Ted Dekker

Ted Dekker

Yazar
8.0/10
729 Kişi
·
2.250
Okunma
·
173
Beğeni
·
5770
Gösterim
Adı:
Ted Dekker
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Endonezya, 24 Ekim 1962
Ted Dekker, 40'tan fazla ödüllü romanın yazarı, New York Times ve uluslararası çok satan yazarlardan biridir.

Çalışmaları dünya çapında on milyonlara ulaştı ve birçok dile tercüme edildi. Ayrıca önemli filmlere uyarlandı. (Thr3e, House)
2013 yılında NPR okuyucuları, onu bütün zamanların en üst düzey gerilim yazarlarından biri olarak ilan ettiler.

Ted'ın tutkusu basittir: Zihin yoluyla gerçekleri keşfetmek için - okuyucuları dünyayı farklı bir mercekle görmeye davet eden hikayeleri bükmek.
Hikaye onun için, insan kalbi ve gerçek arasındaki en kısa mesafedir ve hayatına adamıştır.

Dekker, Endonezya'nın av kökenli kavimler arasında yaşayan misyonerler içinde doğdu.
Ebeveynlerinin çalışmaları genellikle çocuklarının uzağında uzun süre kaldığı için Dekker, erken yaşantısını hem yabancı hem de yalnız olduğu yabancı bir kültürde anlatıyor.
Kendisinin ait olduğu bir dünya yaratmak için, kendi hayal gücüne güvenmesini sağlayan bu eşsiz yetiştirme tarzının bir parçası oldu.

Endonezya'dan ayrıldıktan sonra Dekker, çok kültürlü bir liseden mezun oldu, Felsefe ve Din dersleri için Amerika Birleşik Devletleri'nde daimi ikametgah aldı.
İki yıl boyunca sıfırdan başlamadan ve her ikisini yeniden yazmadan önce iki tam uzunlukta roman yazdı.
Süreç ve öyküler onu tamamen şaşkına çevirmişti, hikaye anlatmanın kanında olduğunu fark etti ve hikayeyle gerçeği keşfetmek için yeni bir takıntı onu ele geçirdi.
Diğer işlerini bıraktı, ailesini Batı Colorado dağlarına götürdü ve üçüncü romanı üzerine tam zamanlı olarak yazmaya başladı.

İki yıl süren üç romanın yazımından sonra ilk romanı yayınlandı.
Dekker, eşi Lee Ann ile birlikte Nashville bölgesinde yaşıyor.
Thomas, "Seninle kütüphanede ilk karşılaşmamızdan bu yana seni seviyorum,"dedi. Chelise,nin dudaklarına parmaklarıyla dokundu. "Seni sevmeme bir izin versen."
Ted Dekker
Sayfa 372 - MARTI YAYINLARI
Mikil, "Her zaman sevmiyoruz," dedi.
"Belki sevsek her şey daha farklı olurdu."
Ted Dekker
Sayfa 363 - MARTI YAYINLARI
Suzan, "Yine de güzel bir his, değil mi?"
"Ne?"
"Sevilmek"
Chelise bir an tereddüt etti. "Evet." Kendini hiç bu kadar tuhaf hissettiğini hatırlamıyordu.
Ted Dekker
Sayfa 333 - MARTI YAYINLARI
"Daha kötüsünün olamayacağını düşündüğünüz zamanlarda, bir çıkış yolu vardır."
Ted Dekker
Sayfa 585
544 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kurgusu da çok iyiydi, yazar bir çok şeyi ince ayrıntısına kadar düşünüp kurgulamış ve bunu çok güzel yazmış ki okuması ayrı bir zevkli oldu. Sadece Thomas ve onun realiteler arası geçişini değil, her iki realitede ki ortak bağlantılar ve yaşanan kaos gayet güzel işlenmiş.

  Beyaz'dan sonra benim Yeşil'e olan merakım daha çok arttı, bir kitabın hem başlangıç hem son kitabı olması ilginç ve merak uyandıran güzel bir fikir. Umarım oda Beyaz kadar güzel olur.

  Okuması zevkli ve güzel bir kitaptı, ben sevdim. Yazar sevgiyi de kitapta çok güzel işlemişti bence, bu tarz bir kitap için hem başarılı hem de alışılmadık olmuş.
  Çember serisi bilim kurgu ve fantastik kurgunun karışımı güzel bir seri, bu türlere merakınız varsa bir bakın derim, seri boyunca tempo düşmüyor ve gizemle bir araya gelince ortaya iyi bir okuma şöleni çıkıyor.
610 syf.
·2 günde·Beğendi
Mutasyona uğramış bir virüs, tüm dünyayı tehdidi altına alıyor. Diğer yandan kara ormanda ki yarasalar, dünyayı yok edip kendi efendilerinin hakim olmasını istiyorlar. İki tehdit ile de uğraşan ve savaşan tek bir kişi var.
Serinin ilk ya da tercihe göre ikinci kitabı olan 'Siyah'ın; tıbbi gerilim ve fantastik türünde olması, ayrıca da 610 sayfa olması gözünüzü korkutmasın. Akıcılığı,  anlaşılırlığı ve de kurgusuyla, o kadar çekici ve kolay okunuyor ki. Ben adeta bir solukta okudum. 4 kitap olan seri, çember seri olarak adlandırılıyor. Son kitap aslında ilk kitap da olabiliyor. Tercihen 'Yeşil' kitabından veya 'Siyah' kitabından başlayabiliyorsunuz.  Ben ilk bu kitabı okudum.
Fantastik kurgu okumayı sevenlerin 'Siyah'ı beğeneceklerini düşünüyorum. Bakalım diğer kitaplarda bu kadar başarılı mı?
568 syf.
Ahabajsirmdjdndjdksksmsjmsjsmjssksmjsnsjdnsjndjdnndjdndjsmsmksmsksmsksmsmndnjdndndnndnjdndmdmkdmdkskskdkdmkdmsmlekrjurorkdnnfnfkdmddm
dm


:D şaka şaka. Tabii ki de incelemem siteyi kullanmayı bilmeyen acemi tarzı olmayacak:) Eveet ne diyordum? İnceleme... Yeni bir incelemeye hazırsanız başlayalım...


Kitap, siteye geldiğim günden beridir radarımdaydı. Ama maalesef kaç kitapçı gezmeme rağmen bir türlü bulamamıştım. Beni mutlu etmek için bana bu kitabı hediye eden bir tanecik arkadaşım (kendisi sitede pek aktif değildir) https://1000kitap.com/Hayalperestcik e teşekkür ediyor ve incelememi ona ithaf etmekten gurur duyuyorum. Artık kitapla ilgili konuşabiliriz...


Sadece zekilerin girebildiği, özel bir deliler hastanesinde (evet efenim, yanlış okumadınız:)) bir deli olduğunuzu düşünün. Hemen çekimser yaklaşmayın canım, deli dediğimiz bu kişi öyle toplum içinde, pantolonunu indiren, cenaze vb. topluluklarda yüksek sesle gülen bir deli değil tabii ki. Bu delimiz (!!!) sadece değişik fobileri olan biri. Ha gayet aklı başında tabii. Aksi halde ileri zekalı deliler hastanesine giremezdi zaten:) Evet efenim ne diyorduk? Deli olmayan bir delisiniz ve FBI ın size ihtiyacı (evet yanlış duymadınız koskocaman FBI) var. Emin olun buna siz bile inanamazdınız. Peki neden bu polis teşkilatı size ihtiyaç duyar ki? Tabii ki de cinayeti çözmek için:)

Spoiler

Gelin Koleksiyoncusu... Güzel kadınları (6 tane) ayaklarından matkapla delip tüm vücudundaki kanı boşaltan, onları duvara yapıştırıp makyaj yapan ve gelin duvağı takıp cesedi polislerin bulmasını bekleyen bir seri katil. Aslında deli olan bu seri katil, bir deli doktoru:) Nasıl olur bu derseniz cevaplayayım; bu dünyada her şey mümkün hacı:)

Spoiler sonu

İnsan neden "Katil" olur sorusuna verilebilecek birçok cevap var. Birincisi; düzenli olarak gördüğü şiddet bunda en büyük etmen. Anneler babalar, lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım. Onlara öfkemizi değil, sevgimizi verelim. İkinci olarak Tanrı korkusuzluğu, yahut yanlış Tanrı sevgisi. Kendini Tanrının elçisi olarak tanıtıp cinayet işleme düşüncesine giren kişi sayısı azımsanamaz. Ben Allahla konuşup görüşüyorum tarzı biriyle tanışırsanız, mutlaka doktora götürmenizi tavsiye ederim:) Son olarak üçüncüsü ise; ahlak, verilen eğitim. Adam doktor ama her haltı yiyen biriyse kusura bakmayın aldığı eğitim onu kötü biri yapmaya yeter de artar bile. Keşke her anlamda mükemmel olabilseydik:\ ama galiba bu mümkün değil?


Kitap hakkında düşüncelerim ise tam belirgin değil. İlk başlarda heyecanlı başlayıp ortalarda aksiyonun azalması pek de iyi olmadı. Ha son 100 sayfası muhteşemdi ama bu da pek yeterli değil benim için. Bir puanı durağanlıktan, bir puanı ilk 4. cinayetten başladığı için (keşke ilk cinayetten başlasaydı daha iyiydi. Bir puanı da katilin dilinden de yazdığı için (katilin belli olması bence aksiyonu düşürür) kırdım. Onun dışında iyiydi. Ama ben yine de Agatha Christie yi öneririm size. Ted beni bu kitabınla kendine hayran bırakamadın, üzgünüm:)

Herkese Keyifli Cinayetler Okumalaar:)
524 syf.
·3 günde·Beğendi
Çember serisi fantastik, bilim kurgu, tıbbi gerilim ve macera türlerini barındıran; yazarın geniş hayal gücünü ve güçlü kalemini yansıtan; dört kitaptan oluşuyor.
Serinin sıfır kitabı olarak adlandırılan 'Yeşil'i isterseniz ilk, isterseniz son olarak okuyabilirsiniz. Ben son olarak okudum ve iyi ki de öyle yapmışım. Çünkü bu kitapta diğer üç kitapta yer alan olaylarla ilgili bilgiler, kısa kısa hatırlatmalar şeklinde yer alıyor. Tabii ki bu da, diğer kitaplarda bulunan sürprizlerin açıklanması anlamına geliyor. Ayrıca konuyu bilmeme rağmen, bazı yerleri anlamakta zorlandım. O yüzden benim naçizane tavsiyem; 'Yeşil'i son olarak okumanızdır.
Kısaca serinin konusuna değinmek istiyorum. Thomas Hunter isimli genç bir adam rüyaları vasıtasıyla, biri şimdiki zaman, diğeri 2000 yıl sonrası olan  iki realite arasında yolculuk etmektedir. Kendisini iki  realitede de dünyayı kurtarmak için, büyük bir mücadelenin içinde bulan Thomas, bu uğurda nasıl kayıplar vereceğini bilmeden elinden gelenin fazlasını yapmaya hazırdır.
Serinin geneline bakınca bu kitap biraz zorlama kalsa da, yazarın çemberi oluşturma kurgusu zekiceydi, beğendim. Her biri aşağı yukarı 600 sayfa olan, 4 kitaplık bu seri; fantastik kurgu seven, kitap oburlarını doyuracak ve tadı da damaklarında kalacaktır.
513 syf.
·4 günde·Beğendi
2005 yılında insanda bulunan korku türlerini kontrol altında tutan genin keşfinden sonra, genetikçilerin çalışmalarıyla diğer duyguları da kontrol altına almayı başaran insanlık, dünyanın yarısını yok eden savaşın ardından, korku haricinde hiç bir duygu taşımayan yeni bir dünya kurdular. 480 yıl boyunca insanı insan yapan, korku haricindeki her türlü duygudan noksan 'Düzen' in hükmü altında huzur dolu savaşsız bir dünya...
Fakat eski dünyadan kalma duyguları taşıyan kan ve bunu tadan 5 insan...
'Faniler Kitabı' üçlemesinin ilk kitabı 'Yasaklı' sürükleyici, heyacanla okunan, fantastik kurgu türünde bir kitap.
Okurken beklemediğim bazı olaylarla karşılaştım, farklılık hem hoşuma gitti hem de öyle olduğuna üzüldüm. İkinci kitap elimde fakat niye bilmiyorum arada başka kitaplar okuyup öyle döneceğim.
Bu arada kütüphaneci arkadaşlar serinin iki yazarı var. 'Ted Dekker' ve 'Tosca Lee'. Fakat sadece biri sitede kayıtlı. Düzeltirseniz memnun olurum. Herkese keyifli okumalar...
610 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle müthiş bir kurgu var ortada. Olayların içine girmek o kadar basit ki. Kendinizi hemen dünyayı ölümcül bir virüsten kurtamaya çalışıyor ya da güruha karşı savaşıyor moduna sokabilirsiniz. Kısaca olay dizisi şuna dayanıyor: ya şimdi yaşadığımız her şey bir rüyaysa ve uyandığımızda başka bir boyutta olursak. Baş karakterimiz Thomas Hunter bu iki boyut arasında geçiş yapmakla kalmıyor, bir de her iki boyutu da tabiri caizse kıyametten kurtarmaya çalışıyor.
568 syf.
Muhteşem bir Ted Dekker kitabı daha. Yazarı bilen bilir, alır okur. Bilmeyen okurlar için kesinlikle tavsiye edilir. Hatta bu kitaptan başlamayın. Bundan sonraki kitaplarda (Çember Serisini dışarda tutuyorum, okumadım daha) beklenti yükselecektir. O yüzden ilk olarak "Oyun" okunabilir.

Uzun bir inceleme yapmak isterdim. Konu hakkında olsun, karakterler hakkında olsun ya da düşüncelerimi kapsayan uzun bir yorum. Ama zaten okunmadığı için (sitede çoğu güzel inceleme altlarda kalmış, hakettiği yerden çok çok uzakta) zahmete girmeye gerek duymadım.

Keyifli okumalar.
610 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"ÇEMBERİN EN KARANLIK HALKASI"

Seriyi okumak isterseniz bu kitaptan başlamanız tavsiye olunur. ^^

İncelememde spoiler yoktur, yazanlar zaten ilk bölümlerde olmaktadır ve zaten daha fazlası arka kapakta yazmaktadır. Sürprizi bozacak en ufak şey yazmam. Merak etmeyin. (:

Yaşadığı şehirde garsonluk yapan, ablasıyla birlikte yaşayan ve başarısız bir yazar olan Thomas Hunter için her şey bir anda değişir.
İşten eve dönerken bir anda bir kovalamacanın içine girer ve kovalanan tarafta kendisi varken uyuduğunduğunda kendisini kapkara bir ormanda bulur. Ve o kara ormanda hafızasını kaybetmiştir. İşin garip yönü ne zaman kara ormanda uyusa Denver'da, ne zaman Denver'da uyusa kara ormanda uyanmaktadır. Ve hangisi rüya, hangisi gerçek bilinmemektedir. Belki ikisi de gerçek, belki rüyalar ve gerçek karışıyor..

Denver'daki yaşamında Svensson isminde dünyayı ele geçirmek isteyen bir multimilyoner, havayla bulaşan ve 3 hafta içinde insanı öldüren bir virüs keşefediyor. Thomas ise onun planını rüyalarında öğreniyor ve ona engel olmaya çalışırken başı derde giriyor.

Kara Orman'daki yaşamında olaylar biraz farklıdır. Orası sadece kara orman değil, iyiliğin ve kötülüğün ayrıldığı bir dünyadır. Ne yazık ki kötülüğün iyiliği yenmek için bir planı vardır.

İki dünyada da büyük bir yıkım yolda ve buna hem sebep olan hem durdurabilecek tek bir kişi var: Thomas Hunter

Fantastik, gerilim, macera, aksiyon ve az buçuk aşk içeren bir kitap.
Ted Dekker beni zekasına hayran bıraktı.
İlk 10 sayfada olaya dahil olmakta zorlansam da (sanırım televizyon ve küçük kardeşimin yanında okuduğum için) sonrası çorap söküğü gibi geldi. Olaylar fazla akıcı ve kitap nasıl bitti anlayamıyor insan.
Mürekkep Yürek serisinden sonra onun tadında, belki ondan daha güzel bir kitap keşfettiğim için mutluyum.

Keyifli okumalar..
Ben seriye Kırmızı ile devam ediyorum. Sizi de beklerim. (:
544 syf.
·4 günde·Beğendi
Fantastik türle macera, gizem ve şimdiki yaşamın harmanlanıp; okuyucuya sunulduğu, bir solukta okunan serinin, yine müthiş bir kitabını daha bitirdim.
'Yeşil' kitabından başlayanlar için son, 'Siyah' kitabından başlayanlar için üçüncü kitap olan 'Beyaz' da yine sürprizler sizleri bekliyor. Raison Türü yine dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Herşeyin düğümü yine Thomas da. O da bu düğümü çözmek için elinden geleni yapıyor.
Her kitabında bu kadar çok sayfası olan bir serinin, biraz ağır ilerleyeceğini düşünürdüm. Ya da bir yerlerde tıkanacağını veya kendini tekrar edeceğini. Fakat fazlasıyla yanıldığımı itiraf ediyorum. Serinin diğer kitaplarını incelerken de bahsettiğim gibi, bir olayın kurgusu haricinde seriyi çok beğendim. Ben 'Siyah' kitabından başladığımdan dolayı, çemberi tamamlamak için sıra da 'Yeşil' var. Uyarı üzerine fazla beklenti içine girmeden ona başlayacağım. Ne yalan söyleyeyim, yine de yazarın nasıl bağlayacağını çok merak ediyorum.
545 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"ÇEMBERİN EN SEVGİ DOLU HALKASI"

Beyaz ölüme direnen aşkın rengidir.

Gelecekte artık Thomas ve ekibi albino ismiyle anılan insanlardır ve çember isimli bir gruba aittirler. Ne yazık ki Güruh tehlikesi hala enselerindedir. Güruh'un güçlü lideri, Thomas'ı öldürmek istiyor ve bu uğurda her şeyi göze alıyordu. Thomas içinse artık canından daha değerli bir mesele vardır.

Geçmişte ise virüs artık belirtilerini göstermeye başlamıştır. Tüm dünyada isyanlar patlak vermiş, ortalığa kaos hakim olmuştu. Virüs bulma umudu git gide tükenirken, tüm gözler bir adamın uzerindedir. Ve o adam bu virüse tek çaredir.

İki dünyanın kaderi tek bir adamın elinde. Ve bu adam yasak bir aşkın mağduru. Bir dünyayı kurtarayım derken diğerini kaybetmek üzere. Artık hataların ucunda ölüm var.

Ted Dekker aşkı çok güzel işlemiş. Sevmeyi çok güzel anlatmış. Serinin bu kitabına hakim olan ana tema kesinlikle sevgi.

Keyifli Okumalar..
Ben yolculuğa yeşil ile devam ediyorum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ted Dekker
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Endonezya, 24 Ekim 1962
Ted Dekker, 40'tan fazla ödüllü romanın yazarı, New York Times ve uluslararası çok satan yazarlardan biridir.

Çalışmaları dünya çapında on milyonlara ulaştı ve birçok dile tercüme edildi. Ayrıca önemli filmlere uyarlandı. (Thr3e, House)
2013 yılında NPR okuyucuları, onu bütün zamanların en üst düzey gerilim yazarlarından biri olarak ilan ettiler.

Ted'ın tutkusu basittir: Zihin yoluyla gerçekleri keşfetmek için - okuyucuları dünyayı farklı bir mercekle görmeye davet eden hikayeleri bükmek.
Hikaye onun için, insan kalbi ve gerçek arasındaki en kısa mesafedir ve hayatına adamıştır.

Dekker, Endonezya'nın av kökenli kavimler arasında yaşayan misyonerler içinde doğdu.
Ebeveynlerinin çalışmaları genellikle çocuklarının uzağında uzun süre kaldığı için Dekker, erken yaşantısını hem yabancı hem de yalnız olduğu yabancı bir kültürde anlatıyor.
Kendisinin ait olduğu bir dünya yaratmak için, kendi hayal gücüne güvenmesini sağlayan bu eşsiz yetiştirme tarzının bir parçası oldu.

Endonezya'dan ayrıldıktan sonra Dekker, çok kültürlü bir liseden mezun oldu, Felsefe ve Din dersleri için Amerika Birleşik Devletleri'nde daimi ikametgah aldı.
İki yıl boyunca sıfırdan başlamadan ve her ikisini yeniden yazmadan önce iki tam uzunlukta roman yazdı.
Süreç ve öyküler onu tamamen şaşkına çevirmişti, hikaye anlatmanın kanında olduğunu fark etti ve hikayeyle gerçeği keşfetmek için yeni bir takıntı onu ele geçirdi.
Diğer işlerini bıraktı, ailesini Batı Colorado dağlarına götürdü ve üçüncü romanı üzerine tam zamanlı olarak yazmaya başladı.

İki yıl süren üç romanın yazımından sonra ilk romanı yayınlandı.
Dekker, eşi Lee Ann ile birlikte Nashville bölgesinde yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 173 okur beğendi.
  • 2.250 okur okudu.
  • 50 okur okuyor.
  • 957 okur okuyacak.
  • 41 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları