Siyah The Circle (Çember) Serisi 1

8,4/10  (45 Oy) · 
94 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.090 gösterim
"Çember serisi, rüyalar ile gerçekliğin çarpıştığı, yüksek tempolu bir destan."

İki dünyanın kaderi de bir adamın ellerinde...

Dünyadaki en güçlü adam olmayı düşleyen multimilyarder Valborg Svensson, bunu şiddetle arzulamaktadır. Amacına ulaşabilmek için özel bir aşı haricinde hiçbir şekilde kurtuluşu olmayan bir virüs yaratır. Bu virüs, 3 hafta içerisinde bulaşan kişiyi öldürecektir ve Valborg, bu silahı ona boyun eğmeyen her millet üzerinde kullanmaya hazırdır... Valborg`a boyun eğenler içinse durum elbette farklı olacaktır.

Thomas Hunter ise Valborg`un küresel terörizm planlarını öğrenir ve bu aşının kontrolünü ele geçirmeye çalışırken başı derde girer. Hunter, ıssız ara sokaklarda suikastçılardan ucu ucuna kaçarak, bir binanın çatısına sığınır. Sonra gecenin içinden çıkan sessiz bir kurşun kafasına isabet eder... Ve dünyası kararır.

Karanlığın içinden, kötülüğün kol gezdiği başka bir dünyaya ait şaşırtıcı bir gerçeklik çıkar: Thomas Hunter`ın güzel bir kadına âşık olduğu bir dünya... Ancak uzanıp da kafasındaki kana dokunduğunda, rüyasında bir ara sokakta kovalandığını hatırlar.

Rüya nerede son buluyor, gerçek nerede başlıyor? Ne zaman bir dünyada uykuya dalsa, diğerinde uyanıyor ve her ikisinde de onu bir felaket bekliyor... Hatta belki de kendisinin sebep olduğu bir felaket.

Bazı insanlar dünyanın dengesinin, yaptığımız seçimlere bağlı olduğunu söyler. Şimdi iki dünyanın kaderi de tek bir adamın seçimlerine bağlı.

Bir tıbbi gerilim romanı tadında başlayan Siyah, rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği, soluksuz okuyacağınız bir esere dönüşüyor.

"Kıvrak zekâsı, okuyucuya sunduğu sürprizler, macera yüklü serüvenleri ve alışılmadık tarzıyla Ted Dekker`ın kurgu dalında gerçek bir öncü olacağı şüphe götürmez bir gerçek..."
-Publishers Weekly-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  610
 • ISBN:
  9786054335725
 • Orijinal Adı:
  Black
 • Çeviri:
  Mihriban Doğan
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
 22 Ağu 15:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"ÇEMBERİN EN KARANLIK HALKASI"

İncelememde spoiler yoktur, yazanlar zaten ilk bölümlerde olmaktadır ve zaten daha fazlası arka kapakta yazmaktadır. Sürprizi bozacak en ufak şey yazmam. Merak etmeyin. (:

Yaşadığı şehirde garsonluk yapan, ablasıyla birlikte yaşayan ve başarısız bir yazar olan Thomas Hunter için her şey bir anda değişir.
İşten eve dönerken bir anda bir kovalamacanın içine girer ve kovalanan tarafta kendisi varken uyuduğunduğunda kendisini kapkara bir ormanda bulur. Ve o kara ormanda hafızasını kaybetmiştir. İşin garip yönü ne zaman kara ormanda uyusa Denver'da, ne zaman Denver'da uyusa kara ormanda uyanmaktadır. Ve hangisi rüya, hangisi gerçek bilinmemektedir. Belki ikisi de gerçek, belki rüyalar ve gerçek karışıyor..

Denver'daki yaşamında Svensson isminde dünyayı ele geçirmek isteyen bir multimilyoner, havayla bulaşan ve 3 hafta içinde insanı öldüren bir virüs keşefediyor. Thomas ise onun planını rüyalarında öğreniyor ve ona engel olmaya çalışırken başı derde giriyor.

Kara Orman'daki yaşamında olaylar biraz farklıdır. Orası sadece kara orman değil, iyiliğin ve kötülüğün ayrıldığı bir dünyadır. Ne yazık ki kötülüğün iyiliği yenmek için bir planı vardır.

İki dünyada da büyük bir yıkım yolda ve buna hem sebep olan hem durdurabilecek tek bir kişi var: Thomas Hunter

Fantastik, gerilim, macera, aksiyon ve az buçuk aşk içeren bir kitap.
Ted Dekker beni zekasına hayran bıraktı.
İlk 10 sayfada olaya dahil olmakta zorlansam da (sanırım televizyon ve küçük kardeşimin yanında okuduğum için) sonrası çorap söküğü gibi geldi. Olaylar fazla akıcı ve kitap nasıl bitti anlayamıyor insan.
Mürekkep Yürek serisinden sonra onun tadında, belki ondan daha güzel bir kitap keşfettiğim için mutluyum.

Keyifli okumalar..
Ben seriye Kırmızı ile devam ediyorum. Sizi de beklerim. (:

Esma Tezgi 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçekler ve rüyaların harmanlandığı, iki ayrı dünyada geçen güzel bir roman.
Serinin çember şeklinde olması ilgimi çok çekti. Birçok kişi Siyah'tan başlanmasını daha uygun bulunca bende seriye Siyah'la başladım. Kitap çok akıcıydı ve sıkılmadan okunuyor. Yazar hız kesmeden olaylardan olaylara atlarken merakınızı canlı tutarak çok güzel bir iş çıkarmış.
Karakterler ve kurgu çok iyiydi ancak rüya alemini ve oradaki bazı karakterleri pek benimseyemedim. Yazar kitabın sonunu güzel bitirdi, diğer kitaba bir an önce geçme isteği uyandırıyor. Genel olarak kitabı beğendim konusu ve kurgusunu biraz farklı buldum ve yazar bunu güzel işlemiş.

sümeyye kip 
01 Mar 10:39 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitabın konusundan bahsederek giriş yapmak istiyorum. İki farklı dünya düşünün. Birinde uyuyunca diğerinde uyandığınız, birbirine bağlı, içiçe geçmiş, birindeki gerçeklikleri diğerine taşıyabildiğiniz ve iki dünyada da sizden yapmanız beklenen birtakım görevlerin olduğu iki farklı dünya...İşte baş karakterimiz Thomas Hunter bir gece Denver sokaklarında yürürken başına aldığı bir darbe sonucunda kendini bu iki dünya arasında dünyayı kurtarması gereken kahraman olarak mekik dokurken buluyor. Roman arka kapakta da bahsedildiği gibi tıbbi gerilim konulu bir roman. Konusu herkesi öldürecek potansiyelde olan bir virüsün tüm dünyaya yayılması ve dünyayı kurtarmak için kilit ismin ise iki dünya arasında mekik dokuyan Thomas Hunter olması.

Olumsuz özelliklerini söyleyecek olursak; bazı şeyler çok oldubittiye getirilerek çözülüveriyordu. Yine kitapta konu orijinal ve aksiyon dolu olsa bile karakterlere bir türlü ısınamadım. Hani romanlarda karakterleri benimser, en azından birini sever ve ona alışırız ya, ne yazık ki hiçbir karakter üzerimde öyle etkili olamadı. Hatta kitapta karakterlerin arasındaki duygu etkileşimleri bile çok yüzeysel anlatılmıştı, gerçekçi gelmedi bana. Yazarın kalemi, betimlemeleri, sözcük seçimi de öyle çok güçlü değildi. O yüzden de kitap soyutluğundan sıyrılıp, somut hale gelemedi hayal dünyamda. Dekker'in kalemini pek sevmedim kısacası.

Kitapta fantastik birçok öge, paranormal özellikler vardı. Hatta romanın belli yerlerde masalsı bir havaya büründüğünü bile söyleyebilirim. Dili sade, akıcı ve anlaşılırdı. Ben sıkılmadan okudum, akıcı, hoş bir romandı. Çok kaliteli diyemesem de, fantastik kurgu severler, aksiyondan hoşlananlar için hoş bir seri olduğunu düşünüyorum. Detaylı yorumlar için:http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...iyahkitapyorumu.html

Dilara Haşhaş 
18 Ağu 04:15 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İki sene önce markette, kapağında 'kötülüğün doğuşu' yazısını görüp 7tl ye aldığım bir kitap. Sonradan aşkla okudum. Akıcı bir dili var ve fantastik kurgusu gayet başarılı. Yakın zamanda ikinci kitabını görüp aldım ama ne hikmetse o kadar kitabı beğenmeme rağmen bir çoğunu unutmuşum, bir kitabı da iki kere okumak nefretimdir. İkinci kitaba mı geçmeli? Yoksa birinci kitabı tekrar mı okumalı? İkileminde kaldığım, buna rağmen kitaplığımda gördüğümde içimde bir hoşluk hissi oluşan bir kitap. Almanızı tavsiye ederim.

Tuncay YILDIRIM 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence film yapılması gereken bir kitap/seri. Kitabı okurken heyecan ve merak hep zirvedeydi. Başlangıçta sıkıcı olsa da sonradan muhteşem açılıyor.

Pie maker 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence kitaba yorum yapmak bile gerekmiyor.Serinin ilk kitabı olan "Siyah" serinin devamı için harika bir giriş yapmış.Yazar hiç kafa karıştırıcı bir üslup kullanmamış.Kitap ,insanın elinden ne yaparsanız yapın bitmeden düşmüyor.Son paragrafta yaşanan şaşkınlığı anlatmaya kelimeler yetmez.Bence kitaba direk dalın ve kitabı okurken dış dünyayla olan bağlantılarınızı koparın .Pişman olmazsınız :)))

Ali Ünal 
 30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ted Dekker genelde polisiye tarzına daha yakın ama bu kitap serisi oldukça farklı. Fantastik kurguya kaymış durumuda.

Hatta çok ilginç bir deneyim. Sadece bunun için bile seri okunabilir. 4 kitaplık seriyi, iki farklı başlangıç ile de okuyabilirsiniz. İsterseniz 1-2-3-4 sırası ile, yada 4-1-2-3 sırası ile de okuyabilrisiniz.

İkinci hatta; 4. kitap "sıfırıncı" kitap olarak geçiyor, onunla da başlayabilirsiniz, yada bitirebilirsiniz. O yüzden sıfırıncı kitapta deniyor. Çember serisi olarak geçiyor zaten kitaplar. Ve iki şekilde de sırıtmıyor, birbirinin devamı oluyor her ikisinde de, gerçekten bir çember oluyor.

Kitaptan 18 Alıntı

"Daha kötüsünün olamayacağını düşündüğünüz zamanlarda, bir çıkış yolu vardır."

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 585)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 585)
Muhayyelll 
20 Ağu 14:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilirsin, bir kadının kalbini bir savaşı kazandığın gibi kazanırsın.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 192 - Martı yay.)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 192 - Martı yay.)
Muhayyelll 
21 Ağu 02:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ve sevinç varsa, o zaman üzüntü de olmalı.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 399 - Martı yay.)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 399 - Martı yay.)
Muhayyelll 
19 Ağu 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İyilik ile kötülük kalptedir, ağaçlarla suda değil.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 91 - Martı yay.)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 91 - Martı yay.)
Muhayyelll 
19 Ağu 17:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Korku değil de, adam öldürmede yararlı olduğuna inandığı nefret onu yönetiyordu.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 10 - Martı yay.)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 10 - Martı yay.)
Kübranur 
20 Haz 19:39 · Kitabı okudu

Kara "Eğer Tanrı varsa ve bizi beş duyumuzla yarattıysa, neden bize kendini bu duyular vasıtasıyla göstermiyor? Bir rüyanın anlamı yok ki" Thomas başını pencereye çevirip : "Belki kendini bize gösteriyordur da biz görmüyoruzdur. Belki de problem duygularımız değil de aklımızdır "

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 160 - Martı yayınları)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 160 - Martı yayınları)
sümeyye kip 
01 Mar 10:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir rakibi etkisiz hale getirmek için onu şaşırtmaktan daha iyi bir yol yoktu. Çoğu kişinin sandığı gibi ille de zamanlamayla değil ama yöntemle. Şok ve dehşetle.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 251)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 251)
sümeyye kip 
01 Mar 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Thomsas, Rachelle'yi ormanda önünde yürürken seyrettiğinde, en ufak bir şüphe bile olmaksızın, bir daha hiçbir kadını onu sevdiği gibi sevemeyeceğini anladı. Onda bir kartalın ruhu ve bir annenin yüreği vardı. Onun kendisiyle yaptığı ateşli tartışmalarını bile seviyordu. Yürüyüşünü seviyordu. Saçlarının omuzlarına dökülüşünü. Konuşurken dudaklarının kıvrılışını. Gölden güneş altında pürüzsüz cildi ve yeşil gözleriyle gülerek ilk adım attığında nefes kesici bir güzelliği olmasına rağmen, kuru cildi ve gri gözleriyle bile güzeldi.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 590)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 590)
sümeyye kip 
01 Mar 10:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Rüyalarda bu şekilde oluyordu. Eninde sonunda her şey gerçekten yoluna girer. Ya da uyanırsın.

Siyah, Ted Dekker (Sayfa 250)Siyah, Ted Dekker (Sayfa 250)
2 /