlar da elime aldığımda odaklanıp okuyamadım. Ama bu durumlara rağmen elime her aldığımda kısa zamanım olsa bile en az 40-50 sayfa okuyabiliyordum. Kitaba gelirsek konusu itibariyle ilk sayfalarda hemen olaylara kendimi kaptırdım. Diğer polisiye kitaplarından farklı olarak cinayetleri işleyen kişiyi ilk başlarda bilmem ve bazı bölümlerde onun hayat hikayesini okumam oldukça hoşuma gitti. Bu bölümleri okurken bir yandan da gerçekten üzüldüm her şey Alex ve Jessica için daha farklı olabilirdi. Kutsal Meclis kitabını okurken Alex’in başından geçen olaylara çok üzüldüm. Aslında kötü dediğimiz kişileri bu noktaya getiren sebeplerinin olduğunu farkettim. ----SPOİLER-- Kitap dediğim gibi çok akıcıydı. Okurken hiç sıkılmadım. Ama kitapta bazı mantık hatalarının olduğunu düşünüyorum. Mesela ölüm eşiği deneyimleri gibi. Daniel ölüp dirildikten sonra normal hayatına bu kadar rahat devam etmesi saçma geldi açıkçası. Bu kısımlar daha inandırıcı olabilirdi. Martı yayınlarının çevirisi okurken birkaç sayfa da ‘’ambulans’’ kelimesini ‘’ambülans’’ diye çevrilmesi hoş olmamıştı. Hatta kitabın sonlarına doğru Healther’ın konuştuğu kısmını da Lori konuşuyormuş gibi yazmışlardı. Ufak ufak hatalar var. Daha dikkat edilmeliydi. Kitabın sonunu daha farklı olacağını düşünmüştüm. Büyük bir merakla beklediğim kitabın sonunun doğaüstü sebeplere bağlanması beni hayal kırıklığına uğrattı. ----- Bazı kısımlar beklediğim gibi olmamasına rağmen genel olarak baktığımda okunabilecek güzel bir kitaptı. Puanım 6/10
Kutsal Meclis
7.9/10
· 364 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
Huzursuz Kitap
Ölümlü'ü inceledi.
511 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
'Faniler Kitabı' serisinin ikinci kitabı olan 'Ölümlü' kitabını okuyandan, okumayanlara dostça bir tavsiye: Önce 'Yasaklı' kitabını okuyun! Yoksa bu kitaptan hiç bir şey anlamayabilirsiniz. Şimdi yoruma geçebiliriz :) Serinin çıkış konusu; genlerinden korku haricinde bütün duyguların yok edildiği insanlığın, yeniden yaşaması için yıllar süren çaba, gizem ve beklenen kurtarıcının gelmesi. İşte bu kurtarıcı da, yaklaşık 400 yıl önce Hükümdar olacağı kehanetinde bulunulan genç bir oğlan Jonathan. İkinci kitapta Jonathan'ın kanını alan 'Ceset' ler 'Fani'liğe terfi ederek, 'Kirli Kanlı'larla gerçek hükümdarları kabul ettikleri oğlanı tahta oturtmak için savaşıyorlar. Fantastik kurgunun tavan yaptığı kitapta; olmaz denen olabiliyor, imkansız görünen yanıltıyor, olaylar çok hızlı ve aksiyonlu yaşanıyor. Kitapta o kadar çok şey oluyor ki, olaylar bazen karmaşıklaşıp bir bakmışsınız çözülüyor. Aslında aksiyonlu ve karmaşık kitapları severim fakat bunda beni rahatsız eden bir şeyler var. Bilemiyorum belki kanını veren karakterlerin sürekli 'Yaradan' diye adlandırılması, belki de fantastik bile olsa imkansızın zorlanması. Kararsız kaldığım, herhangi bir tavsiyede bulunamayacağım, serinin bir kitabını okuduktan sonra tamamlama takıntım olduğundan dolayı diğerini de okuyacağım, -tabii biraz ara verdikten sonra- bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım.
Ölümlü
8.2/10
· 100 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
14