Siyah The Circle (Çember) Serisi 1

8,3/10  (29 Oy) · 
61 okunma  · 
18 beğeni  · 
910 gösterim
"Çember serisi, rüyalar ile gerçekliğin çarpıştığı, yüksek tempolu bir destan."

İki dünyanın kaderi de bir adamın ellerinde...

Dünyadaki en güçlü adam olmayı düşleyen multimilyarder Valborg Svensson, bunu şiddetle arzulamaktadır. Amacına ulaşabilmek için özel bir aşı haricinde hiçbir şekilde kurtuluşu olmayan bir virüs yaratır. Bu virüs, 3 hafta içerisinde bulaşan kişiyi öldürecektir ve Valborg, bu silahı ona boyun eğmeyen her millet üzerinde kullanmaya hazırdır... Valborg`a boyun eğenler içinse durum elbette farklı olacaktır.

Thomas Hunter ise Valborg`un küresel terörizm planlarını öğrenir ve bu aşının kontrolünü ele geçirmeye çalışırken başı derde girer. Hunter, ıssız ara sokaklarda suikastçılardan ucu ucuna kaçarak, bir binanın çatısına sığınır. Sonra gecenin içinden çıkan sessiz bir kurşun kafasına isabet eder... Ve dünyası kararır.

Karanlığın içinden, kötülüğün kol gezdiği başka bir dünyaya ait şaşırtıcı bir gerçeklik çıkar: Thomas Hunter`ın güzel bir kadına âşık olduğu bir dünya... Ancak uzanıp da kafasındaki kana dokunduğunda, rüyasında bir ara sokakta kovalandığını hatırlar.

Rüya nerede son buluyor, gerçek nerede başlıyor? Ne zaman bir dünyada uykuya dalsa, diğerinde uyanıyor ve her ikisinde de onu bir felaket bekliyor... Hatta belki de kendisinin sebep olduğu bir felaket.

Bazı insanlar dünyanın dengesinin, yaptığımız seçimlere bağlı olduğunu söyler. Şimdi iki dünyanın kaderi de tek bir adamın seçimlerine bağlı.

Bir tıbbi gerilim romanı tadında başlayan Siyah, rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği, soluksuz okuyacağınız bir esere dönüşüyor.

"Kıvrak zekâsı, okuyucuya sunduğu sürprizler, macera yüklü serüvenleri ve alışılmadık tarzıyla Ted Dekker`ın kurgu dalında gerçek bir öncü olacağı şüphe götürmez bir gerçek..."
-Publishers Weekly-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  610
 • ISBN:
  9786054335725
 • Orijinal Adı:
  Black
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçekler ve rüyaların harmanlandığı, iki ayrı dünyada geçen güzel bir roman.
Serinin çember şeklinde olması ilgimi çok çekti. Birçok kişi Siyah'tan başlanmasını daha uygun bulunca bende seriye Siyah'la başladım. Kitap çok akıcıydı ve sıkılmadan okunuyor. Yazar hız kesmeden olaylardan olaylara atlarken merakınızı canlı tutarak çok güzel bir iş çıkarmış.
Karakterler ve kurgu çok iyiydi ancak rüya alemini ve oradaki bazı karakterleri pek benimseyemedim. Yazar kitabın sonunu güzel bitirdi, diğer kitaba bir an önce geçme isteği uyandırıyor. Genel olarak kitabı beğendim konusu ve kurgusunu biraz farklı buldum ve yazar bunu güzel işlemiş.

Tuncay YILDIRIM 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence film yapılması gereken bir kitap/seri. Kitabı okurken heyecan ve merak hep zirvedeydi. Başlangıçta sıkıcı olsa da sonradan muhteşem açılıyor.

Ali Ünal 
 30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ted Dekker genelde polisiye tarzına daha yakın ama bu kitap serisi oldukça farklı. Fantastik kurguya kaymış durumuda.

Hatta çok ilginç bir deneyim. Sadece bunun için bile seri okunabilir. 4 kitaplık seriyi, iki farklı başlangıç ile de okuyabilirsiniz. İsterseniz 1-2-3-4 sırası ile, yada 4-1-2-3 sırası ile de okuyabilrisiniz.

İkinci hatta; 4. kitap "sıfırıncı" kitap olarak geçiyor, onunla da başlayabilirsiniz, yada bitirebilirsiniz. O yüzden sıfırıncı kitapta deniyor. Çember serisi olarak geçiyor zaten kitaplar. Ve iki şekilde de sırıtmıyor, birbirinin devamı oluyor her ikisinde de, gerçekten bir çember oluyor.

Serra Eryeşil 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence kitaba yorum yapmak bile gerekmiyor.Serinin ilk kitabı olan "Siyah" serinin devamı için harika bir giriş yapmış.Yazar hiç kafa karıştırıcı bir üslup kullanmamış.Kitap ,insanın elinden ne yaparsanız yapın bitmeden düşmüyor.Son paragrafta yaşanan şaşkınlığı anlatmaya kelimeler yetmez.Bence kitaba direk dalın ve kitabı okurken dış dünyayla olan bağlantılarınızı koparın .Pişman olmazsınız :)))

Kitaptan 6 Alıntı

"Daha kötüsünün olamayacağını düşündüğünüz zamanlarda, bir çıkış yolu vardır."

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 585)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 585)
Esma Tezgi 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ellerinden geldiğince çabalayabilirlerdi belki ama geçmişlerinden kaçamazlardı.

Siyah, Ted DekkerSiyah, Ted Dekker
Esma Tezgi 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Zaman zaman her şey çok fazla geliyor. Oturup seyretmeye zar zor dayanabiliyorum.

Siyah, Ted DekkerSiyah, Ted Dekker
Serra Eryeşil 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gains ,Thomas'a,Svensson'u temizlemek için ne önerin var ?" diye sordu."Bu noktada mı? Hiçbir şey.Svensson 'u 24 saat önce temizlemeliydik.Bunu yapmış olsaydık,şimdiye kadar bu iş hallolmuş olacaktı.Ben ne biliyorum ki? Ben kargo pantolon giymiş özenti bir yazarım."

Siyah, Ted DekkerSiyah, Ted Dekker